Моля за съвет и помощ

Изображение

Моля за съвет и помощ

Мнениеот NNN на 07 Май 2017 21:37

Здравейте колеги, нов съм във форума и се извинявам ако въпроса ми не е за този раздел и ще съм благодарен да получа съвет от вас. И така скоро завърших грубия строеж на двуетажна къща (строеж от 5-а категория), като има и монтирана дограма, но честно казано до тук ми бяха силите (финансовите) и мисля временно да замразя по нататъшните дейности по къщата , като може би за повече от 5 години. До тук като документация имам Акт 14 и Удостоверение за завършеност по чл.181 ал.2 от ЗУТ , а сега следва и заснемане на къщата и нанасянето и в кадастъра, но както споменах вече нямам никаква възможност да наливам ако пари в къщата и съответно да извадя и Акт 15 и Акт 16 и въпроса ми е следния: Има ли давност документацията с която рязполагам до момента , а именно Акт 14 и Удостоверението за завършеност , тъй като скоро няма да направя заснемането и нанасянето в кадастъра , което ако не се лъжа все едно къщата не съществува ? И ще има ли нвкакви правни последици ако в близките 5 години и повече евентуално не изкарам и Акт 15 и Акт 16? Предавателно благодаря за отговорите ви !
NNN

Re: Моля за съвет и помощ

Мнениеот arkantus на 11 Май 2017 21:59

Здравейте, в Закона за устройство на територията и в нормативната уредба за въвеждане в експлоатация на строежите няма срокове - щом сте завършили грубия строеж и имате Акт 14 и удостоверение за степен на завършеност, спокойно можете да отложите за неограничено време въвеждане в експлоатация. Къщата няма да я има в кадастралната карта, което не е никакъв проблем. Няма да я декларирате и в данъчното, което си е вече сериозно облекчение. Акт 14 няма давност - само си го пазете, че е много ценен :)
Аватар
arkantus

Назад към Проблеми в строителството - казуси и дискусии