МУХЪЛ спасение

В този раздел се говори за ремонта като цяло.

Re: МУХЪЛ спасение

Мнениеот academil на 17 Фев 2011 12:40

Правилната аксиоматика = 50% Правилна постановка на проблема
Правилната постановка на проблема = 50 % Правилен избор на метод
Правилният избор на метод = 50% Решение на въпроса

Ако никой не го е казал b (34).gif , то значи авторството е мое ! :D

Моля, цитирайте ме при споменаване, сайта също; при използване - също ! sk (40).gif
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот Flo на 02 Апр 2011 22:39

Темата е малко стара и вероятно загубила актуалност,но ще си позволя да дам и друга гледна точка за борбата с мухъла! Напръскайте със често срещания и доста рекламиран препарат САВО.Той е ефективен фунгицид и точно за необитаем апартамент върши добра работа, тъй-като има продължително излъчване на хлор.Друг начин е да се приготви препарат от 4 %-ен разтвор на формалин с малко веро 1-2% за залепване по повърхността на стените и да се третира с пулверизатор!Всъщност търговския формалин е 34%-ен разтвор на формалдехид във вода,затова е добре да се направи 10% работния разтвор тоест 900 мл.вода + 100 мл. формалин примерно! Формалина е широкоспектърен препарат и действа и като бактерицид и като фунгицид.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот academil на 03 Апр 2011 11:55

Темата за мухъла и спасението от него нито е остаряла, нито скоро това ще стане.

Все още цяла източна Германия, известна сред по-старите като ГЕДЕРЕ, след кръвопускащото за бюджета на ГЕФЕРЕ саниране, е повсеместно мухлясала. И гедерейците си искат гедерейската дограма.
А подобно саниране се предвижда да се прави - къде с повече пари от собствениците, къде с малко или хич пари от европейски програми, по нашенските панелки, та да станат поне 3 звезди. На външен вид, и екоенергетични !
Не знам дали сме прав, но ни се струва, че няма да е добре ако не споменем и съвременното строителство с преобладаващи сухи технологии.
Ама то толкоз мухъли е нямало ни по време на Уста Колю Фичето, ни по време на граовските мастери, напомнящи ми за възгласите "Дай кал !", а общоизвестно е, че кал се прави с доста вода. И защо сега им казват сухи на тези технологии, като почти няма новодомец без оплаквания я от мухъл, я от повреди по мебели и техника ?

И трябва да се припомня периодично, че мухълът включва плесени, дрожди, праханки и гъби. Но едва ли някой някъде знае при него в ъгъла или зад гардерода кои точно плесени, дрожди, фунги и пр. са се самонастанили и се чувстват добре.
Бактерицидните препарати съвсем не действат на плесените, а фунгицидните - на дрождите...
Няколко са видовете плесени от групата aspergillus (най-често Aspergillus fumigatus, Aspergillus niger, Aspergillus terreus и Aspergillus flavus), които се срещат по целия свят и са способни да причинят заболяването аспергилоза. А за последното твърдят, че симптомите му са подобни на атипичната пневмония легионелоза, причинявана от бактерията Legionella pneumophila.

Единственото ефективно средство е поддържане на относителната влажност под 65 %.

Физиологическата влага, отделяна при метаболизма на човек, е 30 - 100 г/час.
Кулинарна влага - 2-4 кг/ден (без активен аспиратор).
Хигиенна влага (пране, сушене, къпане) - естествена вентилация - 4-6 кг/ден.
Влага от растения, аквариуми, фонтани, водни стени и пр. - твърде много, в зависимост от температурата 0.2-0.8 кг/ч.м2.
Ако има капилярна земна влага, навлизане на влага през панели, пукнатини и пр., тя съответно се добавя.
Практически отделяната влага е 8-9 л/24 часа, при мен е толкова.

Поддържането на относителна влажност под 65 % е възможно да се осъществи чрез влагоуловители - ел. мощност 180-200 Вт, шум 26-28 dB, за производителнотст до 12 кг/24 ч. Интересен и многозначителен факт е, че водещият USA-производител на dehumifiers откри завод с огромен капацитет в Полша.
За отделяне на излишната влага чрез вентилация (проветряване, естествена вентилация, механична вентилация) на 1 кг вода са необходими 300 кг въздух, или проветряване 7-8 пъти дневно; кратността на въздухообмена може да е 0.3 -0.5.

