ДНСК-София, решение за събаряне

Изображение

ДНСК-София, решение за събаряне

Мнениеот AnthonyM на 24 Окт 2011 11:13

Здравейте,

Видях че тук има подобна тема.

Интересува ме може ли ДНСК-София да издаде заповед за събаряне на тераса от 1980 г. (тоест не е ново строителство) и на собствен терен? Терасата представлява разширение на гараж, който е приспособен за живеене. Терена е неподелен между двама собственици и единия иска да я бутне, въпреки че не е част от неговия апартамент, не му пречи с нищо и е там много отпреди той да купи своята част имота и че ще се наруши външния вид и целостта на къщата. Ако поради незнание е изпуснат срока за узаконяване на терасата в общината какво може да се направи. Мисля че вече има решение за събаряне което не знам как е мотивирано. По този начин се нанасят значителни материални щети за поне 10000 лв. освен че се разваля и външния вид, а има и чисто човешки фактор.

Благодаря ви!
AnthonyM
Потребител

Re: ДНСК-София, решение за събаряне

Мнениеот academil на 24 Окт 2011 14:09

Незаконните строежи могат да бъдат узаконени, ако са извършени до 26.07.2003 г.,
и най-късно до 26.01.2004 г. е подадено искане от собственика на строежа до органа,
който е издал или е следвало да издаде разрешението за строеж,
и ако са допустими по разпоредбите, които са действали по времето, когато са извършени,
или по действащите разпоредби на Закона за устройство на територията.

Промяната на предназначението на дадено помещение се третира от Закона (ЗУТ) като нов строеж.
Това означава, че се налага изготвянето на инвестиционни проекти,
които се внасят за одобряване в Общинската администрация и по-точно от Главния архитект на общината, в която се намира помещението.

При Вас, дори и гаражът да е бил построен по законен начин преди 1980 г.,
преустройването му в жилищно помещение чрез разширяване през 1980 г. го прави незаконно строителство,
което би следвало да се узакони в срока до 26.01.2004 г.

Всички незаконни строежи, извършени след влизане в сила на
Закона за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията - 26.07.2003 г. подлежат на премахване.
За незаконният строеж се издава заповед за спиране на строителството,
забранява се достъпа до строежа, след което се премахва със заповед на Началника на ДНСК.
На нарушителя се налага глоба или имуществена санкция.

Заповедта за премахване е индивидуален административен акт
и подлежи на обжалване по съдебен ред, чрез органа,
който го е издал, по реда на Закона за административното производство.

В поднесената информация няма аргументи,
с които бихте се противопоставили правомерно на издадената Заповед за премахване.
Касае се за премахване на разширението, при положение, че самият гараж е законен.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот AnthonyM на 24 Окт 2011 14:28

Може ли малко пояснение:

"Всички незаконни строежи, извършени след влизане в сила на
Закона за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията - 26.07.2003 г. подлежат на премахване."

Добре но ние не сме този случай, гаражът и терасата си стоят от 1980. Единствено са сменени дограми и други неща но не са извършвани преустройства. Това винаги е било част от къщата.

"Промяната на предназначението на дадено помещение се третира от Закона (ЗУТ) като нов строеж."

- Добре, ако се приеме че гаража не се използва по предназначение а в него се живеее..., това е едно нещо, може да се забрани да се живее в него. Но защо трябва да се унищожава.

"При Вас, дори и гаражът да е бил построен по законен начин преди 1980 г.,
преустройването му в жилищно помещение чрез разширяване през 1980 г. го прави незаконно строителство,
което би следвало да се узакони в срока до 26.01.2004 г. "

Ако терасата и гаража не са били узаконени до 26.01.2004 г., поради незнание, означава ли това че няма никакъв начин да се узакони сега?

Доста варварско ми изглежда да се местят хора и да се унищожава собственост без изобщо да се даде въможност на човек да си узакони собствеността. Ако става въпрос за пари или глоби да кажат от ДНСК колко пари искат и да се реши този случай без разрушаване на собственост.
AnthonyM
Потребител

Мнениеот academil на 24 Окт 2011 14:42

За голямо съжаление Вие сте изпуснали сроковете.
А по принцип такива заповеди се издават на база жалба от съседи-съсобственици-неудовлетворени роднини-ВсякаквиТакива.

Пусната Заповед няма спиране, защото подалият жалбата, ще се жалва до по-горна инстанция, и тогава зле за регионалната ДСНК.
В случая не иде реч за самоинициатива на кметството-общината-РДНСК.

