Облицоване на басейн

Облицоване на басейн

Мнениеот Nibiru76 на 23 Май 2014 11:45

Здравейте,
Имам басейн, който не е вкопан ,а издигнат над земята.Ще му слагам плочки във вътрешността,а вън искам да го облицовам с тъмно дърво,за да стане като бъчва.Та въпросът ми е -с какво дърво бихте ме посъветвали да го направя? Благодаря
Nibiru76

Re: Облицоване на басейн

Мнениеот academil на 23 Май 2014 13:16

Дъбовата дървесина е светла. Съдържа много танин, поради което във вода за няколко години потъмнява.
Само от плискане с вода дъбовата облицовка няма да потъмнее равномерно, а на неприятни петна.
Следователно облицовъчните дъски трябва да се държат поне година време във вода за да потъмнеят равномерно.
Според мен критерият в случая трябва да бъде дърво естествено устойчиво едновременно на вода и температура.
Такова дърво е сибирската лиственица.
С течение на времето потъмнява.
Не случайно руските бани отвътре са облицовани с това дърво, не щото го има доста в Русия, там иглолистни има поне още 20 вида.
Впрочем, бъчвите от акация никога не потъмняват до черно. :D
Химията дава възможност за бързо получаване на черно-кафяв, сиво-кафяв и пр. тъмен цвят на всякаква дървесина, напр. с калиев бихромат,
железен сулфат и др. химикали, но си личи, че цветът е изкуствен. При това се изисква доста опит и технологически познания.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Назад към Озеленяване, басейни, сауни, спа и др.