И е добре да има психрометър, или какъв да е уред за измерване на относителната влажност.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот rockwall на 14 Апр 2011 13:46

е сега като се събрахте учените тук

явно мухълът NO PASARAN sk (38).gif
http://www.rockwallstone.eu
Изкуствен Камък - Естествена Красота
Аватар
rockwall
Специалист - консултант

Мнениеот Flo на 14 Апр 2011 16:28

rockwall написа:е сега като се събрахте учените тук

явно мухълът NO PASARAN sk (38).gif

Трябваше да предупредиш ,че тоз мухъл е френски sk (6).gif
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот pufisa на 01 Юли 2011 10:12

Здравейте всички,аз имам подобен проблем въпреки ,че обитавам въпросната къща.Иначе казано нова къща на 2г.,отвън изолация от 5см стиропор,плюс мрежа ,лепило и мазилка,отвътре картон на топки без вата боядисан с латекс,мисля на пастело.Проблема се появи миналата година,в едната спалня под прозореца цялата стена стана на малки точки влага,а в другата спалня най-вътрешната и най-тъмна стена цялата стана на точки.Предполагам ,че е конденз но се проветрява редовно навсякъде и не знам как да се предотврати това и изобщо каква е диагнозата,а това нещо рано или късно ще мухляса.
pufisa
Активен потребител

Мнениеот valmet на 01 Юли 2011 10:42

pufisa написа:Здравейте всички,аз имам подобен проблем въпреки ,че обитавам въпросната къща.Иначе казано нова къща на 2г.,отвън изолация от 5см стиропор,плюс мрежа ,лепило и мазилка,отвътре картон на топки без вата боядисан с латекс,мисля на пастело.Проблема се появи миналата година,в едната спалня под прозореца цялата стена стана на малки точки влага,а в другата спалня най-вътрешната и най-тъмна стена цялата стана на точки.Предполагам ,че е конденз но се проветрява редовно навсякъде и не знам как да се предотврати това и изобщо каква е диагнозата,а това нещо рано или късно ще мухляса.

Здрасти!
За това много хора вече препоръчват топлоизолация с дебелина 8-10 см.Общопрактикуваната 5 см в някои случаи идва малко и изолиращия ефект е почти никакъв.От друга страна има много "колеги",които на места където е неравна или крива стената,лепят по-малка дебелина стиропор.
Трябвало е вътре ГК да бъде с вата.
Не твърдя,че точно това е проблема,но е предпоставка за проблем!
..искрените разговори водят до разумни решения!
Аватар
valmet
СМР
СМР

Мнениеот academil на 01 Юли 2011 10:56

Уважаеми pufisa,
проблемът произтича от факта, че обитавате въпросната къща, иначе казано кондензът е от физиологическа влага.
Възможно и от хигиенна, кулинарна, цветя и пр., сумарно да я наречем битова.
Проветряването явно не е достатъчно, или въпросните участъци просто са в някаква аеродинамически мъртва, необдухвана зона.
Най-добрият вариант при Вас е малък влагоуловител, при масообменните процеси в помещение няма мъртви участъци.
В момента на пазара има малки влагоуловители с производителност 6-10 л/24 часа, за малко финанси, под 100 лв. Поразровете из обявите в нет-а.
В случая е важен параметърът "шумово ниво" - да е под 30 dB, за да не създава некомфортни условия в спалните.
academil
Експерт

Мнениеот academil на 01 Юли 2011 11:06

valmet написа:За това много хора вече препоръчват топлоизолация с дебелина 8-10 см.
Трябвало е вътре ГК да бъде с вата.
Не твърдя,че точно това е проблема,но е предпоставка за проблем!

Допълнение.
Липсата на вата измества точката на росата върху вътрешната повърхност на гипсокартона,
с вата в случая точката на росата щеше да бъде върху вътрешната част на стената,
т.е. рано или късно щеше да има мухъл, който обаче няма да се вижда и да се вземат мерки.
Резултат - алергии и болести с неясна причина.
В заключение - дебелината на топлоизолацията 5 см е твърде малка, и температурата на стената е под точката на росата.
Кондензи ще има винаги.
academil
Експерт

Мнениеот pufisa на 01 Юли 2011 13:47

Благодаря за бързия отговор,но искам да уточним нещата.
Ако говорим за дебелината на топлоизолацията ,то би следвало цялата къща на един етаж да е с подобни проблеми, а не само в двете спални и то на определени участъци.Освен това говорейки за тази дебелина се предполага ,че влагата идва отвън -правилно ли съм разбрал.
Другото което не ми стана ясно е :по добре ли е ,че е без вата зад картона.
И на края най разумно ми се стори следното"въпросните участъци просто са в някаква аеродинамически мъртва, необдухвана зона" и ако е така спасението е само влагоуловител.Очаквам Вашите коментари.