При подобни случаи опитните жалбоподатели пускат жалбата паралелно в две инстанции - кметството и РДНСК,
като пояснително (по-скоро заплашително-предупредително) пишат "С копие до..."
Ясно е, че при такива случаи няма спиране на процедурата.

Сега се появи инфо, че и гаражът е незаконен, МНООООООГО КОФТИ СИТУАЦИЯ.

Иди, запознай се със Заповедта, дано да е само за разширението,
и ако е така, пиши, че си съгласен и ще го бутнеш сам.
Иначе отива и гаража...
Зависи жалбата какво точно касае, но ми се чини, че е сериозна война между съседите-съсобствениците...
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот AnthonyM на 24 Окт 2011 15:24

Терасата е върху гаража.

Ами да, точно такъв е случая, другия съсобственик иска да вземе целия имот и оказва тормоз. От това което сте ми отговорили излиза че държавата седи изцяло зад подалия жалбата, няма значение дали в нея има смисъл. Да се бута и толкова. Както в тоталитарната държава се пускаха доноси сега се пускат жалби и държавата обслужва същите тези хора. Не се дава шанс на обикновенните хора да се защитят. Накрая ще видите че на цар Киро нищо няма да му направят а нас ще са ни изнесли защото сме им по удобни да отчитат дейност и да взимат подкупи. И ако не бутнем терасата какво ще направят от ДНСК? С булдозер ли ще дойдат?
AnthonyM
Потребител

Мнениеот academil на 24 Окт 2011 15:35

Този форум е професионален, и строителни теми не се допуска да се политизират.

AnthonyM написа:...Не се дава шанс на обикновенните хора да се защитят.

Това не отговаря на юдидическите постановки в случая - даден е определен срок, който Вие не сте спазили.
Това е юридическият факт.
А от римско време е известен постулатът - незнанието на законите не те оправдава пред тях.

AnthonyM написа:...И ако не бутнем терасата какво ще направят от ДНСК? С булдозер ли ще дойдат?

Обикновено ДНСК наема фирма, строителна, която извършва разрушаването за Ваша сметка.
След това си търси платената сума заедно с лихвите, и своите собствени разходи.
academil
Експерт

Мнениеот AnthonyM на 24 Окт 2011 16:07

Това което сте описали може да се нарече само по един начин - чиновнически произвол.

Документите на подателя на жалбата бяха пълни с несъотвествия, грешни дати и т.н., но за ДНСК това няма значение - важното е да се бута. Би трябвало да е точно обратното, нещо построено трябва да се събаря само ако няма никакво друго решение.
Последна промяна AnthonyM на 24 Окт 2011 16:21, променена общо 1 път
AnthonyM
Потребител

Мнениеот academil на 24 Окт 2011 16:17

Уважаеми, Вие поискахте съвет,
такъв Ви беше предоставен на ниво юридическа консултация,
при това съвсем безплатно.
Поведението Ви е абсолютно недопустимо и неприемливо.

А трябва да Ви е известя още,
защото очевидно твърде много неща Ви липсват -
освен знания, то и култура, и държане,
ако трябва да бъда конкретен - абсолютно всичко,
а това са неща, без които даже и маорите няма да Ви търпят.
Освен да събирате центове пред някое WC.

Всъщност моето лично мнение, че точно такива креатури като Вас са основата,
върху която процъфтява и чалгакултурата, и изобретателните мошеници,
с една дума Андрешковщина...

ПП. Постът е непроменен, и е написан преди промяната на последния пост на AnthonyM.
academil
Експерт

Мнениеот AnthonyM на 24 Окт 2011 16:30

Аз пък много се радвам че вие показахте истинското си лице. Аз много съжалявам хората които са принудени да се занимават с такива като вас и вашите юридически съвети. Бъгарската съдебна система и институции са една клоака и ако няма натиск от страна на хората и обществото нищо няма да се промени.

За ваша информация аз съм човек с високи доходи - плащам бая данъци на месец (за да може пенсии като теб да не висят пред WC-то и служителите в ДНСК да си взимат заплатите).
Последна промяна AnthonyM на 24 Окт 2011 18:06, променена общо 2 пъти
AnthonyM
Потребител

Мнениеот academil на 24 Окт 2011 16:38

Е, няма да те мисля да си платиш на ДНСК. :lachtot:

С тези високи доходи защо не отиде при адвокат, ами си се лепнал тук.
И ревеш за някакви си 10-на хиляди лева... :lachtot:

И като гледам с нищо непредизвиканите обиди, явно си такъв отвсякъде,
този жалбоподател май има право, и ми става симпатичен. :D
academil
Експерт

