По повод гаранциите в ЗУТ

Изображение

По повод гаранциите в ЗУТ

Мнениеот miti1972 на 04 Фев 2014 12:16

.doc
паркоместа.doc
Здравейте уважаеми майстори и посетители на този хубав форум.
Нов съм наскоро регистриран въпреки че многократно като гост съм го посещавал и черпил информация покрай реализирането на грубия строеж на еднофамилната ни къща.
Общо взето строителната материя не ми е много позната ,тъй като по професия съм машинен инженер и от гр.Варна. Затова се надявам на съвети и ако ми потрябва и помощ от Ваша страна.
По същество - Живея в сравнително скоро построена жилищна сграда в жк Възраждане въведена в експлоатация ( т.н. акт 16 ) Дек.2007 г. Сградата е със шест жилищни етажа и подземни паркоместа за 40 автомобила ,стандартно тухлено строителство ( първо отляти колони и плочи и след това тухлена зидария при спазване изискваноята на № РД-02-20-2 от 2012 г. за проектиране на сгради и съоръжения в земетръсни райони - с фуги между самоносещите стени и колоните на скелета и т.н.) . Проблема е голям теч на вода при валеж на дъжд и топене на снега зимата в подземните паркоместа на блока и видими пукнатини на същото място. Вероятно недобре направена хидроизолация на външната настилка над паркоместата или проблем с бетона тъй като се виждат и микропукнатини отвън. Освен в паркоместата вода тече и в част от мазите.В случая са минали 7г. От въвеждане на експлоатация на блока а гаранцията за хидроизолацията е 5 г.
според ЗУТ Чл. 20.(4) . 3 - за хидроизолационни, топлоизолационни, звукоизолационни и антикорозионни работи на сгради и съоръжения в неагресивна среда - 5 години, а в агресивна среда - 3 години;
, освен ако не става въпрос за конструкцията на сградата където в
ЗУТ Чл. 20.(4) . 1. за всички видове новоизпълнени строителни конструкции на сгради и съоръжения, включително и за земната основа под тях - 10 години;
Питането ми е : гореописания проблем ( ако наистина е сериозен а не е „буря в чаша с вода”) към коя от подточките на ЗУТ се отнася ( подточка1 където гаранцията е 10 г. Или подточка 3 където гаранцията е 5 г.) за да си търся правата от строитела за работата му или вече е късно.
Прилагам и файлове със снимки на проблема , но не знам доколко добре са направени.
Благодаря предварително !
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
miti1972

Re: По повод гаранциите в ЗУТ

Мнениеот academil на 04 Фев 2014 18:06

miti1972 написа:... Живея в сравнително скоро построена жилищна сграда в жк Възраждане въведена в експлоатация ( т.н. акт 16 ) Дек.2007 г.

В посочения период в ж.к. Възраждане ми е известна една новопостроена сграда с описаните характеристики, над дом Младост, до околовръстния
път, строител една известна ми фирма. Съдейки по портокаловия фасаден цвят, проблемите са в същата сграда.
Фирмата-строител повече от година е в открито производство по несъстоятелност, а поне от 2009 г. има дела по ГПК за неизплатени заплати.
Опашката от кредитори с 6-цифрени суми е достатъчно дълга, и остатъкът няма да стигне за пукнатините на сградата само по шлайфания бетон.
Преди да предприемете каквото и да е по ЗУТ, където имате много слаби шансове, проверете актуалното състояние на строителя,
съответно колко е платежоспособен, и дали ВОС ще ви включи като кредитор. Необходим ви е много добър адвокат.
Още, за да тръгнете за гаранции по ЗУТ трябва да докажете, че пукнатините и нарушената хидроизолация се дължат на слаби основи -
грешен проект, лошо изпълнение, некачествени материали и т.н.технически експертизи, след това ще има съдебно-технически,
които плащате вие.

По-разумно е да наемете добър специалист за експертиза, установяване на причините, и доста сериозен ремонт.
Ремонт, независимо от евентуалната съдебна епопея, ви предстои.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот miti1972 на 04 Фев 2014 20:08

Благодаря Ви academil за навременното отношение по проблема.
Човека ръководещ строителната фирма е свестен , фирмата си работи и въпросната кооперация е във Възраждане 1 .За строителната фирма коя е - този линк http://nektonbg.com/.Все пак мисля не е нормално това състояние за все още ново строителство имайки предвид панелното в което преди това съм живял. За съжаление в блока живеят и служители на тази фирма но нищо не е направено въпреки че и те страдат от това и са наясно. Значи проблема не е малък. Поне ми се изясни че по ЗУТ е трудно да стане.
Общо взето – мисията невъзможна. В този аспект при влошаване на ситуацията с течение на времето,за мен решението в личен план колкото и грубо и егоистично да е - изнасяне овреме отколкото потрошени безценни нерви ,пари и участие в адвокатски сериал с неизвестен край . Не ми се мисли какво би станало ако тресне дори и не особенно силно земетресение, не давай боже.
Затова и си строя къщурка на село близо до Варна и живот и здраве рано или късно се изнасяме цялото семейство натам.
Поздрави!
miti1972

Мнениеот Chefo77 на 13 Фев 2014 17:35

Ако кооперацията се намира в квадранта на т.нар. Евросити, проблемът надали е само в стопения сняг. Цялата (бивша) поляна е с високи подпочвени води, това беше причината да изоставят започнатия строеж на училище. На мен ми е известна една конкретна сграда, при строежа на която до 22.00 изпомпваха водата от дупката, от 22.00 до 24.00 наливаха бетона ...
Макар, че не е по съществото на темата, е свързано с нея.
Монтаж на естествени и ламинирани подови настилки
Стилко ЕООД: 0888/235470 (Вива); 0899/100937
Аватар
Chefo77
ПАРКЕТ, ЛАМИНАТ И ДЮШЕМЕ
ПАРКЕТ, ЛАМИНАТ И ДЮШЕМЕ

Назад към Проблеми в строителството - казуси и дискусии