Търсене на отговор

Изображение

Търсене на отговор

Мнениеот Simo85 на 04 Май 2014 13:18

Здравейте! Искам да се извиня ако темата не е за този раздел, но просто съм нов и за това. sk (6).gif
Имам проблем, който е следния. Живея в тухлен апартамент на 20 години, хола ми граничи с баня на съседите. Та проблема идва от появата на влажно петно на стената, която граничи с банята. Петното е 1.5м над земята с диаметър 20см и винаги като се появи има издължена форма и винаги е в една и също форма.
Когато се проветрява, говоря цял ден да е отворен прозорец - няма петно. Съседа фугира плочките и не е от тва явно. Също на граничещата ни стена съседа твърди, че няма водопроводни тръби. Моля се да не е от съседите над този с банята и евентуално от тяхната баня.
НО интересното е, че когато е отворено постоянно петното не се появява. А също да добавя, че зимно време когато включа да отоплявам хола също се появява.
Ако има и значение дограмата е 5 камерна пвц.
Питах майстори, питах приятели, но съвети и идеи няма. За това Ви благодаря предварително, ако предложите някакво решение!
Simo85
Потребител

Re: Търсене на отговор

Мнениеот gogitko на 06 Май 2014 22:53

Между някоя фуга може да има дупчица и когато се къпят да се стича водата.Трябва лично да огледаш мястото от към съседа.Иначе каквото и да правиш на твоята стена все от някъде ще избие.
Аватар
gogitko
Потребител

Мнениеот $4ЕN на 06 Май 2014 23:03

Ако може схема на разположението в банята спрямо петното, което се появява увас?
Разгледайте новият ми онлайн магазин за иновативни инструменти, пестящи време и енергия на майсторите, с помощта на които се постига по-добро качество:
MANA.bg

Стоян Халембаков 0897614847

"Промяната на човешкото съзнание вече не е лукс, който, така да се каже, е постижим само за малцина, а необходимост, за да не се самоунищожи човешкият род."
Екхарт Толе
Аватар
$4ЕN
Модератор
Модератор

Мнениеот Simo85 на 07 Май 2014 01:38

Изображение
Това успях да скалапя на бързо, понеже не съм по тези работи. Иначе съседа каза, че е минал със силикон на места където се е съмнявал. Но петното пак се появи. Също твърди, че на нивото на петното няма тръби. Ако е от значение забелязах, че по пода, под петното има тръби от котела, вероятно за топлата вода.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Simo85
Потребител

Мнениеот academil на 07 Май 2014 09:37

Simo85 написа:...Имам проблем...някакво решение!

Първо трябва да се установи причината, след това да се локализира мястото на теча, решението - след това.
От дадената информация може да се направят изводи:
1. Ако е от фуги/пукнатини по душова стена петно се появява обикновено 20-100 см под място на проникване на водата.
Ако има постоянно проникване, петното се придвижва нагоре до мястото на проникване - в случая петното е периодично.
1. Петното се появява периодично, т.е.свързано е с ползване на баня,мивка.
Коя - съседната или горна не може да се уточни.
2. Петното не е свързано с пробив на водопроводна, топлофикационна тръба.
Възможен е пробив/лоша снадка/обратен наклон/остаряло гумено уплътнение на канализационна тръба, възможно на горен етаж.
3. Оводняването е сравнително слабо, вероятно причината е пукнатина или слаб теч.
Къде - в съседната баня или горна пак не може да уточни.
Допълнителни въпроси:
1. По схемата къде се намира водомерът на съседа?
2. Издължаването на петното как е ориентирано - вертикално или хоризонтално?
3. Не е ясно с какъв силикон е обработена банята, възможно е да не е специален.
Ако може да се уточни точно марката на силикона.
4. Ел.инсталацията в тръби ли е? Има ли разклонителна кутия на стената над петното или контакт под него?
5. На кой етаж си и на колко етажа е сградата?
6. Как разраства петното ?

Общо взето при подобни петна точната причина се установява трудно, локализацията още по-трудно.
Малко вероятно е чрез питане по форуми да се установи причината и локализира мястото на теча.
От допълнителните въпроси се вижда, че причината може да е на много по-горен етаж.
Трябва оглед на място, включително изследване на фугите на плочките на банята на съседа чрез мощна лупа.
Най-добре е да се обърнеш към ВиК-фирма!
Реномираните притежават апарат, с който може да се определи мястото на теча, а от там и причината!
Виж viewtopic.php?f=21&t=3034
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот $4ЕN на 07 Май 2014 09:45

А съседа ползва ли душ кабина или параван, или няма нищо, което да ограничава пръските при къпане? Ще е необходимо да направите по-точно снемане на размерите на обзавеждането в банята, спрямо разположението на мокрото петно при вас.
Ако може и схема на разположението на вертикалния ВиК щранг и на хоризонталния водопровод.
Колкото по-подробна информация дадете, толкова е по-голям шанса за диагностициране на проблема sk (43).gif
Разгледайте новият ми онлайн магазин за иновативни инструменти, пестящи време и енергия на майсторите, с помощта на които се постига по-добро качество:
MANA.bg