Мнениеот AnthonyM на 24 Окт 2011 18:22

Ако прочетеш внимателно какво си написал ти си този който сипе обиди. Прощавам ти за деменцията. Жалко е само че си стигнал дотам да се кефиш на проблемите на другите. После не се чудете защо хората си тръгват от тази държава, защо бизнеса не върви, защо няма инвестиции. Никой не иска да инвестира, да си купи имот и т.н. ...., при положение че на другия ден на вратата ще му цъфне някой агент на ДНСК, РДНСК, МРРБ или някоя от другите безброй служби с безкрайни правомощия за да го изнудв. Ако за вас хората от комунизма е нормално да живеете в страх и доноси за младите хора това не е нормално и те ще се махнат. Малкото останали нормални хора трябва да престанем да плащаме данъци!
AnthonyM
Потребител

Мнениеот academil на 24 Окт 2011 18:35

Може и да е така според теб, обаче няма как да прочета твоите, изтритите постинги.
По-скоро другите четящи да ги прочетат.
Защото аз не си трия постовете, досега не съм го правил,
нито съм трил постинги на други списващи, каквито и да са.
academil
Експерт

Мнениеот batman на 24 Окт 2011 19:43

academil, възхищавам се на Вашата търпеливост и коректност при развиването на темата!
На този, който Бог му е взел, никой не може да му даде!
Като резултат се оформя извода: на "тези с парите" им пречат законите, съда, съседите, обществената отговорност и с една дума - цялата държава!
Препоръка: щом е заседнал върху незаконният си строеж от 1980г. и е стигнал до тука, явно е необходимо да смени държавата!
Тогава: Прав му път! moil.gif
batman
Активист

Мнениеот Flo на 24 Окт 2011 20:26

AnthonyM написа: Ако за вас хората от комунизма е нормално да живеете в страх и доноси за младите хора това не е нормално и те ще се махнат.!

Където и да се махнат младите хора ,никъде няма да намерят място ,дето може да си строят без страх незаконно, например гараж с тераса за живеене и да останат без санкции ,а санкциите на някои места са бързи и жестоки. В най-голямата демокрация, например САЩ ,броят на затворниците е около 10 % от целокупното население. Ефективно зад решетките са 2,5 млн. души. Айде момко,там да си, и да не те е страх , като не си плащаш данъците и да си строиш каквото ти кефне да видим как ще стане тази работа! В Обединеното Кралство е същата работа и по едно време държаха световния рекорд по брой на затворници на глава от населението. Затова са законите -за да се спазват и се надяваме и тука да стане практика, като тази заповед за събаряне на незаконна постройка и като има ред и законност младите хора няма да ходят никъде ,защото ще е защитен, както обществения, така и личният им интерес.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот AnthonyM на 25 Окт 2011 10:55

,броят на затворниците е около 10 % от целокупното население. Ефективно зад решетките са 2,5 млн. души.

това прави 1 % а не 10 %, щатите не са 25 милиона! Това показва колко си грамотен, но няма значение...., за вас партийните функционери има специална математика, важно е пропагандата да разбирате....

probcho стари комуняго, при Сталин и Хитлер процента затворници беше 30% и по добре ли ти беше? какво си тръгнал да ме плашиш с затвор, всички които са недоволни от държавата ли ще вкараш в затвора? Та това са 95% от хората! Аз уважавам и спазвам законите, никога не съм крал нищо. Никъде в нормалните държави няма паралелни на държавата структури като ДНСК и РДНСК които не се отчитат пред никого и които имат неограничени правомощия. В САЩ чиновника също ще влезе в затвора ако си позволи произвол и там съдебната система работи. По този начин държавата се превръща за обикновенните хора единствено в репресивен орган. Я иди да пратиш някой агент на ДНСК или бирник по селата да остане без зъби! И защо е тази омраза ? Като си тръгнем оттук кой ще ти плаща пенсията? Цар Киро ли?

С такива като теб се връщаме към тъмното комунистическо и тоталитарно минало. От РДНСК установиха че има нередности в документите, че срока е изпуснат поради немарливост от дирекция "Архитектура и Благоустройство" и т.н..., но отговора беше ми ние ще си издадем решение за събаряне а вие после си обжалвайте! Това единствено показва безчовечното и безлично отношение на държавата към хората и ти би трябвало да се засрамиш че заставаш зад тях.

За да не ме обвиняват че съм изтрил нещо ето какво бях написал в първия пост - "Ако ми бутнат терасата и аз ще гледам като Андрешко да бутна бирника в калта".
AnthonyM
Потребител

Следваща

Назад към Проблеми в строителството - казуси и дискусии