Озаконяване на вече построена къща

Изображение

Озаконяване на вече построена къща

Мнениеот ujcmd на 27 Юли 2011 16:47

Здравейте,
следният въпрос -
може ли да се озакон (да се изкара акт 16) вече построена двуетажна селска къща?
Къщата има нотариален акт заверен от общината.
Ако все пак може да се озакони какъв е пътят по който трябва да се мине?

Ще се радвам на съвети и мнения.
ujcmd

Re: Озаконяване на вече построена къща

Мнениеот academil на 27 Юли 2011 17:31

ujcmd написа:...Къщата има нотариален акт заверен от общината...

В общината се регистрира нотариалният акт за имота, а той се издава само на завършени сгради,
т.е. необходимо е сградата да има акт 16, който удостоверява,
че тя отговаря на всички държавни изисквания и е построена съгласно одобрения проект.

Няма нужда от никакви други актове, щом къщата има НА.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот batman на 06 Авг 2011 11:21

academil написа:Няма нужда от никакви други актове, щом къщата има НА.

Напълно грешно мнение!
То би било частично вярно при положение, че страната ни е като белите държавици!
Узаконяване на къща - няма в правния мир! Вече!
Но ако се представят повече данни, може би ще се разбере дали е "възможно"! Много е важно и населеното място! Както и кога е построена къщата!
По принцип - в момента се намирате в ситуация на "незаконен строеж", което от своя страна крие риска от възможността за издаване на заповед за премахване на строежа!
batman
Активист

Мнениеот academil на 06 Авг 2011 11:33

Имам апартамент с НА, но никакви актове към него. sk (25).gif
Също ли е незаконен и подлежи на бутане ? sk (23).gif
А къщата на село няма дори НА, и никакви актове...

Впрочем написаното мнение е на юрист на строителна фирма.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот satansho на 06 Авг 2011 12:46

според мен пробчо се попресоли малко :) с какво е чак толкова важно населеното място? законите не важаха ли на всякъде на територията на Р. България ?

probcho написа:Много е важно и населеното място! Както и кога е построена къщата!По принцип - в момента се намирате в ситуация на "незаконен строеж"..

това че няма никакви книжа не я прави незаконна, ако е построена по действащия по времето на строежа закон. иначе е доста интересна ситуацията постройка която не е спазени дейставащите изисквания в същото време държавата си събира данък в/у нея. sk (13).gif
от друга страна ако е построена в нарушение предполагам че с някоя жалба някой който е решил че не си му приятен, може да задейства така широко рекламираната напоследък рднск . не вярвам чак хеликоптер да отпуснат, но ще създадат главоболия което изглежда им е една от основните функции. на практика много от къщите по селата нямат нито книжа, нито са спазени необходимите отстояния.което поставя в изключително деликатно (да не кажа направо разкрачено) положение тази институция. като резултат получаваме един орган който прекрасно служи за упражняване на натиск и манипулация. доколкото знам въпросната институция работи изключително по сигнали, а не обикаля и да размахва багери тъй че ..
Аватар
satansho
Нарушил правилата на форума
Нарушил правилата на форума

Мнениеот Flo на 06 Авг 2011 17:00

ujcmd написа:Здравейте,
следният въпрос -
може ли да се озакон (да се изкара акт 16) вече построена двуетажна селска къща?
Къщата има нотариален акт заверен от общината.
Ако все пак може да се озакони какъв е пътят по който трябва да се мине?

Ще се радвам на съвети и мнения.

Това ми напомня ситуацията ,при която имаш карта за автобус и за всеки случай си купуваш и билет за автобуса.
Щом е отразена къщата в нотариалния акт си е достатъчно законна. С нотариариалния акт можеш да си извадиш скица от кадастъра и ако се окаже,че няма такава,чак тогава почва бягането на дълги разстояния.На мен ми се случи грешка при съставянето и една стая на съседа беше начертана в моя имот и ми коства месец време и към 350 лв. докато се изправи геодезичната грешка.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот batman на 06 Авг 2011 20:48

academil написа:Имам апартамент с НА, но никакви актове към него. sk (25).gif
Също ли е незаконен и подлежи на бутане ? sk (23).gif

Купил си готов "продукт"! Ако е от новото строителство е следвало да си искаш и копие от документа за ползване - разрешение или удостоверение! Може би е хубаво преди да се ползва думичката "незаконен" да се знае пълния обем на съдържанието...
academil написа:А къщата на село няма дори НА, и никакви актове...

