Напукан гланц на плочки в банята

В този раздел се говори за ремонта като цяло.

Напукан гланц на плочки в банята

Мнениеот Todorovi на 31 Май 2011 22:27

Здравейте,
имаме следният проблем,надявам се някой вещ в тази област да помогне.Преди около 6 месеца ремонтирахме банята и само след около 3-4 месеца от поставянето на плочките на две от стените на повечето плочки се появиха цепнатини.Мисля ,че не са напукани целите плочките,а само гланца.Извикаме майстора,той каза,че такова нещо не е виждал досега и че може да е от контакбетона,че ставал като дъвка...Моля,някой ако знае да обясни каква е възможната причина за напукването? Дали има опасност целите да се напукат и да паднат?Плочките не са от най-евтините.Стените бяха с боя,която махнахме с ъглошлайф,след това ги минахме с контактбетон и после човека започна да лепи плочките? Напуканите плочки са на стени,които бяха криви,ако това има някакво значение.
Благодаря на всички отзовали се!
Todorovi
Потребител

Re: Напукан гланц на плочки в банята

Мнениеот admin на 31 Май 2011 22:36

Единствения възможен отговор тук е Некачествени плочки!
Не знам, колко са скъпи плочите, но знам със сигурност, че това е запазен патент на българските плочки. Просто полировката е скапана. Със сигурност знам, че се вкарват плочи от Турция и Испания с отвратително качество. Също така и от Полша, но не съм запознат с техните качества.
Така или иначе единствения виновен в случая са плочките и вие няма какво да направите!
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
admin
СМР
СМР

Мнениеот емил на 31 Май 2011 23:18

Плочите са некачествени .
Основата им се пече при няколко режима и разходът на мазут или газ е голям ,
правят икономия от това, и излизат сурови .
Викай си майсторът( но не точно същият ) с теб при изборът да гледа , мен поне почти винаги ме влачат в магазина , и дефакто поемам отговорността за качеството . ( Мн кофти , но не мога да отказвам . sk (56).gif )

Връзката с кривите стени е , че лепилото ти там е 6-10мм , при хидратацията , демек стягането то си намаля обемът.
Дърпа плочките към стената , и то неравномерно напряга ги и после се пукат .
( когато ги сваляш , ще видиш и , че точно под фугата не ги е уплътнил , и няма лепило sk (6).gif )
Стената се изправя предварително , и след това се лепи .
Сега се замислям , че това ще ми е начин за лепене , на ниско или не-плащащи клиенти. ( пиша се за майстор sk (12).gif )

Какво да се прави ??
1- сменя се майсторът .
2- свалят се напуканите .
2а- Подмазва се основата да стане права с допуск под 2-4мм
3-Лепят се новите на гребен.
4- фугите се минават с фиксатор.
4- ако не са глазирани ( матови ) ... няма смисъл , направо нови. .
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот admin на 01 Юни 2011 00:24

Емо, не мисля, че майстора е виновен. Много съм сигурен, че ще напукат и само на гребен, при това добре уплътнени. sk (43).gif
SHL - Строителство и ремонт
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
admin
СМР
СМР

Мнениеот vlmladenov на 01 Юни 2011 00:29

Плочките. Това ти е проблемът
Винаги напред. Затова сме живи
http://www.bgremonti-pokrivi.com
Аватар
vlmladenov
СМР
СМР

Мнениеот емил на 01 Юни 2011 07:38

admin написа:Емо, не мисля, че майстора е виновен. Много съм сигурен, че ще напукат и само на гребен, при това добре уплътнени. sk (43).gif

Като се замисля , сигурно е така .
Във Виена лепих едни ( там това е масово и мода ) порцеланови , дебели сантиметър сигурно .
Определено заедно с лепилото бяха по- здрави от стената . sk (56).gif
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот Todorovi на 01 Юни 2011 08:48

Благодаря за отговорите на всички sk (38).gif
Плочките са български , и са гланцирани.Добре де интересното е,че само надве от стените са напукани.На другите две стени няма една спукана.Напуканите са много нпукани,направо ,като паяжина,вижда само като се намокрят.Майсторът твърди,че си бил изравнил стените ,ама....ето това се опитвам да разбера дали е така? Той беше предложил да сложим някаква мрежа ,вместо да минаваме с контактбетона.Дали не сгрешихме с този контактбетон?
Todorovi
Потребител

Мнениеот academil на 01 Юни 2011 09:47

Преди много години намерих на тавана стари фаянсови плочки, поне на 40 години. Почти всички бяха с пукнатини като паяжина.
След време видях подобни пукнатини по фаянсова плочка, използвана като подставка за гореща ютия.
Също такива пукнатини имаше и по плочките зад радиатора в банята.
Глазурата на фаянса представлява стъкловидна маса, а стъклото е преохладена течност, която след определен период от време кристализира - рано или късно, но винаги. Всеки кристал е център на пукнатинообразуване.
Ерго, глазурата издържа определен брой термични цикли, след което започва микропукнатинообразуване.
В случая, независимо от цената на плочките причините, според моя опит, са две:
1. Стари плочки, съхранявани неправилно при променливи и високи температури.
2. Нагряване на монтираните плочки от радиатор, конвектор, лъчисто отопление.
Стъкломасата и основата имат различни коефициенти на термично разширение. И наличието на какъвто и да е дефект в стъклото, вкл. центрове на кристализация, води до образуване на пукнатина.
Разбира се, плочките не са с високо качество на глазурата - дебелина, темпериране, химически състав, поради което не притежават приблизително уеднаквени коефициенти на термично разширение. Това определя сравнително късия период на пукнатинообразуване.

