груб строеж и съсобственик

Изображение

груб строеж и съсобственик

Мнениеот malchev на 27 Яну 2010 17:42

Вашия форум е много полезен. Моя проблем е следния: със съсобственик строим в общ парцел две отделни сгради, които са разположени огледално. Сградите са промишлени постройки - 5-та категория. Всички документи са издадени на името на двамата. Сега той е завършил на груб строеж, аз обаче едно помещение не съм построил изобщо. Сега можем ли да разделим имота на две равни части при нотариус? След това ако искам да си довърша постройката, трябва ли пак да вадя ново разрешително само на мое име?
malchev

Re: груб строеж и съсобственик

Мнениеот malchev на 27 Яну 2010 17:43

new-user.gif
malchev

Мнениеот batman на 28 Яну 2010 00:10

sk (43).gif
Ами така се получава на практика! Нали ще има нов имот, а разрешителното е обвързано с идентификацията на имота!
Предполагам, че и всички издавани актове ще са "общи" за цялата сграда - нали се води един обект!
Може би има и други специфични неща, но за тях се изисква подробно запознаване с документите !
batman
Активист

Мнениеот i_mandolin на 08 Авг 2011 19:05

Здравейте!
Случайно попаднах на този форум и мисля, че е от голяма полза за всички, които са попаднали на него. Имам един проблем, свързан с разрешение за строителство. Става дума за това, че баща ми и чичо ми имат всички необходими документи за строеж, но при представянето им пред общината - баща ми получава писмо, че трябва да смени името на строежа. Значи - ще строим в дъното на дворно място. На молбата за започване на процедурите по "ходене по мъките" са се подписали Главен архитект, Юрист и Кмета на общината, но писмото което получаваме е подписано от заместник-кмета. Има ли някой представа какъв е този омагьосан кръг дето се сформира и как след като веднъж кмета си дава подписа към молбата за построяване на жилищна сграда изведнъж заместник-кмета решава че трябва да и се смени името - например на офиси. Ако някой има представа за това как трябва да постъпя - нека помага.
Благодаря предварително.
i_mandolin
Потребител

Мнениеот batman на 08 Авг 2011 20:37

Здравейте!
Трудно може да се даде еднозначен отговор на въпроса! Ако имате вече издадено разрешение за строеж - е лесна работа, но ако нямате - е друга работа! Силно любопитство напира в мен да видя как точно са казали, че трябва да се смени името на строежа!
Към момента оставам с впечатлението, че е проектиран строеж(предполагам жилищна къща), който попада в имот предназначен за обществено-обслужваща дейност или друга! Предвид невъзможността да се допусне основно застрояване в имота, което не отговаря на определеното с подробния устройствен план предвидено застрояване! Макар че, ако смените името от къща на офиси, всеки който разглежда проектите на "офиса" силно ще се чуди от наличието на спалня, баня и килер(примерно)!
Може би по подробна информация би стеснило сферата на предположенията!
batman
Активист

Мнениеот i_mandolin на 09 Авг 2011 08:37

Здравейте отново. Ето и малко повече яснота по въпроса ми от вчера.
Значи - писмото гласи: Относно инвестиционен проект за "жилищна сграда" (стара застройка) в УПИ I Квартал .....
Уважаеми господа,
уведомяваме ви, че съгласно протокол N? 25 решение 5 от 12/07/2011 на ОЕС, внесения инвестиционен проект за жилищна сграда - второ застрояване в поземлен имот с идентификатор .... по ГК на гр. ...., ще бъде одобрен след промяна на наименованието на сградата в съответствие с одобрен ЗП със заповед 887 от 10/11/1997г. Проектите за поправка могатда се получат от общината. Следва подпис на заместник-кмета на общината.

Още малко подробности - значи баща ми има издадена виза за изработване на инвестиционен проект за жилищна сграда, която е подписана от Кмета на общината, Главния архитект на общината и Юрист-консула на общината.

Вчера баща ми е ходил при същия главен архитект за да види какво може да се направи, при което е бил третиран много зле.

Направения проект според дадената виза за изработване на проект е за жилищна сграда с височина до 8,50м т.е. ниско строителство.

Май ще трябва да се занимаваме с игра на думи, за да опишем какво ще строим т.е. жилищна сграда но с други думи. Ако имате някои варианти в предвид - споделете ми ги за да продължим с ходенето по мъките.

Лек ден.
i_mandolin
Потребител

Мнениеот batman на 09 Авг 2011 11:01

i_mandolin написа:Значи - писмото гласи: Относно инвестиционен проект за "жилищна сграда" (стара застройка) в УПИ I Квартал .....
Уважаеми господа,
уведомяваме ви, че съгласно протокол N? 25 решение 5 от 12/07/2011 на ОЕС, внесения инвестиционен проект за жилищна сграда - второ застрояване в поземлен имот с идентификатор .... по ГК на гр. ...., ще бъде одобрен след промяна на наименованието на сградата в съответствие с одобрен ЗП със заповед 887 от 10/11/1997г. Проектите за поправка могатда се получат от общината. Следва подпис на заместник-кмета на общината.

