Проблемен под под ламиниран паркет

В този раздел се говори за ремонта като цяло.

Проблемен под под ламиниран паркет

Мнениеот Whiskey на 20 Юли 2017 13:50

Здравейте,

Предстои ми подмяна на ламиниран паркет. Старият беше премахнат, под него се оказаха един слой мокет и два слоя балатум, един върху друг. Всичко това е премахнато, но най-долният слой балатум е лепен с някакво много здраво лепило (прома, хелметекс) и е невъзможно да се премахне изцяло. Остават едни власинки. Прилагам снимки за яснота.
Изображение
Изображение

Въпросът ми е следният: мога ли да сложа някаква изравняваща замазка (дали саморазливна, дали нещо друго е отделен въпрос) директно върху съществуващото положение или е абсолютно задължително тези неща да бъдат остранени от пода. Ако да, как може да стане това? Специално в хола на места има миниатюрни пукнатини в замазката и искам да й направя нещо като укрепване. Идеята ми е над нея да сложа 10 мм фибран за изравняване и над него направо да редя ламинирания паркет. Така ме посъветваха, било масово прилагано като метод.

Вие какво бихте ме посъветвали?
Whiskey
Потребител

Re: Проблемен под под ламиниран паркет

Мнениеот Стилиян Лукаров на 23 Юли 2017 10:25

Остатъците задължително се премахват. Ако не може - кърти се замазката. Това е!
Други опити и бюджетни експерименти - не опитвай, смисъла е нулев.
Успех.
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот Whiskey на 23 Юли 2017 12:03

Все повече се убеждавам в същото и дори снощи окончателно реших, че ще премахна цялата замазка и ще я изградя наново. Ще ми излезе по-евтино, отколкото да търся машина за шлайфане на тази замазка, която освен всичко друго на места е и пропукана. Дори ми хрумна идеята да изградя изцяло нова ел. инсталация, която да прекарам в гофрирани тръби по пода под новата замазка. Така ще спестя доста копане на канали и рязане в панела. Единственото което се чудя е дали машинката от линка долу би ми свършила работа както за премахването на старата замазка, така и за прокопаването на общо 15-20 метра вертикални кабелни канали в панел, разбира се с подходящия накрайник за канали. Възможно ли е с помощта на такова нещо да си пробия и дупчица, в която да намърдам ново ел.табло?

https://www.lidl.bg/bg/Offers.htm?articleId=1575
Whiskey
Потребител

Мнениеот Стилиян Лукаров на 23 Юли 2017 18:58

По-добре си вземи къртач под наем. Ще свършиш по-добра работа.
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот Whiskey на 24 Юли 2017 13:37

Има развитие на ситуацията. Въпреки всичко реших да взема този къртач, направи ми впечатление, че го дават доста по-мощен от други, които са в този ценови клас и наистина подовата замазка се руши буквално от собственото му тегло. Направих една проба да видя как ще тръгнат нещата, но се натъкнах на армировка. Надявам се това да е армировката на замазката, а не на панела, защото под нея уж е доста равно, пък и пак казвам, кърти се прекалено лесно, за да е панел. Качвам няколко снимки за онагледяване, как мислите, да продължавам ли? Отделно какви са тия хартии които излизат не ми е ясно, както и някакъв бял зърнист прах.

Въпросът ми при това положение е следния - да махам замазката само в частта, където са остатъците от балатума и то само най-горния й слой, да премахна до панел в участъците, в които има напукване на замазката или просто да изрина всичко, разбира се без да отстранявам армировката. Надявам се това да не е проблем и да може да се ползва. Дебелината на замазката е около 3-4 см.

Изображение
Изображение
Изображение
Whiskey
Потребител

Мнениеот em67 на 24 Юли 2017 16:25

Whiskey написа:. Дори ми хрумна идеята да изградя изцяло нова ел. инсталация, която да прекарам в гофрирани тръби по пода под новата замазка. Така ще спестя доста копане на канали и рязане в панела. Единственото което се чудя е дали машинката от линка долу би ми свършила работа както за премахването на старата замазка, така и за прокопаването на общо 15-20 метра вертикални кабелни канали в панел, разбира се с подходящия накрайник за канали. Възможно ли е с помощта на такова нещо да си пробия и дупчица, в която да намърдам ново ел.табло?

