МУХЪЛ спасение

В този раздел се говори за ремонта като цяло.

Re: МУХЪЛ спасение

Мнениеот academil на 04 Май 2012 19:01

B.APOSTOLOV написа:...Преди около 2 години колега от Банкя смени дограмата на старата си къща...

Класификация на информацията. За яснота и елиминиране на рекламния ефект.

Сменена е дограмата, имайки предвид прозорците, но не и вратите.

Имайки предвид качеството на соц.дограмата, в случая вратите,
то естествената инфилтрация през пролуките на вратите е с кратност доста над 1, т.е. над необходимия въздух 300 м3/кг битова влага.
Мухъл се появява само в байпасираните от инфилтрирания въздух, или невентилираните застойни участъци по стаите.
При такъв въздушно-влажностен баланс тези 8-9 м3/ч въздух (по фирмени данни, реално по-малко и променливи), пропускани през клапа на прозорец,
се явяват достатъчни за създаване на вътрешна рециркулация на въздуха,
и сваляне на относителната влажност под 60 %, водеща до липса на мухъл.

За сравнение - необходими са минимум 30 клапи с правилна диспозиция за нормативната вентилация,
ако инфилтрацията на въздух през дограмата (врати и прозорци) е (почти) нулева.
Трансферните решетки по вратите са допълнително изискване.

Ситуацията е ЧАСТЕН СЛУЧАЙ, при който е налице положителен ефект от клапи по пластмасови прозорци,
при частична подмяна на дограма.

При цялостна подмяна на дограма положителен ефект НЯМА ДА ИМА
при нормално монтираните 2-3 клапи (съгласно фирмените препоръки) на прозорец и без транферни решетки по вратите.
Необходимите доста пари отделно, но кой естет ще монтира по 15 клапи на 2 прозореца + 2 трансферни решетки на 2 врати ?

А комфортната скорост на въздуха в помещението?
Няма я.
А съществено повишените топлинни загуби ?
Има ги.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот rzamen на 22 Фев 2018 21:22

Здравейте, при мен има мухал само в кухнята... живея в двустаен панел- колям хол и малка спалня. Отоплявам с конвекторни печки в двете стаии, имам исолация и алуминиева дограма. Нямам мухал и конденз! Но в кухнята не отоплявам и на стената под прозореца много мухал! Един приятел ми каза да сложа изолация и отвътре, щяло да помогне! Дали е така??? Аз кат гледам то целия прозорец е в конденз и се стича надоло. Сложил съм перваз за да не се стича по стената.
rzamen

Мнениеот pooh на 23 Фев 2018 07:29

Ако искате да няма конденз и мухъл - започнете да отоплявате и кухнята. Тя в момента Ви се явява язва. През нея - топлия въздух от жилището, среща студените стени и дограма. Съответно при въпросната среща се образува конденз на въздушната влага.
Преди да ни направят бедни, ще ни направят прости!
Колкото повече - толкова повече!
3 пъти режа ... и все късо!
Аватар
pooh
ПРОФЕСИОНАЛИСТ Сухо с-тво
ПРОФЕСИОНАЛИСТ Сухо с-тво

Мнениеот em67 на 23 Фев 2018 09:06

rzamen написа: Един приятел ми каза да сложа изолация и отвътре, щяло да помогне! Дали е така???

Ще помогне да не виждате за известно време мухъла, който ще се развива м/у стената и изолацията . След време ще се появи и върху изолацията .

Сега можете да сложите влагоуловител . Изчакване на пролетта - лятото , механично почистване на мухъла до бетон , обработка с някаква химия , шпакловане или измазване , боядисване и през следващата зима , както е казал Pooh -започвате да отоплявате и често да проветрявате кухнята .

Сложете кухненски аспиратор и съответно осигурете приток на въздух към него когато го ползвате. От много голяма важност е да се подсигури навлизането на свеж въздух в помещението. Това се осъществява чрез така наречения компенсационен отвор, като през него преминава въздух от "друго помещение" или от външната среда. Това е от ключово значение, защото ако не се подсигури приток на свеж въздух аспираторът започва да работи неефективно.Препоръчително е аспираторът да се включи 5-10 минути преди началото на готвене и да работи още толкова след като приключите с готвенето.
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Предишна

Назад към Ремонти - общи теми, дебати и консултации