Узаконяване на остъклен балкон

Изображение

Re: Узаконяване на остъклен балкон

Мнениеот BanoTheWolf на 20 Фев 2012 13:55

Значи това с "глупаво" е грешно разбрано и не насочено конкретно към "chapara", защото той има проблем, който иска да разреши, а тук се дават съвети и се дискутира казуса. Имам впредвид, че е глупаво една такава мащабна "акция", която ще навреди и няма да помогне на хората, вместо общината да се занимават с другите належащи проблеми. Казвам инструкции, защото при всяко едно такова действие, се "спускат" указания и инструкции за работа и предприемане на съответните законови действия по ЗУТ, а тук явно се чудят как да стане и какво да се направи. София, Варна и Пловдив са единствените три града, които имат т.нар голяма община и нейните подрайони, така че къде и как се провеждат тези описвания и обследвания на тези балкони не мога да коментирам. Мога да добавя, че съм виждал наистина дори пристроявания на "допълнителни балкони" (пр. с колони отдолу и стигат до 3ет. напр. - е това е наистина опасно).
Парите и приятелите са като олиото и водата - никога не се смесват!

ЗУТ (ЗИД ЗУТ), строителни наредби и др. нормативни документи, изготвяне и предвижване на строителна документация; Узаконяване на незаконни строежи; СМР, Боядисване, Гипсокартон...
Аватар
BanoTheWolf
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот academil на 20 Фев 2012 14:38

BanoTheWolf написа:Значи това с "глупаво" е грешно разбрано...

Несъмнено е така...Най-общо към действията го отнесох, към абсурдните действия...
Впрочем, тук ние провеждаме brainstorming-ите напълно по правилата,
които изключват персонални квалификации, и всяко мнение е полезно.
Акцентът и атаките са единствено по казуса, а критерий е, ще издържи ли твърдението пред съда.
Или както казваше един мой професор за всички мътни случаи - перифразирам -
Действайте представяйки си какво ще стане при една (евентуална) ревизия/експертиза/съдебно дело, в смисъл кой ще отговаря !
И понеже общо взето не сме компетентни във всички области,
и сравнително най-слабо в правно-административните области, отбелязвам - сега с вашето активно присъствие вече не е така,
вероятно стигахме до изводи по някакъв дълъг път, но важното е че стигаме...
И понеже не се движим по утъпкания път, намирахме и нетрадиционни решения.

Колеги, Кременски, batman, BanoTheWolf
ще очакваме активното ви и и без съмнение ползотворно участие в подобни занимателни, и полезни, процедури. sk (56).gif

BanoTheWolf написа:...Мога да добавя, че съм виждал наистина дори пристроявания на "допълнителни балкони" (пр. с колони отдолу и стигат до 3ет. напр. - е това е наистина опасно).

Ние също...Има на две-три места из форума, където са коментирани такива случаи,
на базата най-вече на руски снимков материал, но същият може да се намери и у нас.
http://www.bgremonti.com/forum/viewtopic.php?f=13&t=2551&p=29753&hilit=%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D0%BB%D0%BA%D0%B8#p29753
И сме категорично против подобни действия.
Дори и при т.н. усвояване на панелен балкон, свързано с остъкляване, имаме доста резерви.
Имаше едно "Миленче от Бургас", което ни прати да се хвърлим всичките от най-високата скала,
че не му одобрихме свалянето на цялата фасадна стена на панелката... :lachtot:
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот nasco2 на 20 Фев 2012 20:05

