Трябва ли да се лицензират довършителните ремонти?

Изображение

Трябва ли да се лицензират "Довършителните Ремонти" ?

Вие можете да гласувате за едно нещо

Резултати

Трябва ли да се лицензират довършителните ремонти?

Мнениеот special на 17 Фев 2008 02:33

Трябва ли да се лицензират "Довършителните ремонти" чрез задължително вписване в Регистъра на Строителите?

Въпроса е много ясен и е време да бъде поставен за дебат.
Трябва ли малките или микро фирмите, които извършват строителство на едно-фамилни къщи, пристройки, подпорни стени да бъдат вписани в регистъра?

Ако е да - защо? Ако е не - пак защо?

Другия въпрос е аналогичен: Трябва ли фирма, която се занимава, само с довършителни ремонти да бъде вписана в този регистър?

Моята позиция по въпроса е ясна отдавна, но и тук ще потвърдя, че такова вписване, трябва да има, дори и за физически лица, при това да бъде задължително и без удостоверение, тези лица или фирми да не могат да завият и болтче. Ако, такива индивиди бъдат хванати да работят без необходимото разрешително, глобите трябва да бъдат солидни и държавата да поеме функциите си, чрез съдия изпълнител или частен такъв, веднага да бъдат взети мерки прегрешилия да си плати. Само и единствено по този начин ще се намали недоверието на хората към строителната общност. Защото сега е пълно със всякакви самозвани майстори, фирми, посредници на фирми и предприемачи-търговци, решили да вложат някой лев в строителството, щото видиш ли там имало пари и техните инвестиции бързо ще им се върнат с голяма печалба. Да, ама не. Онзи ден получих обаждане с молба от такава фирма, която ще строи кооперация, ама не и разрешавали, защото не била регистрирана в регистъра и ако може документално, целия строеж да мине през мен – щели да ми платят! Да, ама не!!! Това тяхно желание показва, колко точно не са наясно със строителството, както и законите в случая. Според мен такива хора, трябва да намерят поприще за изява на друго място - строителството не е за тях! Строителството е за хора, които искат да строят, могат да строят и най-вече знаят как да строят.
Крайно време е да се сложи ред и тези "майстори', които ходят изпокъсани, мръсни и миризливи по улиците, градския транспорт и вашия дом да изчезнат от този занаят. Крайно време е, когато дойде човек във вашия дом да знае какво говори и да може да проведе смислен разговор на български език и когато подпишете договор и платите авансово да не се чудите, дали ще дойде след два дни както е обещал. Крайно време е когато подпишете договор, спокойно да оставите ключовете на хората и вие да отидете на почивка, докато трае ремонта и да знаете, че като се върнете всичко ще е готово и няма да ви се образуват нерви. В повечето случай сега се чудите на какви ще попаднете, дали ще се опитат да ви окрадат или пък ще им стоите на главите за да не сбъркат нещо. А ако попаднете, както се случва в болшинството от случаите на пияници, тогава вече, няма кой да ви помогне. Други модели на съвременните майстори са тези с каквито и аз съм се сблъсквал за съжаление. Млади са, изглеждат добре ( не са мръсни и не миришат ), успяват да ви убедят, че те са хората за вашата работа и....им се доверявате. Е след време ви става ясно, че разбират от почти всичко по малко. И когато ремонта стигне до края си и изведнъж, като се загледате някъде и хоп - проблем. Казвате си "Айде от мен да мине". Да, ама на другия ден, хоп -друг проблем, после трети, четвърти и така за седмица - две, разбирате, че все пак ще имате работа и след тези "майстори".

Ето защо мисля, че този регистър е спасителната сламка за строителна България през 21 век. Все пак, вече сме европейци не само териториално, но и документално, официално признати за членове.

Пускам и анкета за гласуване, за да можем освен с дебати да придобием и директна статистическа представа за това явление в строителството, наречено "майстор" през последните 20 години у нас.
Съдете за Вашия успех по това, от което трябва да се откажете при постигането му.

ИзображениеИзображениеИзображение
http://www.bgremonti.com
http://otpushvane.com
Аватар
special
Експерт

Re: Трябва ли да се лицензират довършителните ремонти?

Мнениеот Kostadin на 19 Яну 2009 01:21

Напълно съм съгласен с теб...в момента работим след такива майстори...на човека му се видяло евтино...да ама не е..сега си плаща за къртене и всичко на ново.Веднъж плаща за материали и работа и втори път плюс къртене...
Kostadin
Потребител

Мнениеот special на 23 Яну 2009 16:41

Знаеш ли, че повечето така наречени наши колеги хич не са съгласни с нашето мнение по въпроса, предпочитат бещата да си останат така, както са в момента
Съдете за Вашия успех по това, от което трябва да се откажете при постигането му.

