Подмяна на гредоред

В този раздел се говори за ремонта като цяло.

Подмяна на гредоред

Мнениеот NPen на 03 Окт 2017 21:26

Здравейте,

Наследихме къща от 1948г. Състои се от сутерен с каменни основи и 1-ви етаж (тухла). Между двата етажа е направен гредоред, който с времето е поддал (подпрян е с Хюнебеци против вибрации) и термитите са го нападнали. В момента в къщата е празно и тъй като искаме да я стегнем бихме искали да подменим изцяло гредореда. Греди, изолация и т.н. като желанието ни е да е наистина качествено направено. Мисълта ни е част от гредите да се виждат от сутерена. Тъй като суровият дървен материал не е качествен, а сухият е крив, съм се насочил към многослойните слепени греди, макар и на цена х2. За изолация между гредите клоня към каменна вата. Над нея предполагам някакво OSB и отгоре според предпочитанията вид подова настилка (ламиниран паркет). Общата квадратура е към 60м2. Бихме искали да има вътрешно вито стълбище между двата етажа.

Към момента нямам снимки, но в най-скоро време ще направя такива.

Пиша Ви тук, тъй като желая професионална помощ, била тя платена или не. Получих мнения да се излива плоча, но на мен този вариант не ми допада. А и не мисля, че гредоред направен според съвременните технологии и изисквания би бил по-лош в каквото и да е отношение.

Къщата е стабилна и без нито една пукнатина. В сутерена няма грам влага и почвата е като бетон.
Намира се в София.
Бих бил благодарен на коментар на колеги, както и такива, които прояват желание за оглед. Не очаквам количествени сметки, но бих искал да имам реална представа какво ни е предстои.

Благодаря ви и спорна работа!
Никола Пенев
NPen

Re: Подмяна на гредоред

Мнениеот Стилиян Лукаров на 03 Окт 2017 23:19

Моя ремонт на село беше идентичен - стар гредоред, но с горе долу здрави греди.
Като начало бутнахме тавана на втория етаж. Ограничихме се до кухня и коридор. В спалнята нямахме време, а и желание, защото мръсотията, прахта и хамалогията са много, ама наистина много! Оценявам го, защото лично участвах в проекта. Като се буташе мазилката на тавана, заедно с калта над нея, отвън се виждаше да излиза през прозорците дебел, гъст и кафяв "пушек". Маските не помагаха... :)
Като останахме на греди, вече беше лесно. Отгоре (на покрива) наковах хидрофобен шперплат. Под него е каменна вата 10см с плътност 145 кг/м3. Под ватата заковах пароизолационна мембрана. После дойде ред на ОСБ по тавана и накрая наковах сачак.
Естествено старите греди бяха доста криви и се наложи да поизправя поне малко тавана в краищата с по 6-7см. Финала си е пак сериозно крив, но важното е, че гредите са здрави, освен криви. Въпреки това, така си ми харесва. :)
Ето снимки от работата, които съм качил и в сайта. С тях онагледявам и така по-добре ще се видят етапите и дейностите на работата:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение