Какъв таван за баня?

Зидария. Мазилки - ръчни, машинни, декоративни. Замазки. Шпакловки. Боядисване

Какъв таван за баня?

Мнениеот ba6ticata на 29 Окт 2010 22:09

След груб строеж на къща имам намерение да си подготвя банята за ползване.Съветите,които получих от 'специалисти' са:гипсова шпакловка+винервайс,пръскана мазилка с латекс,тапети та дори и 'висящ' таван!Вашите препоръки? new-user.gif
ba6ticata
Потребител

Re: Какъв таван за баня?

Мнениеот Стилиян Лукаров на 30 Окт 2010 12:32

Това с гипсовата шпакловка и винервайса ми хареса! Laie_67.gif
Аз препоръчвам на клиенти таван с бяла силикатна мазилка! Въпроса е, че просто на мен така ми харесва! Става красиво, изчистено, здраво и няма образуване на мухъл! Естествено мазилката е на марковите фирми и струва около 117лв баката. Една бака е достатъчна и остава даже. Това е моето предложение. Иначе варианти с окачен таван има - гипсокартон за влажни помещение, растер таван, ПВЦ ламели!
Ето ти моето предложение на снимка.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот nikitheflame на 30 Окт 2010 13:07

Стилияне (аз съм Николай, приятно ми е и сори, че се представям със закъснение a (88).gif ), може ли да попитам нещо относно гипсокартона, особено за влагоустойчивия, който се използва за бани и мокри помещения?
Ок, та значи се чудя доколко влагоустойчивия гипскартон е наистина влагоустойчив и какво го прави такъв, с какво е импрегниран?
Другото което е какво ти е мнението за така наречените аквапанели, които са нещо като гипскартона, но са май на циментова основа? Сигурно тези панели са доста по за предпочитане пред какъвто и да е гипскартон във влажни и мокри помещения. Какви им са плюсовете и минусите?
Исках да попитам и за онази хидроизолираща лента, дето я поставят по долните подови фуги в баните преди да наредят плочките, та тази лента кога е необходима и кога не е, защото си мисля, че в някои случаи е излишна, но кога...? Може би е подходяща за панелни блокове, където може да има движение на сградата..., или освен ако водата премине през фугите на плочките, та и фугина трябва да е някакъв аквастатичен.
ИЗвинявам се, че се отклоних малко от темата.
Домашни строителни ремонти в Хасково и региона - 0894 61 94 38, 0889 23 80 81
http://vbox7.com/play:395fdb68
Аватар
nikitheflame
Консултант

Мнениеот vlmladenov на 30 Окт 2010 19:57

ba6ticata написа:След груб строеж на къща имам намерение да си подготвя банята за ползване.Съветите,които получих от 'специалисти' са:гипсова шпакловка+винервайс,пръскана мазилка с латекс,тапети та дори и 'висящ' таван!Вашите препоръки? new-user.gif

здравей. Вземи си силикатна мазилка на EXPERT продават я в ПРАКТИКЕР и няма да имаш проблеми, аз лично съм я изпробвал за баня или ако си решил окачен таван по добре растър.
Винаги напред. Затова сме живи
http://www.bgremonti-pokrivi.com
Аватар
vlmladenov
СМР
СМР

Мнениеот ba6ticata на 06 Ное 2010 16:53

Извинявам се за късното посещение във форума.Благодаря на всички ви за отговорите.Все пак аз смятам да не се доверявам на окачения таван,като избирам силикатната мазилка.Очаквам и други предложения.
ba6ticata
Потребител

Мнениеот MASTERCAM на 06 Ное 2010 16:55

ba6ticata написа:Извинявам се за късното посещение във форума.Благодаря на всички ви за отговорите.Все пак аз смятам да не се доверявам на окачения таван,като избирам силикатната мазилка.Очаквам и други предложения.

