Пукнатини след пробиване за врата

В този раздел се говори за ремонта като цяло.

Пукнатини след пробиване за врата

Мнениеот dega на 03 Фев 2015 13:31

Здравейте на всички.

Казуса е следният преди три години направих сериозна реконструкция на панелно жилище.

Премахнахме преградни стени - панели от 6 сантиметра / килера и една малка стая се превърнаха в голяма стая /.

Също така в панел 15 сантиметра беше отворен проход за врата с размери ширина 1.30 и височина 2 сантиметра. / тоест получилата се голяма стая беше свързана с кухнята /.

Искам да подчертая че всички тези промени бяха извършени след консултация с инж. конструктор - на който основната теза беше че щом отвора за врата е на повече от 40 сантиметра от връзката с другият панел нямало да има проблеми.

След като беше направен отвора в панела ми направи впечатление че от вибрациите на машината се беше спукал панела в който е направен отвора точно по средата на отвора. На въпрос трябва ли да укрепим по някакъв начин новият отвор конструктора реши че не е необходимо / между другото странното е че за този отвор беше изрязана само една хоризонтална арматура в бетона по-тънка от 0.5 което наведе конструктора че тази стена не е носеща /.

Направих ремонта шпакловах боядисах и си живяхме щастливо и удобно в новото старо жилище което преживя и голямото Софийско земетресение.

Преди известно време ми направи впечатление че пукнатината която беше направена от машината се е появила и в шпакловката тоест пуканият панел си личеше вече с просто око.

Веднага се обадих на конструктора който ми обясни че щом пукнатината е вертикална право на горе няма страшно, но мен се ме притеснява ежедневно преминаваме цялото семейство от там по 100 пъти.

Пукнатината според мен не се разширява с времето

Трябва ли да се притеснявам или да вярвам на специалистите че няма проблеми.

Какво е мнението Ви?
dega
Потребител

Re: Пукнатини след пробиване за врата

Мнениеот em67 на 03 Фев 2015 14:21

Този строителен инженер- конструктор притежава ли пълни проектантски права ?
Какъв е неговия опит ,като конструктор на панелни сгради или стоманобетонни конструкции ?
Направи ли официален проект за тези реконструкции , подпечатан с проектантски печат ?
Подписа ли протокол за извършените реконструкции ,че те са извършени съгласно проекта ?
За разрешително за строеж даже и не питам.

Или всички негови становища и указания по реконструкцията са на приказки , ръкостискания и някой лев на ръка !?
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот емил на 03 Фев 2015 23:25

"ен проход за врата с размери ширина 1.30 и височина 2 сантиметра. / тоест получилата се

а само една хоризонтална арматура в бетона по-тънка от 0.5 "

Приемаме ,че искате да кажете -височина 200см , и по- тънка от 5 милиметра sk (6).gif

Невъзможно е да е имало само една арматура( били са поне 5бр) , аз съм толкова стар , че съм заварявал такива панели :D

Въпреки че е остро -непрофесионално- смятам ,че няма сериозни проблеми .
Дълго е за обясняване , накратко статичният баланс е променен , оттам е пукнатината / деформацията.
Тази конструктивна система има големи резерви на якост еластичност и устойчивост, и за това според мен няма проблеми .

Това което сте направили е незаконно и нежелателно ,но времената се смениха , нуждите , цените също ... и за това
клиентът е цар, а архитектът господар :D
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот dega на 04 Фев 2015 10:32

Благодаря за отговора и на двама Ви
Мененето на Емил ме успокоява. Според мен пукнатината е в следствие на вибрациите от машината moil.gif с която направиха прохода, тя си беше там веднага след майсторите.
Що се отнася до арматурата по скоро 1.30 за дебелината не се кълна но не е по дебела от малкият ми пръст sk (49).gif

