Стуко мазилка

Зидария. Мазилки - ръчни, машинни, декоративни. Замазки. Шпакловки. Боядисване

Стуко мазилка

Мнениеот emobechev на 25 Юли 2007 08:48

Здравейте! :D Може ли някой да ми каже как се нанася и как се постига ефекта на мрамора при стуко мазилката? :? :hilfe:
Бачкам си сам за да няма кой да псувам после!
Аватар
emobechev
Потребител

Мнениеот emobechev на 29 Юли 2007 11:26

Помагайте!
Бачкам си сам за да няма кой да псувам после!
Аватар
emobechev
Потребител

Мнениеот Стилиян Лукаров на 29 Юли 2007 20:45

emobechev написа:Помагайте!

Здравей
за съжаление аз лично не съм правил подобен тип мазилки, въпреки обявените цени за тях :) Когато ми е необходимо си викам хора, които разбират от това. Имам някаква идея и при удобен случай ще я пробвам в нас, но само това. Така че след като не съм я правил не искам да ти давам грешни съвети. Мога да те посъветвам да попиташ в магазина, където купуваш мазилката. Там ще те посъветват съвсем точно ( стига да не си крият занаята :D ).
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Re: Стуко мазилка

Мнениеот W123 на 19 Мар 2008 13:47

Малко трудно е да се обясни с две думи как се нанася венецианка,За да я разбереш е нужно да знаеш как е изготвена и какво представляа.
Айде сега изпадам в лирични отклонения и слагам кафето пред компютъра :kaffee2:
Това е мазика с дълговековна история.Оригиналната рецепта е от много финна и пречистена гасена вар и мраморен прах,впрочем може да се каже мранорно брашно.Големината на мраморните частици е изключително малка което трудно ще го постигнеш в домашни условия,да не кажа невъзможно.Тук вече идва трудния въпрос-колко вар,колко мрамор...Значи говорим за оригиналната рецепта на няколко века.В по-модерните има добавки но какви са точно никой не знае или по-точно си ги знаят във фирмите производителки.А най-новите технологии използват вместо вар акрилни полимери като свързващо вещество.Никога не съм работил с акрилни и немога да дам мнение за тях.
По самата структура на венецианката можеш да се досетиш че е абсолютно еколкогично чиста и е дишаща.Варта не запечатва стените и влагата и минава безпроблемно без да я разрушава или променя.За това не се позволява да се използва незащитена в помещения където ще се мокри с вода.Ако се полага на такива места се защитава със специялна паста която много хора кръщават силиконова а тя всъщност пак по оригинална рецепта която спазват няколко фирми е смес от пчелен клей и марсилски сапун.Но обработи ли се с тази паста вече губиш дишащата й способност но може да се мие с вода и лек разтвор на сапун.Не да я залееш с кислол или белина :D
От къде се получава блясъка на тази мазилка ще попиташ.От мрамора в нея когато се минат всички ръце се полира на третата с маламашката.Това всъщност е процес при който с яко натискане и подравняване се вади излишното количество вар от мазилката и се уплътнява мрамора като много фин и сбит филм на повърхността.Точно той дава тази огледалност.
Сега малко за нанасянето.Пак има много мнения по въпроса и различни техники.Ще се спра на принципното нанасяне на Stucco Veneziano-можеш да я погледнеш в нета.
Като първо естествено е основата.Без знаение дали е стена или таван трябва да е суха,чиста и здрава.И все пак не да е бетон със стърчащи павета от него а да е заравнена с мазилка,1-2-3...5 ръце шпакловка :shock: ...колкото трябва.Все пак от това зависи качеството на нанасяне и най вече разхода,а тя хич не е ефтина че да си правиш експерименти да шпакловаш с нея и да изправяш стени.Венецианката е декоративно покритие все пак.
След като стените са гладки,равни,сухи и чисти може да се продължи нататък.Тук вече идва въпроса какво да се положи преди да се започне,в смисъл какъв грунд и дали въобще трябва.Всяка фирма производител на мазилката си има различни грундове за различните повърхноси-варова мазилка,циментова,гипсова.Минава се с този грунд и то не за нещо друго,не да се запечата стената а да се фиксират прашинките и да се уеднакви основата.
