Изграждане и оразмеряване на стълби - теория

Изграждане и оразмеряване на стълби - теория

Мнениеот MASTERCAM на 16 Авг 2009 10:10

Bookmark and Share

При облицоване на стълби е важно да се спазва известно съотношение в размерите.Ширината на стълбата сеопределя от съществуващото помещение.Височината на стъпалото се нарича "чело",а горната част или широчината " стъпка" .Височината иширочината на едно стъпало са във определена зависимост.За да бъде удобна една стълба заизкачване ,трябва да се спази основното правило - сумата от две" чела" и една "стъпка" да е равна по възможност на 63 см .Тези 63 см съответстват на една средно голяма крачка.Челата на официални стълби не трябва да са по-високи от 18 см ,а за черни второстепенни стълби по- високи от 20 см такива за мазе или таван.Например сме избрали 18 см за" чело" ,следва че" стъпката" трябва да е 27 см ,тъй като 2 х 18 +27 см = 63 см . Оразмеряването на стълбите често пъти се диктува от височините които трябва да преодолеем.Ако от входа на къщата до нивото на партера имате 1.22 м ще се пресметне по следният начин:

122см : 18 см = 6.78 закръгляме нагоре и стават 7 стъпала
122 см: 7 стъпала = 17.4 см за челото
63 см - 2 х 17.4 см = 28.1 см за стъпката

При изчисляване броя на стъпалата винаги трябва да закръгляте нагоре ,в противен случайстъпалата ще станат по високи от избраната максимална височина.Ето един пример:Общата височина на една стълба за зимник е 2.65 м.

265см : 20 см = 13.25 = 14 стъпала
265см:14 стъпала = 18.9 см за " чело"
63 см - 2 х 18.9 см = 25.2 см за" стъпката"
Ако във този случай закръглите не нагоре ,а надолу ще се получи следното :

265 см : 20см = 13.25 см 13 стъпала
265 см : 13 > 20 Тази стълба няма да е удобна за изкачване.

Обикновенно във практиката тези правила много често не се спазват, при отливането и облицоването на стълби.
Последна промяна MASTERCAM на 16 Авг 2009 10:29, променена общо 1 път
https://www.facebook.com/MasterFireplaceArt
Моите лични мобилни номера на които може да се свържете с мен.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Re: Изграждане и оразмеряване на стълби - теория

Мнениеот Стилиян Лукаров на 16 Авг 2009 10:19

Това беше в десетката!
:respekt:
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот MASTERCAM на 17 Авг 2009 15:40

MASTERCAM написа:При облицоване на стълби е важно да се спазва известно съотношение в размерите.Ширината на стълбата сеопределя от съществуващото помещение.Височината на стъпалото се нарича "чело",а горната част или широчината " стъпка" .Височината иширочината на едно стъпало са във определена зависимост.За да бъде удобна една стълба заизкачване ,трябва да се спази основното правило - сумата от две" чела" и една "стъпка" да е равна по възможност на 63 см .Тези 63 см съответстват на една средно голяма крачка.Челата на официални стълби не трябва да са по-високи от 18 см ,а за черни второстепенни стълби по- високи от 20 см такива за мазе или таван.Например сме избрали 18 см за" чело" ,следва че" стъпката" трябва да е 27 см ,тъй като 2 х 18 +27 см = 63 см . Оразмеряването на стълбите често пъти се диктува от височините които трябва да преодолеем.Ако от входа на къщата до нивото на партера имате 1.22 м ще се пресметне по следният начин:

122см : 18 см = 6.78 закръгляме нагоре и стават 7 стъпала
122 см: 7 стъпала = 17.4 см за челото
63 см - 2 х 17.4 см = 28.1 см за стъпката

При изчисляване броя на стъпалата винаги трябва да закръгляте нагоре ,в противен случайстъпалата ще станат по високи от избраната максимална височина.Ето един пример:Общата височина на една стълба за зимник е 2.65 м.

265см : 20 см = 13.25 = 14 стъпала
265см:14 стъпала = 18.9 см за " чело"
63 см - 2 х 18.9 см = 25.2 см за" стъпката"
Ако във този случай закръглите не нагоре ,а надолу ще се получи следното :

265 см : 20см = 13.25 см 13 стъпала
265 см : 13 > 20 Тази стълба няма да е удобна за изкачване.

Обикновенно във практиката тези правила много често не се спазват, при отливането и облицоването на стълби.

Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот Стилиян Лукаров на 15 Сеп 2009 12:30

Ще погъделичкам и допълня темата с малко пояснения и правила!
Формулата за която говори Мастера е 2Н+В=63см. По тази формула широчината на стъпалата се изчислява по следния начин: В=63-2Н.
Какво трябва да ни говори тази формула? Величината, която винаги е ясна е 63см! Това е средната широчина на човешката крачка при изкачване на наклонен терен. Изчислено е, че човек вървящ нагоре по стръмен терен вдига високо крака си и прави по-къса крачка от колкото вървящ по хоризонтална равнина. Резултата от това изчисление е 62-64см. От него се взима усреднената стойност, която е 63см. За сравнение човек ходещ по хоризонтален терен прави крачки с дължина от 0.70см. до 0.80см.
Когато смятаме стълба, започваме винаги от правилото, че всички височини трябва да бъдат с еднакъв размер! Ширините на стъпалото се избират винаги съобразени с височините! Също така за да сметнем правилно стълбата за отправна височина ни служи конструктивната, а не светлата височина на етажа! Конструктивна височина е тази която се мери от кота "готов под" на долния етаж до кота "готов под" на горния етаж. Светлата височина е от горния край (кота "готов под") на пода до видимия долен край на таванската мазилка за един етаж.
Стълбите могат да бъдат според рамената и формата си еднораменни, двураменни, трираменни, четирираменни, двойно трираменни, вити, повити, дъгови. Двураменна стълба може да бъде направена с рамена на 90 градуса и рамена на 180 градуса. Еднораменната стълба може да бъде с клинообразни стъпала в единия или в двата си края - подобна стълба се използва най-често в двуетажни къщи. При обикновенните трираменни стълби обикновенно се получават три площадки с размери равни на рамената им. При тези стълби рамената им лежат под 90 градуса едно спрямо друго. Това са видове стълби според броя на рамената им. Според материалите за изпълнение стъбите могат да бъдат - дървени, желязни, бетонни, стоманобетонни, пластмасови, тухлени, каменни, стъкло и метал, комбинирани. По конструкцията на стъпалата им могат да бъдат с подпряни стъпала или с конзолни стъпала. Според изпълнението им биват сглобяеми и монолитни. Според местоположението си ще са външни или вътрешни.
Ще споделя и някой определения и правила за стълбите:
Стълбищно рамо - това са стъпалата в една посока между две площадки.
Ширина на рамото - това е разстоянието измерено от стената до вътрешната част на парапета. За жилищни сгради до 5 етажа минималната допустима ширина е 1,20м. За сгради с над 5 етажа е 1,30м. За мазета и тавани е 1.0м.
В едно стълбищно рамо винаги височините (челата) са с 1 повече от ширините (стъпалата).
Парапет - това е елемент от стълбището с височина от 0.80 до 0.90м.
Огледало - това е въздушното пространство между две рамена на стълбата. Минималното разстояние за огледалото е 5см., а максималното 40см. - отнася са за двураменни стълби с рамена на 180 градуса и двойно трираменни.
Стълбищна клетка - помещението в което се намнира стълбата.
Ширината на клинообразно стъпало при вити, повити, дъгови стълби в няй-тясната си част не трябва да бъде по-малка от 10см.
Най-малката светла височина между стълбищни рамена лежащи едно над друго в една жилищна сграда трябва да бъде 2,50м. за етажите и 2,00м. за мазета и тавани.
Най-неблагоприятните допустими размери за стъпалата на стълба в обитавани етажи са 19/26см.
Най-сполучливите съчетания между височина и ширина на стъпалата са - 17/29, 16,5/30, 16/31.
.....
Има още много което да се каже в тази тема, която мисля да превърна в Урок не само за начинаещи!
Искам обаче да участваме повече хора в нея. Освен Мастера, може да се включи и Алекс, като разбира се черпи информация от стария стълбар, намиращ се на една ръка разстояние от него :fies:
Можем да продължим с правилата при оразмеряване и работа с вита или повита стълба!? Или нещо друго ако решите :respekt: .
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот MASTERCAM на 15 Сеп 2009 17:35

Ами това е ,какво повече да кажем за правите стъпала a (96).gif a (96).gif a (96).gif
А продължение ще има обезателно темата не е изчерпана още.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот Стилиян Лукаров на 15 Сеп 2009 22:00

Мисля да направим темата уникална!
Този занаят е от "малцинствата" в групата на ремонтите! Искам да кажа, че майсторите които го владеят са малко! Същото се отнася и за камините! Обикновенно занаяти като Сухо строителство, Зидария, Боядисване, ВиК, Облицовки и настилки, Топлоизолации са доста масови и "всички" в България са им "майстори". Но ако човек тръгне да търси майстори каминджии или стълбари, ще разбере, че не може да ги намери в обявите на всеки вестник... е добре, че живеем в информационна ера и си имаме Гугъл :).
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот ALEX M. на 17 Сеп 2009 15:51