Що се отнася до въпросите на ем67 ще се опитам да отговоря до колкото ми е измесено:
Този строителен инженер- конструктор притежава ли пълни проектантски права ?
Не притежава пълни права, но проекта е заверен от човек който притежава такива, има печат на съгласувал.
Какъв е неговия опит ,като конструктор на панелни сгради или стоманобетонни конструкции ?
На този въпрос не мога да отговоря, но с оглед на 33 му години едва ли има голям опит с панелните / Доколкото съм запознат от бившите домостроителни комбинати не са останали много живи кадри пък камили работещи такива, но ако някой може да ми даде контакт на такъв човек с нужният опит за консултация ще съм благодарен/
Направи ли официален проект за тези реконструкции , подпечатан с проектантски печат ?
Да
Подписа ли протокол за извършените реконструкции ,че те са извършени съгласно проекта ?
Не, но не е проблем да го направя.
За разрешително за строеж даже и не питам.
Категорично не, бях наплашен преди три години, когато бяха извършени проблемите, че това е сложно, скъпо и почти невъзможно. / Ако някой ми посочи пътя бих направил узаконяване, въпреки че сега покрай санирането от ЕС се шушука че след обследване на сградата всички промени ще бъдат узаконени дори и остъклените и присъединени балкони /

Или всички негови становища и указания по реконструкцията са на приказки , ръкостискания и някой лев на ръка !?
Без лоши чувства: Не всичко е пари останаха и свестни и почтени хора който държат на приятелството
dega
Потребител

Мнениеот em67 на 04 Фев 2015 12:40

dega
Не всичко е пари останаха и свестни и почтени хора който държат на приятелството

Да така е ,но това явно не ви успокоява ,след като това е втория форум в който чета ,че търсите съвет и помощ .Отношенията ви с проектанта явно не са достатъчни за вашето спокойствие !?

Естествено ,че всяко мнение ,което гарантира вашата сигурност ще ви успокоява и ще е добре дошло за вас.
Помолих за мнение строителен инженер -конструктор , проектирал и осъществявал авт. надзор от 1975 до 1992 в панелно строителство и ЕПК ,за съжаление той не би могъл да ви направи консултация и оглед на място поради ред причини .
Цитирам го :

"В отвор в панела, дебела 15 см с размери 2 м. /1.30 м. , да има само една хоризонтална арматура е невъзможно, а колко вертикални е имало ? Мнението на този стр.инж. конструктор ,че тази панела не е носеща е невярно, а решението да се прави този отвор е меко казано некомпетентно . Представете си ,че на всичките ви съседи им хрумне да си правят отвори за врати в носещите панели . Но за съжаление отвора е направен , потърсете консултация с друг конструктор , фирма , да дойдат на място и да огледат за евентуално укрепване .
Наличието на проект е "успокояващо" , но без разрешително за строеж за тази реконструкция, всички евентуални проблеми и щети са ваша отговорност, вкл. и наказателна. В такива случаи проектанта не носи вина пред закона. "

Предполагам ,че има и други дупки в този панел , за които не споменавате. При такива ремонти обикновено копаят и за конзоли за контакти и улеи за проводници ,опитват да правят скрита ел.инсталация с което 'отсичат' и долната част на панела ...............
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот емил на 04 Фев 2015 14:08

Това ,че нямаше критики към моето мнение ми дава кураж да го продължа .
След разбиването на панелът ,вашият апатамент дори е станал мн- по- здрав , понеже намалявате товарът на подовата панела .
Горната панела е провиснала с 0.5- 1 см .
До разрушаването и ,и пропадане на комшийката от горе ,което е бонус :D подът/ тавана трябва да провисне поне още 10 см , да се оголи арматура и дори тогава трудно ще настъпи деструкция .
Фактът че сте регистрирали пукнатината и питате за мнения показва , че сте разумен и отговорен,
желателно е повече да не къртите ,специално заварките се късат отведнъж , а като знам , че някои аз съм ги правил :D , и за без пари е малко притеснително и трябва да се знае какво правиш .
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот dega на 05 Фев 2015 01:27

ем67 не знам защо ме нападаш, но аз не търся успокоение в никакъв случая. Имаме факт пробит отвор в панел в дома ми да грешка може би фатална, но факт. Пиша по форумите не хора като теб да ме хранят sk (40).gif , а да се опитам да я поправя z_ile3508.gif . Ще си позволя да копирам линк към към друга тема в този форум защото отговора ми се струва логичен.http://www.bgremonti.com/forum/viewtopic.php?f=82&t=4194

Що се отнася до арматурите това е факт тъй като го видях с очите си. Между другото се сетих че и бетона на панеле беше едрозарнест с големи камани , ако това ще ви насочи.

