Въпрос за дефектнотокова защита

Водопровод и Канализация, Електричество, Газопровод

Re: Въпрос за дефектнотокова защита

Мнениеот danbi на 13 Юли 2015 23:08

Явно не съм се изразил добре, та ще се поясня. Разбира се, на входа на всяко табло може да има "главна" ДТЗ (100-300мА). Такава се ползва не за защита на хора, а на инсталацията при утечки. В една по-голяма инсталация такива неща не са невероятни. Логично е също така някои от кръговете да имат собствени ДТЗ (до 30мА) за защита на хора. Но разбира се, тази обща ДТЗ не е задължителна.
Та в този ред на мисли, въпроса ми продължава да е висящ. За да го направя малко по-приемлив, нека го префразирам така:

Нужно ли е да има входящ предпазител на вторичното табло, ако има входящ разединител?

Така по-лесно ли е да се отговори? :)
За да избегнем излишните приказки, да приемем че потребителя не е против да ходи до главното табло, когато се налага.
Без пот няма мед.
danbi
Потребител

Мнениеот em67 на 18 Юли 2015 09:56

danbi написа:Явно не съм се изразил добре, та ще се поясня. Разбира се, на входа на всяко табло може да има "главна" ДТЗ (100-300мА). Такава се ползва не за защита на хора, а на инсталацията при утечки. В една по-голяма инсталация такива неща не са невероятни. Логично е също така някои от кръговете да имат собствени ДТЗ (до 30мА) за защита на хора. Но разбира се, тази обща ДТЗ не е задължителна.
Та в този ред на мисли, въпроса ми продължава да е висящ. За да го направя малко по-приемлив, нека го префразирам така:

Нужно ли е да има входящ предпазител на вторичното табло, ако има входящ разединител?

Така по-лесно ли е да се отговори? :)
За да избегнем излишните приказки, да приемем че потребителя не е против да ходи до главното табло, когато се налага.

1. ДТЗ 100 -300 mA не се използват за защита на ел. инсталации при утечки ! :lachtot:

2. Да ,нужно е да има входящ (главен) предпазител на подтаблата , съответно изчислен по големина на ток за селективност на защитата. Товаровият прекъсвач ( разединител ) не изпълнява защитна ,а само разединителна функция. Има норми за проектиране и правила за изграждане на електрически инсталации и уредби .

За да избегнем излишните приказки - не се приема кой, какво иска и на кой, какво му е хрумнало :headbash: !

Правилата за изграждане на електрическите инсталации са определени в Наредба № 3 от 9 юни 2004 г. за устройството на електрическите уредби и електропроводните линии. В нея е регламентирано всяко действие с електрически ток и електрическите съоръжения. Наредба 3 е съобразена с българските (БДС) и европейските (EN) стандарти. Всеки електротехник и електроинженер е длъжен да познава и спазва изискванията на Наредба 3 при работа по електрическите инсталации, в противен случай те попадат под ударите на закона и са съдебно отговорни за неспазването и.
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот danbi на 20 Юли 2015 08:19

em67 написа: 1. ДТЗ 100 -300 mA не се използват за защита на ел. инсталации при утечки ! :lachtot:

2. Да ,нужно е да има входящ (главен) предпазител на подтаблата , съответно изчислен по големина на ток за селективност на защитата. Товаровият прекъсвач ( разединител ) не изпълнява защитна ,а само разединителна функция. Има норми за проектиране и правила за изграждане на електрически инсталации и уредби .

Пиша следното не за вас, а за тези които четат тук и може да изпаднат в заблучдение от ... ексертното мнение.

Не знам защо цитирате Наредба №3 така безгрижно.

В същата тази Наредба, има най-различни членове, които противоречат на вашите твърдения. Например:

Чл. 1797. (1) В жилищните сгради като правило ЗП се разполагат в апартаментните табла. (2) Допуска се разполагането на ЗП и в етажни разпределителни табла.

[...]

Чл. 1800. (1) В нормален режим на работа общият ток на утечка на мрежата с отчитане и на присъединените стационарни и преносими електропотребители не трябва да превишава 1/3 от номиналния ток на ЗП.
(2) При липса на данни за тока на утечка на електропотребителите се приема 0,4 mА на 1 А ток на натоварване, а за ток на утечка на мрежата - 0,01 ?А/1m дължина на фазов проводник.

Чл. 1801. Препоръчва се в жилища като допълнителна защита срещу запалване при съединение със
заземени части поставяне на ЗП с ток на сработване до 300 mА.

Чл. 1802. За жилищни сгради при спазване на изискванията по чл. 1800 функцията на ЗП по чл. 1797 и 1801 може да се изпълнява от един апарат с ток на сработване не по-голям от 30 mА.