Способът на лепене и основата са вторични причини, които е възможно да ускоряват процеса, но в твърде малка степен.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот емил на 01 Юни 2011 12:33

Стъклото според мен , не кристализира при това налягане и темп. дори за милиони години .
Контакт бетоня не е причина ( според мен ) , има вероятност да са лепени при студено време( ти ще кажеш )
, и сега със затоплянето , щом е шайба тя мощно се разширява и разтяга плочките .
В ъглите , и горе остави фуги за силикон .
Може и да има други фактори които ти убягват изобщо , затова се дава снимка .
Плочките че са скапани обаче си остава ...
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот academil на 01 Юни 2011 13:19

Кристалното състояние се дефинира от правилното подреждане на частици, в случая на аморфното стъкло - атоми.
Известен е размерът на атомите - 10 на минус петнадесета степен в метри.
Една видима микропукнатина да е от порядъка на 1:10 000 от метъра, според моя диоптър.
За образуване на такава пукнатина само от кристализация ще са необходими около 4 000 години.
Обстоятелството, че не се виждат с просто око, съвсем не означава, че няма кристализационни центрове на атомно ниво.
В случая съвсем не се визират пукнатини само от кристализация.
Кристализационните центрове се явяват дефекти в аморфната структура и от тях тръгват микропукнатини, причинени от съвсем други физични явления - в случая напрежения от температурни разширения, като последните имат много по-висока честота от честотата на образуване на кристализационни центрове.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот chapara на 01 Юни 2011 23:07

Бая сте зациклили по темата, скапани плочки-ФАКТ z_wsm47.gif Ефтините неща винаги са скъпи :D
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот academil на 02 Юни 2011 09:50

По мое мнение трябва да се знаят в детайли процесите, за да се направи извод, и този извод да е общовалиден и практически полезен
- и за купувача, и за майстора, и за търговеца.

Последният път, като купувах плочки, доста скъпи според моите критерии, 70-на лева за квадрат, купих само една плочка,
и десетина дена я подлагах на ютиения тест.

ТОВА Е ИЗВОДЪТ:

ТЕСТВАЙТЕ НЯКОЛКО ДНИ С НАГОРЕЩЕНА ЮТИЯ ЕДНА-ДВЕ ПЛОЧКИ ПРЕДИ ПОКУПКА НА ЦЯЛОТО КОЛИЧЕСТВО !

Няма по-лесен, по-евтин и по-достъпен метод за предварителен тест на качеството на фаянсови глазирани плочки!
academil
Експерт

Мнениеот Todorovi на 03 Юни 2011 15:30

Благодаря отново на всички отговорили.Разбрах,че плочките са кофти ,това спробването с ютията не го знаех,но за бъдеще ще го имам предвид.Макар,че като се замисля и така не е гаранция,че ще се разбере дали са лоши плочките,защото при мен на две от стените няма една напукана.ИЗвода з амен е ,че нито ние сме сгрешили с контактбетона,нито майстора е виновен.
Todorovi
Потребител

Мнениеот rockwall на 03 Юни 2011 19:03

каква е разликата между двете стени с напуканите и двете без напуканите плочки

външни или вътрешни
поставен бойлер
лира за отопление

тук търси разковничето

а че плочките не са съвсем наред е ясно
http://www.rockwallstone.eu
Изкуствен Камък - Естествена Красота
Аватар
rockwall
Специалист - консултант

Мнениеот Todorovi на 04 Юни 2011 10:48

Здравейте отново!
Сега излизам от банята ,и се сетих,че едно уточнение липсва и отново ме навежда над мисълта ,че майстора има грешка някъде.Значи нитио има бойлер,нито лира,двете напукани стени са вътрешни.Навсякъде по стените има декоративни плочки,фриза е по средата на стената,другите плочки са бели.Добре де,как тогава ако плочките са кофти,само на тези две стени са се паднали лоши плочки.И фриза,и декоративните и белите???? На другите две няма никъде една пукнатина.Мисля пак да му се обадя на майстора,но няма как да го убедя,че има някаква вина.Той си държи ,че контактбетона ставал като дъвка и т.н.Мрежата по-добрия вариант лио е ? Моля ви,за мнение,за да знам на какво да наблегна когато дойде.Имаме бебе,което къпем в банята и ме е страх да не пднат някои плочки изневиделица.Като почукам с ръка по стените,се чува различен шум,някъде бие на кухо.Той твърди,че стените били с различна дебелина.Пробвах в други бани няма такава разлика в звука.
Благодаря!
Todorovi
Потребител

Следваща

Назад към Ремонти - общи теми, дебати и консултации