Ех ако някой в Българя пазеше проектите за построеното може би нямаше сега да си :wallbash:

Подчертавам не търся успокоение на гузна съвест, а истината и ако има опасност за семейството ми и съседите ми искам да направя нужното за да поравя стореното
dega
Потребител

Мнениеот academil на 05 Фев 2015 07:11

В този форум принципно не се толерират вътрешни преустройства на панелни сгради, съгласно разпорежданията на ЗУТ.
Те са обосновани от условията за запазване на сеизмичната устойчивост на панелните конструкции при евентуални хоризонтални
и вертикални въздействия.
Чл. 151. (1) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., предишен текст на чл. 151, изм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.)
Не се изисква разрешение за строеж за:
1. външно и вътрешно боядисване на сгради и постройки;
2. подменяне на покривни материали;
3. вътрешни преустройства, при които не се:
а) засяга конструкцията на сградата;
б) извършват дейности, като премахване, преместване на съществуващи зидове и направа на отвори в тях, когато засягат конструкцията
на сградата;
Законният ред е, дори и най-добрият инженер да извърши изчисленията, с разрешение от общината. Особено, ако стената е носеща.
Такова изпълнение е доста обемисто, като работа и финансов ресурс.
Освен конструктивните изчисления е важен и технологическият проект.
Технологически първо се прави рамка от двете страни на стената, анкерира се и после се прави отвора. Да се дупчи и после да се
подпира не е доброто решение.

Проектна документация за цялата номенклатура ЕПЖС липсва, но все пак има обобщена информация, която дава известна представа.
За тази тема, както и за други подобни случаи, поствам част от такава информация.