Аватар
nasco2
ПАРКЕТ, ЛАМИНАТ И ДЮШЕМЕ
ПАРКЕТ, ЛАМИНАТ И ДЮШЕМЕ

Мнениеот batman на 20 Фев 2012 22:11

Хмм
:?
Къде го чукаш, къде се пука!
Може би преди да продължим би трябвало да направим някои уточнения! Никъде никой не може да ти даде 100% сигурност!
Не ви харесват административните такси! -> Не ги определям аз! Но вие така и така сте ги пренебрегнали още в самото начало, като сте си извършили остъкляването без да проведете тази процедура! Надявам се, че няма да ме обвините за деноминацията, скотския (или снобския) капитализъм, който се шири в нашата мила татковина, както и за световната криза!
В дадената тема се разглежда конкретно остъкляване, а не своеволия от рода на "пристрояване към балкон" и "с колони отдолу и стигат до 3ет."! От представеният снимков материал и подадената информация изказах мнение, зад което заставам спокойно! Не представлява предмет на доказване едно твърдение със налична съдебна практика, поради ред причини! (те и в Бургас викат на разположените върху покрива слънчевите панели "надстройка", но това не означава, че аз се съгласям с това безумие - пък било то "компетентно становище" на вещо лице) Една от тях е, че издаването на УТ не подлежи на съдебен контрол! Може да се обжалва отказа за издаване на УТ!
Не мисля да коментирам визираните от вас снимкови материали от руски сайтове - там законите са други! А и не ние ще ги оправяме!
Ако трябва да се определим що е то незаконен строеж, то би следвало да поясним, че това е строеж или част от него за който, една от възможните причини е липсата на издадено разрешение за строеж (както е в нашият случай)!
Както при действието на стария закон, така и при сега действащият закон, остъкляването на балкони и лоджии е на разрешителен режим! Но самият той е силно облекчен! Проекти се изискват единствено за остъкления попадащи на фасади към първостепенна улична мрежа! Не знам дали BanoTheWolf е попадал на такава справка в общините, но трудно си представям описани всичките улици в урбанизираната територия с посочен вид и клас! Макар че това би помогнало за спазване на още редица други правила!
Преценката за издаване на УТ е изцяло дадена на гл.архитект! Необходимостта за нещо повече от декларация за време на извършване, може да бъде обвързано с не традиционни изпълнения! При издаване на УТ строежа става "търпим", не "узаконен" (при сега действащият закон отпадна възможността за узаконяване), като той не се премахва и се ползва спокойно! В кой момент ще настъпи прехвърлителната сделка е без значение, а остъклението е част от строежа/сградата/обекта (в дадения случай апартамент)!
И да успокоя женската част - Баба ти Марта не играе в спора!

ПП
Направо ви се чудя как имате нерви да пишете такива дълги постове! sk (37).gif
batman
Активист

Мнениеот batman на 20 Фев 2012 22:14

Хмм
:?
Къде го чукаш, къде се пука!
batman
Активист

Мнениеот BanoTheWolf на 20 Фев 2012 23:15

Забравих да напиша в предния пост по запитване, че за Удостоверение за търпимост не се издава в случая в София от районната администрация, а от Дирекция Архитектура и Градоустройство на ул. Сердика №5 към СО (допреди няколко години е било издавано от районните администрация, сега не, а в момента искат пак да го прехвърлят на районите, но все още не е), цената е 250лв, за повече информация на сайта им и там ми е обосновката за това, че ще влязат пари в хазната и ще нахраним инженерите-конструктори. Но мисля малко да приключим с този параграф 16 от ДР на ЗУТ, тъй като и малко избягахме от темата... За "законен" или "незаконен" поизяснихме нещата, но с едно такова нещо като УТ като идеш при нотариуса да прехвърлиш недвижим имот ти иска документи за законност - сиреч, за да има как да ти опише къщата, а в момента ти я описват по следния начин "едноетажна жилищна сграда с площ 60кв.м., състояща се от антре, хол, кухня и спалня". Това говорим за старите сгради именно попадащи под тази графа с търпимостта, иначе в противен случай се изискват т.нар. "строителни книжа" (§ 5. т.36) и Удостоверение за въвеждане в експлоатация. В момента наистина не се "узаконяват" строежи, а само и единствено под формата на пар.16. Със заявление със срок 2003-2004г. е бил в действие пар.184, но сега не е. Тогава е било "узаконяването" във връзка със влизането в сила на ЗУТ и от тогава за "нов строеж" се счита строеж от 2001г. (демек от влизане в сила на ЗУТ). Относно остъкляването е облекчен режима наистина само с конструктивно становище с преценка дали може и указания за изпълнение - коментирано е вече по-горе...
До момента тук по тази тема не е възникнала някаква полемика и разногласия, а точно обратното - дават се и се допълват знанията по казуса. Темата явно е много актуална към момента наистина :)

Ето и интервю от тази сутрин по БНТ на Директора на Дирекция Архитектура и Градоустройство - http://bnt.bg/bg/news/view/70486/akcija ... ite_garaji

Не знам, ама нищо чудно с този облекчен режим ( в смисъл без да се издаде РС от архитекта на общината, без административни такси и глоби, без чертежи от инженери..., а с типов проект покрай санирането) това остъкляване да влезе в общата част на апартамента и после хоп още малко повечко пари да се плаща като данък сграда...
Парите и приятелите са като олиото и водата - никога не се смесват!