Правилен избор. sk (49).gif
http://mastercam.alle.bg/
https://www.facebook.com/MasterFireplaceArt
Моите лични мобилни номера на които може да се свържете с мен.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот Стилиян Лукаров на 07 Ное 2010 12:26

nikitheflame написа:Стилияне (аз съм Николай, приятно ми е и сори, че се представям със закъснение a (88).gif ), може ли да попитам нещо относно гипсокартона, особено за влагоустойчивия, който се използва за бани и мокри помещения?
Ок, та значи се чудя доколко влагоустойчивия гипскартон е наистина влагоустойчив и какво го прави такъв, с какво е импрегниран?
Другото което е какво ти е мнението за така наречените аквапанели, които са нещо като гипскартона, но са май на циментова основа? Сигурно тези панели са доста по за предпочитане пред какъвто и да е гипскартон във влажни и мокри помещения. Какви им са плюсовете и минусите?
Исках да попитам и за онази хидроизолираща лента, дето я поставят по долните подови фуги в баните преди да наредят плочките, та тази лента кога е необходима и кога не е, защото си мисля, че в някои случаи е излишна, но кога...? Може би е подходяща за панелни блокове, където може да има движение на сградата..., или освен ако водата премине през фугите на плочките, та и фугина трябва да е някакъв аквастатичен.

Ники, аквапанела е чудесен материал, като единствения минус е цената му! Ако обаче става въпрос за собствено жилище не мисля, че трябва да се обръща въпрос на този минус! Никога не съм бил почитател на картон, няма и да бъда! За мен картона е евтино решение за офиси, складове и жилища за отдаване под наем! Освен, че е евтино решение, то е и бързо изпълнимо, което веднага ми напомня поговорката "Хубавите работи стават бавно!". Единствено съм склонен да допусна картон по таван, че там времето за изпълнение се скъсява до 5 пъти спрямо класическото мазане и шпакловане! Но забележи, че пак говоря за бързина, не за качество! В момента си правя ремонт на село, но колкото и време да спестява, картон никъде няма да сложа, дори на таваните! Една от причините е, че вароциментовата мазилка, по специално вартта, облагородява климата за живеене в помещението! Бързо приема и отдава влага! Гипса, изпълнен по традиционния метод, като гипсова мазилка и шпакловка играе същата роля! Гипсокартона позволява събиране на домашен прах и всякакви гадини в празнините зад себе си! И най-вече ненавиждам чувството, че живея в някаква картонена кутия! Когато става въпрос за топлоизолация, единственият правилен отговор и решение е тя да бъде направена външно! По този начин не само помещенията се затоплят добре, ами фигурират още два много важни фактора:
1. Стените акумулират топлина и започват да я отдават в помещенията, което води до пестене на енергия за отопление!
2. Конструкцията на къщата/кооперацията драстично удължава живота си! Не се мокри и не мръзне! Защитена е от атмосферните условия и прищявките на климата!
Поради тези причини смятам топлоизолацията на помещенията с гипсокартон и вата за несериозна работа! Въобще вътрешната топлоизолация, независимо с какъв материал е изпълнена е временно решение на един проблем, който неминуемо води след себе си друг! Когато стените не се затоплят отвътре, те започват да се рушат по-бързо!
Поради тези причини избягвам да давам съвети, когато някой попита за вътрешна изолация!
За хидроизолацията в банята пак ще дам мнение, което на някой може да не се стори професионално, с оглед на новите изисквания, но това е положението!
Лично аз съм направил десетки бани и всички са без хидроизолация - до момента, нито една от тях не е протекла върху главите на съседите на клиентите ми! Повече от 26 години живея в баня без хидроизолация и банята не е протекла на съседите отдолу! В България 90% от населението (ако не са и повече!) ползват бани без изпълнена хидроизолация и не се оплакват от протичане! Помисли колко панелки има в БГ - ако баните протичаха ей така, щеше да стане национален проблем!
Според мен, баня направена по технология няма начин да протече! Хидроизлолацията е предназначена за: покриви, основи и цокли на сгради, басейни, обществени къпални и бани,резервоари, големи тераси с натоварен пешеходен трафик, плавателни съдове и други съоръжения и цели за които дори не се сещам в момента! Хидроизолацията на домашната баня за мен е напълно излишна операция! Това е голата истина!
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот Danri на 07 Ное 2010 16:26