Аватар
special
Експерт

Мнениеот ValiakA на 23 Яну 2009 22:59

Kostadin написа:Напълно съм съгласен с теб...в момента работим след такива майстори...на човека му се видяло евтино...да ама не е..сега си плаща за къртене и всичко на ново.Веднъж плаща за материали и работа и втори път плюс къртене...

Всеки има правото да избира ...
special написа:Знаеш ли, че повечето така наречени наши колеги хич не са съгласни с нашето мнение по въпроса, предпочитат бещата да си останат така, както са в момента

В тая държава к'во ли е наред ... а и нещата не зависят от нас колкото и да си чешим езиците и да ни се иска ... едва ли ние ще оправим ... :respekt: moil.gif :respekt:
Борбата е моята стихия, а победата — моето правило.
Не режа глави, но правя чудеса ... такъв съм си ... Laie_67.gif
кактус - ще разтварям цвета си само за определени хора!

Ех, Стефане да беше тук да видиш ...
Работете с повече ентусиазъм и любов, не мислете само за пари ...
ВСЕЛЕНАТА Е БЕЗКРАЙНА ВЪВ ВСИЧКИТЕ СИ ИЗМЕРЕНИЯ!
Но и тя не може да се мери с човешката ПРОСТОТИЯ ...
Аватар
ValiakA
Нарушил правилата на форума

Мнениеот special на 16 Фев 2009 09:28

Може да не ги оправим ние, и да не зависи от нас, но що се касае до мен и до моето мнение по въпроса, ще го изказвам и ще работя по този начин, и колкото мога ще се боря да се променят нещата, защото, ако всеки си каже, че сама птичка пролет не прави ( верно е.... ).
Повярвай ми, птички и пролет ще видим на кукуво лято :wallbash: :wallbash: :wallbash:

Аватар
special
Експерт

Мнениеот ALEX M. на 21 Фев 2009 00:11

Какво означава "... лизензират ..." ? Кой да ги лицензира ? Ти ли ? Няма да стане ! Държавата ли ? Пак няма да стане ! И няма да стане защото тези, от които зависи няма да спечелят от това ! Това ги прави незаинтересовани ! Те се интересуват само от проектите с голям бюджет - разбирай еврофондове ! Тях ги интересуват само промените, от който могат да спечелят а дали ще спечели държавата - това не ги интересува !
Никой не може да ни спаси
от самите нас !!!

http://vbox7.com/play:86847943#
Аватар
ALEX M.
Експерт

Мнениеот special на 22 Фев 2009 17:28

ALEX M. написа:Какво означава "... лизензират ..." ? Кой да ги лицензира ? Ти ли ? Няма да стане ! Държавата ли ? Пак няма да стане ! И няма да стане защото тези, от които зависи няма да спечелят от това ! Това ги прави незаинтересовани ! Те се интересуват само от проектите с голям бюджет - разбирай еврофондове ! Тях ги интересуват само промените, от който могат да спечелят а дали ще спечели държавата - това не ги интересува !

За съжаление си прав и не мога да споря с теб по този въпрос :), но се питам, защо потребителите на довършителни ремонти, демек населнието не иска това да се узакони, като това не е малцинство, а всички напрактика, всеки си вика майстори за нещо, а иначе ако е за някоя друга сфера, първи въпрос който ще си зададе е защитена ли тая инвестиция, а за ремонта даже не си го и задават на ум за себе си, а парадокса се състои в това, че ремонтите са много скъпа инвестиция и дългосрочна

Аватар
special
Експерт

Мнениеот slavista на 03 Мар 2009 20:40

Дали трябва хората, които се занимават с ремонти да имат лиценз? ДА.
но се питам, защо потребителите на довършителни ремонти, демек населнието не иска това да се узакони, като това не е малцинство, а всички напрактика, всеки си вика майстори за нещо

Защото крайният потребител (на по-голямата част от него) не му изнася. Крайният потребител се притеснява, че лицензираният работник (фирма) ще му вземе по-скъпо, а това както знаем всички е много водещо в избора на това кой ще бъде избран за дадена дейност. Другото е, че в българина все още не може да се изкорени навикът да се търси кварталния майстор „бай Коста”, който е правил ремонта на баба, дядо, стринка, комшията и т.н., без да си дават сметка, че той хал хабер си няма от новите технологии в строителството, но пък какво от това той взима по-евтино.
Аватар
slavista
Активист

Мнениеот ALEX M. на 08 Мар 2009 01:47

Да ! Само че просто "лицензиране" все още не означава нищо !
от самите нас !!!

Аватар
ALEX M.
Експерт

Мнениеот special на 09 Мар 2009 09:08

ALEX M. написа:Да ! Само че просто "лицензиране" все още не означава нищо !