ЗУТ (ЗИД ЗУТ), строителни наредби и др. нормативни документи, изготвяне и предвижване на строителна документация; Узаконяване на незаконни строежи; СМР, Боядисване, Гипсокартон...
Аватар
BanoTheWolf
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот academil на 21 Фев 2012 09:46

BanoTheWolf написа:... За "законен" или "незаконен" поизяснихме нещата, но с едно такова нещо като УТ като идеш при нотариуса да прехвърлиш недвижим имот ти иска документи за законност - сиреч, за да има как да ти опише къщата...

batman написа:...а остъклението е част от строежа/сградата/обекта (в дадения случай апартамент)!

Аз имам НА от 1970 г. за апартамента, който е абсолютно законен, с актове и пр. по ЗТСУ.
Има остъклявания, изградени през 1991 г., които имат и слънцезащитни устройства на южната фасада.
Балконите имат "фабрични" остъклявания от 1970 г. отстрани на тясната част на балконите, в проекта ги няма обаче.
Къде общината в УТ за целия апартаент ще ми опише остъклението на балконите,
след като молбата ми е за жилише, а не за остъкление?

Нотариусът описва в НА стаите по предназначение,
но никак дали банята има фаянс, а в стаите латекс или тапети, паркетът дали е масив или ламиниран, а балконите с остъкление.
Защо нотариусът ще опише точно остъклението на балконите, като уточихме, че не иде реч за покупко/продажба на балкон ?

И накрая, ама съвсем не най-маловажното.
За какъв йух освен държавната такса от 250 лв. (за София) трябва да платя още и нотариални такси за още един НА
(30 лв. + за 100 001 - 500 000 лв. 730,50 + 0,2 на сто за горницата над 100 000 лв. някъде около 950 лв. ми излиза),
според който вече апартаментът ми става незаконен, а тревожещото ме остъкление никак не става по-законно,
или поне не придобива интересуващия ме статут "защитено от събаряне" ?

И още един въпрос - пак за оня ли ми е УТ за издаване на НА,
след като нотариусът при казуси без документи за издаване на НА извършва т.н. "обстоятелствена проверка",
която си е чисто нотариално действие и за която въобще няма нужда от УТ ?
Въпрос следствие от предния въпрос .
При наличие на УТ с платени такси, какво ще застави нотариуса да не извършва "обстоятелствена проверка",
която също е с дебела такса (за мен 730,50 + 0,2 на сто за горницата над 100 000 лв.),
сиреч без пари да ми издаде НА ?

Моля batman да не ми отговаря. "Коста Конкордия" потъна.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот batman на 22 Фев 2012 20:21

academil написа:Моля batman да не ми отговаря. "Коста Конкордия" потъна.

Той Титаник не беше ли по рано?... Laie_67.gif
batman
Активист

Мнениеот kremenski на 24 Фев 2012 13:44

Във Варна тези разрешителни се издават от районните администрации. Така както гледам таксата е 100лв. + 100 лв. - по 100 за одобряване на проекта (разглеждане на становището на конструктор) и за издаване на Разрешение за строеж (РС). В самите РС е вписано, че са шеста категория строеж. В основанията за издаване се цитира чл.147, ал.(1), т.12 ат ЗУТ, който дефинираза какви обекти се издава РС без да се одобряват инвестиционни проекти и във връзка с чл.185, ал.(1) от ЗУТ, където се казва, че:
Чл. 185. (1) Не се иска съгласието на останалите собственици на етажната собственост при преустройства на собствени обекти, помещения или части от тях, когато:
1. не се променя предназначението им;
2. не се отнемат общи помещения и площи или части от тях и не се променя предназначението им;
3. не се изменят съществено общите части на сградата;
(аз питам кое е съществено и кое не?)
4. се свързват вътрешни инсталации с общи мрежи, преминаващи през или до делителната стена или през обслужващи помещения по една вертикална ос;
5. се прекарва нова инсталация през обща част, която не засяга помещения на отделни собственици;
6. (нова - ДВ, бр. 65 от 2004 г.) се променя предназначението на обекти, разположени в нежилищни сгради;
7. (нова - ДВ, бр. 103 от 2005 г.) преустройството се извършва при условията на чл. 38, ал. 5 и 6.
(2) В случаите извън тези по ал. 1 се изисква решение на общото събрание на собствениците, взето по установения ред, и изрично писмено съгласие на всички собственици - непосредствени съседи на обекта, а когато се завземат общи части - съгласието на всички собственици, изразено с нотариална заверка на подписите.

При условие, че фасадата е обща част по дефиниция, много ми е странно как се получава това разминаване, но... Както и да е. Просто изводът е, че в момента в Райн "Приморски" във Варна номерът минава и без протокол на общото събрание... Докато Район "Одесос" цитират протокол от общото събрание, технически паспорт и становище от конструктор...