СПЕЦИАЛИЗИРАНО ПРОУЧВАНЕ ЗА СЪСТОЯНИЕТО НА ЖИЛИЩНИТЕ СГРАДИ, ПОСТРОЕНИ ПО ЕПЖС И ТЯХНОТО РАЗПОЛОЖЕНИЕ В ЖИЛИЩНИТЕ
КОМПЛЕКСИ НА гр.СОФИЯ
Настоящото проучване се извършва по възлагане на УАГ писмо NоТП -70-00-16/98г. и по програма, утвърдена от Главния Архитект на гр.София.
...
2.1. ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА СТРОИТЕЛНАТА КОНСТРУКЦИЯ
-Едропанелните жилищни сгради са с безскелетна конструктивна схема, от сглобяеми стенни и подови конструкции (панели) на малки
междуосия (клетъчна схема, изпълнена с напречни и надлъжни носещи стени):
-Фасадни носещи и не носещи/окачени/ панели - /Ф тип.раз, марка/;
-Фасадни калкани - /Фк тип.раз, марка /;
-Фасадни калкани - /Фк тип.раз, марка /;
-Вътрешни носещи - /В тип.раз, марка /
-Подови, покривни - /П тип.раз, марка /
-Сълбищни рамена и площадки - /Рс тип.раз, марка /
-Разпределителни неносещи - /Р тип.раз, марка /
свързани помежду си чрез връзки /дюбели, планки/
От гледна точна на сеизмичните въздействия подовите конструкции са разглеждат като недеформируеми в равнината си диафрагми, а стените
като конзоли с голяма височина на напречното сечение /шайби/.
...
- Стенните панели са с размери на стая, т.е. с етажна височина и дължина, равна на разстоянието между две оси в план.
Вътрешните носещи стенни панели са с дебелини:
18 см - от сгуробетон с марка 75 кг/см2 (В7,5) - за първите четириетажни ЕПЖС - тип “Ал.Толстой” 1 и 2;
14 см - от стоманобетон с марка 200 кг/см2 (В20) - във всички останали ЕПЖС;
Вътрешните носещи панели / В / са с дебелина от 140 мм от бетон марка Б200 с вградени PVC тръби за ел.инсталация. Разработени са на
оси: 510, 390, 360, 300 и 120 см.
Усилията от сеизмични въздействия се поемат от вертикални противоземетръсни връзки – дюбели и армировка от стомана клас А-I и A-III.
- Вертикалните връзки са от 2 до 4 броя армировъчни пръти от ф16(N14) до ф22(N22) за дюбел през 120(150) см на разстояние 60 см
от краищата на панелите.
- Подовите панели /П/ от номенклатура БС-69-СФ са разработени в две дебелини - 100 мм и 140 мм, а таванският под е 100 мм, като
връзките м/у тях се осъществяват посредством дюбели и вградена армировка клас А-I и A-III. Разработени са на оси : 510, 390, 360, 330
и 120 см.
- Неносещите вътрешни стени са сравнително малка част от общата площ на стените в ЕПЖС. Те се използват главно за оформяне на
кухнята, санитарните възли и асансьорната клетка. Конструирани са предимно като еднослойни панели с дебелина 6 см - 8 см и се
изпълняват от обикновен стоманобетон, но има случаи когато РПС са зидана конструкция от кухотели керамични, гипсови или
газобетонни градивни тела с дебелина от 6-8 см.
- Фасадните стени в плътната (не остъклената) си част са еднослойни или многослойни. В първите ЕПЖС те са изпълнявани от
сгуробетон с марка 75 кг/см2 (В7,5), с външна вароциментова мазилка и вътрешна топлоизолация от хераклит и варова мазилка,
при това общата им дебелина е 265 мм. Впоследствие те стават еднослойни от керамзитобетон с марка 100 кг/см2 (В10) с дебелина
26см и керамзитоперлитобетон с марка 75 кг/см2 (В7,5) с дебелина 20(22)см. Многослойните фасадни панели са от обикновен (лек)
бетон и среден топлоизолационен слой от автоклавен пенобетон. В трислойните носещи или неносещи фасадни панели вътрешният
стоманобетонен слой е носещия.
Вертикалните връзки при фасаднокалканните стенни панели са от 3ф16 до 2ф22 през 120, 150, 180см, на разстояние 60 см от краищата на
панелите.
- Подовите панели най-често са с дебелина от 10 до 14 см от обикновен стоманобетон и допълнителна настилка, изпълнена на местостроежа.
Подовите панели са на ос 3,00 м, 3,2 м, 3.3 м и 3,6 м, като максималните размери на панелите са 3,6х5,1 м. При полагане на нулеви
настилки необходимата минимална дебелина, с оглед удовлетворяване на изискванията за звукоизолация от въздушен шум, е 14 см.
Статическата им схема за вертикално натоварване е четиристранно и тристранно свободно подпрени полета.
...
2.2. ТЕХНИЧЕСКО СЪСТОЯНИЕ НА КОНСТРУКЦИЯТА
Въз основа на извършени конструктивни обследвания на представителни извадки от ЕПЖС и проведените безразрушителни изпитвания на
отделни елементи и конструкции от тях в изпълнение на изследователски програми и държавни поръчки (1, 2, 3 и 4) могат да се
направят следните обобщени изводи за физическото състояние на строителната конструкция. Събраните данни показват:
· бетонът от вътрешните носещи стени и подовите панели е с вероятна якост на натиск, съответстващ на клас В20-В25 по БДС 9673;
за първите четириетажни ЕПЖС класът на бетона е В10-В25;
· бетонът от фасадните и фасаднокалканните панели, когато е от лек керамзитобетон или керамзитоперлитобетон е с клас по якост
на натиск В10 - В12,5 и плътност 1000-1300 кg/m3
. при сгуробетонните панели класът на бетона е В7,5 - В10.
...
Да разгледаме важните размери.
- Стенните панели са с размери на стая, т.е. с етажна височина, и дължина равна на разстоянието между две оси в план.
Това означава, че стенните панели трябва да съответстват по дължина на подовите панели.
- Вертикалните връзки са от 2 до 4 броя армировъчни пръти от ф16(N14) до ф22(N22) за дюбел през 120(150) см на разстояние 60 см
от краищата на панелите.
Подовите панели са на ос 1,2 м, 3,00 м, 3,2 м, 3.3 м и 3,6 м...
Това е в надлъжно направление, в напречно направление размерите са 5.10 м, 5.76 м...
Панелите са разработвани на модул 60 см и полумодул 30 см. Ходовата линия на противоземетръсните връзки е 60, 120, 150, 120, 60,
армирани са със стомана клас А-I и A-Ic и топловалцувани профили.
Връзката между подовите, а също и вертикални противоземетръсни връзки, са от стомана А-I и A-III.
Хоризонталните връзки между носещите стени са посредством метални дюбели ф12 х 340 мм.

