Узаконяване на остъклен балкон

Изображение

Re: Узаконяване на остъклен балкон

Мнениеот academil на 17 Фев 2012 21:20

Последни виждания на управляващите 17.02.2012 г.
Впрочем журналистите цитираха 350 000 неузаконени балкони и пр.
Според мен, грубо изчислено, са поне 3 пъти повече, ама включвам и всички селски къщи с джамлък.

Интервю с министър МРРБ ПАВЛОВА по bV.
Павлова: Няма да тормозим хората с остъклени балкони
Опасни надграждания, открити при вървящата паспортизация на сградите, обаче ще се премахват
13:35 | 17.02.2012 | 6190 прочитания Размер на текста

Не планираме масови проверки по така наречените остъклени балкони, защото това не ни е най-големият проблем със сигурност и защото това е отговорност на общините. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова пред бТВ в петък

Тя обясни, че става въпрос за стотици хиляди домакинства, "затова няма причина да ги тормозим или да създаваме стрес" и успокои хората, че няма да има атаки срещу остъклените без разрешение от строителния контрол балкони.

От думите й стана ясно, че част от остъклените балкони попадат в режим на търпимост, тъй като са затворени преди 1987 г. и за тях въобще не може да се говори за премахване. За балконите, които са остъклявани след 1987 до 2001 година, когато влиза в сила Законът за устройство на територията, е имало възможност общинските съвети със свое решение да позволяват да няма съответно разрешение за строеж тогава, когато се остъкляват балконите. От тази гледна точка всички балкони от този период са заварено положение, обясни Павлова.

Все пак остъклените балкони ще бъдат проверени в хода на започвалата паспортизация на сградите. Процесът по обследване на всички жилищни сгради и издаване на документи с техническите им характеристики трябва да приключи до 2014 4л4 2016 г. според вида на сградата. При паспортизацията на сградите ще се направи преглед за конструктивната им устойчивост на земетръс, ще се обследват всички компоненти и части от зданието и ще се прецени кои от тях застрашават сигурността на живеещите в нея хора и какво трябва да се промени.

"На основата на тази паспортизация вече собствениците на сградата ще имат ангажимент съответно да премахнат или да оправят фасадата на сградата. Ако не го направят, съгласно закона общината е тази, която може принудително да го направи от името и за сметка на собствениците", каза регионалният министър.

Тя припомни, че проблемите на някои от сегашните остъклени и санирани отчасти сгради ще бъде решен с отпуснатите от еврофондовете средства за субсидиране с 50 процента на мерки за енергийна ефективност. "За да можем да дадем тези средства безвъзмездно за санирането на сградата, именно трябва да направим и ние отново за наша сметка ще платим конструктивното обследване на сградата, което да покаже дали тя е конструктивно устойчива", обясни Павлова. "Ако сградата не е конструктивно устойчива, ще трябва да бъдат премахнати всички тези допълнително пристроени балкони, навеси и т.н., за да може да бъде укрепена", допълни тя. След това отново безплатно ще се направи и пълно енергийно обследване, за да предпишем какви са мерките, за да може тази вече сграда са бъде реновирана, обясни министърът.

Тия управляващи въобще не се съобразяват със законите,
ама - писах по рано - 1 млн балкона, 4 млн недоволни, 30 процента от гласоподавателите.
Впрочем, това е тълкуване на сегашните управляващи,
следващите - скоро - дано не са на друго, ама най-вероятно не при такъв процент.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот Plamen74 на 18 Фев 2012 07:33

Тези управлявяащи изобщо не знаят на кой свят са, а мандата им взе застрашително да свършва. Държавен служител от такъв ранг не би трябвало да не знае закона, и да се изказва по подобен начин - "затова няма причина да ги тормозим или да създаваме стрес"
В такива случаи или се застава зад закона или си мълчиш, но да си правиш ПР демострирайки непознаване на закона е просто нелепо.