Aleks, под думата "лицензиране" обобщавам много неща за фиксиране и промени, иначе трябва да описвам всичко подробно всеки път.

Аватар
special
Експерт

Мнениеот ALEX M. на 09 Мар 2009 19:30

Каквито и лицензий да съм виждал все са били фалшива работа ! И друго нещо, обясни ми моля ако твоята фирма е лицензирана ти сама ли ще си работиш или ще носиш пълната отговорност за хората, които ще наемеш ? Как ще си сигурна че няма да те издънят ? Или ще наемаш само квалифицирани кадри ? Кой ще им е дал квалификацията ? Може би тези, които сега правят курсовете ? А на какви пари ще започват работа ? Вероятно на 25лв. и после ще им ги вдигнеш ? На колко ? На 50 след половин година ? Или ще им дадеш нормални пари и в един момент ще се окаже че се набутваш яко щото тези "квалифицирани ..." за нищо не стават? Ами един пазач (охранител де) взима по 40лв. на дежурство !
Разбери че всяко нещо води след себе си още 100 ! Целта на лицензите е да ти вземат парите и от тук нататък ...НИЩО !
от самите нас !!!

Аватар
ALEX M.
Експерт

Мнениеот slavista на 09 Мар 2009 22:33

ALEX M. написа:Каквито и лицензий да съм виждал все са били фалшива работа ! И друго нещо, обясни ми моля ако твоята фирма е лицензирана ти сама ли ще си работиш или ще носиш пълната отговорност за хората, които ще наемеш ? Как ще си сигурна че няма да те издънят ? Или ще наемаш само квалифицирани кадри ? Кой ще им е дал квалификацията ? Може би тези, които сега правят курсовете ? А на какви пари ще започват работа ? Вероятно на 25лв. и после ще им ги вдигнеш ? На колко ? На 50 след половин година ? Или ще им дадеш нормални пари и в един момент ще се окаже че се набутваш яко щото тези "квалифицирани ..." за нищо не стават? Ами един пазач (охранител де) взима по 40лв. на дежурство !
Разбери че всяко нещо води след себе си още 100 ! Целта на лицензите е да ти вземат парите и от тук нататък ...НИЩО !

Тук малко не съм съгласен. Това ми прилича на нещо от типа: „ Дай да не влагаме средства в някой или нещо, щото може нищо да не стане.” Всяка уважаваща себе си фирма, която държи на качеството на услугите, които извършва си има някакъв вид вътрешен контролен орган (дали техник, шеф или специалист) който следи за тези неща. Защото фирмата си носи И ТРЯБВА да носи отговорност за извършване на некачествена работа. Сигурен съм, че и ти като специалист го знаеш това и не е нужно да ти се напомня. Относно квалификацията на кадрите на една фирма при всеки тя се придобива индивидуално. Ще дам пример как е при нас.
Ако се наемат нови кадри без опит те биват наблюдавани от специалист, който работи заедно с тях и ги обучава като и в този случай след края на работния ден минава контролния орган и проверява работата им. След изминаването на определен период се определя кой от новите кадри има потенциал да се развива в тази професия или иначе казано както ние си го наричаме дали „става” за нещо. Тези кадри биват изпращани да карат курс, който се заплаща от фирмата. Предполагам, че на повечето места процедират по същия или подобен начин. Това дали очакванията ще се оправдаят никой не го знае и точно тук не съм съгласен с теб, че не бива да влагаш време, усилия и пари в някой, защото можело да не стане нищо от него. От опит мога да ти кажа, че да наемеш неквалифициран персонал и да си го обучиш сам е по добрия вариант от това да наемеш квалифициран.
Относно колко пори ще получава някой е ясно, че на всякъде е строго индивидуално.
Надявам се, че не съм те засегнал с коментара си просто реших да си изкажа мнението без лоши чувства. a (84).gif
Аватар
slavista
Активист

Мнениеот Natalka на 10 Мар 2009 11:09

slavista написа:
ALEX M. написа:Каквито и лицензий да съм виждал все са били фалшива работа ! И друго нещо, обясни ми моля ако твоята фирма е лицензирана ти сама ли ще си работиш или ще носиш пълната отговорност за хората, които ще наемеш ? Как ще си сигурна че няма да те издънят ? Или ще наемаш само квалифицирани кадри ? Кой ще им е дал квалификацията ? Може би тези, които сега правят курсовете ? А на какви пари ще започват работа ? Вероятно на 25лв. и после ще им ги вдигнеш ? На колко ? На 50 след половин година ? Или ще им дадеш нормални пари и в един момент ще се окаже че се набутваш яко щото тези "квалифицирани ..." за нищо не стават? Ами един пазач (охранител де) взима по 40лв. на дежурство !