Горните размери определят най-общи правила от чисто конструктивна гледна точка при подобни префасонирания. Едва ли инженер-
конструктор,каквато и правоспособност да има, ще тръгне да пресмята собствената честота на тази сложна черупка и устойчивостта й
на сеизмични въздействия, особено по Наредбата от 2012 г., най-вероятно ще провери по действащите правила към 1964 г., валидни
за ЕПЖС.
1. Абсолютно се забранява разрушаването на цяла стена ( панел ). В панелната сграда всички вътрешни стени са носещи.
Изключение правят преградните стени, изпълнени от леки материали.
2. Избитата площ от стената за отвор да не бъде по-голяма от 20% от общата площ на стената. За да не се нарушава действието им като
шайби.
3. Отворът да е разположен в средната третина на стената. За да не се засягат междинните вертикални армировъчни пръти.
4. Отворът да започва от ръба на стената на разстояние не по-малко от 70 сантиметра. За да не се отслабват крайните армировъчни
пръти.
5. Отворът задължително да бъде обрамчен със стоманобетонова или стоманена рамка. За да се компенсира намалената носеща способност
и устойчивост на панела. Рамката е правилно да е кутия от два заварени П-профила, като хоризонталният се монтира при натягане (с крик),
а вертикалните се запъват твърдо; прихващане (анкериране) с метални дюбели към стената е задължително за да работят съвместно двата
конструктивни елемента.

Обективно в случая е налице намаляване на носещата способност на панела, изразяваща се от появилата се пукнатина, която в никакъв
случай не е следствие от вибрациите.
Най-важният факт е, ако разбира се е истина, че няма изрязан вертикален армировъчен прът, отворът случайно е попаднал в междуосие.
Отрязаната хоризонтална арматура (по-вероятно арматури) трябва да се компенсират.
За вътрешно успокоение трябва да се проверят т.т.2-4, а т.5 безусловно подлежи на изпълнение.
За наказание за своеволните действия в къщата (може би) ще влезе заварчик, което е по-зле от влизане на бояджия.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот емил на 05 Фев 2015 12:13

Вие Дега
1- още в първият пост трябваше да постнете грамотна снимка-две , и да кажете пукнатината клиновидна ли е ,
или равна при тавана и долу при отворът .
По това може да се прецени има ли деформация /пропадане надолу и ред др . неща ...
2- след като идвате с въпрос и искате помощ ( дано да не станете пишман :D ) сте Длъжен безмълвно да търпите критики и забележки и нежно да се отнасяте с всеки отговорил Ви .
3- ако нищо не направите - само шпакловате и боядисате - (то шпакловката има все пак някакви антисеизмични стойства ), и ако пукнатината не се променя в t - то 99% според мен няма проблеми ,
ако направите мет. рамка както казват по - горе то ще стане по- здраво и от преди .
Не е задължително да е на заварки - има болтове .
Наистина влизането на заварчик е по- опасно от всичко друго.
Смешно е да оформяте някакви документи и разрешителни след като без разрешителни изсекоха половината гори и окрадоха цели банки ,
абсурдно е на нашето ниско ниво да спазваме каквито и да са закони . happy.gif
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот em67 на 05 Фев 2015 12:22

dega написа:ем67 не знам защо ме нападаш, но аз не търся успокоение в никакъв случая. Имаме факт пробит отвор в панел в дома ми да грешка може би фатална, но факт. Пиша по форумите не хора като теб да ме хранят sk (40).gif , а да се опитам да я поправя z_ile3508.gif .

