проектиране-узаконяване на ремонт

Изображение

проектиране-узаконяване на ремонт

Мнениеот DE1971 на 02 Ное 2007 06:08

Случайно попаднах на сайта ви, супер е и много полезен. Досега съм си поставял въпроса в 2 форума и не съм получил отговор.
Става дума за узаконяване на ремонт и преустройство на стар тухлен апартамент от 1962. Иска ми се всичко да е както трябва, с проект и с разрешение, но разбирам, че било голяма мъка и разправия.
Въпросът ме каква е практиката в такива случаи? Искам да съм в добри отношения със съседите, знаете за какво става дума, когато някой започне да кърти. Как, защо и т.н. Ще си направя архитектурен и конструктивен проект, разбрах, че ще ми трябва и надзорна фирма (блока бил 4-та категория). Това достатъчно ли за майсторите да започнат работа и дали на база на тези проекти ще мога да се преборя с евентуални жалби от съседи. Като допълнение мога да кажа, че не се променят предназначенията на помещенията, само се обединява хол + коридор + кухня, като на прехода ще има напречен трегер.
Благодаря предварително.
DE1971

Re: проектиране-узаконяване на ремонт

Мнениеот Стилиян Лукаров на 03 Ное 2007 23:59

DE1971 написа:Случайно попаднах на сайта ви, супер е и много полезен. Досега съм си поставял въпроса в 2 форума и не съм получил отговор.
Става дума за узаконяване на ремонт и преустройство на стар тухлен апартамент от 1962. Иска ми се всичко да е както трябва, с проект и с разрешение, но разбирам, че било голяма мъка и разправия.
Въпросът ме каква е практиката в такива случаи? Искам да съм в добри отношения със съседите, знаете за какво става дума, когато някой започне да кърти. Как, защо и т.н. Ще си направя архитектурен и конструктивен проект, разбрах, че ще ми трябва и надзорна фирма (блока бил 4-та категория). Това достатъчно ли за майсторите да започнат работа и дали на база на тези проекти ще мога да се преборя с евентуални жалби от съседи. Като допълнение мога да кажа, че не се променят предназначенията на помещенията, само се обединява хол + коридор + кухня, като на прехода ще има напречен трегер.
Благодаря предварително.

Здравей DE1971,
план можеш да си поръчаш на архитект и той ще ти го направи. При домашните ремонти още не съм попадал на случай, някой да ги узаконява. Това е ремонт, а не строеж на къща или гараж. Узаконяват се строежи. Ако променяш конструктивната част на апартамента, може да го узакониш. Промяна в конструкцията не означава дупка в стената за нов преход. Промяна в конструкцията означава да бутнеш носещи стени или да натовариш същите с по-голям товар от допустимото, което не те съветвам. Ще ти трябва узаконяване обаче, ако надстрояваш последния етаж, а също и при заздравяване на сградата ( ако е тухли и гредоред ) със стоманобетонна конструкция. Направи си ремонта спокойно и без да се притесняваш от нищо. За домашен ремонт не е необходимо специално разрешение. А иначе можеш да си поръчаш план на някой архитект за ремонта си за да имаш след това по-добра визия и естетика. Този тип проекти излизат по около 18 евро/м2.
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот $4ЕN на 07 Яну 2014 18:26

Здравейте на всички. За да не отварям нова тема. ще използвам вече направена.
Сблъсках се със следния казус и ме интересува и вашето мнение.
Става въпрос за таванско студио 16м? на май приятел, който иска да си го приспособи за живеене. За това трябва да се направи кухня и малка баня, състояща се от душ кабина и тоалетна. В помещението има мивка. Тоалетна и кабина може да се свържат с вертикалната канализация и водопровод и да се сложат водомери.

