КАК ДА ПОСТЪПЯ ЗАКОННО?

Изображение

КАК ДА ПОСТЪПЯ ЗАКОННО?

Мнениеот apokalipsis2001bg на 21 Юни 2011 10:16

Здравейте.
Пъро поздравление за сайта,форума и всичко.За първи път се сблъсквам с проблем от такова естество и се надявам да помогнете.Прочетох темите подобни на моя проблем,но все още не съм на 100 % наясно.Започнал съм ремонт.Присъединявам двете си тераси към стайте, премествам си парното /централно/ под вече прозорците на стайте,сменям предназначението на 2 от трите стай./кухничката става на спалня,а хола на всекидневна с кухнески бокс/.И подменям ВИК като премествам водомерите вън от апартамента както е при новото стройтелство.Как да осъществя този мой план законно.До колкото разбирам от форумите трябва да взема от кадастара чертежа на апартамента , да взема разрешение от комшийте за ремонт,архитекта да направи промените по апартамента и да искам разрешение от общината за ремонт.Говорих с архитект,който ще ми разчертае всичко,но това достатъчно ли е.Трябва ли ми стройтелен надзор за обекта и трябва ли да си вадя паспорт?Искам всичко да е законосъобразно,но без излишно тичане и излизане от средства!
Благодаря ви предварително.
apokalipsis2001bg

Re: КАК ДА ПОСТЪПЯ ЗАКОННО?

Мнениеот Стилиян Лукаров на 21 Юни 2011 21:20

Всичко което си написал е вярно - трябва да е законно! Строителен надзор няма работа при твоя ремонт. Разрешение от съседи - съмнявам се да е необходимо. План от архитект и разрешение от общината, това е което ти трябва. Не съм сигурен, че е необходимо да вадиш и паспорт.
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот apokalipsis2001bg на 21 Юни 2011 21:45

Ако предположем,че всичко е ок с архитекта и разрешението от общината,след преключване на рамонтните дейности трябва ли някой да провери обекта и да каже "добре всичко е по-план".Или не е нужно някъде да се декларира,че ремонта е завършен?
Благодаря предварително отново!
apokalipsis2001bg

Мнениеот valmet на 21 Юни 2011 21:47

Извинявам се за въпроса,понеже не е свързан с темата на колегата.И за да не пускам нова,се възползвам тук.Ако питането ми е неуместно или автора на темата не е съгласен,а и отговорните лица във форума сметнат за добре-нека се изтрие поста ми.
Та въпроса е такъв-каква е процедурата за да направи човек законна външна топлоизолация на жилището си,което е находящо в жилищен блок или кооперация?Сиреч-има етажна собственост!
Щото нещо в общината ме баламосват май!
..искрените разговори водят до разумни решения!
Аватар
valmet
СМР
СМР

Мнениеот batman на 21 Юни 2011 21:50

Архитект - по твой избор.
Конструктор - на всяка цена.
Съгласие от съседите - необходимо.
Разрешение за строеж - наложително.
Технически паспорт - без него няма как.
Строителен надзор - в кой етап? - и каква е сградата която обитавате?
Последна промяна batman на 21 Юни 2011 21:51, променена общо 1 път
batman
Активист

Мнениеот batman на 21 Юни 2011 21:50

valmet написа:Извинявам се за въпроса,понеже не е свързан с темата на колегата.И за да не пускам нова,се възползвам тук.Ако питането ми е неуместно или автора на темата не е съгласен,а и отговорните лица във форума сметнат за добре-нека се изтрие поста ми.
Та въпроса е такъв-каква е процедурата за да направи човек законна външна топлоизолация на жилището си,което е находящо в жилищен блок или кооперация?Сиреч-има етажна собственост!
Щото нещо в общината ме баламосват май!

Каква ще е топлоизолацията?
batman
Активист

Мнениеот valmet на 21 Юни 2011 22:30

probcho написа:Каква ще е топлоизолацията?

Външна,EPS,10 см.Без да променям цвета на сградата,ще се постарая да го докарам едно към едно.
То не бяха ли събрания на съсобствениците,то скици,визи,сега пък проект за енергийна ефективност! z_ile3511.gif
..искрените разговори водят до разумни решения!
Аватар
valmet
СМР
СМР

Мнениеот Стилиян Лукаров на 21 Юни 2011 23:56

probcho написа:Архитект - по твой избор.
Конструктор - на всяка цена.
Съгласие от съседите - необходимо.
Разрешение за строеж - наложително.
Технически паспорт - без него няма как.
Строителен надзор - в кой етап? - и каква е сградата която обитавате?

Малее probcho, от кога започнахме да зависим от съседите при ремонт в къщи?
Все си мисля, обаче че строителния надзор не е задължителен при ремонти.
А това за техническия паспорт не го знаех.
SHL - Строителство и ремонт
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот batman на 22 Юни 2011 07:15

admin написа:Малее probcho, от кога започнахме да зависим от съседите при ремонт в къщи?
Все си мисля, обаче че строителния надзор не е задължителен при ремонти.
А това за техническия паспорт не го знаех.

При ремонт в дома - не! Но така описания ремонт засяга общи части в сградата, инсталации, промяна на фасадата и разни други такива... Затова и трябва съгласие на етажната собственост!
Строителния надзор е в зависимост от категорията на строежа! Реконструкции, преустройства, основни ремонти и смяна на предназначението на строежите носят категорията на самия строеж! В случай, че имаме средно застрояване - четвърта категория, то и ремонта може да се окаже в тази категория! А тогава и стр. надзор е задължителен!
Техническия паспорт - едно от условията за издаване на разрешение за строеж при реконструкции, преустройства и основни ремонти!
batman
Активист

Назад към Проблеми в строителството - казуси и дискусии