Никой не те напада ,направих си труда да се опитам да помогна на"човек който търси помощ" .
Дръж се възпитано , хора като мен не те хранят ,а оправят простотиите направени от такива като теб но в друга област.

Написах ти точно и ясно, какво е мнението на специалист в тази област . Ако истината в това мнение не те устройва си е твой проблем . Ако утре, конструктор , който е изчислявал панел ,ама само от Lego ти каже ,че можеш да махнеш стени, махай . Простотии извършени под "вещото ръководство" на конгениални специалисти ,които следват желанията на КЛИЕНТИ съм виждал достатъчно .
а истината и ако има опасност за семейството ми и съседите ми искам да направя нужното за да поправя стореното

Ами прави. Потърси специализирана фирми с опит в конструкциите на панелните сгради за оглед и мнение за укрепване на място .
Последна промяна em67 на 05 Фев 2015 12:40, променена общо 1 път
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот kstoyanov на 05 Фев 2015 12:32

Здравейте.
Да споделя моя опит с подобна ситуация.
Преди време в апартамента ми в София правих основен ремонт и исках да отворя врата в един от панелите. Потърсих в схемите на жилището и след консултация с архитект и конструктор направих отвора. Там имаше само 2 тънки хоризонтални арматури ф6 които изрязах. По съвет на конструктора, отвора беше укрепен точно както казват в по-горния пост с метална конструкция. Вече може би 5 години от тогава няма проблеми никакви! Спомням си тогава архитекта каза, ако няма вертикална арматура по-дебела от ф8 да не се притеснявам от нищо в последствие.
Дано съм бил полезен, хубав ден!
Прави каквото можеш. За каквото не можеш - попитай :)
Аватар
kstoyanov
Потребител

Мнениеот em67 на 05 Фев 2015 12:39

kstoyanov
Потърсих в схемите на жилището
Намери ли ги?

Ако е възможно прати на Дега телефонните номера на архитекта и конструктора , да ги вика за консултация и да укрепва .
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот kstoyanov на 05 Фев 2015 13:01

em67 написа:
kstoyanov
Потърсих в схемите на жилището
Намери ли ги?

Ако е възможно прати на Дега телефонните номера на архитекта и конструктора , да ги вика за консултация и да укрепва .

Намерих ги разбира се, цялата нужна документация се съхранява в домоуправителя. А телефони надали ще открия, става въпрос за поне 5 години назад във времето все пак...
Смятам, че има достатъчно архитекти, проектанти и инж. конструктори дето биха свършили работа на колегата. А най добре просто да отиде в офис на някоя сравнително голяма строителна фирма, там си ги държат щатни и хората все пак работят и строят постоянно. Ще му свършат работата със сигурност!
Прави каквото можеш. За каквото не можеш - попитай :)
Аватар
kstoyanov
Потребител

Мнениеот dega на 05 Фев 2015 17:59

Нещо не сте ме разбрали и искам да се извиня ако съм бил груб или нещо друго. Напротив аз съм благодарен на всички, само ме е яд че не се консултирах с Вас преди това а не след като се оцапах.
Качвам схема на промените преди и сега
http://prikachi.com/images.php?images/147/7902147j.jpg
Сега

http://prikachi.com/images.php?images/148/7902148t.jpg

По късно довечера ще снимам и пукнатината за която си говорим happy.gif
dega
Потребител

Мнениеот dega на 05 Фев 2015 19:30

dega
Потребител

Следваща