В подкрепа на админ-а (от която той, разбира се, не се нуждае), бих потвърдил, че по-добро решение за стени и тавани, и най-вече за кухни и бани, е вароциментната мазилка . Така е изпълнена цялата ми къща и ,въпреки че отвън е още на газобетон и бетонни трегери и колони, такова явление като мухъл не се появява. Даже и при една от баните, която е вътрешна без прозорец и с малко несериозно направен отдушник sk (43).gif
Danri
Потребител

Мнениеот MASTERCAM на 07 Ное 2010 16:59

Ники, аквапанела е чудесен материал, като единствения минус е цената му! Ако обаче става въпрос за собствено жилище не мисля, че трябва да се обръща въпрос на този минус! Никога не съм бил почитател на картон, няма и да бъда! За мен картона е евтино решение за офиси, складове и жилища за отдаване под наем! Освен, че е евтино решение, то е и бързо изпълнимо, което веднага ми напомня поговорката "Хубавите работи стават бавно!". Единствено съм склонен да допусна картон по таван, че там времето за изпълнение се скъсява до 5 пъти спрямо класическото мазане и шпакловане! Но забележи, че пак говоря за бързина, не за качество! В момента си правя ремонт на село, но колкото и време да спестява, картон никъде няма да сложа, дори на таваните! Една от причините е, че вароциментовата мазилка, по специално вартта, облагородява климата за живеене в помещението! Бързо приема и отдава влага! Гипса, изпълнен по традиционния метод, като гипсова мазилка и шпакловка играе същата роля! Гипсокартона позволява събиране на домашен прах и всякакви гадини в празнините зад себе си! И най-вече ненавиждам чувството, че живея в някаква картонена кутия! Когато става въпрос за топлоизолация, единственият правилен отговор и решение е тя да бъде направена външно! По този начин не само помещенията се затоплят добре, ами фигурират още два много важни фактора:
1. Стените акумулират топлина и започват да я отдават в помещенията, което води до пестене на енергия за отопление!
2. Конструкцията на къщата/кооперацията драстично удължава живота си! Не се мокри и не мръзне! Защитена е от атмосферните условия и прищявките на климата!
Поради тези причини смятам топлоизолацията на помещенията с гипсокартон и вата за несериозна работа! Въобще вътрешната топлоизолация, независимо с какъв материал е изпълнена е временно решение на един проблем, който неминуемо води след себе си друг! Когато стените не се затоплят отвътре, те започват да се рушат по-бързо!
Поради тези причини избягвам да давам съвети, когато някой попита за вътрешна изолация!
За хидроизолацията в банята пак ще дам мнение, което на някой може да не се стори професионално, с оглед на новите изисквания, но това е положението!
Лично аз съм направил десетки бани и всички са без хидроизолация - до момента, нито една от тях не е протекла върху главите на съседите на клиентите ми! Повече от 26 години живея в баня без хидроизолация и банята не е протекла на съседите отдолу! В България 90% от населението (ако не са и повече!) ползват бани без изпълнена хидроизолация и не се оплакват от протичане! Помисли колко панелки има в БГ - ако баните протичаха ей така, щеше да стане национален проблем!
Според мен, баня направена по технология няма начин да протече! Хидроизлолацията е предназначена за: покриви, основи и цокли на сгради, басейни, обществени къпални и бани,резервоари, големи тераси с натоварен пешеходен трафик, плавателни съдове и други съоръжения и цели за които дори не се сещам в момента! Хидроизолацията на домашната баня за мен е напълно излишна операция! Това е голата истина!