Но ако човек тръгне да търси майстори каминджии или стълбари, ще разбере, че не може да ги намери в обявите на всеки вестник

Принципно майстор обява не пуска ! По- скоро на моменти си исключва телефона щото няма възможност да поеме повече работа.
Никой не може да ни спаси
от самите нас !!!

http://vbox7.com/play:86847943#
Аватар
ALEX M.
Експерт

Мнениеот Стилиян Лукаров на 17 Сеп 2009 21:07

ALEX M. написа:
Но ако човек тръгне да търси майстори каминджии или стълбари, ще разбере, че не може да ги намери в обявите на всеки вестник

Принципно майстор обява не пуска ! По- скоро на моменти си исключва телефона щото няма възможност да поеме повече работа.

Принципно майсторът не трябва да търси работа и от колеги, ако е майстор... ама търси... и то по няколко пъти!
Всичко зависи от гледната точка :D .
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот MASTERCAM на 17 Сеп 2009 22:52

Истината е че мърлячите дето искат по ниска цена за определен вид работа имат повече работа от добрите маистори .
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот dreamweaver на 10 Фев 2010 18:31

Последното мнение на МАСТЕРА е абсолютно вярно. По едно време казвах - аз не съм майстор - аз само ходя по майстори. Особенно турчетата - УЖАС. Бях свидетел на морето бригада от п. си м. работеха шпакловка на 50 ст. На обяд купуваха бурканче "Перла", един хляб и топяха - как са си делили рибките не знам.
Но думата ми е за друго: стар майстор ме е учил - (плюс, че 2+1=63. Аз го знам 60-63, но това не е от голямо значение) - "Когато правиш стълби си представи, че по тъмно минава бременна жена" - значи ритъма на стъпалата трябва да е еднакъв. Не трябва да има изхвръкнали ръбчета, ако са от камък - изпъкнали плочи - правете ги като за себе си. a Ами представете си, че точно когато минавате изгасва тока - какво става?
Това е от мен. a (84).gif

МАСТЕР това, което си казал е абсолютно изчерпателно, но аз имам някакъв спомен за ос на стълбището. Дали аз не схванах или го няма тук. Не съм правил стълби в кооперация от години и забравих точно как беше?:)
Въпроса ми е породен от спомена, че на БОКАР в София правихме стълби с готови гранитни стъпала и нямаше мърдане на мм. даже. a (73).gif
dreamweaver

Мнениеот asahi на 10 Фев 2010 23:50

Стълбите са болна тема. Калпавите стълби най-добре се усещат чак след като са направени.

Не съм специалист, но от опит мога да споделя:
Всичките архитекти са учили стълбите подробно. Редно е да направят читав проект, съобразен с горепосочените изисквания.
Правилото "63" важи за европеидните раси. В Япония е по-друго, но кой ги мисли :?

Има и едно правило за "минимална височина на стъпало". Нека специалистите го разяснят.
asahi
Активен потребител

Мнениеот neva61 на 26 Апр 2010 10:18

Браво на вас! Дори и аз съм наясно вече ......... sk (49).gif sk (43).gif
neva61
Потребител

Мнениеот явор на 13 Юни 2010 08:13

Найстина дайте да кажем нещо повече за витите стъпала.Това за по тесни от 10см е хубаво нещо,но досега не съм го виждал изпълнено :wallbash:
Аз мога да кажа нещо повече за самия начин на монтаж и да подкрепя темата със снимки на готови стълбища sk (49).gif
явор
Потребител

Мнениеот Стилиян Лукаров на 13 Юни 2010 16:33

явор написа:Найстина дайте да кажем нещо повече за витите стъпала.Това за по тесни от 10см е хубаво нещо,но досега не съм го виждал изпълнено :wallbash:
Аз мога да кажа нещо повече за самия начин на монтаж и да подкрепя темата със снимки на готови стълбища sk (49).gif

Е, аде де... :)
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот mrm_1 на 13 Юни 2010 16:52

asahi написа:Стълбите са болна тема. Калпавите стълби най-добре се усещат чак след като са направени.

Не съм специалист, но от опит мога да споделя:
Всичките архитекти са учили стълбите подробно. Редно е да направят читав проект, съобразен с горепосочените изисквания.
Правилото "63" важи за европеидните раси. В Япония е по-друго, но кой ги мисли :?

Има и едно правило за "минимална височина на стъпало". Нека специалистите го разяснят.

Много хубава тема сте подхванали , браво , а това за Япония е истина там стълбите за толкова стръмни и тесни, че не вярваш на очите си Laie_67.gif
Топ Камини
http://www.topkamini.com/
Аватар
mrm_1
Активен потребител

Следваща

Назад към Стълби