от Стилиян Лукаров на 15 Окт 2021 19:07
Ако се спрете на варова мазилка, ще се наложи къртене на старата до тухла. след това измитане или издухване на прах, и накрая измиване... ако питате за технология. Варовата мазилка обаче има един проблем - тя е много слаба. Съветвам да избегнете този вариант, защото освен трудоемка работа, получавате и слаба основа, която не е по паропропусклива (дишаща) от вароциментовата, която ще свалите. Цимента се добавя за здравина на свързване, той не намалява порьозността или паропропускливостта на мазилката, тоест от него получавате само положителни свойства.
Във конкретния случай може да ползвате варова шпакловка. Ще хване идеално по гипсовата шпакловка, но като краен финиш, също е слабо покритие. При варова шпакловка, после ще трябва да търсите бои на варова основа, или просто да варосате стените и таваните. С латексови бои няма да може да боядисвате. Не забравяйте добре да обезпрашите основата и да я измиете преди за започнете работа. Слаба страна на тези материали (гипс, вар или винервайс) е, че при допир оставят бели следи по дрехите или кожата.
Що се отнася до материалите вар и гипс, то и двата материала влияят много добре на климата в стаята, и двата материала бързо поемат и отдават влагата от себе си. Независимо как ги ползвате, дали по отделно или комбинирано, и в двата случая ефекта ще бъде благоприятен за климата в помещенията.