Ами не знам какво ти е "хрумнало", но цялото опроводяване за контактите на ЕПЖС (едропанелни жилищни сгради) минава по пода - под старата замазка .
Само контакт - усилен за г. печка и контакт -бойлер минават по канали в тавана и стените (като осветлението ) . Има няколко различни метода по които са опроводявали ЕПЖС в зависимост от типа им и строителната организация , на някои от тях и захранването за осветлението минава по пода .
Имам "предчувствието" ,че ако продължаваш да къртиш така жизнерадостно ще успееш да направиш доста бели и да се "огърмиш" или осакатиш -при това качествено .
"Дупчица " за ново табло , пробиването на конзоли , както и рязането на канали за кабели нарушават съществено здравината на конструкцията на ЕПЖС . За целта са "измислени ел.табла за външен монтаж. Приказки от типа - "един познат ми каза" или "съседите са направили така и нищо не се е случило" ги четем непрекъснато . Омръзнало ни е да обясняваме ,че панели не се къртят , копаят , режат ,не се премахват елементи от конструкцията и тн и тн. .
По-добре си наеми човек с машина, който да изшлайфа старата замазка и да излее самонивелираща се за изравняване отгоре , ще си спестиш много пари ,време и най -вече огромни неприятности. Относно подмяната на таблото , съветвам те да си наемеш електротехник , има си тънкости ,които съпътстват демонтажа на старото и монтажа на новото.
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот Whiskey на 24 Юли 2017 17:17

Може да нямам опит в изпълнението на СРР, но съм достатъчно наясно какво е конструкция на сградата, какво може да се кърти, реже, копае и т.н. Нито имам намерение да къртя панели, нито да режа такива, камо ли да премахвам конструктивни елементи. Единственото което искам, е да си направя читав под, защото сегашният "хлопа". Тази замазка е напукана сериозно на някои места, има образували се дупки и каквото и да сложа отгоре ще играе. Аз също искам да си спестя главоболия, но виждам, че с шлайфане няма да стане, особено в едната стая. За спалнята ще видим, там състоянието на замазката като че ли е по-добро, до колкото може да се види от археологическите пластове върху нея.

Категорично не споделям идеята, че в панелен блок не се прави нищо. Тия сгради значи както са направени, така да се съборят, така ли? Може би това е единствената причина да намеря под съществуващия ламинат мокет с три ката балатум под него. Банята ми се увеличи с 15 см, като свалих картоните и още двата ката плочки отдолу. Защото всеки нещо си лепил, мазал, обаче това не е проблем, не влияе на конструкцията по никакъв начин. Все едно не я товари. Ами ако на три ката плочки лепна и 600 кила гранитогрес няма ли да е проблем за конструкцията? Обаче ако пробия 3 см дупка ф65 има огромна опасност блока да падне. Половината дупки са пробити и сега, ще ги ползвам. Какво значи табла за външен монтаж? Кабелите за това табло с габарчета по стените ли да ги забивам, за да влязат в него. За канали говоря и то не по-дълбоки от 1.5 см. От старата инсталация ще ползвам само входните жици в апартамента. Всичко друго го игнорирам. Как да разчитам на инсталация, която е на 40-50-60 години, никой не знае от къде минава и в какво стъстояние е. И това не е опасно? "Омръзнало ни е да обясняваме"... в качеството на какви?

Ако не бяха тия шитни на пода, изливам отгоре нови 2-3 санта замазка с нови кабели в тях и хич не ми дреме, ама при това положение как... Може би ще е по-лесно да премахна само най-горния слой, но ще хване ли нова замазка ей така в нещо като нищо.

За тоците няма проблем, взимам ток от друг кръг.
Whiskey
Потребител

Мнениеот em67 на 24 Юли 2017 18:06

Whiskey написа:Категорично не споделям идеята, че в панелен блок не се прави нищо. Тия сгради значи както са направени, така да се съборят, така ли? Обаче ако пробия 3 см дупка ф65 има огромна опасност блока да падне. Половината дупки са пробити и сега, ще ги ползвам. Какво значи табла за външен монтаж? Кабелите за това табло с габарчета по стените ли да ги забивам, за да влязат в него. За канали говоря и то не по-дълбоки от 1.5 см. От старата инсталация ще ползвам само входните жици в апартамента. Всичко друго го игнорирам. Как да разчитам на инсталация, която е на 40-50-60 години, никой не знае от къде минава и в какво стъстояние е. И това не е опасно? "Омръзнало ни е да обясняваме"... в качеството на какви?

Ако не бяха тия шитни на пода, изливам отгоре нови 2-3 санта замазка с нови кабели в тях и хич не ми дреме, ама при това положение как... Може би ще е по-лесно да премахна само най-горния слой, но ще хване ли нова замазка ей така в нещо като нищо.

За тоците няма проблем, взимам ток от друг кръг.

