Частична подмяна на мазилка - възможно ли е?

Зидария. Мазилки - ръчни, машинни, декоративни. Замазки. Шпакловки. Боядисване

Частична подмяна на мазилка - възможно ли е?

Мнениеот iovo80 на 25 Дек 2019 14:52

Здравейте. То трябваше да питам по-рано, но нещо започна да ме гложди един въпрос. Ремонтирам си една къщичка, строена 60-та година, едноетажна. Понеже тухлите единички с които е зидана са много различни, вътрешната мазилка е много крива и започнах да я изравнявам. Има и доста пукнатини в нея, като около тях мазилката бие на кухо. Тези участъци ги обрязвам с шлайферчето и мазилката я махам до тухла. Местата, които са най-изпъкнали също ги махам напълно, така че като пусна ступове да не пълня много. Идеята е, там където мазилката е здрава да не я свалям, защото в стая има по около тон и половина мазилка, на места е 5-6 см. дебела. Средно в стая съм махнал около 1/3 от старата мазилка и съм сложил през 1,2-1,4 метра майки за гипсова мазилка. Като изправя по тях искам да сложа една мрежа на цяло и шпакловам, след което вече и финишна шпакловка. Дали обаче няма да се напука по границата между старата и нова мазилка? Каква да е мазилката за да е по-малко вероятно да напука? Гипсова? Ако сложа между ступовете мрежа за мазилки, и после пак мрежа нацяло? Не искам картон, то и затова се отваря толкова много работа.
iovo80
Потребител

Re: Частична подмяна на мазилка - възможно ли е?

Мнениеот chapara на 25 Дек 2019 18:37

iovo80 написа:Здравейте. То трябваше да питам по-рано, но нещо започна да ме гложди един въпрос. Ремонтирам си една къщичка, строена 60-та година, едноетажна. Понеже тухлите единички с които е зидана са много различни, вътрешната мазилка е много крива и започнах да я изравнявам. Има и доста пукнатини в нея, като около тях мазилката бие на кухо. Тези участъци ги обрязвам с шлайферчето и мазилката я махам до тухла. Местата, които са най-изпъкнали също ги махам напълно, така че като пусна ступове да не пълня много. Идеята е, там където мазилката е здрава да не я свалям, защото в стая има по около тон и половина мазилка, на места е 5-6 см. дебела. Средно в стая съм махнал около 1/3 от старата мазилка и съм сложил през 1,2-1,4 метра майки за гипсова мазилка. Като изправя по тях искам да сложа една мрежа на цяло и шпакловам, след което вече и финишна шпакловка. Дали обаче няма да се напука по границата между старата и нова мазилка? Каква да е мазилката за да е по-малко вероятно да напука? Гипсова? Ако сложа между ступовете мрежа за мазилки, и после пак мрежа нацяло? Не искам картон, то и затова се отваря толкова много работа.

Една мазилка колкото е по здрава, толкова по голяма вероятност от напукване има, т.е. избягвай чистия цимент. За да уеднаквиш старо с ново, положи бетонконтакт грунг. След това направи шприц със суперфлексово лепило. Няма да обяснявам подробно след като знаеш що е ступ sk (1).gif На мен лично гипса не ми се нрави много като за мазилка, бавно съхне , а и лесно пие въздушна влага. Бих заложил на чист хоросан като основа с една идея флексово лепило а пластичност и най важното е да се дебне за пердашенето на мазилката, за да не остане пукнатина никъде. след това мрежа с гипсово лепило и на финала супер финиш. sk (6).gif Ако се спази гореописаната технология няма да имаш притеснения. Успех sk (6).gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот iovo80 на 25 Дек 2019 22:16

Благодаря за бързия отговор. Така и правя - грунд, но дълбокопроникващ, шприц от флексово лепило за плочки и мазилка от вароциментов р-р "Пума" с 3-4 мистрии цимент и 2-3 лепило на 15Л кофа като го намокря после веднъж-два пъти не пука, при това без пердашене, обаче на студено време. Но това го правих само под един прозорец да захване мърдащи тухли. До сега не съм мазал отговорни неща, по принцип ми се получават нещата дето са ми за сефте в строителството. Само за финишната шпакловка ще търся човек. Мисля да избера една стена с повече кръпки и да измажа нея. После цяла година имам да мъкна бетон и през това време би трябвало да си проличи на въпросната стена дали съм допуснал грешки. А преди общото измазване с мрежа и гипсово л-ло, да слагам ли мрежа за основната мазилка между ступовете (или стуБове?), там където ще се пълни доста. Където е свалено до тухли има до към 5 сантиметра според това колко стърчи тухлата. Разбира се питам за мрежа от поцинкованата или стъклофибърна на 10-20 мм квадрат. А за гипсовата мазилка питах точно заради голямата дебелина в някой участъци, с идеята там да използвам от олекотената с перлит. Много въпроси станаха, извинявам се! sk (1).gif
iovo80
Потребител

Мнениеот chapara на 26 Дек 2019 12:26

iovo80 написа:Благодаря за бързия отговор. Така и правя - грунд, но дълбокопроникващ, шприц от флексово лепило за плочки и мазилка от вароциментов р-р "Пума" с 3-4 мистрии цимент и 2-3 лепило на 15Л кофа като го намокря после веднъж-два пъти не пука, при това без пердашене, обаче на студено време. Но това го правих само под един прозорец да захване мърдащи тухли. До сега не съм мазал отговорни неща, по принцип ми се получават нещата дето са ми за сефте в строителството. Само за финишната шпакловка ще търся човек. Мисля да избера една стена с повече кръпки и да измажа нея. После цяла година имам да мъкна бетон и през това време би трябвало да си проличи на въпросната стена дали съм допуснал грешки. А преди общото измазване с мрежа и гипсово л-ло, да слагам ли мрежа за основната мазилка между ступовете (или стуБове?), там където ще се пълни доста. Където е свалено до тухли има до към 5 сантиметра според това колко стърчи тухлата. Разбира се питам за мрежа от поцинкованата или стъклофибърна на 10-20 мм квадрат. А за гипсовата мазилка питах точно заради голямата дебелина в някой участъци, с идеята там да използвам от олекотената с перлит. Много въпроси станаха, извинявам се! sk (1).gif

За мрежата ползвай лафа на мечо Пух: Колкото повече, толкова повече. sk (6).gif , не е лошо да има.Ако ще слагаш мрежа е добре на целите стени и под стуПовете, но и да е тотално готова ел. мрежа, че после :headbash: Ми процеса на работа наистина ще покаже. Може и с олекотена мазилка предварително да подпълниш.
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот iovo80 на 26 Дек 2019 12:38

Благодаря. Да изкарам още един тон мазилка и за начало ще пробвам с някоя стена, ако не застудее много.
iovo80
Потребител

Назад към Зидарии, мазилки, замазки, шпакловки и боядисване