Тухла от 60-те: баня и кухня

Зидария. Мазилки - ръчни, машинни, декоративни. Замазки. Шпакловки. Боядисване

Тухла от 60-те: баня и кухня

Мнениеот dariya74 на 29 Сеп 2015 21:24

.330.jpg
.329.jpg
.328.jpg
.327.jpg
.325.jpg
.326.jpg

Тухла от средата на 60-те. ВиК инсталация и ел. инсталации сменени вчера. Виждате състоянието на банята след 2-те операции. Мазилката е дебела 2 пръста и е варова. Пада сравнително лесно. Стените ще имат плочки до нивото на вратата и на пода, тъй като заради сифона не можахме да спасим мозайката. въпроса ми е: да сваля ли и останалата мазилка от стените до тухла? а после? въобще кажете какво следва от тук нататък. Бюджета ми е ограничен.
Кухнята е на гърба на тази баня и положението е същото. Кухнята е може би 1.60*1.80 по спомен, като на едната външна стена има и прозорец 1.24*1.40. Приятеля ми иска да сложи на тази външна стена изолация отвътре. Опасявам се с новата дограма и такава изолация да не тръгне мухал след месец-два при тази малка кухня...
Въобще, приемам всякакви съвети. До петък, 02.10 трябва да съм наясно, за да купувам материали и да го започвам. ако ми кажете и читав майстор в Габрово, който да се заеме съсм моя случай, цена нямате....
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
dariya74
Потребител

Re: Тухла от 60-те: баня и кухня

Мнениеот емил на 01 Окт 2015 16:28

Изчакаи , и си намери нормален майстор , той ще ти реши всички проблеми и въпроси ,ти за това ще му плащаш ,той трябва да знае какво прави .
Плащай пропорционално на това което е направил седмично след като го направи , и ти хареса .
Ходи с пистолет на кръста, и гърми от време на време ,това ще го респектира ... донякъде .
Иди виж където е правил нещо , питай стопаните там имало ли е проблеми .
Влачи го с теб при избора на плочите , купи големи плочи , мазиката където клопа да се маха . купи мазилка в чували MPI25 ili Rofix ...
пише" вароциментова!! мазилка за баня "

Потърси из форума моя снимка , за да можеш визуално да познаеш грамотният майстор , ние си личим .
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот chapara на 01 Окт 2015 17:05

Имате Лично Съобщение z_wsm47.gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот dariya74 на 04 Окт 2015 19:07

Здравейте пак,
днес ми запълниха дупките от ВиК майсторите. Долната част на стената, зелената боя (блажна) е нанасяна върху някакъв вид шпакловка. Как се лепят плочки върху такова чудо? Отделно като махнахме касата на вратата се оказа, че от едната й страна има 4 пръста варова мазилка да изправи касата (ужасТ) и е сложена врата висока 1.90 при отвор 2 метра. Намериха ми шпакловчик за останалите стаи, който иска 7 лв/кв.м. За провинциален град ми се струва малко множко... Шпакловал е на девер ми през 2009 или 2010 и той е доволен от него. Само че като си направих сметка колко излиза труда без материалите, и ми стана лошо... Стаите са също с варова мазилка, направена много интересно, "на чертички", но от улягането на блока имам пукнатини на единия таван и на стената между 2-те спални. Интересното е, че са ми изметнати касите на вратите, а стените са невероятно прави :D. Утре вечер ще ви кача още снимки да видите до къде сме го докарали.
dariya74
Потребител

Мнениеот chapara на 04 Окт 2015 19:47

Блажната боя се премахва с една тесличка по тип "кълване " с острото, без химии. Целта е да пада само слоя боя. После "Бетонконтакт"-грунд. Ако има паднало повечко-подмазване. 7 лева за гипсова шпакловка е без пари, в Сф за сведение12-15 лева. Ами ремонт без пари не се прави. В магазина нали не се пазарите за колко да ви продадат сиренето и кашкавала. Уважавайте труда на строителите. Евтиния майстор-не е добрия майстор sk (13).gif z_wsm47.gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот dariya74 на 07 Окт 2015 22:07