Дошъл си в този форум , за да получиш отговор на свое питане - при това компетентен- професионален отговор.
Че не споделяш идеята ,че в ЕПЖС не се кърти и копае си е лично твоя неграмотност в строителството и непознаване на законите в България . Това ,че няма да спазиш тези закони е типично българска черта , а и липсата на наказуемост за такива деяния добавя самочувствие , на теб и подобните ти .
Относно познанията ти по елементарна електротехника -отчайващи са .
Взимането на ток от "друг кръг" е една от най -неграмотните грешки , която "майсторите" правят. Ще направиш много бели с тази ел. инсталация - с гаранция , но това си е лично твой проблем от тук нататък.
Whiskey написа: "От старата инсталация ще ползвам само само входните жици в апартамента. Всичко друго го игнорирам. Как да разчитам на инсталация, която е на 40-50-60 години, никой не знае от къде минава и в какво стъстояние е

Сигурно защото "входните жици" са на две седмици и всички знаят в какво състояние са sk (38).gif
Ще ти разкрия една малка тайна .Инсталацията може да бъде тествана - проверена с уреди и да се прецени какво е състоянието и -дали има нужда от подмяна , както и да се очетраят трасетата по които преминава . sk (41).gif

Whiskey написа:"Омръзнало ни е да обясняваме"... в качеството на какви
В качеството си на хора , които имат необходимото образование и от десетилетия се занимават професионално с различните аспекти на строителство - конструкции , сухо строителство ,електроизграждане , ВиК , вентилация ,отопление и тн. В качеството си на хора ,които познават наредбите и законите в тези области . В този форум има десетки страници за панелното строителство ,как и какво може да се ремонтира и как се прави най- правилно ,ама кой да чете. happy.gif
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот Whiskey на 24 Юли 2017 18:24

Колега, юрист съм по професия и много добре познавам законите именно в строителството и затова казвам че знам какво може и какво не може. Правилно, дошъл съм в този форум за да получа компетентен отговор с оглед ситуацията, как нещата да се получат, а не някой да ми каже как няма да стане. И именно в качеството ви на хора, които имат десетилетия опит в реалното справяне с такива проблеми питам - как да отработя напукана и разхлопана подова замазка в панел? Ето колко простичко питане имам. Нямам нищо против да изшлайфам отгоре, вече дори съм се заел да търся хора за това. Но шлайфането няма да реши проблема в участъците, където има буквално дупки. Така че в този смисъл съвсем смирено моля за конкретен отговор.

Колкото до тока - разбира се, че ще си взема електротехник, който да ми проследи какво се случва от таблото до входа на апартамента. От там насетне обаче не виждам пречка да си направя инсталацията по начин, който съответства на нуждите ми. А и не го правя за първи път. Каква грешка е да взимам ток от друго помещение, именно за да не "настъпя" някой кабел който е под напрежение? Всички предпазители освен един (кухнята) са свалени именно заради безопасност.

И съгласете се... невъзможно е човек да изчете всичко. Затова са тези форуми, за да питаме и за да и помагаме нещата да се случват.
Whiskey
Потребител

Мнениеот em67 на 24 Юли 2017 18:40

В панелните жилища има един или два кръга контакти обши нужди и всичките са захранени рингово ,така ,че белята може да стане навсякъде . Щях да забравя , като за капак копането може да доведе до още една изненада.Попадал съм на стари ЕПЖС , в които проводниците за осветлението на долния етаж преминават по пода -под замазката на горния апартамент и къртейки да оставите без осветление съседите . Има няколко признака за това ,че тази инсталация е от подобен тип . Тестването на кабели и проводници не се прави от електротехници .
Относно дупките в замазката - това което съм наблюдавал, навлажнява се основата и се попълват с "материал за замазка" пясък и цимент - за грубото и от горе се прави изравняването -според нуждите със саморазливна такава ."Чака се да засъхне ако е дебела" , мери се влага и се реди или лепи каквото има приготвено за подово покритие. Най-добре изчакай да пише някой който се занимава с такава дейност ,че ... sk (41).gif
Последна промяна em67 на 24 Юли 2017 19:19, променена общо 1 път
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот Whiskey на 24 Юли 2017 18:50

Явно от вас конкретен отговор по някой от поставените въпроси няма да получа. Не ме изненадвате с предположението си за инсталацията, но съм наясно с тази пълна безумица на българския строителен гений в онези години. Не се тревожете, на първия етаж съм ;). Но нека ви споделя и още нещо. Претенцията ви за професионализъм не кореспондира с поведението ви. Истинските професионалисти не се държат по този начин с не знаещите и не можещите, а се опитват да им бъдат от полза.
Whiskey
Потребител

Мнениеот em67 на 24 Юли 2017 19:37

Българския строителен гений от онези години е с много напред пред качеството на строителството в последните 27 години . Виждал съм жилища за 2000/3000 ?/м? в "супер елитни селища" и "квартали " на София в които положението е сърцераздерателно.. sk (41).gif . Колеги ми пращат снимки с такива невероятни простотии .Само преди седмица обяснявах по видеовръзка на приятел новодомец , който си поставяше термопомпа - как разберат защо кабел ,който е изведен на неговата тераса е под напрежение и не се изключва от от неговото табло , а от таблото на съседите от долния етаж , а съответно те две години са ползвали термопомпа закачена на неговия електромер...... sk (41).gif sk (41).gif в Резиденшъл парк София . Помпата им е монтирана от "майстор" , инсталацията е правена от "елитна " строителна фирма ...
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот Whiskey на 25 Юли 2017 12:31

