Ремонт на водомерна шахта в гараж.

В този раздел се говори за ремонта като цяло.

Ремонт на водомерна шахта в гараж.

Мнениеот dimitargk на 19 Сеп 2019 09:14

Здравейте! Преди време се спука тръба във водомерната шахта в гаража и трябваше да се разшири и да се изкопае земята, за да се смени тръбата отдолу. Така шахтата стана твърде голяма и автомобилът не може да се вкара в гаража, защото шахтата е изкопана почти до средата на гаража. Аз предложих вомерът да се извади извън шахтата и тя да се запълни и цементира, но баща ми не желае. Тогава остава вариантът да се направи капак отгоре на шахтата, за да минава автомобилът, за да паркира в гаража. Аз исках да се налее бетон отвътре, за да се засили здравината на 4-те страни на шахтата, но баща ми иска с минимална инвестиция да постигне максимален резултат (което според мен е много глупаво и опасно). Вариантът с бетон отпада. Остава само да се постави някакъв капак отгоре. При условие, че размерът на шахтата е твърде голям, за да минава автомобил отгоре (според мен) според вас разумно ли е да се постави само един здрав капак, за да минава колата отгоре, за да паркира? Ако имате други решения, ще се радвам да споделите.
Untitled-2.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
dimitargk

Re: Ремонт на водомерна шахта в гараж.

Мнениеот Стилиян Лукаров на 19 Сеп 2019 09:45

Може да се ползва варианта, като се изкопае замазката (бетона) с дълбочина 10см по 0.30 - 0,50 м около шахтата. После се изравнява със силна циментова замазка 5см. В останалите 5см ще влезе решетката, като преди това се сложи Г-образен окантващ профил по ръба на шахтата (рамка) , в случая по ръба на оформения с къртенето отвор. Капака се изработва пак от "винкел" 5см. След което се оребрява по късата страна с шина с дебелина 4-5мм през 15-20см. Накрая се заварява и капака от ламарина 3-5мм. Да не се забравят дръжките и да се има предвид, че тежестта ще бъде сериозна! Все пак е капак за автомобилен трафик. Има и готови капаци за автомобилен трафик, но те са за по-малки отвори. Има разбира се и алтернативни решения на този вариант, но аз, само за този бих дал гаранция!
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот dimitargk на 19 Сеп 2019 13:19

Стилиян Лукаров написа:Може да се ползва варианта, като се изкопае замазката (бетона) с дълбочина 10см по 0.30 - 0,50 м около шахтата. После се изравнява със силна циментова замазка 5см. В останалите 5см ще влезе решетката, като преди това се сложи Г-образен окантващ профил по ръба на шахтата (рамка) , в случая по ръба на оформения с къртенето отвор. Капака се изработва пак от "винкел" 5см. След което се оребрява по късата страна с шина с дебелина 4-5мм през 15-20см. Накрая се заварява и капака от ламарина 3-5мм. Да не се забравят дръжките и да се има предвид, че тежестта ще бъде сериозна! Все пак е капак за автомобилен трафик. Има и готови капаци за автомобилен трафик, но те са за по-малки отвори. Има разбира се и алтернативни решения на този вариант, но аз, само за този бих дал гаранция!

Няма ли опасност, когато минава гумата на колата, почвата (пръстта) от страните на шахтата да поддаде навътре към шахтата, защото след като се отреже бетонната замазка около шахтата на около 50 см., вече тежестта няма да се разпределя на по-голям диаметър бетонна настилка а само на тези 50 см. замазка около шахтата?
dimitargk

Мнениеот Стилиян Лукаров на 19 Сеп 2019 18:20

Останах с впечатлението, че има плоча (бетон) и замазка отгоре. Ако няма плоча или е тънка, то тогава се копае 20см, прави се стоманобетонна плоча около шахтата с дебелина 10-12см и върху нея се полага рамката. Ако се изпълни така, или ако си има плоча 10см, пръстта отдолу под нея няма да подаде към стените. Това като площ е малко над 2 м2, така че кола до 1,5 тона не би следвало да има проблем. Тежестта от колата се разпределя на достатъчно голямо пространство.
SHL - Строителство и ремонт
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Назад към Ремонти - общи теми, дебати и консултации