Изображение

Има изготвен интериорен проект и има място за всичко за да е годно помещението за живеене.
Какъв е проблема..
Съседите под студиото не дават съгласие над тях да се изгради тази мини баня, понеже тя се падала над спалнята им. Притесненията им са от евентуален теч и шум. Знаят, че вече има достатъчно качествени материали и могат да се изработят така нещата, че да няма течове и шумове и въпреки това не са съгласни.
На ясно сме, че подобно преустройство е незаконно, но при съгласие на съседите от долу може да се направи.
Ако не стигнат до консенсус са на прага на междусъседска война.
Въпросните съседи следят много стриктно закона, но те май не го спазват много.
1.Имат 2 апартамента на 1 етаж и са преградили с метална решетка няколко квадратни метра от общото пространство на входа пред вратите им, без съгласие на всички от блока.
2. Между етажите има общи балкон и стая за чистачка с мивка. Те са избили стената на стаята от към балкона и са усвоили половината балкон, като са иззидали стени от тухли единички, монтирали са дограма и покрив, и в плочата на терасата са се образували няколко големи пукнатини.

Изображение

На горната снимка се виждат ясно пукнатините в плочата, понеже товара върху терасата е прекалено голям.

Изображение

За това усвояване са получили съгласие от всички съседи, включително и от моя приятел, който е собственик на 2 апартамента и студиото.
Съседите твърдят, че са го направили съвсем законно и дори имат нотариален акт.
3. Има опасения, че въпросните съседи са си свързали водопровода към общият щранг в стаята за чистачката, понеже изразходваната вода за общите нужди възлиза на 50м? за тримесечие.

Ако се направи въпросната баня и съседите подадат сигнал до ДНСК, какво биха могли те да предприемат ако им бъде осигурен достъп до студиото? Да наложат глоба или да накарат собственика да си махне банята, или нещо друго?

Благодаря на всички отзовали се sk (43).gif
Разгледайте новият ми онлайн магазин за иновативни инструменти, пестящи време и енергия на майсторите, с помощта на които се постига по-добро качество:
MANA.bg

Стоян Халембаков 0897614847

"Промяната на човешкото съзнание вече не е лукс, който, така да се каже, е постижим само за малцина, а необходимост, за да не се самоунищожи човешкият род."
Екхарт Толе
Аватар
$4ЕN
Модератор
Модератор

Мнениеот Vlado66 на 07 Яну 2014 18:40

Би могло да се прегради с дограмаджийски профили http://www.youtube.com/watch?v=AbeTtTjD0X0
Vlado66
Активен потребител

Мнениеот $4ЕN на 07 Яну 2014 19:15

С какво може да се прегради е ясно.
Какъв би могъл да бъде най-лошият сценарии ако се направи баня при подаване на жалба от страна на съседите?
Разгледайте новият ми онлайн магазин за иновативни инструменти, пестящи време и енергия на майсторите, с помощта на които се постига по-добро качество:
MANA.bg

"Промяната на човешкото съзнание вече не е лукс, който, така да се каже, е постижим само за малцина, а необходимост, за да не се самоунищожи човешкият род."
Екхарт Толе
Аватар
$4ЕN
Модератор
Модератор

Мнениеот academil на 08 Яну 2014 08:54

$4ЕN написа:...За да не отварям нова тема. ще използвам вече направена.
...
Става въпрос за таванско студио 16м? на май приятел, който иска да си го приспособи за живеене.

Не можеш да използваш - принципно, вече направената тема, защото тя се отнася до РЕМОНТ, а твоят казус - първо до ПРОМЯНА НА ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ, което е по-важното, и чак след това ремонт или преустройство, което може да представлява и незначителни дърводелски интервенции; възможно е изобщо да няма нужда от каквито и да е преустройства, примерно пълноценен апартамент е, но му липсва паркомясто.
Най-напред аксиоматиката, терминологията е грешна - в ЗУТ няма понятие СТУДИО, а АТЕЛИЕ, освен понятието ЖИЛИЩЕ.
Под СТУДИО по света се разбира еднообемно маломерно жилище, WC не е задължителен, а АТЕЛИЕ-то може да бъде с една или повече стаи, но е с WC. След 2006 г. като ателие се записваха пълноценни апартаменти, но с липсващо паркомясто или без гараж.