Консултирах се с двама души, съветват да се изкърти само на местата, където замазката е наистина компрометирана, да се "изкърпи" и отгоре да се направи изравняваща. Сумарно това да са до 2 кв.м, разпределени на участъци. Дадоха ми съвет как да се опитам да махна остатъците от старите балатуми, дано се получи. Ще прокопая тънки каналчета в подовата мазилка колкото да прекарам малко тръби с кабели, които ще излизат в кутии на перваза на паркета. Има много естетични решения, а и така ще спестя доста пробиване, пък и всичко съпътстващо. Като правя сметки, за целия апартамент ще са ми нужни не повече от 15 метра прокопани канали 20х20 мм и 10-на отвора за контакти. И колкото и изненадващо да звучи - няма кой да ги направи... в Пловдив.
Whiskey
Потребител

Мнениеот Стилиян Лукаров на 26 Юли 2017 00:32

Гледам, опознавате се... sk (3).gif
Силно препоръчвам сваляне на цялата замазка!
Къртене само на места + бонус къртенето на каналчетата за кабели, ще разбият оставащата замазката, която от вибрациите може да се отлепи цялата или в частта при къртения участък. Отлепи ли се, значи трябва да се махне, и пак къртене и пак вибрации...
Мрежата да си остане, но задължително пода се изчисти с прахосмукачка - никаква прах да не остане.
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот em67 на 26 Юли 2017 15:24

Стили , привет и пожелания за здраве и късмет . sk (51).gif
Мога да кажа следното ,аз от замазки не разбирам .
Ако иска и целия блок да сбори ми е все едно , не е рядко явление адвокат да иска безплатни съвети sk (41).gif. Аз се опитвах да го предупредя, че трябва да смени цялата ел. инсталация при премахване на замазката. Прочети какво е написал за "дупчиците и отворчетата". sk (41).gif
Професионално - да се оправя както знае , подмяната на електроинсталация в панелен апартамент е реална и възможна , но изисква опит и умения в тази конкретна задача . Изкопаването на канали , отвори за конзоли и ел. табло в бетон никога не може да съвпадне с конкретните размери . Дори при наличието на професионални фрези и боркорони не се изключва възможността да се пререже арматура , самите отвори никога няма да са с тази дълбочина - няма как . Подсичането на стоманобетонова конструкция е изключително опасно , а точно това се стреми да направи този питащ. С гаранция има съседни на него стени и
други етажни площи , на които хора със същите познания и желания могат да подсекат по същия начин или вече са ги подсекли. Отворите за модулните конзоли пресичат конструкцията на височина м/у 30 /40 см от пода, минимум 4/5 см дълбочина - отпадат и камъчета от бетона . Съседите със същите идеи и познаване на "законите" и "стоманобетонни конструкции от този тип , при извършването на същата простотия отсичат съответното количество от бетона , като резултат имаме 20см носеща панелана стена, от която са отсечени 10 см в основата + N см. прорези за канали . Освен ,че съществуващите ЕПЖС в България сами по себе си са уникално лошо състояние от липсата на поддръжка , те с помощта на живеещите в тях стават все по-зле . Всеки не можещ и не знаещ прави каквото и както си поиска . Панелите са изключително твърди и предварително напрегнати стоманобетони, при отливането си бяха вибрирани на виброплатфоми и после пропарвани за по-бързо втвърдяване , те не са пластични при деформация ,пластичността на тази конструкция се дължи на заварките и . Подсичането им води
до невъзвратимо нарушаване на цялата конструкция . Много добре знаеш ,че с пари можеш да купиш и разрешение от незнаен и знаен строителен конструктор - дреме му ,ако разклати (не дай си Боже) ще падне цялата сграда ,а не този апартамент . Всичко е до съзнанието и знанието , а тях ги определя битието sk (37).gif и реалното действие на законодателната система ,ама последното не работи в България- факт .
Съвсем скоро тук имаше "майстор" ,които обясняваше ,че с няколко клипа на тубата и два справочника може да се научи да изчислява и конструира метални конструкции, а най- вероятно дори не може да реши квадратно уравнение за 8 клас ,но иначе ......
PP Ще идвам в България в началото на септември , да пием по бира в твоята махала , а ако имат желание и колегите да си направим сбирка ?
Последна промяна em67 на 26 Юли 2017 16:03, променена общо 6 пъти
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Следваща

Назад към Ремонти - общи теми, дебати и консултации