Отопление+топла вода ,моля за съвет !

В този раздел се говори за ремонта като цяло.

Отопление+топла вода ,моля за съвет !

Мнениеот MaYa_E на 27 Фев 2016 11:50

Здравейте !
Моля зя компетентен съвет ! Предстои ми да взема решение за отоплението и топлата вода на едно ателие с размери 90 кв.м на последен етаж. Идеята ми е да се сложи печка на пелети с водна риза , с която зимата да може да се отопляват помещенията и да се топли водата в бойлера ,а когато камерата не работи загряването на водата да става чрез соларна система . Разбира се ,да има възможност бойлера да работи и на ток . sk (43).gif
Аз съм много зиморничева и искам в къщи да е топло .над 21-22 градуса и топлата вода трябва да стига за 3.ма души + домакинство .
За отоплението съм се спряла на Камера за вграждане на пелети с водна риза Прити KPW 24kW .
Изображение
Изображение
А за соларната система ми препоръчаха следните две :
Соларен пакет Bosch Basic 300 TTNR - 300 литра или
Соларен пакет SUNSYSTEM SON 200 - 200 литра
Изображение
Изображение
Дали ще свърши работа? Камината дали ще смогне да поддържа достатъчно топло? И понеже никъде не я видях вградена ,не ми е ясно как ще се зареждат пелетите.?!? А пък за двата соларни пакета дали има всичко необходимо ,дали ще трябва още компоненти ,за да вършат работа ? Кой бихте ми препоръчали ? И ми направи впечатление при разрез на корпуса на бойлерите ,че 2-те серпентини са една над друга и в този ред на мисли, когато работи горната серпентина водата на дъното на бойлера няма ли да е постоянно студена ? Дали не трябва бойлера да е хоризонтален ?
Моля да ме извините ,ако въпросите ми са смешни ,но не разбирам нищо , а парите не са малко ... happy2.gif
Аватар
MaYa_E
Потребител

Re: Отопление+топла вода ,моля за съвет !

Мнениеот емил на 01 Мар 2016 10:30

Бих си монтирал слънчевата система + бойлер на ток отделно .
70% от времето слънчевото нагряване ще е достатъчно, останалото на ток .

Ако решението - пелети , то котле за пелети , не камина .
Имай в предвид ,че ще иска пренасяне тон- два пелети на сезон за което трябва много тъп и мн. як мъж .
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот torongill на 25 Мар 2016 16:48

Дали камината ще отоплява достатъчно, много зависи от изолацията на жилището. Какъв тип, какъв материал, какво количество (дебелина)... Зависи и разположението на жилището - колко външни стени има, колко от стените граничат с отопляемо пространство (друго обитаемо жилище) или с неотоплявани помещения...

Но честно казано... Камината мисля, че е прекалено силна. 24 Kw са страшно много за 90 кв.м. Дори 3 метра да е височината, пак са 270 кубични метра въздух. 24 Кв с водна риза според Равели са за 430 куб. метра. Да не говорим, че разходът на гориво, дори да започне да работи само на първа степен по 12 часа на ден, ще са 31.2 кг дневно - всеки ден през отоплителния сезон. Ако го считаш средно 100 дни годишно(Декември, Януари, Февруари и до 10-ти Март), пак се получават над три тона пелети. Имате ли асансьор до последния етаж?

Не взимай мнението ми за професионално, бих те посъветвал да прочетеш и да си сметнеш колко термозагуби ще имаш за това ателие при -20 градуса, -10, 0 и +5 градуса. Погледни колко такива дни има през годината. Максималната мощност на камината (котел е по-добре, защото повечето котли могат да горят и по-некачествени пелети) ще трябва да може да се справи с -20, но да може да работи и при 5 градуса, без да прави сауна.
"Там, където има воля, има и път."
Христо Проданов.
torongill

Мнениеот Petko Kiryakov на 20 Дек 2016 19:56

Аз също съм се спрял на същата камина . Някави мнения отзиви от притежател? JC-ThankYou.gif
Petko Kiryakov

Мнениеот MASTERCAM на 20 Дек 2016 21:54

Питащите за тази горивна камера на фирма Прити да четат внимателно техническата карта на сайта на производителя .
Максимална мощност на водната риза 18 квт от който 3-4 ще глътне бойлера и 6 квт на излъчване което за горивни камери с водна риза си е малко пресилено защото водната риза поема по голямата част от топлинната енергия която произвежда камерата.
Но за 90 кв.м си е напълно достатъчно ако жилището е топлоизолирано.
Как ще става зареждането с пелети зависи от дизайна на облицовката и мястото където ще се монтира горивната камера.
http://mastercam.alle.bg/
https://www.facebook.com/MasterFireplaceArt
Моите лични мобилни номера на които може да се свържете с мен.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот MASTERCAM на 20 Дек 2016 22:16

И само за сравнение някъде да виждате дадена мощност на излъчване.http://kuoreterm.com/%D0%BA%D0%B0%D0%BC ... %B6%D0%B4/
http://mastercam.alle.bg/
https://www.facebook.com/MasterFireplaceArt
Моите лични мобилни номера на които може да се свържете с мен.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Назад към Ремонти - общи теми, дебати и консултации