Ами ползвай си я така, ама как ще докажеш, че е твоя собственост - незнам....
academil написа:Впрочем написаното мнение е на юрист на строителна фирма.

Те пък юристите какво ти разбират от строителство! Laie_67.gif
Мога само да го посъветвам да си прави подробна справка преди това!
satansho написа:според мен пробчо се попресоли малко :) с какво е чак толкова важно населеното място? законите не важаха ли на всякъде на територията на Р. България ?

Не съм се пресолил! Пък и салтите ги обичам с повечко овкусяване... Населеното място е важно от гледна точка наличие на подробен устройствен план или дворишно-регулационен план! Но това е твърде обширен въпрос....
satansho написа: това че няма никакви книжа не я прави незаконна, ако е построена по действащия по времето на строежа закон. иначе е доста интересна ситуацията постройка която не е спазени дейставащите изисквания в същото време държавата си събира данък в/у нея. sk (13).gif

От времето на Царство България (след освобождението) има книжа - някои са наричали позволително, други разрешително! Най-елементарното е Разрешение за строеж! До колкото разбрах в нашият случай няма дори и такова!
За данъка - събира се данък върху деклариран имот! Декларацията си я попълва всеки сам! В последно време някои данъчни започнаха да "подпитват" дали "декларираната сграда е законна"! Към момента законовото положение е - след придобиване на документ за въвеждане в експлоатация имота се декларира пред данъчните в едно с документа за собственост...
satansho написа:от друга страна ако е построена в нарушение предполагам че с някоя жалба някой който е решил че не си му приятен, може да задейства така широко рекламираната напоследък рднск .

За това иде реч: човека иска да се предпази от такива "доброжелатели"! Само дето карацута е сложена преди коня!
satansho написа: на практика много от къщите по селата нямат нито книжа, нито са спазени необходимите отстояния.което поставя в изключително деликатно (да не кажа направо разкрачено) положение тази институция.

На практика е така, но има и други документи които се вземат под внимание при преценката за незаконен строеж! Така че недей да плашиш бабата на село! sk (3).gif
Flo написа:
Щом е отразена къщата в нотариалния акт си е достатъчно законна. С нотариариалния акт можеш да си извадиш скица от кадастъра и ако се окаже,че няма такава,чак тогава почва бягането на дълги разстояния.

Отразяването на строежа в нотариалния акт не винаги означава напълно законен строеж!
Затова при подадената оскъдна информация не може да се каже нищо конкретно! Не случайно поисках уточнение - кога, къде и как е построена къщата!
Сега, в духа на разискванията, мога да добавя питането си: от кога е нотариалния акт, какво е съдържанието (не ме интересуват имена, ЕГН-та, нито стойност на покупката) и какви са съпътстващите документи към него...
Ама стана твърде "правна" темата, че не знам дали попада в обхвата на тукашния форум!
batman
Активист

Мнениеот Flo на 06 Авг 2011 21:40

probcho написа:Отразяването на строежа в нотариалния акт не винаги означава напълно законен строеж!

Да не би да казваш,че нотариуса може да актува нещо незаконно?

Строежа става недвижима собственост и може да бъде обект на покупко-продажба при акт 14 /състояние на груб строеж/ и съответно нотариално заверен договора за сделката. От там нататък текът срокове /5 г./ до въвеждане в експлоатация с Разрешително за ползване. Мнозина удължават този срок с цел да не плащат данък сгради особено ако са присъединени към тока и водата ,но дори и това не прави строежа незаконен.Въобще кой строеж е незаконен пише ясно в ЗУТ. Във въпроса на питащия се споменава къща а не строеж при това къщата е с нотариален акт.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот batman на 06 Авг 2011 22:36

Flo написа:Да не би да казваш,че нотариуса може да актува нещо незаконно?

Строежа става недвижима собственост и може да бъде обект на покупко-продажба при акт 14 /състояние на груб строеж/ и съответно нотариално заверен договора за сделката. От там нататък текът срокове /5 г./ до въвеждане в експлоатация с Разрешително за ползване. Мнозина удължават този срок с цел да не плащат данък сгради особено ако са присъединени към тока и водата ,но дори и това не прави строежа незаконен.Въобще кой строеж е незаконен пише ясно в ЗУТ. Във въпроса на питащия се споменава къща а не строеж при това къщата е с нотариален акт.

