Тези от нас, чието детство е преминало в гледането и четенето на научнофантастични истории, със сигурност са си мечтали някой ден да притежават един от онези генератори на неща. Просто си намисляме един предмет, въвеждаме кода му и машината сама го създава... от нищото!
Макар че подобна технология звучи налудничаво в момента, трябва да признаем, че има една индустрия, която в едно далечно бъдеще, може да направи възможно дори това. Говорим, разбира се, за 3D принтирането – една от най-вълнуващите технологии в момента. Сайтът Replicatorinc.com ни показва 10 неща, които 3D принтерите могат да правят днес. Представете си само какво ще могат да правят „утре”.
1. Изкуство
Технологията за 3D принтиране позволява на художници и скулптори да създават обекти, които иначе биха били прекалено трудни, скъпи или трудоемки за създаване чрез традиционни процеси.
2. Фигурки на герои
Фигурките на герои, актьори или членове на музикални групи са едни от най-често продаваните сувенири. 3D принтерите могат да създадат реалистично копие на един човек само с лепилно мастило и специален прах.
3. Бижута
Производителите на бижута бяха едни от първите, които включиха в работата си 3D принтери. Вместо с метал, обаче, те работят със специален материал наречен 3D восък. След като бижутата са оформени с восък те се обвиват с гипс. Този гипс служи за отливка, в която се поставя разтопения метал. Оттам нататък бижутерът само декорира готовите бижута.
4. Слухови апарати
3D принтерите не са специализирани само в изработката на декоративни предмети. Те се използват и с много по-практични цели като изработването на слухови апарати. Тези апарати са съобразени с всеки индивидуален пациент, тъй като са създадени на базата на сканирано изображение на ухото.
5. Прототипи
3D принтирането се оказа изключително полезно за продуктовите дизайнери. С негова помощ те имат възможността да тестват някой свой продукт в умален мащаб и на много по-ниска цена.
6. Декорация за дома
Технологията ви позволява да създавате предмети за дома като лампи или рамки за снимки, в които да вплетете някое лично послание или каквото друго ви хрумне. Все още предметите, създадени по този метод, са прости, но пък до един са уникати.
7. Модели
Подобно на продуктовите дизайнери, сега и архитектите и интериорните дизайнери имат по-лесен начин да визуализират физически проектите си. 3D принтирането е не само по-евтино, но и много по-лесно приложимо.
8. Части и компоненти
Някои компании вече напълно са се преориентирали в производството на структурни компоненти чрез 3D принтиране. Този метод позволява бързина, леснота и гарантирана еднаквост на произведените части.
9. Медицина
Много лекари включиха в практиката си 3D принтерите. С тяхна помощ те принтират части от тялото, които използват за модели преди започването на сложни операции. Учените вярват че със същата технология един ден ще можем да създаваме и органи за трансплантация.
10. Криминалистика
3D принтерите могат да помогнат в разгадаването на престъпления и криминални загадки. Този метод се използва както в сериала CSI, така и в реално съществуващи институции.
Източник:
http://www.digital.bg
И един друг линк където може да видите на видео как се случват нещата:
http://www.mcortechnologies.com/gallery/videos