Прекарване на канализационна тръба през каменен зид

Водопровод и Канализация, Електричество, Газопровод

Прекарване на канализационна тръба през каменен зид

Мнениеот iovo80 на 19 Дек 2018 00:01

Здравейте. Доста рових по темите, но не открих нищо, та затова да питам. Предстои ми да правя бани в две къщи - на нашите и в моята. И двете къщи са стари, с каменни основи и в двете като са ги правили едно време не са предвидили да има баня и тоалетна. За водата лесно, но се чудя как да прекарам канализационната тръба през зида. Дебел е към 50 см и камъните са големички. Пода е на около 60см. над кота 0, така че няма да е много неудобно за работа, защото мисля тръбата след като излезе през стената да прави чупка надолу към земята и от там в канализацията. Та въпроса ми е, има ли начин да направя отвор в зида без да изпадна в нервна криза :wallbash: . Ако става с боркорона, колко е най-малкият допустим диаметър за такава тръба. Иначе си го представям така - перфоратор, един наръч бургии и шила, няколко дни отпуска и много, ма много псуване.
iovo80
Потребител

Re: Прекарване на канализационна тръба през каменен зид

Мнениеот Стилиян Лукаров на 19 Дек 2018 01:23

Мисля, че става с боркорона,, но не мога да съм сигурен 100 %, понеже не съм го правил лично.
Ако се тръгне с къртене, може да стане проблем с носещата способност на основата, заради големите камъни. Възможно е отваряне на отвор с площ по-голяма от половин квадратен метър. Това ще се случи, защото камъните ще излязат цели, а не раздробени. Нормалните къртачи не се справят с камъни! Съвета ми е да не се захващате с "къртене" на каменна основа! Не става!
Бих посъветвал да се копае под основата! Едва ли е много под пода върху който ходите. Визирам старото строителство на болшинството еднофамилни къщи. Архитектурата им е такава, че каменните основи са на не повече от 30-60 см под пода на приземния етаж. Та, екипирайте се с кирка и лопата и действайте. И като казвам да копаете под пода на основата, визирам сериозен начален изкоп от вътрешната страна на къщата - някъде около 1х1х1м. С малка дупка нищо няма да стане, ще ви е необходимо пространство, за да влезете под основата и да излезете от нея. Ще е огромна хамалска работа, но предполагам го знаете! sk (43).gif
Жокер - при добре уплътнена почва, къртача ще бъде в помощ! moil.gif
Успех!
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот chapara на 19 Дек 2018 19:38

"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот iovo80 на 19 Дек 2018 20:49

Проблема е, че канализационните тръби, в които трябва да се включа са много плитко в почвата и с копане под основата ще отида под тях. С боркорона в бетон и единичен камък знам че става, но в каменна зидария :? . Гледам някакви специални машини за диамантените боркорони, но на снимките все бетон дупчат, че и на удобно място. За перфоратора нямах предвид къртене, а чепкане с бургии, но така къде ще му излезе края... Благодаря за отговорите и ще се надявам до пролетта някой да сподели личен опит. А до тогава мога само да уча нови псувни, че тези които знам сигурно ще са малко.
iovo80
Потребител

Мнениеот Стилиян Лукаров на 20 Дек 2018 00:44

Боркороните пробиват стоманобетон без проблем, но камъка е труден материал. Предполагам, че има подходящи боркорони, но ще трябва да питаш хората, които се занимават с тази дейност.
С бургия по камък - забрави! Не става!
Друг вариант е да изкараш тръбата от по-високо място, където няма камък или на границата на камъка с плочата и от там надолу. После обличаш тръбата с колона от тухли 20см и дебела вата. Като казвам дебела поне 20см. Трябва да я предпазиш от замръзване през зимата. Обаче при този вариант не можеш да положиш тръби на приземния етаж и там не може да имаш канал, освен ако не инсталираш помпа за принудително извеждане на отходната вода.
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот iovo80 на 20 Дек 2018 22:32

Ааа, става с бургия в камък. Миналата година с една ударна бормашина Райдер от 40 лева :jumpgrin: направих 20 дупки в камък за шишове N12 по 10 см дълбочина. Камъка не е гранит, но пак си е някакъв здрав, и пак зид. Вярно, че ги правих цял ден и след всяка чаках машинката да стине, даже пушеше по едно време, но се справи и си работи още. След това приключение си купих перфоратор де. Между другото, докато набивах шишовете в тези камъни, част от тях се спукаха, което ме навежда към някакви размисли за правенето на дупката в зида... А иначе няма да е нужна помпа. Плочата е на около 60 см над терена (бъдещата плоча, сега е дюшеме и згур под него) и да, тръбата ще прави чупка от вън и ще отива вертикално в земята. Вероятно там ще пристроя веранда и тръбата ще е под нея, а може и да е изолирана ако няма веранда. Интересното е, че сегашната тръба на канала от мивката, около ф50, излиза по същия начин без каквато и да било изолация и нямам спомен да е имало проблем някога. Тя обаче е от другата страна на къщата и не може да се използва и разшири съществуващата вече дупка. Има някакъв шанс тръбата да мине през горния край на зида, което ще е лесно, но това ще го разбера като видя нивата. Това обаче на моята къща, тази на нашите е с доста висок зид и там със сигурност ще минава през камъните. Тези дни като изгреба згурията и определя от къде ще излиза тръбата ще пробвам как се държат камъните на дупчене и чупене. Да му се не види, никога нищо не съм работил по баня, а сега две едновременно и то с повишена трудност :datz:
iovo80
Потребител

Мнениеот Стилиян Лукаров на 21 Дек 2018 10:42

Стискам палци всичко да мине добре и с по-малко работа!
Опитвали сме да пробиваме кръгли речни камъни с бургия ф 20мм и само драскаха по камъка. Затова споделих, че не става. Има значение какъв е камъка, разбира се.
Успех! sk (49).gif
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот chapara на 22 Дек 2018 13:57

iovo80 написа: А до тогава мога само да уча нови псувни, че тези които знам сигурно ще са малко.

Вместо да изкарваш висше по псуване, дал съм ти линкове на фирми, вдигни телефона или по интернет се свържи със специалистите, които с това си изкарват хляба :fies:
"Чапара" Е.О.О.Д.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот iovo80 на 23 Дек 2018 15:35

Няма да съм аз ако не пробвам първо сам да си го направя. А и след направата на новия покрив бюджета вече клони към "0". Но благодаря за линковете, ще са от голяма полза ако не се справя.
iovo80
Потребител

Мнениеот chapara на 23 Дек 2018 16:44

Успех sk (49).gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот iovo80 на 15 Яну 2019 23:06

В крайна сметка, направих дупката за един час, happy.gif а от студа даже и не се сетих за псуването (беше -7*). Първо от външната страна избрах подходящ по-малък камък, около 15х30х30см, пробих го в средата с ф12/50 см. така, че бургията да премине и през камъните зад него. После от вътре с бургия, длето и чук очупих камъните около дупката, а пробития централно камък от вън го извадих. Сега е ред на канализацията и вероятно ще продължа с глупавите въпроси.
iovo80
Потребител

Мнениеот chapara на 16 Яну 2019 10:24

a (84).gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Назад към Инсталации