ПП -Да не говорим ,че на практика 10см изолация е рядко срещано явление,т.е. всички къщи трябва да са така... JC-ThankYou.gif
pufisa
Активен потребител

Мнениеот МАЙСТОР ВТ на 01 Юли 2011 14:05

да си кажа и аз мнението като човек сблъсквал се с този проблем.при4ината е високата влажност (абсорбаторите са хубава работа ,независимо каквиса) sk (1).gif .опитвал съм само да остържа и да боядисам,пада пак малко влага да се появи и се почва пак.опитвал съм да шпакловам даже и цялосно армиране съм правил с родбнад и ми отлепи и мрежата и шпакловката. като го бях минал и с бетонконтакт. и тогава ми светна лампата sk (23).gif
стената е заразена с плесен ,гъба ,бацил катто искате му казваите.това трябва да се умори първо преди да се прави кавото и да е. стъргането на дълбоко не помага. решението е sawo против мухал. пръскаш няколко пъти да го умориш бацила и после квото решиш отгоре. успех
Аватар
МАЙСТОР ВТ
СМР
СМР

Мнениеот academil на 01 Юли 2011 14:33

pufisa написа:Ако говорим за дебелината на топлоизолацията ,то би следвало цялата къща на един етаж да е с подобни проблеми, а не само в двете спални и то на определени участъци.Освен това говорейки за тази дебелина се предполага ,че влагата идва отвън -правилно ли съм разбрал.
Другото което не ми стана ясно е :по добре ли е ,че е без вата зад картона.

Уважаеми pufisa,
Ясно и точно написах - БИТОВА ВЛАГА. В спалните влагата е предимно ФИЗИОЛОГИЧЕСКА, т.е. от метаболизма при дишането.
Влагата не идва отвън.
Точно поради тази причина има влага САМО в спалните. Другите елементи на БИТОВАТА ВЛАГА, е възможно само да поддържат някакво високо влажностно равновесие в цялата къща, пречейки на равновесното осушаване на спалните към другите помещения.
А влагата кондензира само на определени участъци, просто защото по някакви причини - възможно е примерно поради доминантния вектор на розата на ветровете да има по-сериозно охлаждане от вятъра по тези участъци, и температурата по тях е под точката на росата.
Определяща за кондензообразуването е температурата на росата, изчислена по съответната относителна влажност на въздуха -
няма значение дали е външна или вътрешна стена, барометрично налягане и температура.
Причината за разлика от 1-2 градуса между различните участъци на стените може да е в различен физико-химичен състав на пясъка, варта за хоросан за зидане и за мазилки, цимента, водата, хронологията на грубия строеж, хронология на външната топлоизолация, вида на латекса, дебелината на мазилките и пр. и пр. неизвестни параметри.
Без местоположение, ориентация, снимки, планове, технология на изграждане и пр. нищо конкретно не може да се посочи. А и това вече отива към много сериозен анализ на качеството и технологиите на дадения строител.

В случая са налице две строителни грешки:1. Малка дебелина на топлоизолацията, в зависимост от района, но почти навсякъде вече се поставя 8 см.
2. Липса на изолационна вата под гипскартона.
Втората грешка в случая, парадокс, е положителна, в смисъл че констатирате наличие на видими кондензи и ще вземете мерки.
Ако имаше вата, щеше да е зле - няма видими кондензи, има обаче невидими под гипскартона, и впоследствие неминуемо образуване на мухъл, с всички последствия.

Решението е единствено в използване на влагоуловител.
Без значение дали има кондензи само по отделни участъци или равномерно навсякъде по стените.
academil
Експерт

Мнениеот valmet на 01 Юли 2011 14:37

Мой много близък приятел си прави външна ТИ миналата година-5 см.Зимата му изби мухъл в спалнята,а преди ТИ нямаше проблеми
По новите стандарти минимума за климата в Бг е 8 см,до колкото знам.
..искрените разговори водят до разумни решения!
Аватар
valmet
СМР
СМР

Мнениеот academil на 01 Юли 2011 14:42

МАЙСТОР ВТ написа:...абсорбаторите са хубава работа ,независимо какви са) sk (1).gif .

Уточнение.
Колегата има предвид кухненски абсорбатори за намаляване на КУЛИНАРНАТА ВЛАГА чрез интензивна принудителна вентилация. Становището несъмнено е правилно.
А не ВЛАГОУЛОВИТЕЛИ-АБСОРБАТОРИ, работещи на абсорбционен принцип за улавяне на влагата в помещение. Слабоефективни и маломощни устройства.
Препоръчваните по-горе ВЛАГОУЛОВИТЕЛИ са КОМПРЕСИОНЕН ТИП, т.е. работещи на принципа на домашния компресорен хладилник.
academil
Експерт

Мнениеот academil на 01 Юли 2011 14:45

valmet написа:Мой много близък приятел си прави външна ТИ миналата година-5 см.Зимата му изби мухъл в спалнята,а преди ТИ нямаше проблеми
По новите стандарти минимума за климата в Бг е 8 см,до колкото знам.

Обикновено с монтаж на ТИ се сменя и дограмата ! Така ли е ? Защото няма как от ТИ да се появи влага, конденз и мухъл.

ПП. Изчислителната температура за зимни условия за повечето райони на България не е -7 градуса Целзий, а вече е -11.
За всяка новострояща се сграда се изисква Доклад за енергийна ефективност.
Първото води до увеличаване на дебелината на ТИ, а второто - до безусловното спазване на изчислената в топлотехническия проект дебелина на ТИ.
academil
Експерт

ПредишнаСледваща

Назад към Ремонти - общи теми, дебати и консултации