Усвояване на тераса и носещи стени в панелен блок

В този раздел се говори за ремонта като цяло.

Усвояване на тераса и носещи стени в панелен блок

Мнениеот Велкова на 14 Фев 2015 16:36

Здравейте!

Домоуправител съм на жилищен вход в панелен блок. В някои от апартаментите за по-пълно усвояване на терасата пред кухнята е съборена стената под прозорците.

Блокът ни е с дата от 1971 год. В оригинален вид терасите са с парапет около метър от стъкло и винкел, без странични стени нагоре. В момента някои от терасите са зидани и остъклени или не, с малък или голям прозорец и т.н., в различни разновидности. Всеки си е направил подобрения, както е сметнал за добре.

Когато се заговори за кандидатстване по програмата за подобряване на енергийната ефективност, разбрах, че доста от съседите за да усвоят по-добре терасата, която са иззидали и затворили са съборили стената, намираща се под прозореца на кухнята. До момента знаех за два такива апартамента, а сега се оказа, че са повече. На срещата със зам. мин. на МРРБ Николай Нанков и съветник към същото министерство, организирана за популяризиране на програмата попитах за тези събаряния и ми отговориха, че е незаконно и трябва който ги е разрушил да ги възстанови. Казаха и, че съседите, които знаят за такива преустройства, са длъжни веднага да сигнализират в общината.
То си е ясно, че е незаконно, но не се бях замисляла до колко влияе на конструктивната устойчивост на сградата.

По въпросната програма нашият блок най-вероятно няма да кандидатства. Обаче мисълта, че тези отстранени стени може би оказват влияние на устойчивостта на блока определено ме притеснява.

Търсих в интернет информация за носещите стени в панелен блок, но не открих еднозначно мнение. Разбрах, че за да сме 100% сигурни трябва да поискаме мнение на инженер проектант. В случай, че се подаде сигнал в общината също ще стане ясно, но това носи допълнителни усложнения в междусъседските отношения.

Блокът ни е на 8 етажа и се състои от 5 входа, разположени в две блок секции. Нямам информация как стоят нещата в другите входове, но предполагам, че подобно на нашия.
Апартамент на първия етаж и този над него на втория етаж са със съборени стени под прозореца. На третия етаж над тях терасата също е усвоена, но все още не зная как стои въпроса със стената. Във входа има още няколко апартамента със съборени стени под прозорците на кухнята.
Мисля, че стените от двете страни на прозореца не са събаряни. Трегерът над прозорците не е пипан. Четох, че в панелните блокове няма трегери, но ние така казваме на издадената част над прозореца и не зная кой е правилния термин, който трябва да използвам. Така, че моля за извинение, относно неточния технически речник.

Въпросът ми е: Според вас тази част от външната стена, която е под прозореца, носеща ли е или не е?

Прилагам снимки на стената от вътре и външни снимки на блока, които направих с помощта на Google Earth. Затова и едната снимка е с леко изкривени прозорци.

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Надявам, се, че ще можете да ми дадете по-точна информация относно предназначението на частта от стената, която се намира под прозореца.
Велкова

Re: Усвояване на тераса и носещи стени в панелен блок

Мнениеот academil на 14 Фев 2015 18:17

Привет.
Съвсем наскоро в тема "Пукнатини след пробиване за врата" съм дал доста подробна информация относно видовете панели.
viewtopic.php?f=82&t=4740
academil написа:В този форум принципно не се толерират вътрешни преустройства на панелни сгради, съгласно разпорежданията на ЗУТ.
Те са обосновани от условията за запазване на сеизмичната устойчивост на панелните конструкции при евентуални хоризонтални
и вертикални въздействия.
...
[i]СПЕЦИАЛИЗИРАНО ПРОУЧВАНЕ ЗА СЪСТОЯНИЕТО НА ЖИЛИЩНИТЕ СГРАДИ, ПОСТРОЕНИ ПО ЕПЖС И ТЯХНОТО РАЗПОЛОЖЕНИЕ В ЖИЛИЩНИТЕ
КОМПЛЕКСИ НА гр.СОФИЯ
Настоящото проучване се извършва по възлагане на УАГ писмо NоТП -70-00-16/98г. и по програма, утвърдена от Главния Архитект на гр.София.
...
2.1. ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА СТРОИТЕЛНАТА КОНСТРУКЦИЯ
-Едропанелните жилищни сгради са с безскелетна конструктивна схема, от сглобяеми стенни и подови конструкции (панели) на малки
междуосия (клетъчна схема, изпълнена с напречни и надлъжни носещи стени):
-Фасадни носещи и не носещи/окачени/ панели - /Ф тип.раз, марка/;
-Фасадни калкани - /Фк тип.раз, марка /;
-Вътрешни носещи - /В тип.раз, марка /
-Подови, покривни - /П тип.раз, марка /
-Сълбищни рамена и площадки - /Рс тип.раз, марка /
-Разпределителни неносещи - /Р тип.раз, марка /
свързани помежду си чрез връзки /дюбели, планки/

