Изграждане и оразмеряване на стълби - теория

Re: Изграждане и оразмеряване на стълби - теория

Мнениеот pav на 18 Сеп 2010 00:33

Изображение
Professional Carpenter
pav
Потребител

Мнениеот pav на 18 Сеп 2010 00:37

Изображение
Professional Carpenter
pav
Потребител

Мнениеот pav на 18 Сеп 2010 00:44

Изображение
Professional Carpenter
pav
Потребител

Мнениеот pav на 18 Сеп 2010 00:58

... това е общо взето теорията за изграждането на елементарни стълбища от дърво, шперплат или mdf. за изграждането на спирални, обли, изкривени, овални и охлювовидни стълбища темата би трябвало да се нарече Искуството на Правенето на Стълби или Тайственият Занаят. Ако се интересувате как се правят елементарни стълби за 2 часа пратете ми лично съобщение или email: pav.pavlov@gmail.com.

по нататък ще дам информация за вити стълби и разни други стълби.
Professional Carpenter
pav
Потребител

Мнениеот pav на 18 Сеп 2010 03:12

ето едно елементарно, но добре изработено стълбище.

Изображение
Professional Carpenter
pav
Потребител

Мнениеот radius на 27 Яну 2011 13:24

Много интересна тема. Разбирам, че стълбата която мислех да правя, с височина на стъпалата 20 см и стъпка 25 см, ще е неудобна, въпреки че по формулата дава 65см. Стълбата ми трябва да е от 2 рамена с прав ъгъл между тях. Мислех да има площадка, но по-удобните стъпала ще ме накарат да преосмисля намеренията си. Понеже не ми се искаше да имам клиновидни стъпала, искам да попитам как са от гледна точна на удобство и безопасност. С площадка ми се виждаше по-изчистено, с еднакви стъпала ненарушаващи "ритъма" на ходещия. Естествено съм ходил по клиновидни стъпала, но не съм се замислял много. Във вътрешната си част те са неизползваеми. Какво мислите, заслужава ли си да няма площадка ( и стъпала 20/25) и да се направи с клиновидни на "завоя" ?
radius

Мнениеот MASTERCAM на 28 Яну 2011 10:16

Един подарък за всички които се занимават с изграждането на стълби и за тези на които е интересна тази сфера от строителството. sk (43).gif

Стълбите.jpg

Това е линк към архива на книгата http://dox.bg/files/dw?a=68dc783d44

Това е линк към архива на програмката с която ще отворите книжката за да се чете, разопаковате и инсталирате на компа.http://dox.bg/files/dw?a=5007433701
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
https://www.facebook.com/MasterFireplaceArt
Моите лични мобилни номера на които може да се свържете с мен.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот milennnnn на 14 Фев 2011 15:58

Пишете на кирилица!
Администратор

JC-ThankYou.gif new-user.gif
milennnnn

Мнениеот MASTERCAM на 14 Фев 2011 16:04

А ние ще бъдем много доволни ако пишеш на КИРИЛИЦА.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот MASTERCAM на 14 Фев 2011 16:06

milennnnn написа:*********************************
JC-ThankYou.gif new-user.gif

Какви стъпала колко на брой и къде трябва да се изработят и монтират,дай малко повече инфо .
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот емил на 14 Фев 2011 18:42

Копие от PICT0006.JPG

DSC08191.jpg

Изображение
Код: Избери целия код
[URL=http://img508.imageshack.us/i/dsc07118.png/][IMG]http://img508.imageshack.us/img508/2254/dsc07118.png[/IMG][/URL]

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL]

Страхотни обяснения , другаде не може да се намерят ...
Допълвам само проблемите които се появяват на практика ..

1- ако измериш точно всичко не може да пишеш чело ( фачада ) 16,3 см
при големи поръчки трябва да се унифицират на 16,5 примерно .
не може всяко рамо да се поръча различно , няма да ти го изпълнят , или ще е с мрънкане .
2 - няма обект където да е предвидена замазка , и навсякъде първото стъпало е залято от замазката
3 - плотовете не са никога точната дебелина която е поръчана , варират прим 28мм до 33мм , зависи дали са рязани бързо .
4- фачадите и плотовете са криви , понякога 5 мм , и всичко това отхвърля нагоре и нагоре нивото , и трябва да го компенсираш .
( направил съм поне 1500 стъпала в София тия 2 години , което изобщо не значи че им разбирам sk (12).gif )
Първата мързелива компенсация , която не се вижда и може да се заблюди клиента е - режеш още първото стъпало 1 см. мах 1,5 см.
При по ниско и различно ( не казвам че е правилно ) първо стъпало не може да се види на око , тъй като го гледаш от високо . и краката не са хванали някакъв ритъм .
Имам черта за горно готово ниво , и контролираш всяко стъпало как ще пристигнеш горе ,
делиш грешките м/у останалите стъпала .Играя с наклона на стъпалото .

