Ново строителство ли е ?

Изображение

Ново строителство ли е ?

Мнениеот gogo_1 на 01 Ное 2010 11:37

Заздравяване с цимент и бетон на стар дувар от турско време ново строителство ли е ?
gogo_1
Потребител

Re: Ново строителство ли е ?

Мнениеот Стилиян Лукаров на 01 Ное 2010 12:03

Не! Ремонт, реновиране или реставрация - което от трите си избереш, но не и ново строителство! :)
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот gogo_1 на 01 Ное 2010 12:14

Благодаря за отговора.
gogo_1
Потребител

Мнениеот batman на 01 Ное 2010 19:50

Не разбрах какво точно ти е питането!
Но така зададен въпроса и дадения отговор е истина! sk (3).gif
batman
Активист

Мнениеот gogo_1 на 02 Ное 2010 09:44

Е, да уточня. Моят двор е денивелиран спрямо имота на съседа/аз съм на по-високото място/. Денивелацията е +2 м. Този дувар е на границата и 90 % от него се явява като подпорна стена. Съседа постоянно ми мрънкаше , че дувара се рушал и пропадал в неговия двор. Накрая ми писна, наех майстори и ремонтирахме дувара, който поначало си беше сух, като циментирахме камъните и заздравихме основата с бетон. това преди 6 години. И сега изведнъж съседа пуснал жалба до ДНСК , че съм построил нов дувар в неговия двор. Та въпросът ми по-конкретно беше дали за този ремонт е трябвало да искам строително разрешение ?
gogo_1
Потребител

Мнениеот dango на 02 Ное 2010 10:19

Според мен щом този дувар дели двата имота, то би следвало ремонта и подръжката му да е със сподлено участие по 50% на двете страни, а не само твоя грижа.
Що се отнася за това дали трябва строително разрешение или по-точно казано документи са нужни за извършване на ремонт, въпроса е малко деликатен. Онася се до това дали променяш конструкцията на дувара /подпорната стена/ или не! Ако според специалисти си променил конструкцията чрез влагането на бетон ще трябва да се представи проект, да се завери от общината, да се издаде строително разрешително и т.н. документи, което е доста разправия.
Ако обаче не е променена конструкцията може да се мине за козметичен ремонт, при което не следва да се уведомяват съответните органи. Щом съседа ти се е оплакал в ДНСК, би следвало да дойдат техни представители трябва да направят оглед, констивен протокол, след което да излязат с решение дали си влязъл или не неправомерно във неговия имот.

А ти междувременно, ако нямаш, си пусни молба в общината за издаване на актуална скица на твоя имот. Там ще се видят ясно границите на имотите. Ако е нужно си извади и удостоверение за съответствие.

Между другото съседа ти как знае точно къде минава линията на двата имота, за да претендира за навлизане в неговия имот? Той има ли актуална скица на имота?
Аватар
dango
Активен потребител

Мнениеот gogo_1 на 02 Ное 2010 10:44

Актуална скица няма представена. И друго да попитам - чувал съм, че при мащаб 1:500 на скицата няма как да се отчете навлизане в имота по-малко от 50 см. Дувара - подпорна стена е разположен точно както си трябва - по равно в двата имота, както си е бил винаги. Обща дебелина 60 см. по 30 см. от всяка страна. А това удостоверение за съответствие какво отразява - за първи пат го чувам.
gogo_1
Потребител

Мнениеот dango на 02 Ное 2010 15:02

Последните скици, които съм вадил ги издават в мащаб 1:1000, където един 1мм от скицата отговаря на 1м. от терена, при което е абсурд да се отчете разстояние по малко от 1м. Но дори и в мащаб 1:500 да е, където 1мм от скицата ще отговаря на 0,5м. от терена пак е доста неточно. На практика без заснемане с геодезически инструменти няма как да се докаже навилизане в съседния имот.

А удостоверение за съответствие се вади в случаите, когато има изменение на регулациония план. Казах го защото през годините доста често се случва да са настъпвали изменения в регулационните планове, за които общината кога уведомява, кога не собствениците и в един момент се оказва, че даден имот вече не се води УПИ-685, а е УПИ X-357. Това удостоверение се издава за това, да докаже, че става дума за един и същи имот, защото в документите за собсвеност или суперфиция фигурира обикновено първоначалното УПИ.
Последна промяна dango на 02 Ное 2010 15:14, променена общо 1 път
Аватар
dango
Активен потребител

Мнениеот gogo_1 на 02 Ное 2010 15:13

Благодаря за отговора, ще отида и при адвокат.
gogo_1
Потребител

Мнениеот batman на 02 Ное 2010 22:35

gogo_1 написа:Накрая ми писна, наех майстори и ремонтирахме дувара, който поначало си беше сух, като циментирахме камъните и заздравихме основата с бетон. това преди 6 години.

Искаш да кажеш, че си го съборил и си го преизградил?
batman
Активист

Назад към Проблеми в строителството - казуси и дискусии