Така не може да се каже какъв е фасадният панел - носещ или неносещ, необходим е проект. Възможно е в отдел "Архитектурен"
на кметството да има съхранена информация.
Обаче даже фасадният панел да е неносещ, ако балконът не е част от цяла подова плоча, а конзолно запънат, една от многото
реализирани конфигурации на балконни сглобки, при премахване на тази подпрозоречна част на панела очевидно се намалява
частта на запъване на балкона, следователно товароносимостта на балкона се намалява съществено. За да се прецени каква е
сглобката на балкона и дали има такава, отново е необходим проект; възможно е и чрез разкриване на балконската фуга.
Едва ли някой от нарушителите е снимал след разбиване на подпрозоречната част и има информация.
С две думи - за такова преустройство е необходим проект, в който инженер-конструктор следва да идентифицира какъв е фасадният
панел, каква е балконната сглобка, и след това да даде разрешение за преустройството, ако е допустимо.
Ако няма такъв проект преустройството е незаконно.
Ако преустройството е недопустимо е твърде опасно.
Последна промяна academil на 14 Фев 2015 18:26, променена общо 1 път
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот емил на 14 Фев 2015 18:22

Това под прозорецът не е носещ елемент .
Без него блокът става дори по- здрав ,
което е в ляво от прозореца има нек"ва съмнително колко носеща / укрепваща функция .
Мисля , че по тези въпроси рядко има адекватност - истерично се преекспонират , или безотговорно се кърти .
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот academil на 14 Фев 2015 18:34

Конзолен балкон на сглобка със заварки. Следствие от намалена товароносимост от неподдържани (кородирали) заварки.

,Рязань,Россия,31-08-2013.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот емил на 14 Фев 2015 19:34

Цитат на Академил
"на кметството да има съхранена информация.
Обаче даже фасадният панел да е неносещ, ако балконът не е част от цяла подова плоча, а конзолно запънат, една от многото
реализирани конфигурации на балконни сглобки, при премахване на тази подпрозоречна част на панела очевидно се намалява
частта на запъване на балкона, следователно товароносимоста на балкона се намалява съществено. За да се прецени каква е
сглобката на балкона и дали има такава, отново е необходим проект; възможно е и чрез разкриване на балконската фуга.
Едва ли някой от нарушителите е снимал след разбиване на подпрозоречната част и има информация.
С две думи - за такова преустройство е необходим проект, в който инженер-конструктор следва да идентифицира какъв е фасадният
панел, каква е балконната сглобка, и след това да даде разрешение за преустройството, ако е допустимо."

Тук е ключът на въпроса .
По мои смътни спомени плочата на терасата влиза навътре до половината стая ,и няма снадка при фасадата .(но трябва да се провери )
От снимката по - по :D горе се вижда , че терасата е широка колкото фасаден панел , което отново ми припомня , че влизаше навътре и няма конзолно заваряване само на терасата.
Тези панелки ги смятаха с ръчна линийка , но го правеха елитни специалисти .
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот Велкова на 14 Фев 2015 19:37

Благодаря за отговорите!

Разбрах - без инженер и проучване не може да стане ясно.

Това за отделната тераса - не се бях замисляла до сега.

Като дете много пъти съм сънувала как терасата се отцепва. Сега виждам, че сънищата ми може да са били пророчески.

Да се надяваме, че няма да ни друсне силно.
Велкова

Мнениеот em67 на 14 Фев 2015 20:20

емил написа:По мои смътни спомени плочата на терасата влиза навътре до половината стая ,и няма снадка при фасадата .

Попитах помнещи.
Имало е ЕПЖС с балконни плочи ,които са били монтирани допълнително със заварки. В гр. София са строени в периода 1970 -1985 г.
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот academil на 14 Фев 2015 21:14

46 вида сглобки между фасадни неносещи и подови панели, очевидно и балконски.
- връзки.jpg

ПП.Емо, стига със спомените на твоите познати, че стана късо съединение, те не помнят да си сменят памперсите.
academil
Експерт

Мнениеот em67 на 14 Фев 2015 22:02

academil написа:ПП.Емо, стига със спомените на твоите познати, че стана късо съединение, те не помнят да си сменят памперсите.