След като изсъхне се полага праймер-а.Бе чист неин си грунд ама айде да си изкълчим езика и да му кажем параймер.
Той си дава основата вече за нанасяне на самата мазилка.Не го бъркай с онзи първия който го сложихме за уеднаквяване на основата.Този си е само и единствено за мазилката.
След като праймера изсъхне и е готов се започва със същинското нанасяне.То е принципно на три ръце като в зависимост от майстора може да достигне четири,пет...много техники много майстори много чалъми.Но принципа е с три ръце.
Сега следва оцветяването на самата мазилка.Става с тонери за нея си.Можеш да си я поръчаш от магазина без цвят и сам да я оцветяваш или да използваш техните готови тониращи системи.Ако си начинаещ и те е страх да не объркаш цветовете нека те да ги направят.
Тук вече аз препоръчвам следното.Вземаш си бакичката с тонера който са ти направили в магазина и бягаш бързо от там да не вземат да я разбъркат те.Разбъркването с тонера е много важна стъпка.Ако го сложиш вътре и я пуснете на онея машини които "лашкат" латекс ще стане манджа с грозде.Значи разбъркваш по следния начин.Отваряш баката с мазилката и изливаш водата която евнтуално може да се е оцъклила отгоре.С бъркалка и бормашина или специална такава машина на бавни обороти започваш хомогенизиране на сместа.На БАВНИ ОБОРОТИ казах,чу ли ме.Колкото по-високи са толкова по рядка става.Когато се е уеднаквила като консистенция докато бъркаш започваш да сипваш тонера и какво?Ми става цветна естествено.Когато си мислиш че си готов и си получил еднакъв цвят на цялата консистенция,спираш и хубаво обираш това което е останало по стените на баката за да се смеси с основното количество.Гаранция ще е по-бяло от това в средата.Аз лично си приготвям втора идеално измита и посушена бака в която пресипвам цялото количество и тогава остъргвам стените.Но това до правя с много внимателно и не с метална мистрия или шпакла понеже може да се застърже част от кофата и парчета пластмаса да останат в мазилката което после е главоболие.Оставяш я да се почине един ден и след това пак я разбърваш...как...на малки обороти,нали?!Значи вече си имаме готова тонирана мазилка.
Първата ръка не е нужно да е оцветена.Може да се полага директно както си е...пак казвам зависи от ефектите който ще търсиш.
Разхода е около 350-400-500 гр/м2 като тук вече идва момента каква е стената.За това ти казвах че е хубаво да е равна и гладка преди да се "венециализира" ... а ,чшшш каква дума измислих а :wallbash: венециализира :shocked:
Нанася се с нормална маламашка.
А за маламашките...Задължително от неръждаема стомана.
Полага се в равен слой,без да се натиска много.Тя се размазва като масло.Няма нужда от сила.Подравнява се леко от тук от там...Абе да стане равна,хубава,лека като коприна.Правиш го това сутринта най-късно до обяд,отиваш да хапваш и не се връщаш до следващия ден,като след обяд се метлосваш по улиците и пиеш кафе с някоя кръшна мома и вечерта обясняваш на жена си че си много уморен понеже е много сложна тази работа...
Времето за изсъхване на първия слой е най-малко 12 часа но най-добре е 24.
На следващия ден започваш втората ръка.
Втората ръка е много важен момент.Май че ти го казвам за всеки един момент от нанасянето а?!Карай ...нека се шашкаш :D
Понеже вече имаш първата ръка и стената е хубава,равна,гладка... вече втората ръка върви по-леко с по-малко материял.Слагаш на маламашката мазилка и започваш пак по познатата схема да я гладиш.Няма да се притесняваш че някъде ще се получат по-бели петна.Браво,ашколсун...Така трябва.Разнасяш с леки зигзаго образни движения нагоре-надолу,наляво-надясно.Но задължително да не остават ръбове.
