LED осветление

В този раздел се говори за ремонта като цяло.

Re: LED осветление

Мнениеот m.ruseva на 07 Сеп 2015 09:31

И аз като любител, а не майстор, бих искала да ви попитам как мога да разпозная добрата LED инсталация. Имам предвид, че искам да си поставя в банята LED огледало, но още не съм се ориентирала към фирма, от която да си закупя.

Благодаря предварително! :)
m.ruseva

Мнениеот $4ЕN на 07 Сеп 2015 13:11

m.ruseva написа:И аз като любител, а не майстор, бих искала да ви попитам как мога да разпозная добрата LED инсталация. Имам предвид, че искам да си поставя в банята LED огледало, но още не съм се ориентирала към фирма, от която да си закупя.

Благодаря предварително! :)

Вижте това огледало. sk (43).gif Вече е на почти шест години. sk (56).gif

http://www.bgremonti.com/forum/viewtopic.php?f=32&t=2619
Харесайте новата ми страница във фейсбук :)
mana.bg

Стоян Халембаков 0897614847
schenbmxjnkys[at]gmai.com

"Промяната на човешкото съзнание вече не е лукс, който, така да се каже, е постижим само за малцина, а необходимост, за да не се самоунищожи човешкият род."
Екхарт Толе
Аватар
$4ЕN
Модератор
Модератор

Мнениеот georgiev66 на 23 Юни 2016 22:41

Аз преди около година си взех огледало с LED осветление. В началото не бях много позитивно настроен към LED осветлението, но след това видях предимствата и съм много доволен. От този момент насам вкъщи се използват само LED крушки.
georgiev66
Потребител

Мнениеот em67 на 21 Юли 2016 21:51

На 23-ти декември 1924 година представители на най-големите компании за производство на осветителни уреди са се срещнали в Женева, Швейцария и са се уговорили за създаването на Phoebus/ https://en.wikipedia.org/wiki/Phoebus_cartel / - навярно първият в историята промишлен картел от световен мащаб. Компаниите обсъдили качеството на продукцията. Проблемът бил в това, че качеството на лампите с нажежаема жичка се е повишило твърде много, а тяхното прекалено дълго време на работа се е превърнало в заплаха за техния бизнес. Иначе казано, осветителните лампи работели толкова дълго, че техните продажби започнали да падат.В крайна сметка производителите подписали договор, с който стандартният живот на лапите с нажежаема жичка бил намален до 1000 часа. Именно този договор се счита за един от първите примери за планирано стареене на уредите в промишлен мащаб, а срокът от 1000 часа се е запазил до наши дни.
Днес, производителите на светодиодни осветителни лампи се сблъскват със същия проблем. Обикновената LED лампа има време на живот 25 000 часа и според стандартите, след това тя губи до 30% от своята яркост. При непрекъсната работа това са 1041 дни или по-малко от 3 години. Но в типичното домакинство LED лампата свети средно по 1,6 часа в денонощието. По този начин ресурсът на светодиодната лампа е достатъчен за над 40 години, а да не забравяме, че има LED лампи с време на работа 50 000 часа. Кой бизнес би издържал, ако продава такава продукция?
В наши дни планираното остаряване на продукцията стана нормална технологична хватка не само за осветителните лампи, но и за битовата електроника, смартфоните, компютрите, автомобилите и какво ли още не. Освен това планираното остаряване и култът към потреблението се счита за стимул за икономиката и се поддържа в национален мащаб.Икономистите нарекоха планираното остаряване на продукцията -"Новия Бог на бизнеса".
Към днешена дата светодиодните лампи заемат около 7,4% от световния пазар. Според прогнозите на аналитиците, към 2022 година, делът на LED лапите ще се увеличи до 50%. Според данните на американската Национална асоциация на производителите на електрическо оборудване, продажбите на светодиодни лампи в САЩ са нараснали с 375% в сравнение с 2015 година, а делът на LED лампите в САЩ за първи път в историята превиши 25%.
Започнаха да се появяват намеци, че компаниите се опитват да направят нещо подобно на Phoebus, като се стараят да продават евтини изделия с ограничено време на използване. Така например Philips продава модели с 10 000 часа време на светене при цена $5. А масовите китайски производители продават LED лампи едва ли не насипно - на килограм и без грижа за качеството им .
Но в наши дни няма как да се направи подобен ценови сговор като през 1924 година - прекалено много производители участват в този бизнес, а ресурсът от 25 000 часа на светодиодната лампа стана на практика стандарт. Както правилно отбеляза New Yorker, производителите са принудени да измислят нещо друго.Един от най-логичните методи е обикновените светодиодни лампи да станат част от някакъв друг, по-голям продукт, за който е възможно да се запази и използва планираното остаряване. Производителите започнаха да правят LED лампите част от смарт-системите за интелигентно домашно осветяване. Така например Philips( и не само те ) произвежда фамилията смарт-лампи Hue/ http://www2.meethue.com/en-xx/ / с вградени контролери, които могат интелигентно да променят своите яркост и цветова температура според времето навън и да работят в WIFI мрежа и така ще даде възможност за "цифрово планирано остаряване", при което интерфейсът на новите устройства не съвпада със стария и старите LED лампи няма да са съвместими с новите.
Всъщност, наболялата ситуация със светодиодните лампи е само върха на айсберга. Много учени и анализатори считат, че рано или късно човечеството ще трябва да се откаже от потребителския модел и да започне да използва дълготрайни устройства, които лесно се ремонтират .
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот емил на 20 Ное 2016 18:13

Ше си купувам RGB LED лента за хола и друга за кухнята по 3м .

От 2г не съм следил какво се продава, така , че ако може безплатни съвети , но и с линкове :fies:

Какви контролери и захранвания да купя , които да преживеят поне една година , и да имат динамични ефекти - бягащи светлини и тям- подобни простотии.

Имам вече умна лампа , даже две с които комуникирам през рутера , макар , че едната лампа не е мн.комуникативна :D

Лентите искам да са с просто дистанционно- без ВиФи , че бактъм от умни устройства ...
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Предишна

Назад към Ремонти - общи теми, дебати и консултации