.080.jpg
.081.jpg
.066.jpg
.026.jpg
.078.jpg
.079.jpg

chapara, до сега не съм се пазарила с никой от майсторите, честно казано. Попитах, защото нямам почти никаква идея кое колко върви като услуга от една страна, и кое как се прави, а от друга, защото принципно видят ли жена насреща им и почват хвалбите и опитите да се свалят 10 кожи от гърба. Това последното, от опит. Сблъсках се и с подигравателно подсмихване от страна на управителя във верига магазини за теракота и фаянс, като му казах от раз че искам това, това, това и това, а не изгъзиците, които той се опита да ми продаде... Опитвам се да се справя отчасти със собствени сили и в голяма степен с помоща на майстори, като 3-мата които са влизали до сега са препоръчани от познати/колеги, които са доволни от работата им.
В прикачените файлове е резултата ми от снощи и от тази вечер свалянето на блажната боя. Един плочкаждия заяви, че ако го накарат него да сваля такава боя, щял да изкърти всичко до тухла, после да го измазва отново и после да слага плочки... дмек, не е работа за жена...
Имам пак питане относно шпакловките: при положение, че по стената няма пукнатини, задължително ли е да се слага мрежа, или не. знам, че тя предпазва от напукване на новата шпакловка при евентуално напукване на стената под нея. Но да смятаме, че за 50 год. къщичката се е слегнала достатъчно, или...? И ако се започне с мрежа, е ли възможно някоя от стените да се направи без? Питането ми е във връзка с тавана на дневната, принципно, по който има 2 пукнатини, доста дълги. И защото в едната спалня имам пукнатини по едната стена само. Мазилката с която е в момента е леко грапава, на чертички, не знам как да ви го обясня по друг начин, и стои ефекно, поне според скромното ми мнение, дори под грозната жълта/зелена боя.
dariya74
Потребител

Мнениеот Дариус на 08 Окт 2015 00:44

Извинявам се че се намисам , ама не е лошо да качиш някоя снимка ( по възможност по качествена ) на пукнатините в стаите и на мазилката ( в близък план ) . Поне горе долу да добием някаква представа за какво иде реч и да не приказваме наизуст . Относно мрежата , ако стените са здрави не виждам смисъл от нея единствено че ускъпява от към труд и материали .
Аватар
Дариус
Активист

Мнениеот емил на 08 Окт 2015 16:39

Тва накълваното добре си го накълвала , ако може още малко по- нагъсто , обезпраши го и мажи с червеният грунд на Теразид или друг .

Стените преди лепене на плочки аз бих си ги коригирал / измазал с лепило за плочки до степен да няма кривини над 3 мм мерено с мастар .
Продавачите на плочки пробутват много фризове и декори заради парите , сметни си сама колко плочки трябват и добави 1-2 кв.м. в повече ,
или купи плочи които са налични в склада на магазиня .
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот dariya74 на 08 Окт 2015 23:03

DSC01326.JPG
DSC01325.JPG
DSC01324.JPG
DSC01323.JPG
DSC01322.JPG
Емо, много благодаря. ако ставаше дума за ремонта на апартамента на родителите ми, май направо щях да те търся ;) щеше да си ми по-наблизо.
Така и направих: когато отидох в магазина си бях сметнала колко квадрата ми трябват, и си поръчах плочки от тези, които казаха че държат на склад. Бях ги гледала и преди това в сайта на магазина. Фризовете, цветните пана, единичните плочки с декор, стъклариите и всичко останало са хубави, няма спор, но на моята малка баня, не й трябват. Пък и котарака вижда в черно-бяло, така че му е все едно и на него по какви плочки ще си търкаля топчетата и гони мишоците.
Ето и снимки на пукнатините по стената, за които писах по-нагоре, както и вида на мазилката отблизо. Надявам се, че снимките са по-добри от предишните.
dariya74
Потребител

Мнениеот емил на 09 Окт 2015 17:53

Бе снимай ги и отдалеч тези стени ...
Комин ли има там ? Може от топлината да се е напукало ?
Според мен нашляпай ги безотговорно без мрежа :D с шпакловката може да не се отворят 10г после пукнатините .
Иначе трябва мрежа на цялата стена което ще оскъпи далаверата, макар ,че и ние трябва хляб да ядем . :wink:

Котарака нощем вижда черно - бяло денем вижда цветно .
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот nikolov333 на 14 Окт 2015 03:11