Аз съм абсолютно на същото мнение,това е истината но някой хора ще го разберат твърде късно. sk (51).gif
http://mastercam.alle.bg/
https://www.facebook.com/MasterFireplaceArt
Моите лични мобилни номера на които може да се свържете с мен.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот nikitheflame на 12 Ное 2010 10:41

Много съм благодарен за съветите и мненията ви!!!
Ето, човек когато незнае, ще има да се лута..., затова когато нещо не ми е ясно и не съм сигурен, питам!
Предстои ми да правя една баня след месец някъде и затова тази информация ми е много ценна.
Като се замисля, това е просто реклама на строителни продукти и манипулация, че без тях неможе. Имам предвид предавания от "мисия моят дом", като не казвам, че всичко там е измама.
А как ще коментирате това, че външна изолация на панелен блок, но да кажем на един или два етажа, не е ефективна, защото е положена частично, а не по цялата фасада? Тогава студа не се ли просмуква по панела от там, където е края на изолацията?
Домашни строителни ремонти в Хасково и региона - 0894 61 94 38, 0889 23 80 81
http://vbox7.com/play:395fdb68
Аватар
nikitheflame
Консултант

Мнениеот jorkolino на 19 Фев 2014 20:29

admin написа:
nikitheflame написа:Стилияне (аз съм Николай, приятно ми е и сори, че се представям със закъснение a (88).gif ), може ли да попитам нещо относно гипсокартона, особено за влагоустойчивия, който се използва за бани и мокри помещения?

Добре, а как разпределяш осветление в баня, ако нямаш окачен таван? Мога ли да вкопая луните в плочата a (12).gif
Ако се налага да използвам окачен таван, кой е по-сериозния начин за избягване на мухлясване/конденз над тавана?
jorkolino
Потребител

Мнениеот Стилиян Лукаров на 19 Фев 2014 20:56

jorkolino написа:Добре, а как разпределяш осветление в баня, ако нямаш окачен таван? Мога ли да вкопая луните в плочата a (12).gif
Ако се налага да използвам окачен таван, кой е по-сериозния начин за избягване на мухлясване/конденз над тавана?

Ако няма окачен таван, няма и луни за разпределяне. Ползва се единично тяло в центъра на банята или се разполага според подредбата на санитарията и банската мебел.
Избягването на влага над тавана (и не само там) в голям процент зависи от качествата на материала, който използваш, от качествата на монтажника и разбира се от вентилацията на помещението.
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот jorkolino на 27 Фев 2014 09:03

Мерси за отговора. Принципно ме вълнува кой вариант на окачен таван е по-безопасен откъм възникване на мухъл над него: растерен или гипскартонен? В първия случай парата има повече възможност да достигне над окачения таван и там да се случва каквото да се случва. Гипскартона е по-херметизиран, но и там парата може да достигне отгоре през фугите при луните. Пространстовото над тавана и в двата случая е невентилирано. Колкото и вентилатора да съм предвидил за банята отдолу, те не могат да продухват пространстовото отгоре. То е затворено, и не съвсем сухо, и за мен лично, притеснително. Интересно ми е дали има документирани проблеми с мухъл над такива тавани. Аз лично не бих си сложил окачен, ама нали сме двама дет решават...
jorkolino
Потребител

Мнениеот madmen на 14 Окт 2014 11:32

Здравейте.
Темата е стара, но ми е полезна в момента.
Ремонтирам апартамент, към днешна дата плочките в банята са налепени, тавана е изправен с вароциментова грубо и финно. Сега съм в дилема с каква мазилка да се довършва. Силикатната по-горе на снимките ми харесва, но не откривам никъде по-малки разфасовки. Тавана няма и 4 м2, някакви идеи има ли някъде по-малки баки.
Другото ми питане е - тавана е съхнал около 2 седмици, дали има проблем да се нанася декоративната мазилка?
madmen
Потребител

Мнениеот chapara на 14 Окт 2014 11:41

По малки разфасовки аз поне не съм срещал, но и когато се прави таван разходната норма е по голяма(пада по земята). Към мазилката задължително взимаш грунда препоръчан от производителя. А за влагата е относително колко е вентелируемо помещението и колко е дебело измазването, но би трябвало да е изсъхнало за мазилката sk (6).gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Следваща

Назад към Зидарии, мазилки, замазки, шпакловки и боядисване