Изображение
Plamen74
Потребител

Мнениеот batman на 18 Фев 2012 13:02

Принципно не исках да се впускам в темата - да разглеждам виждания, тълкования, практики и мнения... Но не виждам защо се засили в последно време това "остъкление"! Явно някои "натиснати" решиха да си прехвърлят(разбирай да изместят фокуса) вината други му! Предполагам, че на всички ви е известна сентенцията Homo homini lupus est (Човек за човека е вълк.), която с малка "корекция" ще разбере причината за наличието на така ширещият се "съседски рекет" (по шопски - Я не сакам да съм добре, я сакам Вуте да е зле!). Създаването на това народно брожение е с цел предизвикване на народното недоволство и постигане на значителен политически ефект!
И ако решите, че съм попаднал в обятията на "Световната конспирация", то с лека ръка можете да подминете поста ми!
Краткият ми коментар е:
Министърката, макар и млада, много правилно определи приоритета и посочи единствено общините, като носители на съответната отговорност!
batman
Активист

Мнениеот academil на 18 Фев 2012 14:10

batman написа:...Краткият ми коментар е:
Министърката, макар и млада, много правилно определи приоритета и посочи единствено общините, като носители на съответната отговорност!

Министърката е права, че търси общините като носители на отговорност, така е по закон.
Обаче общините се управляват от представители на същата политическа партия, в болшинството случаи, но, даже и да са от позицията,
чакат тълкуване по прилагането на ЗУТ.
Това имам предвид - тълкуване по прилагане, а не прилагане на буквата на закона.
Изпълнителната власт, в лицето дори и на компетентен администратор, не е законотворец, нито тълкувател на закон.
Това според мен е несъобразяване въобще със законите, като принципни действия навсякъде.

academil написа:част от остъклените балкони попадат в режим на търпимост, тъй като са затворени преди 1987 г. и за тях въобще не може да се говори за премахване. За балконите, които са остъклявани след 1987 до 2001 година, когато влиза в сила Законът за устройство на територията, е имало възможност общинските съвети със свое решение да позволяват да няма съответно разрешение за строеж тогава, когато се остъкляват балконите. От тази гледна точка всички балкони от този период са заварено положение,

В ЗУТ е възможно едно леко допълнение с горните текстове, за да се изчистят проблемите,
а не да се оставят на тълкуване на съответните управляващи,
в смисъл "няма да тревожим населението", и допълвам "щото идат избори".
Или проблемите се оставят на корупционно ниво за решаване от архитекта на съответната община/район?
Изпълнителната власт има право да предложи изменение на ЗУТ, но не го правят. Защо ?

Тези речи по телевизията са си чисто популистка дейност, а не компетентно свършена работа.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот batman на 18 Фев 2012 18:54

Не ми се искаше тук да става като в един друг форум... Но...
academil написа:Обаче общините се управляват от представители на същата политическа партия, в болшинството случаи....

Това се случи едва на последните местни избори!
academil написа:... но, даже и да са от позицията, чакат тълкуване по прилагането на ЗУТ.
Това имам предвид - тълкуване по прилагане, а не прилагане на буквата на закона.
Изпълнителната власт, в лицето дори и на компетентен администратор, не е законотворец, нито тълкувател на закон.

Виждам, че добре осъзнавате каква е причината! МРРБ не е в позиция да тълкува закона, може да се дадат указания относно прилагане на някои правила и норми, но както се оказва в последно време и те са уборими (няма да посочвам причините за това)! Въпроса за остъклението тлееше от няколко години! Защо едва в последно време се раздухва?
academil написа:част от остъклените балкони попадат в режим на търпимост, тъй като са затворени преди 1987 г. и за тях въобще не може да се говори за премахване. За балконите, които са остъклявани след 1987 до 2001 година, когато влиза в сила Законът за устройство на територията, е имало възможност общинските съвети със свое решение да позволяват да няма съответно разрешение за строеж тогава, когато се остъкляват балконите. От тази гледна точка всички балкони от този период са заварено положение,

От посочения период става ясно, че се намеква за един друг закон (действащ преди ЗУТ sk (43).gif )
academil написа:В ЗУТ е възможно едно леко допълнение с горните текстове, за да се изчистят проблемите,
а не да се оставят на тълкуване на съответните управляващи, в смисъл "няма да тревожим населението", и допълвам "щото идат избори".

