Отводняване на тераса

В този раздел се говори за ремонта като цяло.

Отводняване на тераса

Мнениеот nilovi на 16 Сеп 2017 14:38

Здравейте, майстори!

Не открих тема, в която да видя отговори на въпросите, които ме мъчат и затова пускам нова такава. Ако е за друго място, се извинявам предварително и моля да бъде преместена.
Става въпрос за отводняването(и евентуално хидроизолацията) на следната тераса на къщата на родителите ми:
20170916_093914.jpg

Проблемът е, че след малък ремонт - измазване на челата на плочата(от които бе свалена вече компрометирана мозайка) и монтаж на водооткапващ профил, за да не подлизва по тавана отдолу, всъщност нещата се влошиха, видно от следващите няколко снимки:
20170916_093617.jpg

20170916_093549.jpg

Ето го и положението отгоре - плочата е изронена, наклонът и най-големият водосбор са маркирани на последната снимка с червено(има добър наклон и от къщата навън- видно е, че водата се оттича почти по цялата дължина на откритата част):
20170916_093021.jpg

20170916_093053.jpg

20170916_092827.jpg

20170916_093914 – Копие.jpg

Човекът, който преди 2 години е измазал челото и сложил водооткапващия профил по ръба не е специалист и очевидно нещо е сбъркано. Профилът е ПВЦ и стърчи под ръба на плочата около 0,5-1-1,5 сантиметра - не е ранвномерно - явно е крив ръба на плочата и човекът не е успял да го изправи. Явно е, че не откапва достатъчно добре, но не знам защо. Пусках с маркуч вода отгоре да гледам - ами на пръв поглед по дължината на ръба всичко изглежда добре за кратък период(10-ина минути). Обаче се вижда как е търпяла преовлажняване мазилката на 20-ина сантиметра от ръба по тавана, а като почукам в тая част се чува като отлепена.
Търси се евтино и работещо решение, но може да се обсъди и по-трайно(и по скъпо такова).
Прегледах течните хидроизолации(ходромраз, хидрозол и др.) - самото им полагане е лесно и добре обяснено. Преди хидроизолацията може да се измаже отгоре с някакво гъвкаво циментово лепило, за да се подравни основата( може би с контактен грунд под него).
Въпросът, на който нямам отговор е, как да се изпълни завършването на ръба на плочата и откапването по най-надежден начин.
Измазването на челото на плочата, за което споменах е тънко 3-4 мм., не знам с какъв материал - хрумна ми да не би да прониква влага и между него и плочата, недостигайки водооткапващия профил.
Всъщност от следващите снимки се вижда, че има пукнатина над него, откъдето може да просмуква при по-продължителен валеж.
Вижда се и откъде идва проблемът с мократа стена - голяма пукнатина, отстрани на фасадата под плочата, откъдето прониква подлизващата стена - там няма профил. Спекана е и плочата отгоре малко.
20170916_135617.jpg

20170916_135525.jpg

Моля за съвет, че положението е много грозно, а майка ми ми извади душата a (151).gif
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
nilovi

Re: Отводняване на тераса

Мнениеот Стилиян Лукаров на 16 Сеп 2017 16:59

Принципно идеята с водооткапа (водобрана) е правилна. Може изпълнението да не е правилно. Ако зад водобранното перо има наслоена мазилка, капката ще тръгне от това място по тавана, като разслояванията ще се виждат на разстояние 5 - 35см от ръба. Когато се монтират подобни елементи трябва внимание и следване на елементарни принципи на работа.
Във вашия случай може да направите следното:
1. Разваляте старото изпълнение и правите ново, същото със същия ПВЦ профил... но както трябва - равномерно и чисто полагане от край до край!
2. Махате сегашния водооткап, полагате хидроизолация на пода и челото на терасата, и лепите настилка гранитогрес с чело. Челото пада на 2-3см под плочата и това ще бъде водобрана.

При втория вариант си ви трябва много сериозен майстор, защото процедурата е технологично сложна за спазване. Повечето тераси се претупват и рядко се спазва технологичния ред за работа. Най-яркия проблем е да се изпълни правилно горния ръб на челото с плочата. Причините тук са две - незнание или нехайство от бързане (мързел). :)
Проблем за вас ще бъде и как да наемете изпълнител за толкова малък обем от работа.
Това е в общи линии, успех. :)
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Назад към Ремонти - общи теми, дебати и консултации