По втория въпрос вече не ми се четеше, но всеки който се интересува може да си намери сам съответните параграфи.

Забавното на тези Интернет форуми е, че никога не сте наясно с компетенцията на хората с които спорите.
Без пот няма мед.
danbi
Потребител

Мнениеот academil на 20 Юли 2015 10:16

danbi написа:...
Забавното на тези Интернет форуми е, че никога не сте наясно с компетенцията на хората с които спорите.

Nobody cares.
А дали е така? :?
Фактически кой е Анонимусът и като какъв се проявява тук или там повече от почти винаги е неизвестно.
Даже да е не с 5 за месец, а с 5000 постинга за ред години. Виж "Направи сам" колко съм прав.
Обаче проявената гордост, че се занимава с нещо си, невероятното ЧСВ, проличават с повече, отколкото е необходимо,
черти; навярно, тук има правда, всичката.
Пиша следното не за вас, а за тези които четат тук и може да изпаднат в заблучдение от ... ексертното мнение.

Другаде не знам как е, но тука аборигените, списващи това-онова, маскирано като експертно становище, обикновено
лесно установяват подобни Анонимуси като Провокатори.
И се отнасят подобаващо.
Първо защото има раздел "Представяне". А спестяването на образование, дори да е предградийния ПУЦ, или опит,
даже да е пренасяне на ОВК-тръби или прокарване на траншейни кабели, повече от всякога не се толерира.
:motz:
И съвсем не заради орфографията или своеобразието в неприложението на граматическите правила.
Стилистиката я оставям на почивка, стига да съм доволен семантично.
danbi написа:Казвам се Даниел и живея във Варна. Този форум е интересен за мен тъй като оборудвам нова къща
и понякога имам въпроси.

Като начало провокационните въпросни инвенции, обобщаващи някакъв силно частен случай в термодинамичен закон,
или параграф на електрическа наредба, се подлагат на нетрадиционно обсъждане.
Кой разбрал разбрал.
За неразбралите има разбор с по-висока наситеност откъм ненормативна лексика.
:lachtot:
Алсо, ако на някого е интересно, това е историята, ако щете - процедурата, на всички наградени по БАН в този форум.
Редирект няма, намерете си ги сами.
За да не е как да е, ради справедливостта и реда написах това.
:D
ПП. Ако не съм изяснявал що е ЧСВ, ще повторя, че иде реч за Величие. В собствените очи. :fies:
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот danbi на 20 Юли 2015 19:03

Дотук не съм разочарован. a (96).gif

А по темата?
Без пот няма мед.
danbi
Потребител

Мнениеот em67 на 20 Юли 2015 20:21

danbi написа:Явно не съм се изразил добре, та ще се поясня. Разбира се, на входа на всяко табло може да има "главна" ДТЗ (100-300мА). Такава се ползва не за защита на хора, а на инсталацията при утечки. Amazed-Rat.gif В една по-голяма инсталация такива неща не са невероятни Amazed-Rat.gif . Логично е също така някои от кръговете да имат собствени ДТЗ (до 30мА) за защита на хора. Но разбира се, тази обща ДТЗ не е задължителна .

Та по темата sk (41).gif
За да напишеш подобни глупости е необходимо гордо да носиш званието КонГениален ТеХнически Некролог a (96).gif . Подобни кретенизми надхвърлят рамките за некомпетентност и глупост на България , а те са твърде големи a (102).gif .
Не е странно ,че този КТН продължава да пише простотии .

"Ефектът на Дънинг-Крюгер е когнитивна склонност, при която неквалифицирани индивиди страдат от илюзорно превъзходство, поради което погрешно оценяват способностите си много по-високо от средното. Тази склонност е приписвана на метакогнитивната неспособност на неквалифицирания да разпознава грешките си."
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот danbi на 20 Юли 2015 21:50

Водя си бележки. Новак съм, та е редно да усвоя правилната терминология. sk (49).gif

Това, дето го е открил учения човек заразно ли е?
Без пот няма мед.
danbi
Потребител

Мнениеот academil на 25 Юли 2015 13:14

danbi написа:Водя си бележки.sk (49).gif

BRAVO-1.gif

Бравас, както си тръгнал, с всички сили, ще вземеш да отидеш до края на себе си.
danbi написа:Дотук не съм разочарован. a (96).gif

Nobody cares.
В превод на варненски ще да рече "На кой му дреме на тромпета". С произношението обаче съм зле - нещо като
"Нъ кой му дрйеми нъ трумпйетйъ" - за който не се е сблъсквал с варненския прънаунс.
Та това за твоето удовлетворение, по-малко от почти никой не се интересува.
Както и от писаниците, гръмко наречени ТЕМА. Иначе годно илюстриращи ширината на дълбините на мисленето.
Та така. И да се представиш по подобаващия за този форум начин. Сега си АНОНИМУС, с атитюд на ПРОВОКАТОР.
Sextoon.gif

danbi написа:Новак съм, та е редно да усвоя правилната терминология. sk (49).gif

Ама първо се върни някъде из малките класове да поусвоиш българската граматика, че ми се разваля правописа.
Reading book.gif

Затова не те чета. И тези - загрижени за здравето си, съветвам.
Не задълбавам повече, че може да хванем природата направо на местопрестъплението, така да се каже...
И Господ здраве да ти дава, след като с другите работи не е бил много щедър…
Простиосподи.
God bless-Orison.gif
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот danbi на 26 Юли 2015 16:46

Няма нужда от преиграване. То е ясно, че това тук не е форум за обмяна на опит, нито за задаване на въпроси. А темата, да си мерите .. остроумията, или липсата им.

Пожелавам ви г-да Експерт и Професионалист тълпи от верни обожатели. Не, че ще ви задоволят егото, ама поне ще се опитват хорицата.

А като гледам, няма и нужда да се "представям" по-нататък -- ще вземе да стане някоя ... грешка :)

Между другото, не знам от къде го докарахте този "варненски" диалект, но ако сте същия експерт и в многобройните области на знанието за които имате претенции... ще е забавно. От друга страна, туй си е проблем на тези дето ще ви повярват.

Като гледам, ефективно сте напъдили повечето посетители на този форум с остроумията си. Жалко за създателите му!
Без пот няма мед.
danbi
Потребител

Мнениеот academil на 26 Юли 2015 17:53

Като гледам, ефективно сте напъдили повечето посетители...

С необходимата добавка - пиша това единствено за читателите на форума, че са от категориите АНОНИМУСИ,
ПРОВОКАТОРИ, ИЗМАМНИЦИ - като онзи с нощния соларен ресивър, или по-другия, който напираше да ме развежда
инфраред с "Топлофикация", също така всякакви генномодифицирани Бай Ганювци и Андрешковци.
Впрочем 9 от 10-те наградени с БАН са удостоени с тази чест по мое представяне.
Поне още толкова има с прекратено участие - не вече с нокаут, а със събмишън или по точки.
Затова пък отправените ми благодарности са поне на порядък повече.
Имам предвид за съветите на ЛС и и-мейл, тука не съм ги броил.
HI, разотивай се със здравйе.
academil
Експерт

Мнениеот емил на 26 Юли 2015 19:15

Нощен соларен рисивър ??
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот academil на 26 Юли 2015 19:56

емил написа:Нощен соларен рисивър ??

"Термодинамични панели" viewtopic.php?f=118&t=1648.
academil написа:...
Нещо като лого на фирмата, предлагаща това чудо на термодинамиката, " Топла вода от слънце, дъжд, вятър дори и през нощта". :?
Казват от дъжд ,хм, дъжд при -15 градуса! Ами обледеняване !? :lachtot:
Казват от вятър !? Не ми е известно устройство, преобразуващо кинетичната енергия на вятъра директно в топлинен поток и то точно с 55 градуса. А пък след Нобеловата награда по Термодинамика на Иля Пригожин през 1968 година, не се сещам да е имало друга. :D
Тази реклама ми обещава топла вода през нощта: ама времето е тихо, пълен щил, не вали, пък нали е нощ, слънце няма ? Тогава откъде е този топлинен поток, който ще стопли водата ? :?
А и самото понятие "термодинамичен панел" много ми прилича по непонятност на рекламите по TV-Shop.
Бъдете внимателни, ентропията не прощава !
academil
Експерт

Мнениеот nikolov333 на 13 Окт 2015 22:48

Това е най-полезната тема за ДТЗ, която съм чел по форумите и наистина има какво да научиш...ако разбира се не си решил, че вече "знаеш всичко" sk (37).gif
Понеже и аз направих подобни грешки в планирането и изграждането на новата електроинсталация, искам да пооправя нещата до колкото мога на време.
Та искам да узаконя направеното, разбира се след нужните корекции, с необходимите проекти и документация, но нямам идея, колко може да струва това..
Въпроса ми е, може ли да ме ориентирате, какви са разходите за проекта и узаконяването на подобен обект, като описания в началото на темата? :sauf:
"Теория" е, когато всичко е ясно, но нищо не работи. "Практика" е, когато всичко работи, но не е ясно защо..
Като обединим теорията с практиката обикновено се оказва, че нищо не работи и никой не знае защо.
Аватар
nikolov333
Потребител

Предишна

Назад към Инсталации