Те "моите познати " sk (41).gif . Всъщност е "познатият " и е моят по- голям брат , казва се Александър Илиев - стр. инж. конструктор , завършил ВИСИ през 1973 г. . Не е е специалист по всичкология , занимава се изчисляване и конструиране на стоманобетонни конструкции от 1975 г. до сега. .Скоро му бях на гости (не живее в България) , карахме ски , памперси не ползва sk (41).gif , не е сенилен и не страда от мания за величие . Понякога го ползвам за консултации по въпроси свързани със специалността му .
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот academil на 15 Фев 2015 06:41

em67 написа:...Понякога го ползвам за консултации по въпроси свързани със специалността му .

Да е жив и здрав дълги години ! sk (49).gif
academil
Експерт

Мнениеот em67 на 15 Фев 2015 22:58

academil написа:Да е жив и здрав дълги години ! sk (49).gif

Благодаря ,подобно !
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот емил на 17 Фев 2015 16:02

Проверих и аз при мой агент happy1.gif , който потвърждава -
Няма подова плоча на тераса при панелен блок , която да се снажда на заварка при фасадата .
Нямаше, и е невъзможно да е имало такъв луд конструктор който да го проектира .
Единственият възможен гаф е да е била стъпкана арматурата , и горната да е станала долна .
Системно получавам топли и студени вълни, вие ми се свят и чувам гласове от космоса , но помня как се правеха панелките и съм участвал в това .
Залагам 700 гр сливова ракия правена без захар , че по проект нема така при фасадата заварена тераса .
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот academil на 17 Фев 2015 17:19

емил написа:Проверих и аз при мой агент...

Ракия, при това шопска шльоковица, не приемам поради лоши спомени! :motz:

Обаче, по-нагоре има две снимки, едната от Русия, град Рязань от 31.08.2013 г., другата от България, които НЕДВУСМИСЛЕНО
показват, че БАЛКОНЪТ Е ПРИКАЧЕН по схема на сглобката №14 или №15.

За такива ОЧЕВАДНИ доказателства се казва, че когато фактите говорят и боговете Врачански трябва да млъкнат! a (56).gif

Впрочем хипотезата по-горе е: отпада, респ. съществено се намалява, конзолното запъване на прикачен балкон при премахване
на фасаден панел, следствие на което товароносимостта на балкона съществено се намалява. Последното е независимо от
наличието на заварки, качеството на заварките, и от степента на корозия на заварките.

А що се отнася до заварките, подобно на сглобките на панелите, има няколко схеми на свързване и заваряване, имам ги в архива,
ама е излишно да се привеждат: изобщо в казуса не се третира състоянието на заварките.
А арматурата на плочите, изобщо на панелите, се полага АВТОМАТИЧНО на поточна линия в ДК, така че смачкване или разместване
на арматурата просто не съответства на технологическия процес. Впрочем, сглобяването на панелите се извършваше от съвсем друга
организация - СМК.

До такива изводи води употребата на шопска шльоковица, макар и производство на ЕМО ВРАЧАНСКИ ФОН КАЗАНДЖИЙСКИ. :lachtot:
academil
Експерт

Мнениеот емил на 17 Фев 2015 18:03

Етилът , както и метилът :fies: са в основата на възникването на Животът , и в последствие -Разумът- в частност статика,кинематика и динамика .
Сглобки 14 и 15 СПОРЕД МЕН не са предназначени за монтаж на конзолни тераси .
Да си призная ... дори да видя с очите си така подпряна тераса - няма да повярвам.
Работил съм в предприятие където се произвеждаха такива панели .
Ракията НЯМА да я дам . :fies:
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот Велкова на 17 Фев 2015 21:09

Благодаря на всички включили се по темата!

Вчера разбрах, че в нашия вход има 9 апартамента са със съборени стени под прозорците на кухнята. Никой от собствениците не смята, че по някакъв начин нарушава сигурността на сградата. Всички апартаменти са 24 и нямам информация само за 2, чиито собственици не живеят тук.

Надявам се, че все пак като за първи панелни блокове в Добрич, строителите са вложили повече старание.

А също така и, че няма да ни люшне силно...
Велкова

Следваща

Назад към Ремонти - общи теми, дебати и консултации