Да, съгласен съм, че е възможна лека промяна (или може би уточнение) в закона с цел преминаване към приключване на въпроса, но от подготвения ЗИД ЗУТ никъде не срещнах разгледан този въпрос! Което ме навежда на мисълта, че се предоставят възможности на общините в тази насока. Но дори и тогава, според мен, няма как да се заобиколят някои основни моменти (които де факто ще взривят обстановката на ниво етажна собственост)!
Според мен развитие на принципа на рекета (защото за мен си про форма рекет) не бележи развитието на демократичното общество! :wallbash:
academil написа:Или проблемите се оставят на корупционно ниво за решаване от архитекта на съответната община/район?

Не виждам поле за изява на "корупционно ниво"! Ако се конкретизира виждането по въпроса бих могъл да взема отношение, но засега го намирам безпочвено!
academil написа: Изпълнителната власт има право да предложи изменение на ЗУТ, но не го правят. Защо ?

Защо не го правят не зная! Да се опитаме да предположим какво ще стане, ако настъпи този момент! И какви ще са точно тези изменения - ако са на ниво единствено да опростят само пропуснатата административна услуга (издаването на РС), то не решава проблема със съседския рекет!
academil написа:Тези речи по телевизията са си чисто популистка дейност, а не компетентно свършена работа.

Дали са популизъм, това единствено те знаят, защото предполагам, че само те имат ясна представа относно, това какво ще се предприеме за в бъдеще! Не допускате ли, че причината да не се харесват тези изказвания на много хора може да е в народопсихологията! "Компетентно свършена работа" аз разбирам добре балансиран екип от юристи (вещи в приложното поле на проблема) съвместно с креативни технически лица (архитекти, инженери и др.) да разгледат нещата в детайлност и поставят ясни дефениции, параметри и условия на разглеждания проблем!
Не ми се навлиза на дълбоко в тези "води"!
Искаше ми се да завърша някак си оптимистично, но освен приказката за треската и гредата, друго не ми идва на ум в момента!
batman
Активист

Мнениеот academil на 18 Фев 2012 19:31

Тази тема я създадохме и развивахме специално да изясним практически какво следва направят хората,
масовата част засегнати по панелките са твърде ограничени финансово, и да се противопоставят на безумията.
Ако някой иска рекет да ги нарече, ако друг иска - корупционна практика.
Все ми е тая с наименованието - аз трябва дебело да се изръся...
А интервюто го пуснах само за инфо - каква е политиката в момента. Утре със сигурност няма да е такава.
А не за инцииране на размити дискусии, нито политически, нито юридически, полза от които не виждам никаква.
Конкретни алгоритми са нужни.
Впрочем функционалната практичност е основен принцип в този форум.
За другите не знам.
academil
Експерт

Мнениеот special на 18 Фев 2012 19:38

Напълно съм съгласна - тук абсолютно няма да се дискутира политиката, само и единственно, практично и теоретично всичко касаещо строителството и ремонтите. В противен случай ще изпаднем в безмислени политически спорове, които създават единственно конфликти. sk (6).gif
Съдете за Вашия успех по това, от което трябва да се откажете при постигането му.

ИзображениеИзображениеИзображение
http://www.bgremonti.com
http://otpushvane.com
Аватар
special
Експерт

Мнениеот batman на 18 Фев 2012 20:05

Добре! new-user.gif
Моля за извинение, относно многословието в предните ми постове!

ПП За мен темата беше приключена още на Чет Яну 05, 2012, когато chapara написа
chapara написа:Остъклен е от родителите ми оло 75'та година.