Сега...Пропуснах...има един принцип на държене на маламашката.При първата ръка я държиш по-затворена.По принцип някъде около 15 градуса спрямо стената.При втората ръка вече я отваряш малко някъде около 30градуса.При третата ръка вече се държи на около 45 но пък и там се използва и друга маламашка.
Минал си втора ръка,вече забелязваш блясъка на мазилката.Ей,да не се пуснеш да я натискаш и да я бараш че да лъсне.Това става с третата ръка.Разхода тук вече е по-малък,някъде около 200-250 грама на квадрат.И пак по познатата схема...бягаш,хапваш,улиците,сгодната мома и вечерта пак си много уморен!
Вече е време за чалъмите-третата ръка.Тя вече ти дава блясъка на стената и нейните шарки.Тук всеки майстор си има негова ръка,негов поглед и нищо неможе да го повтори.Това е уникалността на тази мазилка.Понякога дори самите майстори немогат да си повторят шарките :D
Тук вече можеш да пуснеш миксера на малко по-високи обороти за да стане сместа малко по-течлива.
Използва се малка малмашка със заоблени ръбове.Слага се съвсем малко материял.За един квадратен метър отиват 100-150 грама.С маламашката се нанася мазилка на малки участъци като се правят презастъпвания.Точно тези презастъпвания ти дават самата шарка.Може да вкараш и малко друг цвят но това е въпрос на виждане.Презастъпват се полетата на хикс,игрек,на Щ ако искаш това си е твое решение.След като си направил едно поле от презастъпвания след 10-15 секунди се полира.С какво?Ами с маламашката.Държи се под 45 градуса и се натиска силно и се влачи по материяла.Това е грубото полиране.Мазилката лъсва вече с огледалния си блясък.Веднага вземаш втора маламашка и по същия начин започваш да полираш но...НО...на всяко движение забърсваш ръба с кърпа за да махнеш излишния материял.Когато си готов с това поле продължаваш да нанасяш по познатия начин на малки пространства като винаги срещу това което си полирал.Пак натискаш силно често се прави с две ръце,вземаш втората маламашка за полирането...влачиш,чистиш,влачиш,чистиш...И така докато не минеш цялата стена.Не я късай на парчета че става :censored:
След това на следващата стена...и така.
После нали знаеш вече какво се прави...за хапването и момата.Да ама не.В зависимост от квадратурата може да се прибереш или много уморен или пребит като парцал така че си оправдан.
Сега...значи...тука много колеги може да ме заплюят,напсуват и дори виртуално да извършат полов акт със задните ми част,но най мразя да видя някой да шкури венецианска мазилка понеже е оставил ръбове или неможе да изкара блясъка.Това е оправдано ако се работи с некачествени материяли но не оправдава майстора ако е купена качествена стока.Ако всичко е ОК то блясъка си идва от самосебе си.Или пък на трета ръка да шкуриш ръбове...ми да те :censored: в майстора в края на краищата.Или пък най ме е кефило изказване от сорта на :
-Абе ко ти пука,като сложим отгоре вакса и ще заспи...ще лъсне!
Разхода като сумираш всички ръце варира от 600-700грама до 800-900-1,1 кг.Ето как се отразява колко хубаво е подготвена стената преди това.Ако е само за коридорчето ти няма проблем за едно кило горница,но ако изпънеш 70-80 квадрата си идва цифра вече.
Клиенти запомнете.Купувайте качествени материяли,и това в комбинация с добър майстор ви гарантира хубава изработка.Не може да вземете най-долнопробната венецианска мазилка и да хванете бай шпакловчик да ви я направи и после да викате "бе убаво е бе,ко не му аресваш,виж ко е лъскаво".Лъскава е че пляска вакса и това е...
Надявам се да съм те насочил в общи линии за какво става дума.Но всичко тук при тази мазилка е импровизация.Не е като латекса или да намяташ хоросан по стените.Вече майсторлъка на венециянската мазилка си идва с времето.Като наакаш няколко стени и ще се научиш.Е,ако преди това някой не ти е счупил пръстчетата :shocked:
Последна промяна W123 на 19 Мар 2008 17:07, променена общо 1 път
Аватар
W123
Експерт