т.е. откъм проектната част се иска да си подадете молбата без да подготвяте проекти, а само с конструктивно становище на проектант по част "Конструктивна" с пълна проектантска правоспособност и заверено от технически контрол. Но от документалната... - всяко районно кметство "пее на свой глас"... Съветът ми е да се явите в целия си блясък и всички възможни свързани документи в приемния ден на съответното районно кметство и да разберете какви са конкретните изисквания. Не ви съветвам да почвате с "имам един остъклен балкон от 198? г.", а просто да попитате какъв е реда и какви документи се изискват за да получите РС за остъкляване на тераса. Не е тайна, че в много случаи, ако нямате някой съвет да се жалва, нещата могат да минат като "нов строеж", защото не е по силите на 5 души администрация да обиколят и да научат наизуст кой балкон е остъклен и кой не е... (което аз, разбира се, като служител не препоръчвам, но не си затварям очите, че не е факт). Не търсете обща административна логика - няма такава. Всеки ден указанията и административните изисквания се менят (понякога направо радикално), служителите действат малко a (56).gif - може докато подготвят един административен акт, той вече да не е актуален към изискванията в момента на издаването му...
Колкото и да е гадно другият ми въпрос към районния архитект би бил: "Какво правят комшиите, които са си остъклили балкона през 198?-та (199?-та) година?"... sk (6).gif за да знаете какво всъщност трябва да направите. Колкото и да е смешно, понякога наистина е по-лесно да премахнете старото остъкляване и да си минете по процедурата от А, Б ...

Иначе, ако трябва да сме коректни, в поста от special на Петък Януари 06, 2012 11:45 pm
нещата са дадени пределно ясно.

Аз лично бих посъветвала живеещите в район "Приморски" да побързат и да си подадат документите сега, докато още не са се затегнали нещата.
Аватар
kremenski
АРХИТЕКТ
АРХИТЕКТ

Мнениеот academil на 28 Фев 2012 17:15

kremenski написа:...Аз лично бих посъветвала живеещите в район "Приморски" да побързат и да си подадат документите сега, докато още не са се затегнали нещата.

Amazed-Rat.gif

Умрях, и мойто село е в този район. Отидоха ми всичките остъкления. :frown:
Обаче на това, последното, стъклата ще ги прикрепна ако не с връзки за обувки, то на сферични шарнири ще ги курдисам...
Щото такива остъклявания ги класифицирали като "полуостъкляване" и не ги пипали,
т.е. не ги карали, собствениците де, да се пипат в посока портфейл.
Къде е това ли, ами в България, колкото и странно да звучи.
Казах ви аз, че в "полуостъкляването" е ключът от палатката !
В кой да е от вариантите му.

Четох в Класа: "...практика чиновниците да си разпределят процент (между 25% и 75%) от събраните такси и глоби за премии."

Пък по кашона рекоха, че процентите били навсякъде къмто горния процент, ни едно място нямало да са на долния,
а разликите в цените на таксите по различни места били 10 пъти.

И искам да кажа, че пак не не ми е ясно. :headbash:
kremenski написа:...Чл. 185. (1) Не се иска съгласието на останалите собственици на етажната собственост при преустройства на собствени обекти, помещения или части от тях, когато:
1. не се променя предназначението им;

А при остъкляване се променя предназначение. Има го някъде по-напред в темата.
Напълно съм сигурен, че становището на къде да е СТЕ ще бъде такова.
Ама на тия от "Одесос", генномодифицираните византийци, пак им дишаме прахта !
Ама то откак им опандизиха главната по архитектурата, са все така, пред "Приморски".

И дали след като си платя някакво полуузаконяване по "приморски тертип" няма някой да ме наклепе,
че съм подал документи с невярно съдържание: остъкленията ми са от 1991 г.,
а аз искам сега разрешение за строеж и ги минавам като нов ?
Че може да ме квалифицират по няколко члена на НК.
И хем полуузаконяването ще обявят за хептен (казано по "приморски") незаконно,
хем ще ми праснат една солидна глоба ("приморците" не се шегуват - перничани да дойдат във Варна на обучение по рапанджийство)
хем ще ми друснат и една присъда, поне 1 година условно.