Оттук една декларация, искане за произнасяне за търпимост по §16, ал.1 и... край! Няма узаконяване, но няма и премахване! С възможност за развитие на по следващ етап!
batman
Активист

Мнениеот BanoTheWolf на 19 Фев 2012 11:07

Оттук една декларация, искане за произнасяне за търпимост по §16, ал.1 и... край! Няма узаконяване, но няма и премахване! С възможност за развитие на по следващ етап!

До момента при нас не са ни спуснали указания какво да правим с тези остъклявания и присвоявания на тераси, а иначе много се говори. Лично мое мнение е, че ще се почне една такава процедура с цел да се изкара някой лев в полза на инженерите-конструктори и да се налеят пари в хазната. Реално няма регистър колко са остъклени, дори не може да се каже с точност колко са законно остъклените. Относно цитата по-горе, така се водят на теория, че са търпими, но го няма документирано. И пак е малко глупаво едно такова нещо да се прави с цел "узаконяване" на остъклени тераси, защото това са средства, а нямат хората възможност, пък и няма как да се премахнат, защото са мудни процедурите, а стоят на дневен ред много по важни въпроси напр. циганските незаконни строежи, опасни сгради и редица преместваеми обекти (напр. рекламни елементи и гаражни клетки). Заслужава си да се изкара едно Удостоверение за търпимост по пар. 16 на някоя къща например - тогава тя се констатира, че е незаконна, но е търпим строеж т.е. няма да дойдат и да направят Констативен протокол на базата, на който да издадат Заповед за премахване по чл. 225 от ЗУТ. НО ако при прилагане на действащия ПУП, започне стротелството на канализация напр. и къщата попада в обхвата на колектора и разширяването на улицата, сградата може да е търпима, но я събарят и не я обезщетяват, а изплащат само имота. Ако не попада в изграждането на такова мероприятие къщата си е търпима во век и веков и собственика няма да има притеснения :) Нека да видим съгласно закона, че откъм главна улица нямаш право на остъкляване, а реално колко са остъклени :)
Парите и приятелите са като олиото и водата - никога не се смесват!

ЗУТ (ЗИД ЗУТ), строителни наредби и др. нормативни документи, изготвяне и предвижване на строителна документация; Узаконяване на незаконни строежи; СМР, Боядисване, Гипсокартон...
Аватар
BanoTheWolf
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот Стилиян Лукаров на 19 Фев 2012 12:16

Темата я местя в сектора "Проблеми в строителството, казуси и дискусии".
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.otpushvane.com
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот batman на 19 Фев 2012 12:26

admin написа:Темата я местя в сектора "Проблеми в строителството, казуси и дискусии".

sk (49).gif
Това щях да предлагам и аз, ама не знам къде да си пусна молбата!
batman
Активист

Мнениеот special на 19 Фев 2012 18:08

BanoTheWolf написа:

До момента при нас не са ни спуснали указания какво да правим с тези остъклявания и присвоявания на тераси, а иначе много се говори. Лично мое мнение е, че ще се почне една такава процедура с цел да се изкара някой лев в полза на инженерите-конструктори и да се налеят пари в хазната. Реално няма регистър колко са остъклени, дори не може да се каже с точност колко са законно остъклените. Относно цитата по-горе, така се водят на теория, че са търпими, но го няма документирано. И пак е малко глупаво едно такова нещо да се прави с цел "узаконяване" на остъклени тераси, защото това са средства, а нямат хората възможност, пък и няма как да се премахнат, защото са мудни процедурите, а стоят на дневен ред много по важни въпроси напр. циганските незаконни строежи, опасни сгради и редица преместваеми обекти (напр. рекламни елементи и гаражни клетки). Заслужава си да се изкара едно Удостоверение за търпимост по пар. 16 на някоя къща например - тогава тя се констатира, че е незаконна, но е търпим строеж т.е. няма да дойдат и да направят Констативен протокол на базата, на който да издадат Заповед за премахване по чл. 225 от ЗУТ. НО ако при прилагане на действащия ПУП, започне стротелството на канализация напр. и къщата попада в обхвата на колектора и разширяването на улицата, сградата може да е търпима, но я събарят и не я обезщетяват, а изплащат само имота. Ако не попада в изграждането на такова мероприятие къщата си е търпима во век и веков и собственика няма да има притеснения :) Нека да видим съгласно закона, че откъм главна улица нямаш право на остъкляване, а реално колко са остъклени :)