Грешка от 1мм припомнян на 8 стъпала е почти сантим ! Това е така откритият от мен -" Демон на Емил "

Ако Демонът е упорит се налага рязане на горните 2-3 стъпала ( чела ) с по 1, 2 или 3 мм .
Това не се забелязва стига д а е равномерно разпределено .

Друг проблем е "Демон на Стилян " , тоест хоризонталността на всяко стъпало .
Винаги има грешка ... грешки.. при всяк остъпало и при хоризонталнността .
Те за 2-3 вида от криви фачади , криви плотове , крив майстор , и от различно дебела подложка и съсъхване .
Компенсацийте се правят на всяко следващо стъпало с клинчета , така че фугите да са до 1-2 мм , и на нула в другият край .
евент и рязане само от единият край ...
Винаги челата са различно високи от ляво и дясно , и за това я слагаш на сухо и мериш с нивелир , евент обръщаш обратно ,
в полза на хоризонталността .

Трябва да си наясно горе как трябва да пристигнеш -
водоравно - или с опр. наклон ... ?
Безброй са действията и на двата Демона , и за това борбата и корекцийте се правят още от 1 во стъпало , та да последно .
...
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот MASTERCAM на 14 Фев 2011 19:31

Аз бих добавил само че за тази работа си трябва МАЙСТОР който да си вземе размерите на място след което да си разкрои материала със особенно внимание и подходяща машина/във цеховете разлики от 3-5 мм ги нямат за нищо и ти казват ,е нали си майстор ще го залъжеш някакси/ но тези 3мм например само на едно чело могат да объркат цялата работа .
също така самият материал понякога /доста често на последък/ ,пристига във България със лоша кълибровка на дебелината при полирането разликата във някои случаи може да достигне и до 5мм от единият до другия край на "фашата" особенно при дълги 2.50 - 2.90" фаши" .
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот satansho на 14 Фев 2011 20:25

MASTERCAM написа:във някои случаи може да достигне и до 5мм от единият до другия край на "фашата" особенно при дълги 2.50 - 2.90" фаши" .

даам явно доста през пръсти го карат. на мен един юнак в едно цехче преди Г.Лозен с честни сини очи ми обясняваше,как това било най-нормалното нещо на света и че гатера бил виновен.А аз горкия, до сега за 15 години сигурно я 2-3 пъти съм виждал такава разлика я не.. sk (13).gif
Аватар
satansho
Нарушил правилата на форума
Нарушил правилата на форума

Мнениеот bobisol на 12 Яну 2012 16:26

Тази тема и на мене ми е болка,че чак ми е идвало да хвърля всичко,ама найсе те тия в къщи трябва да ядат.Имах случаи при които от поръчани 17бр.стъпала разликата вдебелината на стъпалата стигаше до 13мм.Три пъти се обаждахме във фирмата вносител ,но накрая защото им писна явно взеха че доидоха с цяло пале от което си подбрах нужните с 1-2 мм.разлика.Емката е дал много добри описания на възможните препъни камъчета впроцесът на работа.
Е случва се понякога и да грешим и ще ви разкажа за една такава моя грешка.
Беше зимата преди години.Студ та се не трае.Работех вътре,но ми се обади собственика на къщата да взема размерите на външното стълбище.Припнах с ролетката и какво съм гледал и къде.....Оказа се напролет при лапенето че съм допуснал грешка в размера.Тиквата му с тиква аз,поне да ги бях взел по-дълги ама....10см.по-къси.Направих го но някои ден ще ида да го снимам за да видите решението на проблема без да се поръчват нови стъпала.То накрая даже взе че му хареса повече.
Мисли преди да работиш.
Мисълта екато жената,може да избяга,но работата ти остава.
Аватар
bobisol
Активен потребител

Мнениеот професионалe на 12 Яну 2012 21:56

емил написа:2 - няма обект където да е предвидена замазка , и навсякъде първото стъпало е залято от замазката
Има,имаа!!!Явно не си случил да работиш на мой обект, но и аз не го правя навсякъде - зависи от клиента - ако ме остави да работя спокойно и не ми досажда,ако е пич като цяло, ако не ми придиря със срокове и ако конструктора го е предвидил в конструктивния проект, което досега ми се е случвало цели....2 пъти! :D
Ако човек обича занаята си,резултатите никога не закъсняват!
    (Аз)
Аватар
професионалe
ГРУБ СТРОЕЖ
ГРУБ СТРОЕЖ

ПредишнаСледваща

Назад към Стълби