И така. Що да бързаме ? sk (23).gif
Щото Брюкселските лемури яко държат да резнат процентите на 10 ли ? sk (23).gif

А в самия факт, че в едната администрация напират да ме освидетелстват с търпимост,
а другата напира да ме полуузакони, бързешката,
мене ми се привиждат доста съмнежи ?
А на вас ?
Обаче тия вундери с "полуостъкляването", не че не ми харесват, жал ми е за тях, май харакири ги очаква. sk (25).gif
academil
Експерт

Мнениеот batman на 17 Окт 2012 19:38

Официално становище на ДНСК:
Остъклените до 31.03.2001 г. балкони не е необходимо да се декларират и узаконяват

С последното изменение и допълнение на Закона за устройство на територията /ЗУТ/ е регламентирано, че строежите, изградени до 31.03.2001г., за които няма строителни книжа, но са били допустими по разпоредбите действали по времето, когато са извършени или по сега действащите разпоредби, са търпими строежи и не подлежат на премахване.
Търпимостта възниква по силата на Закона, а не по силата на документа - Удостоверение за търпимост, и именно по тази причина не е задължително гражданите да се снабдяват с удостоверения за търпимост на такива строежи.
В тази връзка, остъклените до 31.03.2001г. балкони са търпими строежи и не е необходимо да се декларират и/или узаконяват и същите не подлежат на премахване.
Времето на извършване на строежите, в т.ч. и остъклените балкони, се установява с всички доказателствени средства, допустими по Гражданския процесуален кодекс, включително и с декларации.
От горното е ясно, че за наличие на търпимост на остъклените до 31.03.2001г. балкони не е необходимо издаване на удостоверение, като съответно не се дължат такси и не се налагат глоби.
По отношение на незаконно остъклените в периода след 31.03.2001г. до 25.07.2003г. балкони, следва да се има предвид, че с разпоредбите на §127 от приетия законопроект за изменение и допълнение на ЗУТ е предвидена възможност същите да бъдат заявени за узаконяване.
Производството по узаконяването им започва по заявление от собственика до компетентните да издадат акта за узаконяване органи - Главни архитекти на съответната общинска (районна) администрация, в едногодишен срок от влизане в сила на този закон. За издаване на Акта за узаконяване на строежите от шеста категория, каквито са и остъклените балкони не е необходимо изготвяне на инвестиционен проект - заснемане за узаконяване.
За издаване на Актове за узаконяване на незаконно остъклените в посочения период от 31.03.2001г. до 25.07.2003г. балкони се дължи такса за извършване на административна услугата от общинската (районна) администрация определена с Наредба на съответния общински съвет.
По отношение налагането на глоби, следва да се има предвид, че Закона за административните нарушения и наказания не предвижда възможност за налагане на глоби след изтичане на едногодишен срок от извършване на нарушението, предвид което е недопустимо налагането на глоби на физическите лица, извършили остъкляване на балкони преди повече от 9 години, при провеждане на процедурите по узаконяването им.
http://www.dnsk.mrrb.government.bg/UI/Home.aspx?0ZKDwUgLUJr%2fs0Bjj%2frr12JEQVEkQQm%2bH4xeG%2fyG5%2b1lEK7OiQKN0tPu%2f4ZZ1r6q
batman
Активист

Мнениеот maxuel82 на 17 Окт 2012 22:19

Не ми е ясно как ще разберат, дали преди или след 2001г. ми е остъкляван балкона :? Моят е остъклен около 1986г. - та сега мога ли да сменя старите и ръждясали винкели с ПВЦ дограма или ще си имам проблем :?
Умният се учи от грешките си, а мъдрия- от грешките на умния !!!
Аватар
maxuel82
Експерт

Мнениеот kremenski на 17 Окт 2012 23:42

...ха сега да изчакаме да обнародват и новите поправки на ЗУТ, че да разберм какво се случи всъщност...
Аватар
kremenski
АРХИТЕКТ
АРХИТЕКТ

Мнениеот santaclash на 18 Окт 2012 00:14

Интересна тема...но се чудя как решихте,че само с остъкляване се променя предназначението на един балкон.Той престава да бъде по-малко балкон,когато се остъкли ли? Изключваме вариантите,когато е избита и стената към стаята,за да се приседини към нея.
Първостепенната улична мрежа...кой каза, че я няма?Има си я.И карта има даже:
За Варна:
http://www.varna.bg/bg/articles/2825/%D ... 0%9C_.html

За София:
http://www.sofproect.com/Images/web_maps19112009/30.pdf

Това няма никакъв проблем да се иска от общината.Все пак...от там се започва процедурата с остъкляването...мрежата е критерия кой ред ще прилагате-общия или по-лекия.
santaclash
Активен потребител

Предишна

Назад към Проблеми в строителството - казуси и дискусии