a (56).gif Леле какъв батак от врътки, алинеи и прочие
Съдете за Вашия успех по това, от което трябва да се откажете при постигането му.

ИзображениеИзображениеИзображение
http://otpushvane.com
Аватар
special
Експерт

Мнениеот chapara на 20 Фев 2012 02:34

Си ускуба косите бре, нещо по практично sk (5).gif a (73).gif Amazed-Rat.gif z_ile3516.gif z_ile3511.gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот batman на 20 Фев 2012 08:50

BanoTheWolf написа: Лично мое мнение е, че ще се почне една такава процедура с цел да се изкара някой лев в полза на инженерите-конструктори и да се налеят пари в хазната.

Това е твое мнение, което подлежи на големи съмнения! Но ще те оставя с него! sk (37).gif
BanoTheWolf написа: Реално няма регистър колко са остъклени, дори не може да се каже с точност колко са законно остъклените.

Няма и как да има такъв регистър! А колко са законните - проверка във вашите архиви ще ти даде отговора!
BanoTheWolf написа: Относно цитата по-горе, така се водят на теория, че са търпими, но го няма документирано. И пак е малко глупаво едно такова нещо да се прави с цел "узаконяване" на остъклени тераси, защото това са средства, а нямат хората възможност, пък и няма как да се премахнат, защото са мудни процедурите, а стоят на дневен ред много по важни въпроси напр. циганските незаконни строежи, опасни сгради и редица преместваеми обекти (напр. рекламни елементи и гаражни клетки).

Ти какъв документ очакваше да има за едно "търпимо" остъкляване? Точно с провеждане на процедурата по §16, това което е само на теория става документално оформено!
И понеже определи тези действия като глупави, какво ще предложиш на човечица, за да си спаси остъклението на балкона? academil предложи решения, аз изложих своето виждане по въпроса, а твоето какво е?
За какви точно средства става въпрос, че хората нямат възможност? Колко ви е таксата за административно обслужване при вас?
За "важните въпроси" не коментирам!
batman
Активист

Мнениеот academil на 20 Фев 2012 10:22

batman написа:ПП За мен темата беше приключена още на Чет Яну 05, 2012, когато chapara написа
chapara написа:Остъклен е от родителите ми оло 75'та година.

Мен, като лично (материално) заинтерисован, твърденията на колегата batman не ме удовлетворяват,
в смисъл, че не ми дават абсолютно никаква сигурност, нито юридическа, нито съдебна, нито административна,
че моите остъклявания, няма да бъдат съборени, напротив, вкарват ме в още административни такси, че и по-зле.

Първо питам, каква е практиката. Има ли в коя да е от общинските администрации
издадени удостоверения за търпими остъклявания или пристроявания на балкони, община, дата, и описание на казуса?
Съответно колегата BanoTheWolf говори "не сме получили инструкции".
А в София и Варна същевременно се води опис на незаконните остъклявания, и се предприемат спорадично опити за събаряне,
което на мен ми навява мисли, че тази декларация за търпимост е повече от афиф-работа,
поне що се отнася до остъкляванията, което е предмет на казуса.