Иде реч за промяна на предназначение АТЕЛИЕ в ЖИЛИЩЕ.
В случая обаче се касае за промяна на предназначение на ТАВАНСКИ СКЛАД в ЖИЛИЩЕ (липсва WC), а складът неправомерно е със завишен статус - АТЕЛИЕ. Но де юре е АТЕЛИЕ по отношение промяна на предназначение (не се иска съгласие), а де факто е СКЛАД по отношение на (по-високите) разходи за преустройство (иска се съгласие).
Все пак определящо е НАИМЕНОВАНИЕТО в Нотариалния акт, както е там, така е де юре.

Има някакъв (интериорен) проект, което не означава, че са налице или са спазени изискванията на ЗУТ за ЖИЛИЩЕ (чл.40) - оформяне на килер,
баня и кухня, географското разположение съответства ли, прозорците също, а и задължителното конструктивно становище не е указано, че е налице.
Много важно. Трябва да има и осигурено паркомясто. В случая това е прозрачно - владелецът прехвърля паркомясто от единия си апартамент
на БИВШОТО АТЕЛИЕ. Вероятно по нотариален ред, на практика както каже кметството.
И най-важното.
Не се изисква съгласието на собствениците в етажната собственост при промяна предназначението на ателие в жилище.
Излишни усилия са хвърлени до тук, ако е търсено съгласие на когото и да е.

По-нататък. Промяната на предназначението на дадено помещение се третира от ЗУТ като нов строеж, ако изобщо ЗУТ позволява промяна.
Процедурата за промяна предназначението на имота започва с виза за преустройство, издадена от местната Община или Кметство.
След това се изготвя инвестиционен проект, към който задължително се представя мотивирано становище на инженер-конструктор
с пълна проектантска правоспособност, доказващо, че не се увеличават натоварванията, не се засягат конструктивни елементи
и не се намаляват носимоспособността, устойчивостта и дълготрайността на конструкцията на сградата.
Ако се налагат изменения в конструкцията или се увеличават натоварванията, се представя и конструктивна част към проекта.
Проектът се съгласува с експлоатационните дружества /ел.снабдяване, газ, вода-канал,топлофикация/и се одобрява от ОЕСУТ - общински
експертен съвет по устройство на територията, след което се получава Разрешение за Строеж.
Едва сега може да се правят ремонти и преустройства по промяна на предназначение.
Удостоверението за въвеждане в експлоатация (Акт 16 ) в случая - блокът вероятно е четвърта категория, се изготвя от надзорна фирма.

Ако не се спазят предните процедурни въпроси - сиреч промяната на предназначение е НЕЗАКОННА, по жалба от кой да е заинтерисован,
а може и от кой да е - зависи от практиката на съответното кметство, от кмета или началника на РДНСК се изготвя заповед за спиране на ток,
вода, газ, топлоподаване, спиране на преустройството, възстановяване на прежната ситуация,
и налагане на глоба по Закона за административните нарушения.
След което по правило режимът за получаване на законното РС доста се затяга, финансово и темпорално.

Всички други писания - упреци за кривите съседи и техните зидарии, както и за взаимоотношенията им със закона,
са правни аргументи от категорията на вица - А вие защо биете негрите !
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот $4ЕN на 09 Яну 2014 10:56

Благодаря за изчерпателния отговор sk (43).gif
Оказа се, че по нотариален акт помещението е със статут тавански склад.
Въпреки всичко вече имаме план Б, с който са съгласни съседите и ще може всички да са доволни sk (56).gif
MANA.bg

Екхарт Толе
Аватар
$4ЕN
Модератор
Модератор

Назад към Проблеми в строителството - казуси и дискусии