Наскоро ремонтирахме апартамента ми в подобен тухлен блок строен през 60те години от тогавашните строителни войски и имах същия проблем в двете стаи.
Да ти кажа пукнатините няма да ги оправи шпакловката даже и с мрежа и ще се виждат още при грунда преди боядисването. Разбира се няма да са чак толкова видими както в момента, но на осветление под малък ъгъл винаги ще се виждат. Проблема е в мазилката, която са използвали тогава. Явно е слаба и много едрозърнеста.Ако се рони лесно като разчоплиш с пръст, където си начукала с теслата в банята, значи е същата като моята.Така, че не си харчи парите за мрежа, аз сложих, но и през мрежата(с теракол с фибри) избиха по-фини пукнатини на същите места и през следващия слой гипс. Единственото решение е цялостно премахване на старата мазилка и мазане на ново или гипскартон или тапети. Проблема може да е и в самите стени, ако са единична тухла или ако са зидани допълнително и ако има вибрации. Изобщо старото строителство е кофти тръпка при ремонти.. :wallbash:
Моя съвет е преди да шпакловате стените да залепите на пукнатините стълкофибърна лента с ц200(от тънката за гипскартон)и веднага да я покриете с гипс.
После,когато изсъхне шпакловате всичко..и за боядисването да избереш някоя боя с матов финиш, понеже на боите с гланц повече личат пукнатините.. :up:
"Теория" е, когато всичко е ясно, но нищо не работи. "Практика" е, когато всичко работи, но не е ясно защо..
Като обединим теорията с практиката обикновено се оказва, че нищо не работи и никой не знае защо.
Аватар
nikolov333
Потребител

Мнениеот dariya74 на 16 Окт 2015 19:49

http://www.baumit.bg/pimdam/BG/pdb/PDBL_Grund.pdf

Здравейте пак. Това, горното ми го препоръчаха за грундиране на стените на банята, преди да се слагат плочките/или да се изравни мазилката преди да се лепят плочките.
http://www.baumit.bg/pimdam/BG/pdb/PDBL ... ontakt.pdf
А това го препоръчаха за грунд върху старата мозайка под теракота. Понеже съм пълен лаик, както вече разбрахте, и нещо ме гложди, днес питах 2-ри път в магазина дето купих плочките и въпросните 2 "баумита". Тъй ли е или не е тъй? sk (25).gif
Най-късно в неделя ще трябва да съм го минала, в понеделник да почваме тоя фаянс, че... :datz:

DSC01327.JPG
DSC01328.JPG
DSC01329.JPG
DSC01330.JPG

Качвам ги, понеже Емо помоли да снимам отдалече.

Ники, мерси за съвета, но по-скоро ще пробвам "да маскирам" проблема с пукнатините по някакъв начин, отколкото да смъкна всичко до тухла. Гипсокартона... Направиха ми в банята "кутия" да скрият тръбата за мръсната вода, и честно казано хич не съм доволна от разултата, въпреки че беше отново препоръчан от доволни приятели. В Габрово за монтаж на гипсокартон взимат 25 лв/кв. м. z_wsm61.gif Утре ще снимам резултата след майсторите с дограмата... Там ще падне работа по обръщането на прозорците; ужасТ. z_ile3511.gif

Е, надявам се да съм ви накарала да се засмеете от сърце ;)
dariya74
Потребител

Мнениеот Дариус на 16 Окт 2015 22:48

Ако ще се шпакловат стените ползвай от втория грунд . Аз лично го предпочитам пред повечето такива . Ако не ти се занимава с мрежи и тем подобни изпълнения , поне на по големите пукнатини може да се сложи лента за картон . Обръщането на прозорците не е толкова страшно мероприятие а цената от 25 лв за картона предполагам е с материалите и обработката ( готово за боядисване ) .
Аватар
Дариус
Активист

Мнениеот dariya74 на 17 Окт 2015 06:58

Мммм, не, цената е само за пускане на профилите и монтаж на гипсокартона. Става дума за 2 веркални профила и гипсокартон на 2 "стенички", като на едната е залепен директно върху стената. Материалите си ги купих отделно. "Дупките" от рапидите и всички фуги съм си ги обработила сама в последствие. Ще ви кача снимки довечера как съм се справила. Мрежата я купих преди повече от седмица. Смятам само стената с пукнатините да се обработи с нея и тази с прозорците: и в дневната и в спалнята. Останалите и таваните ще оставя със старата грапава мазилка. Вероятно ще ми кажете, че така става грозно в една стая стените да са по два различни начина, но това е свързано и с начина по който ще подредя мебелите, така че да съчетая старите и масивни с модерни и "въздушни".
dariya74
Потребител

Мнениеот емил на 17 Окт 2015 07:36

Не пускай снимки след сменянето на дограмата .
Това тук не е форум на ужасите .
За грунда мажи смело и безотговорно с вторио грунд , както казва Дариус .
След като още не е дошъл плочкаджията (като мене ) всичките ти проблеми са бял кахър . :fies:

Забравих да те подсетя - тая розетка с гривната и ( също и ел кутията ) я махни - лепни му парче картон и я шпакловай да не личи .
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Следваща

Назад към Зидарии, мазилки, замазки, шпакловки и боядисване