Не стана ясно: как така "стара застройка", а сега внесени инвестиционни проекти?
До колкото се разбира от текста: в един и същи имот искате да строите нова жилищна сграда при наличието на вече такава! В текста на писмото е посочено, че строителството следва да е съобразено с предвижданията на одобрения Застроителен План от 1997г. в общината. Предполагам, че след справка в общината и изискана от Вас извадка от действащият към момента застроителен план ще разберете какво точно можете да строите, къде и с какъв обхват!
Другият вариант е: да си наемете архитект(с опит в градоустройството) за изработване на изменение на сега действащият застроителен план в обхват Вашият имот с предмет на плана - допускане по законоустановения ред исканото от Вас застрояване!
batman
Активист

Мнениеот i_mandolin на 09 Авг 2011 16:59

Съжалявам, че е необходимо все да допълвам нещо, но то е от неяснотата какво точно трябва да ви напиша. Сега ще ви напиша по-подробно за какво става въпрос.
Основния строеж в парцела е съсобствена къща на баща ми и чичо ми. Имаме голям двор. След договаряне с чичо ми, баща ми подава заявление за строеж в дъното на двора. На базата на това, му издават Виза за изработване на инвестиционен проект по заявление N? ... от ............. На основание член 140 от ЗУТ и ЗРП удобрен със заповед N? 887 - 10/11/1997 г. на Кмета на Община ......., параграф N? 6, ал. 1 от преходните разпоредби на ЗУТ.
Визата се издава за проектиране на жилищна сграда в УПИ I, имот с идентификатор .... по ГП на града, ниско застрояване с височина до 8.5м., свързано със застрояването в УПИ XXVII. При проектиране да се спазват устройствените показатели на УПИ съгласно наредба N? 7 на ПНУОВТУЗ. Проекта да се изготви в съответствие с изискванията на ЗУТ - Наредба N? 7 за ПНУОВТУЗ.
Прилагат се: Скица от Общината, Скица от Кадастъра, Копиа на нотариални актове, Удостоверение за насаледници.
Скицата е подписана от същата тази главна архитектка на Общината, която вчера се е държала зле с баща ми и която сега също твърди, че трябва да се смени името на проекта, т.е. да не е жилищна сграда. следват подписи на кмета и на юриста към общината. Това е засега. Ще съм благодарен на всякакъв съвет, както и на това да ми кажете - това не е ли проблем на архитектката изработила проекта и не трябва ли тя да оправи всичко това. При крайност, може ли да я съдим за получените пари?
Благодаря предварително.
i_mandolin
Потребител

Мнениеот batman на 09 Авг 2011 21:28

Отново ме карате да гадая sk (43).gif Но....
С наличното застрояване на жилищната сграда(в която живеят баща Ви и чичо Ви) явно са изчерпани предвидените показатели за застрояване (това е друг въпрос)! Предполагам, че с допуснатото застрояване с виза от гл.архитект, се има предвид допълващо застрояване, а не основно(жилищно, както излиза)! Самият факт, че има свързано застрояване със съседно УПИ предполага, че следва да е стопанска постройка! И все пак - какво е предвиденото и реализирано застрояване в съседния имот?
Мога само да гадая, че гл. архитект е допуснал застрояване чрез виза по чл.140 от ЗУТ само от недоглеждане! Но след като не е одобрил проектите все пак излиза от положението! Проектант (архитект) няма смисъл да го закачате на този етап, защото той е изпълнил това за което сте го наели!
В случай, че се отдадете на "играта на думи" и промените наименованието на строежа, то гл.архитект ще Ви издаде Разрешение за строеж, но после Вие ще сте в нарушение спрямо ползването на допуснатия строеж! Фактически - той чист, а Вие на риск! По принцип не се разрешава свързано застрояване м/у два имота, ако жилищна сграда покрива с калкана си сграда с друг предназначение! Имате ли нает строителен надзор в проектирането?
Споменах за възможния вариант: разработка на нов ПУП за имота, с който да се променят показателите за застрояване на имота и евентуално гл.архитект може да допусне и това за което сте проектирали!
Все пак както си прецените!
batman
Активист

Мнениеот i_mandolin на 10 Авг 2011 15:29

Здравейте. Ще взема да напиша една книга вече ... [smilie=to funny.gif] За 2 дни - 2 предложения за смяна името на сградата. Излезе, че проблема е в Общината. Вчера предложиха да е ателие, но поради в последствие високите данъци и нашия отказ, днес предложиха да е "лятна кухня", т.е. двуетажна сграда с мазета, тераса и тавански етаж - ще се нарича лятна кухня. За целта проектантката трябва да смени наименованията на жилищните помещения - няма да са спални а например складови помещения.
Въпроса ми е - с какви бъдещи проблеми може да е свързано това. Ясно ми е, че на такъв тип сграда неможе да се издаде административен адрес, но може ли в последствие, когато вече сградата е построена, комисията за влизане на сградата в експлоатация да не я приеме и какви може да са проблемите, че сградата не се използва по предназначение. Вярно ли е, че след като този проект е удобрен от общината за изпълнение - няма да има никакви последващи проблеми. Казват, че данъка ще е за лятна кухня. Какви ще са възможностите за последваща промяна на декларираното обстоятелство? Ако сме живели 10 години в него, ще може ли да го регистрираме за основно жилище, след като според дефиницията основно жилище може да бъде декларирано ако нямам декларирано друго като основно.
Благодаря и ... май трябваше да направим отделен форум за това ... :-)
Очаквам отговорите ви.

