Мнение

Строежи, огради, подпорни стени, терасиране и др.

Мнение

Мнениеот cooldown на 21 Дек 2018 15:34

Здравейте на всички!

Искам да ме посъветвате понеже ми предстои строеж на къща.Кое е по-добре и кое би ми излезнало по-евтино?
Ще строя къща 100 кв.Къщата ще разполага с три спални, всекидневна (хол,кухня,трапезария), тоалетна,баня и тоалетна и килер.Въпроса ми е кое е по-добре на един етаж или на два етажа?И кое би ми излезнало по-евтино?
Ако е на два етажа ги виждам така нещата - първи етаж всекидневна, тоалетна и килер, втори етаж - три спални, баня и тоалетна.И двата етажа разпределени по 50 кв. или горния етаж да е 40 кв. като се оставят 10 кв. за тераси.Тей като си нямам представя от тези работи искам да се допитам до вашето компетентно мнение и да ме посъветвате кое е по-добро.Също за отоплението обмислям камина на дърва и въглиша с водна риза или котел на пелети.
cooldown

Re: Мнение

Мнениеот chapara на 22 Дек 2018 13:54

По доброто с по евтиното не вървят ръка за ръка. Дали един или два етажа зависи от много неща. Аз лично предпочитам едноетажна къща заради удобството да не катериш стълби по Н-на брой пъти на ден, от друга страна пък се изяжда полезна част от дворното пространство. Това са основните въпроси. като цена , зависи от проекта, може да варира ценово. Едноетажна с гредоред в подпокривното ( или плоча?), двуетажна с гредоред (без плочи- с плочи?) Отоплението според мен ще е по добро при едноетажна сграда, добре топлоизолирана. Едноетажното строителство е по лесно изпълнимо, единствено покрива се увеличава двойно. И пак да кажа тук във форум няма как някой да ви обясни нещата, а само да ви нахвърля плюсове и минуси, останалото го прави нает от вас проектант.
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот cooldown на 22 Дек 2018 22:25

Здравей!Може би не се изразих достатъчно добре.Имам впредвид дали като разположение е по-добре на два етажа или на един и всичко да е заедно.А колкото до тавана с плоча ми се струва по-добре.Първо защото е защитено от вода и второ от проникване на студен въздух.Може и да не съм прав, но пак казвам не съм компетентен по тая тема.Те първа ще се захващам с разрешителни, документация и скици...просто искам да се допитам до компетентно мнение за да съм подготвен.А иначе като цена кой вариянт би излезнал по-евтино?
cooldown

Мнениеот arkantus на 23 Дек 2018 22:45

Здравей! Едноетажната къща, както са ти казали колегите по-горе, е с по-голяма площ на покрива и съответно по-голям обем неизползваемо подпокривно пространство - при покрив с 4 ската например. Фасадните довършителни работи могат да са по-малко, отколкото при двуетажна, а може и повече, всичко зависи от разпределенията на етажите като конфигурация и форма. Бих те посъветвала да помислиш за вариант едната спалня да е на първи етаж, ако ти се наложи да приютиш възрастен родител. Икономия се постига с избягване на много чупки и еркери, които увеличават както повърхността за обработка, така и за топлообмен, което води до загуба на енергийна ефективност. Инак цена на строеж се изяснява при почти завършен проект и количествена сметка, но софтуерът за проектиране позволява в голяма степен автоматизиране на количествата и още в процеса на работа могат да се направят сравнения между едно- и двуетажна къща. Ако имаш въпроси, насреща съм :) весели празници!
Аватар
arkantus

Назад към Земни работи, кофраж, армиране и стоманобетон