Мнениеот Стилиян Лукаров на 19 Мар 2008 15:52

:2thumbs: Браво! Това е уникален пост и показва и как трябва да се обяснява на хората, които се интересуват. По тези постове си личат, както професионалистите, така и форумите, където се пускат. В специализирани форуми, като този, именно от такива теми има нужда. :respekt: за този урок! Тази тема ще намери своето достойно място във форума създаден специално за уроци и обучение.
SHL - Строителство и ремонт
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот W123 на 19 Мар 2008 16:56

Някой ден като пускам пак венецианска мазилка ще се постарая да снимам всеки един етап през който се минава,като се започне от изправянето на "изправените" от майстори преди мен стени,през тонирането,няколкото слоя и евентуално ако клиента е решил и минаването с вакса.
Дано само да не забравя да си взема апарата въпреки че тогава ми е само до снимки :feuer:
Аватар
W123
Експерт

Мнениеот stroyko на 19 Мар 2008 17:57

W123 написа:Някой ден като пускам пак венецианска мазилка ще се постарая да снимам всеки един етап през който се минава,като се започне от изправянето на "изправените" от майстори преди мен стени,през тонирането,няколкото слоя и евентуално ако клиента е решил и минаването с вакса.
Дано само да не забравя да си взема апарата въпреки че тогава ми е само до снимки :feuer:

Личи си, че си от наща партия :2thumbs:
Аватар
stroyko
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот special на 21 Мар 2008 13:49

W123 написа:Някой ден като пускам пак венецианска мазилка ще се постарая да снимам всеки един етап през който се минава,като се започне от изправянето на "изправените" от майстори преди мен стени,през тонирането,няколкото слоя и евентуално ако клиента е решил и минаването с вакса.

Аууу и аз чакам снимките с нетърпение. Много искам да видя как се прави нагледно.
Съдете за Вашия успех по това, от което трябва да се откажете при постигането му.

ИзображениеИзображениеИзображение
http://otpushvane.com
Аватар
special
Експерт

Мнениеот $4ЕN на 17 Апр 2008 00:27

вече се заформя опашка от чакащи :)
Харесайте новата ми страница във фейсбук :)
mana.bg

Стоян Халембаков 0897614847
schenbmxjnkys[at]gmai.com

"Промяната на човешкото съзнание вече не е лукс, който, така да се каже, е постижим само за малцина, а необходимост, за да не се самоунищожи човешкият род."
Екхарт Толе
Аватар
$4ЕN
Модератор
Модератор

Мнениеот naseca на 25 Фев 2009 16:49

Здравейте.Чета си тук аз за венеианото и реших да драсна някой ред.имам и някоя симчица но не съм ги снимал поетапно.искам само да кайа няколко неща.1-основата трябва да е гладка.2-ефектът е в това че не е идеално блестяща тази мазилка.зависи от къде я гледаш.На мойте снимки изглежда идеално лъскава ,но не е.както и да е.Ще прикачвам снимките.имам и още снимки но са много големи и нямам жреме да ги намалям.ако се интересувате пишете.
dstgsdgfg.JPG
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
naseca
Потребител

Мнениеот W123 на 25 Фев 2009 18:29

naseca написа:...искам само да кайа няколко неща.1-основата трябва да е гладка....

Сега,колега(ако не те обижда че те наричам така).
Не искам да прозвучи като критика или да си помислиш че изкам да влезя в спор,точно обратното.На теб,на мен и на още няколко човека тук им е ясно за какво става дума но има и такива на които им е непонятна тази материя.
Предполагам че си използвал термина "гладка основа" с друга идея а именно "равна".
Дали е гладко няма значение освен че влияе върху разхода на материал.
Задължителното условие при стуко е да е мноооого равна площта на която ще се нанася.От там дали ще е върху шкуреща циментова основа от сорта на тераколите,грапавата ВЦМ,гипсова или каквато и да е мазилка,картон,фазер или няма значение какво ще е за мен единственото условие е да е равно.Естествено колкото е по-гладко то толкова и разхода ще намалее но пък е безмислено да се гони "джам" защото само това че като се мине с грунд и то ако е пясъчен и всичко отива на кино,отделно че първата ръка върви на доста по-дебеличко.
Дори напротив,аз лично предпочитам да ми е оставена леко грапава основа като любимата ми е предварително шпаклована стена с "тераколобразни" лепила.Грапавата площ ако се "изпъне" е доста повече от гладката примерно шпакловка,а и отделно че като знам какви шпакловчици има мале-мале :wallbash:

Най-големия ужас който изпитвам и се втрещявам само като чуя е че трябва да се прави върху лепен картон.Не че на конструкция не е опасно на на лепен картон изтръпвам.Там вече е гладко,да,много гладко...нооо...криво колкото си иска."Счупени" фуги,посукани листове,некадърно шпакловани фуги,разминаване в нивата,монтирани ръбохранители колкото да се отбие номера и прешпакловани на три пръста от тях само.Боята майната му,горе-долу че замаже положението но при стукото стават чудеса накрая.една изпъкнала фуга може да разкаже играта на цялата мазилка и гадното е че се вижда чак на третата ръка.
За това казвах че за мен не е важно дали е гладко а дали е право и равно,надявам си ме разбрал защо те репликирах.
Аватар
W123
Експерт

Мнениеот ValiakA на 25 Фев 2009 21:45

И аз така чета си за венецианото и да драсна някой ред ... не че разбирам от това ма ей така да приказка да става ... Laie_67.gif Laie_67.gif Laie_67.gif
naseca написа:1-основата трябва да е гладка.