Имам съставени нотариални актове за сгради, без същите да представляват законен строеж по смисъла на ЗУТ.
Това, което твърдиш за акт 14 - не споря! Посочения от теб 5г срок ме кара да се усмихвам... Не виждам логиката в него! Радвам се, че споменаваш ЗУТ! Надявам се да стъпваме на една и съща правна основа!
Човека търси акт 16! При действието на ЗУТ за двуетажни сгради не се съставя такъв акт! Но при действието на ЗТСУ е съставян! Ако си забелязал не се споменава кога е построена сградата, което поражда възможността за гадаене относно законността на постройката!
Предвид факта, че човека споменава
ujcmd написа:Къщата има нотариален акт заверен от общината.

ме навежда на мисълта, че същият не може да борави добре с документите!
Ако се наложи да детайлизирам анализа си по поста на автора на темата, предполагам, че повечето писали след моя първи пост, ще разберат защо съм го написал!
И последно да вметна:
Flo написа: Във въпроса на питащия се споменава къща а не строеж при това къщата е с нотариален акт.

масовия потребител неправи разлика между строеж и готова въведена в експлоатация сграда!
За сега спирам до тук с очакване автора да даде повече информация! sk (23).gif
batman
Активист

Мнениеот Flo на 06 Авг 2011 22:58

Добре,да почакаме да видим как е оформен текста в нотариалния акт! По начало смятам да разуча тази тема в детайли защото следващия месец ,ако не мине котка път съм пред акт 14 и какво ме чака после живо ме интересува.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот kiko2012 на 22 Авг 2013 16:43

Здравейте,

Предстои ни да закупим имот в близост до София. Къщата е в състояние на груб строеж - измазана отвън с поставена дограма, без електро и ВиК инсталации. Все още не сме огледали документите, но бихме искали да ви помолим за съдействие - Какво да гледаме, когато се срещнем с продавача! Знаем, че къщата е в това състояние от 2005 година. Къщата (строежът) е била ипотекирана, което ни кара да си мислим, че има акт 14 със сигурност. Какво обаче ще се случи в последствие, когато започнем да оформяме документите за Удостоверението за въвеждане в експлоатация? Кой ще се подпише в Акт 15, когато е минало толкова време? Има ли процедура в такива ситуации?

Благодаря на всички, които ще се включат!
kiko2012

Мнениеот academil на 22 Авг 2013 17:40

kiko2012 написа:Здравейте...

Първо - налице ли е акт Обр.10 за спиране на строежа.
Второ - налице ли е акт Обр.14 за приемане на част Конструктивна на строежа.
Съставя се и се подписва от инвеститора (възложителя), консултанта (строителния надзор) и проектанта.
Заедно с акта за констатиране на строителството се издава и удостоверение от общинската администрация по чл. 181, ал. 2 от ЗУТ.

Фирмата, осъществявала НСН на строежа е длъжна да има тези документи.
Копия от тези документи трябва да се съхраняват и в Архитектурно-строителния отдел на Кметството.
Въобще, направете си копия на абсолютно всички документи - актове, протоколи, предварителни договори и пр. на строежа.

При възобновяване на спряно с акт Обр.10 строителство -
молба до кмета за издаване на разрешение за продължаване извършването на строителство еди-къде-си по УПИ.

След това - акт Обр.15.
Това е документът, с който се констатира, че сградата е напълно завършена.
Документът се съставя от инвеститора (възложителя), строителя, консултанта (строителния надзор) и проектанта (по всички части).
Целта на акт 15 е да установи състоянието и готовността на строежа за въвеждането му в експлоатация.
Документът се подписва както от компетентните длъжностни лица, така и от собствениците.
Акт образец 15 служи за установяване на годността за приемане на строежа, вкл. и на отделни етапи, в случая Част Ел и Част ВиК.
Той е констативен акт, с който се удостоверява, че строежът, респ. отделните негови части, е изпълнен съобразно одобрените проекти.

Накрая - акт Обр. 16 и Удостоверение за въвеждане в експлоатация от съответния главен архитект при съответната община.

Ако имате въпроси - пак елате тук, или в адвокатска кантора - по 50 лева на въпрос.
academil
Експерт

Мнениеот kiko2012 на 22 Авг 2013 18:02

academil написа:
kiko2012 написа:Здравейте...

Първо - налице ли е акт Обр.10 за спиране на строежа.
Второ - налице ли е акт Обр.14 за приемане на част Конструктивна на строежа.

Ако имате въпроси - пак елате тук, или в адвокатска кантора - по 50 лева на въпрос.

Много благодаря за насоките! Ако се наложи ще се възползвам и от адвокатската кантора.
kiko2012

Назад към Проблеми в строителството - казуси и дискусии