Тук малко не съм съгласен. Това ми прилича на нещо от типа: „ Дай да не влагаме средства в някой или нещо, щото може нищо да не стане.” Всяка уважаваща себе си фирма, която държи на качеството на услугите, които извършва си има някакъв вид вътрешен контролен орган (дали техник, шеф или специалист) който следи за тези неща. Защото фирмата си носи И ТРЯБВА да носи отговорност за извършване на некачествена работа. Сигурен съм, че и ти като специалист го знаеш това и не е нужно да ти се напомня. Относно квалификацията на кадрите на една фирма при всеки тя се придобива индивидуално. Ще дам пример как е при нас.
Ако се наемат нови кадри без опит те биват наблюдавани от специалист, който работи заедно с тях и ги обучава като и в този случай след края на работния ден минава контролния орган и проверява работата им. След изминаването на определен период се определя кой от новите кадри има потенциал да се развива в тази професия или иначе казано както ние си го наричаме дали „става” за нещо. Тези кадри биват изпращани да карат курс, който се заплаща от фирмата. Предполагам, че на повечето места процедират по същия или подобен начин. Това дали очакванията ще се оправдаят никой не го знае и точно тук не съм съгласен с теб, че не бива да влагаш време, усилия и пари в някой, защото можело да не стане нищо от него. От опит мога да ти кажа, че да наемеш неквалифициран персонал и да си го обучиш сам е по добрия вариант от това да наемеш квалифициран.
Относно колко пори ще получава някой е ясно, че на всякъде е строго индивидуално.
Надявам се, че не съм те засегнал с коментара си просто реших да си изкажа мнението без лоши чувства. a (84).gif

Аз пък съм съгласна с Алекс. За съжаление живеем в България.....Много неща ТРЯБВА да се правят, но за съжаление - не се. Преди 3 години работехме на Златни пясъци на хотелите на един мноооого известен "бизнесмен", чиято собственост са повечето хотели на първа линия. Ако ти покажа снимки от "чудото" вътре ще паднеш. После ги продаваха по интернет на англичани и руснаци и няма да ти казвам като пристигнеха новите собственици каква беше реакцията им. А за работниците, които сътворяваха тая "красота" какво да ти кажа - някои от тях незнаеха какво е маламашка, какво е шпакла, не бяха виждали гипсокартон, обаче са ги наели като хора занимаващи се с ГК и шпакловки. В една голяма част от стр. фирми тук във Варна персонала е подобен, но пък излиза изгодно за изпълнителя. Аз лично съм разговаряла с доста управите на строителни фирми защо не си изпращат персонала на кфалификационни курсове или обучения и в 90% от случаите отговорът е - Защото след като си вземат документа решават, че са велики майстори и ще изкарват много повече пари като работят на часно и напускат.
Аз също съм за РЕД в бранша с довършителните ремонти, но докато в тая държавица всичко се урежда под масата a (65).gif и с връзки........няма да има управия a (129).gif
http://www.sanmarco-varna.com
http://www.save-darina.org
Човек не може да промени миналото. Той просто решава как ще използва настоящето, за да направи бъдещето си по-добро.
Аватар
Natalka
Активен потребител

Мнениеот desivaleva на 10 Мар 2009 12:08

Аз пък съм на мнение, че както вървят проверки за наети лица без нужната квалификация например по ресторантите така могат и по обектите да ходят такива проверяващи. защо вече неможеш да работиш готвач без да имаш диплом за такъв а като строител можеш нима на строителите работата е по безотговорна. Не напротив защото ако готвача обърка рецептата пак ще стане нещо, но ако строитела обърка плана грешката ще е фатална. И всички гледаме новини как на нови строежи падат стени срутват се плочи има смъртни случай Крайно време е хората без образование за строител без значение дали е груб строеж или довършителни работи да с и намерят мястото другаде а не на строежите. a (149).gif a (149).gif
Аватар
desivaleva
Активист

Мнениеот ValiakA на 11 Мар 2009 23:01

Опитайте да работите нещо в АЕЦ ... ще изкарат и на баба ви чорапите преди да доближите портала или външния периметър(3км зона) ... за другото да не говорим ... Laie_67.gif [smilie=to funny.gif] :respekt: moil.gif
Борбата е моята стихия, а победата — моето правило.
Не режа глави, но правя чудеса ... такъв съм си ... Laie_67.gif
кактус - ще разтварям цвета си само за определени хора!

Ех, Стефане да беше тук да видиш ...
Работете с повече ентусиазъм и любов, не мислете само за пари ...
ВСЕЛЕНАТА Е БЕЗКРАЙНА ВЪВ ВСИЧКИТЕ СИ ИЗМЕРЕНИЯ!
Но и тя не може да се мери с човешката ПРОСТОТИЯ ...
Аватар
ValiakA

Следваща

Назад към Проблеми в строителството - казуси и дискусии