Успех.
i_mandolin
Потребител

Мнениеот batman на 11 Авг 2011 19:14

i_mandolin написа: Вчера предложиха да е ателие, но поради в последствие високите данъци и нашия отказ, днес предложиха да е "лятна кухня", т.е. двуетажна сграда с мазета, тераса и тавански етаж - ще се нарича лятна кухня. За целта проектантката трябва да смени наименованията на жилищните помещения - няма да са спални а например складови помещения.

Трябва проектантката или да е голяма навитачка, или абсолютно начинаеща! Такъв вид сгради са с определени височини според закона: Чл. 46. (1) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Второстепенни постройки на допълващото застрояване (летни кухни и леки постройки за отоплителни материали и инвентар, кладенци, чешми, септични ями и временни тоалетни) могат да се изграждат в урегулирани поземлени имоти за ниско жилищно или за вилно застрояване.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Второстепенните постройки на допълващото застрояване са с височина до 2,5 м над прилежащия терен и до 3 м до най-високата част на покрива. Когато постройките се разполагат на вътрешната граница на урегулирания поземлен имот, най-високата част на покрива при калканната стена може да има височина до 3,6 м.
Така че разликата от 3,6м (според закона) до 8,5м(според изработения проект) е извън закона!
i_mandolin написа:Въпроса ми е - с какви бъдещи проблеми може да е свързано това. Ясно ми е, че на такъв тип сграда неможе да се издаде административен адрес, но може ли в последствие, когато вече сградата е построена, комисията за влизане на сградата в експлоатация да не я приеме и какви може да са проблемите, че сградата не се използва по предназначение.

Бъдещи проблеми - никой не знае на къде ще задуха вятъра!
Административния адрес се дава за имот, а не за сграда! Във Вашият имот вече има къща и тя е със съответния адрес! В случай, че Вие искате собствен адрес би следвало да извършите разделяне на имота, като ви се обособи самостоятелен двор(чрез промяна на плана за регулация, да се изготви съответния застроителен план) с лице на улица и съответно ще получите самостоятелен номер(пък било то и с буква)! След като е построена сграда, поради ниската категория на строежа, същата ще бъде въведена в експлоатация... пак от същата общинска администрация, като по същество представлява регистрационен режим!
i_mandolin написа:Вярно ли е, че след като този проект е удобрен от общината за изпълнение - няма да има никакви последващи проблеми.

Никой не знае кога, къде, какво....
i_mandolin написа:Казват, че данъка ще е за лятна кухня. Какви ще са възможностите за последваща промяна на декларираното обстоятелство? Ако сме живели 10 години в него, ще може ли да го регистрираме за основно жилище, след като според дефиницията основно жилище може да бъде декларирано ако нямам декларирано друго като основно.

Тука се обсъждат въпроси свързани със строителството, не с данъци! Всеки попълнил декларацията носи отговорност!
Дори и след 10год. живеене там, без разделянето на имота, с което да получите право това застрояване да се яви като основно застрояване, няма как да го декларирате като основно жилище!
Решенията са Ваши!
batman
Активист

Мнениеот i_mandolin на 12 Авг 2011 05:18

Благодаря за изчерпателния отговор.
Значи, поради грешка на някой "наш" човек от общината, позволил да се издаде виза за строителство на жилищна сграда, под която следват подписите на Кмет, Главен архитект и Юрист - се опитват всичко да потулят, т.е. ще бъде утвърден вече направения план за двуетажно жилище със съответните размери като само се промени наименованието на спалните - няма да са спални, а знам ли - може би ще ги пишат складови помещения. Ще се запазят всички проекти за канал и ток и ще издадат нова виза, която ще е за лятна кухня. Ако Общината утвърди проекта със съответните му размери - мисля, че няма да има проблем за вкарването му в експлоатация от същите тях. Все пак- може би вие сте по-наясно с тези маниоври. Казаха ни, че със старата виза и старият проект, както и с писмото за промяна на името на обекта - може да се стигне до съда и след като тръгне да се рови - ще се стигне до къде е проблема. Все пак - надявам се да не се стига до там.
Имаме препис и от протокола на комисията, която е изпратила писмото за промяна на името на обекта, така че .... мисля, че сме в силната позиция.
Какво е мнението ви.
Лек ден.
i_mandolin
Потребител

Мнениеот i_mandolin на 12 Авг 2011 19:30

Днес за последно са решили да е Обслужваща сграда. Утре баща ми ще носи папките за подпис.
i_mandolin
Потребител

Мнениеот batman на 12 Авг 2011 21:04

Надявам се да откриете приемливо съотношение на факторите в ситуацията и всеки да си кара по живо и здраво! sk (43).gif
batman
Активист

Назад към Проблеми в строителството - казуси и дискусии