Стоян Халембаков 0897614847

"Промяната на човешкото съзнание вече не е лукс, който, така да се каже, е постижим само за малцина, а необходимост, за да не се самоунищожи човешкият род."
Екхарт Толе
Аватар
$4ЕN
Модератор
Модератор

Мнениеот Simo85 на 07 Май 2014 12:13

Изображение
Петното е винаги с тази форма. Силикона не знам какъв е. Щранга е от ляво на мивката, по разположението на схемата ми. Банята няма други неща, изключително празна и голяма баня. Няма контакти в банята. На втори етаж съм от 5 етажна сграда. Ако също е от значение, на почти 1см, под петното, при чукане има нещо като кухина, нз дали е важно но го споделям.
По принцип в този апартамент съм от миналата година и стената на коридора граничеща с банята имаше влага, голяма влага натрупвана с години. Оказа се, че е проблем със сифона на банята на съседите на горния етаж. И да чукна на дърво за сега няма проблеми.
Благодаря все пак за мненията, ще трябва да повикам някоя фирма лицензирана. Ако може да препоръчате някоя фирма от Варна, не само да е изгодна, но да е качествена и да открият къде е този проблем.
Simo85
Потребител

Мнениеот academil на 07 Май 2014 14:44

С тази информация ситуацията е по-ясна.
Не е теч от горен етаж - петното щеше да е разположено вертикално.
Също не е вертикална пукнатина или пропускаща вертикална фуга в плочките на банята.
Най-вероятно е хоризонтална пукнатина или пропускаща фуга малко над горния край на петното.
Много вероятно е силиконът да е неподходящ или неправилно сложен.
Също не се знае кога е сложен. А и защо е слаган изобщо ?
Общо взето какъвто и да е силиконът повърхностните напрежения на водата го отлепват рано или късно,
просто защото по повърхността на гланцовите плочки винаги се получава твърде тънък филм.
Да не говорим, че повърхността на фугите и на плочките трябва да се почисти и обработи идеално.
И щом се е наложило силикониране, най-вероятно там е имало течове и преди години, повече от една година.
Трябва да се изстърже силикона, може и част от фугите, ако поддават,
и да се префугират плочките с фугираща смес или бял цимент поне 20 см над петното и поне 20 см встрани от него.
Това като първа операция.
Ако не помогне, тогава търси фирми с топловизор или с георадар (има само една софийска фирма).
Цената на едно обследване с георадар обаче е доста внушителна, трицифрена сума.

Във Варна реномирани ВиК-фирми са ФИЛБО, ВИК-БОЯНА, НЕКТОН, РУВИК, ФЕНИКС-ГАРАНТ, работил съм с тях.
Обаче се съмнявам да се захванат с такъв твърде дребен проблем.
А ВиК ЕТ-фирмите нямат топловизор, поне във Варна. Самодейните майстори също.

Принципно локализация може да се извърши и чрез очила за нощно виждане, с инфрачервени лъчи.

И да дойда на място, повече от това няма да мога да кажа. Успех !
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот Simo85 на 07 Май 2014 16:35

Ще трябва да говоря със съседа, ще взема ролетката и ще локализирам петното, и ще изтържем, почистим и фугираме радиус 20 см около петното. И да се надявам, че ще е от това, а не нещо по - сериозно.
Благодаря за помощта на всички! sk (6).gif
Simo85
Потребител

Мнениеот Simo85 на 11 Окт 2014 12:48

Здравейте отново! Пиша пак в същата тема за да не пускам друга и се надявам отново да ми помогнете!
Та значи мокрото петно спря да се появява, дали защото съседа си огледа плочките и сложи силикон не мога да кажа. Но преди 2 дни забелязах, че в дясно от петното, 50см има малък участък 5-6см който латекса се беше "набръчкал", точно както става при влага. Забелязах, че под тоци участък около 20см има друг по - голям радиус 20см, каго го поразчоплих направо падна латекса да мазилката. Обелената маст си е с формата на полукръг. Не се вижда да стои мокро, нито на допир. Както по - горе в темата съм писал - няма водопроводни тръби.
Та ако дадете някакви насоки дали е от банята на съседа зад стената или от съседа на горния етаж, над него, ще съм отново безкрайно благодарен!
Направо ми писна от тази стена, боядисваш правиш и на края ти се гаврят с труда. Идва ми да повикам приятел с къртач и да ги подкарам от долу на горе и да им сменя плочите от вътре...
Извинявам се за изблика на простотия!
Simo85
Потребител

Назад към Проблеми в строителството - казуси и дискусии