Грешка ... W123 ти каза няколко думи да добавя ... "гладка не" - права .... става и на крива стена просто имаме криво огледало ... Laie_67.gif не че е желателно но аз съм имал клиенти, които не желаят шпакловка и съм пълнил на едно място "венецианка" първа ръка с голямата лопата(маламашка 60см.) ... Laie_67.gif Laie_67.gif Laie_67.gif
naseca написа:2-ефектът е в това че не е идеално блестяща тази мазилка.зависи от къде я гледаш.

Грешка пак ... ефектът е в това че малко я докарват от където и да я погледнеш да е огледало ... става но на хубавка стена ... с читав майстор и материал.

К'ви ги видех на едно место единия казвам ти ...
ПИКАСО ... направо ...
абе рисува, бе м... Laie_67.gif Laie_67.gif Laie_67.gif
Ще спра до грешка 2, че ако станат три излиташ ... Laie_67.gif Laie_67.gif Laie_67.gif
И сега да не се уплашиш и да не пишеш ... Laie_67.gif остани тук да си поговорим ... Laie_67.gif Laie_67.gif Laie_67.gif :respekt: moil.gif
Борбата е моята стихия, а победата — моето правило.
Не режа глави, но правя чудеса ... такъв съм си ... Laie_67.gif
кактус - ще разтварям цвета си само за определени хора!

Ех, Стефане да беше тук да видиш ...
Работете с повече ентусиазъм и любов, не мислете само за пари ...
ВСЕЛЕНАТА Е БЕЗКРАЙНА ВЪВ ВСИЧКИТЕ СИ ИЗМЕРЕНИЯ!
Но и тя не може да се мери с човешката ПРОСТОТИЯ ...
Аватар
ValiakA
Нарушил правилата на форума
Нарушил правилата на форума

Мнениеот W123 на 26 Фев 2009 00:31

Валяк ако някой ден се откажеш от тая работа можеш да се хванеш към US.Army към подразделение за психо атака.
Гаранция че войната че е свършила преди да е почнала,горките врагове ще се самоубиват публично на площадите :D
Аватар
W123
Експерт

Мнениеот naseca на 27 Фев 2009 20:45

Добре де, нямах много време за да се изразявам достатъчно правилно.Искам да кажа че 2 пъти тази мазилка не може да стане.Всеки я прави различно и исках да кача някоя снимчица за повече инфо.Само че са много големи.Както и да е.Относно блясъка, това венециано с което работя получава отражения само когато го гледаш СРЕЩУ светлината.Не съм достатъчно запознат с останалите материали и затова пиша за това, с което работя аз.То е на ,,TITAN".Относно основата- случвало ми се е да работя на уйасни крвини, на който пради това съм им махал постната боя с шкурка-СТРАШНА РАБОТА.В този случай направо си шпакловах 2 ръце с венецианото...абе страшно е.Когато е криво- огледалото наистина става начупено , но и се получава на места по-матово,защото е много трудно да се мине навсякъде с прав инструмент, също така и да се пастира.Приемам критиките Ви, но за материалът, с който работя, има свойсвата, за който Ви казвам.Ако искате да видите още някоя снимка пишете и ще си поиграя да ги кача.Но засега са само от 1 обект, друите ги загубих.Венецианската мазилка има неограничени възмоности така че колкото и време да говорим няма да изчерпаме темата.В GOOGLE има интересни снимки като напишете stucco.Разгледайте ги.Айде чао за сега защото пак нямам много време.Пишете moil.gif
naseca
Потребител

Мнениеот W123 на 27 Фев 2009 21:26

naseca написа:... с което работя аз.То е на ,,TITAN"...

Мазохист :wallbash:
Що се мъчиш бе човек :nixweiss:

Впрочем дано да работиш с Титан Калче че ако е акрила мъка-мъкаааа.
Преди време питах едни пичове дали е читава акрилната ама не им повярвах че не е в час ама за проба си взех.
Не ми пасна и това е,особенно пък че беше акрил.
Има хора които си работят с нея ама аз не съм от тях,впрочем да не го виждам тъпото стуко :D
Аватар
W123
Експерт

Следваща

Назад към Зидарии, мазилки, замазки, шпакловки и боядисване