иззиждане-затваряне на портал и дупка от комин

Зидария. Мазилки - ръчни, машинни, декоративни. Замазки. Шпакловки. Боядисване

иззиждане-затваряне на портал и дупка от комин

Мнениеот Zdravetsa на 13 Апр 2021 11:36

Здравейте приятели! Надявам се всички сте добре и чакате сезона :)

Имам четири питанки:
1 Когато се зазижда отвор/портал, който е с размер на голяма врата и няма да носи тегло, а просто отделя една стая от друга, има ли изискване най-долният ред и тези откъм вече положените тухли да се вкопаят или хванат по-здраво - например трябва ли да разбивам всеки втори ред наредени тухли отляво и отдясно, за да се захванат по-добре (шахматно) с новите или не е необходимо. Вижте снимка 1
2. Тъй-като това е двуетажна къща-блок, а аз съм на първия етаж, реших да махна коминното тяло от пода до тавана, защото е в средата на кухнята ми, а всъщност съм единствен ползвател (отдолу няма мазе). Телата са от бетон изключително тежки, мога ли вместо да ги изхвърлям, да ги използвам за зазиждането на портала от въпроса по-горе? Снимка 2. Да слагам ли вата в дупките за изолация?
3. Снимка 3. Гледайки снимката с подаващото се коминно тяло от плочата на втория етаж, смятате ли че има риск да падне и трябва ли да го укрепя например с 3-4 мм тежка шина през цялото и хващане за тавана с няколко анкера? Ако искам да включа тръба на аспиратор в едната от двете дупки, директно ли да я вържа или да закрепя някаква кутия - куб, например половината от някое коминно тяло - хем ще има ревизионен отвор отдолу, хем отстрани да се вкара тръбата без да падат боклуци, дайте идеи?
4. Понеже никога не е имало и няма да има общо парно, отрязахме и металните тръби до плочата на тавана, какъв е най-елегантният начин да ги затапим безпроблемно за да не капе незнайно какво - някакво двукомпонентно лепило и замазка, или направо гипсово лепило вътре или друго?

Много ще съм Ви благодарен за акъла :)
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Zdravetsa
Потребител

Re: иззиждане-затваряне на портал и дупка от комин

Мнениеот Стилиян Лукаров на 13 Апр 2021 18:10

Zdravetsa написа:Здравейте приятели! Надявам се всички сте добре и чакате сезона :)

Имам четири питанки:
1 Когато се зазижда отвор/портал, който е с размер на голяма врата и няма да носи тегло, а просто отделя една стая от друга, има ли изискване най-долният ред и тези откъм вече положените тухли да се вкопаят или хванат по-здраво - например трябва ли да разбивам всеки втори ред наредени тухли отляво и отдясно, за да се захванат по-добре (шахматно) с новите или не е необходимо. Вижте снимка 1
2. Тъй-като това е двуетажна къща-блок, а аз съм на първия етаж, реших да махна коминното тяло от пода до тавана, защото е в средата на кухнята ми, а всъщност съм единствен ползвател (отдолу няма мазе). Телата са от бетон изключително тежки, мога ли вместо да ги изхвърлям, да ги използвам за зазиждането на портала от въпроса по-горе? Снимка 2. Да слагам ли вата в дупките за изолация?
3. Снимка 3. Гледайки снимката с подаващото се коминно тяло от плочата на втория етаж, смятате ли че има риск да падне и трябва ли да го укрепя например с 3-4 мм тежка шина през цялото и хващане за тавана с няколко анкера? Ако искам да включа тръба на аспиратор в едната от двете дупки, директно ли да я вържа или да закрепя някаква кутия - куб, например половината от някое коминно тяло - хем ще има ревизионен отвор отдолу, хем отстрани да се вкара тръбата без да падат боклуци, дайте идеи?
4. Понеже никога не е имало и няма да има общо парно, отрязахме и металните тръби до плочата на тавана, какъв е най-елегантният начин да ги затапим безпроблемно за да не капе незнайно какво - някакво двукомпонентно лепило и замазка, или направо гипсово лепило вътре или друго?

Много ще съм Ви благодарен за акъла :)

По-стар български обичай и с коминни тела става, и с вестници става, а и с наръч дърва на оплетка с кал ще стане. Аз все пак ще напиша, как е правилно да се изпълни... а и виждам, че ти също си наясно. :)
По точка 1 и 2 - ползвай същите тухли (единички) и задължително разбии страничните тухли през една. Коминните тела изхвърли. Изкърти улей в пода до достигане на плочата и започни от там.
По точка 3 - Да, твърдо трябва укрепване, ако остане така. Посочения начин с шината е удачен. Кутия може да се направи, заради позицията на аспиратора. Няма да е необходима, само ако идва отдолу под него. Преди това провери, дали това не е последното коминно тяло на твоя етаж. Много е вероятно то да удря горе в плочата. В нея има дупки за преминаване на дима. Горните коминни тела, като се зидат стъпват върху самата плоча - не стъпват на долните тела.
По-точка 4 - добър заварчик или навиване на резба и затапване с капа.
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Re: иззиждане-затваряне на портал и дупка от комин

Мнениеот Zdravetsa на 14 Апр 2021 10:15

благодаря!