УДОСТОВЕРЕНИЯТА ЗА ТЪРПИМОСТ НЕ УЗАКОНЯВАТ СТРОЕЖИТЕ !
Съгласно параграф 16, ал.1 от преходните разпоредби към Закона за устройство на територията:
”Строежи, изградени до 7 април 1987г., за които няма строителни книжа, но са
били допустими по действащите подробни градоустройствени планове и по правилата и нормативите,
действали по време на извършването им или съгласно този закон
,
са търпими строежи и не подлежат на премахване и забрана за ползване.
Те могат да бъдат предмет на прехвърлителна сделка след представяне на удостоверение от органите,
които са овластени да одобряват съответните инвестиционни проекти, че строежите са търпими.”

Това, обаче, в никакъв случай не значи, че строежът е узаконен, напротив-показва, че е незаконен.

Според мен не само показва, а и доказва ! Сиреч аз си признавам писмено!
За което си плащам съответната държавна такса 100 лв.(някъде), общо разходи към 200 (да речем)!
Ашколсун !
За да не мога след това да претендирам дори съдебно с други аргументи !
Те това е вълчи капан.

Съответно остъклявания не са допускани нито по ПУРНЕС, нито по ЗТСУ, ППЗТСУ,
нито по ЗПИНМ, нито по Закон за благоустройството на населените места в Царство България.
Е, на каква законова база тогава се издават (биха били издавани)
т.н. "удостоверения за търпимост" конкретно за остъклявания на балкони.

Съответно по съдебните дела по казуси "УТ", водени по Административните съдилища,
не открих ни едно из цяла България, касаещо остъклявания,
всички безусловно се отнасят за СГРАДИ, по-малко случаи за жилища -
преустроени тавани и в магазини, сиреч промяна на предназначение.

От изр. второ на пар. 16 ал. 1 ПР ЗУТ може да се заключи,
че удостоверението за търпимост се издава единствено за нуждите на нотариалното производство,
сиреч при нотариални сделки (покупко/продажби) на недвижими имоти.

С други думи, УТ на строежа по пар.16 ЗУТ се издават,
ако се прехвърлят сгради без строителни книжа, строени преди 07.04.1987г.
Нито съм чул,нито видял някой да продава/купува балкон, та бил той и остъклен !
На каква нормативна база се извършва разширително тълкуване на пар.16 ПР ЗУТ
и съответно към СГРАДА се отнася и неделима част от СГРАДА, сиреч БАЛКОН?
Съответно има ли писмен документ, издаден от правомощно лице или институция, къде, какъв, публикация?
И кой съд ще признае законността на такова разширително тълкуване, направено не от законодателя ?

За УТ се изискват :• Заявление по образец; • Документ за собственост; • Копие от скица на имота;
• Доказателства за времето на изпълнение на незаконния строеж (съгл. чл. 225, ал. 5 от ЗУТ),
допустими по ГПК, включително декларации;• Квитанция за платена такса.

Допустимите по ГПК са т.н. " Махленски свидетелства", издадени от акраните на Дядо ми.
Но Баба Мара не е съгласна, по лични причини към Дядо ми, с остъкляването Му и се жалва, sk (37).gif
че Баба Иванка е излъгала с датата на строежа, какъвто и да е.
Съответно Баба Иванка отговаря на Баба Мара по чл.313 НК.
А в случая е налице жалба на Баба Мара по повод остъкляването на Дядо ми (на Чапара дядо му).
Е, кой ще подпише „махленско свидетелство”.Няма такъв.
Аз подписвам декларации, допустимо е по ГПК.
Обаче влизам в спор са Баба Мара по повод подаването на декларация с невярно съдържание, съставомерно по чл.313 НК .
Та защо, питам аз трябва да ручам жабета и по пар.16 ПР ЗУТ, да си платя, и още да се самонафърфоря и на член от НК.

Пиша този пост единствено за да поразкрия подводните камъни на пар.16.
Който желае може да го ползва.
Или да го доразкрие в каквато и да е посока. С молба да ни осветли. sk (43).gif

Аз лично засега ще се въздържа от услугите на пар.16. :D
academil
Експерт

ПредишнаСледваща

Назад към Проблеми в строителството - казуси и дискусии