Изисквания за монтаж на врати?

Изисквания за монтаж на врати?

Мнениеот desito на 30 Юни 2008 00:25

Привет!
Имам следният въпрос - на доста места предлагат врати и ми казват, че били стандартни размери - 80 см, 90 см, ... това размера на вратата ли е или на вратата с касата?
Интересуваме, за да се монтира врата 80 см, какъв трябва да е отвора, 80 см или по-голям? И ако трябва да е по-голям колко см се оставят за каса?
Аватар
desito
Потребител

Re: Изисквания за монтаж на врати?

Мнениеот fagorta на 30 Юни 2008 15:04

Здравей!
И аз се интересувам от това!
Може би и тук е мястото за съвет относно врати?!
Аз нямам врати а само старите каси които са метални(като всички панелки),нямам и под..!
Трябва ли да махна старите Каси?(мисля че да)
и мога ли да монтирам касите и вратите(новите) най накрая?
В смисъл,след боядисване,мазилки,тапети и т.н.т
Или след полагането на пода?
Може ли някой да ни даде някави стандартни мерки за размери и евентуално някаква задалжителна последователност..!
Благодаря ви предварително!
fagorta
Потребител

Мнениеот admin на 30 Юни 2008 17:05

desito написа:Привет!
Имам следният въпрос - на доста места предлагат врати и ми казват, че били стандартни размери - 80 см, 90 см, ... това размера на вратата ли е или на вратата с касата?
Интересуваме, за да се монтира врата 80 см, какъв трябва да е отвора, 80 см или по-голям? И ако трябва да е по-голям колко см се оставят за каса?

За да се монтира каса с крило 80см, монтажния отвор трябва да бъде 92 -94 см. Височината за всички врати по стандарт е 2 метра, а монтажната височина е 2,07м. Говоря за интериорни врати на които касата е дебела 4 - 5см.
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
admin
СМР
СМР

Мнениеот admin на 30 Юни 2008 17:15

fagorta написа:Здравей!
И аз се интересувам от това!
Може би и тук е мястото за съвет относно врати?!
Аз нямам врати а само старите каси които са метални(като всички панелки),нямам и под..!
Трябва ли да махна старите Каси?(мисля че да)
и мога ли да монтирам касите и вратите(новите) най накрая?
В смисъл,след боядисване,мазилки,тапети и т.н.т
Или след полагането на пода?
Може ли някой да ни даде някави стандартни мерки за размери и евентуално някаква задалжителна последователност..!
Благодаря ви предварително!

Щом ще сменяш вратите, значи и касите трябва да се махнат :)
Касите се монтират след мазилката. Отворите за вратите трябва да са добре измазани и вертикализирани. Като си готов с мазилката по стените и замазката на пода, идват хора от фирмата за вратите и взимат размерите. Преди да измажеш си избери вида на вратите които ще слагаш и остави необходимия за тях светъл отвор. Като измажеш идват и монтират вратите. Заскочваш ги с найлон и тиксо и измазваш около касите, за да се скрият монтажните отвори които са останали. Сега следва шпакловката, плочките и накрая боята. Замазката на пода трябва да се направи след мазилката на стените за да се даде нивото на помещението или етажа.
Подведи си ремонта в този ред:
1. Къртене, чистене и грундиране.
2. Електро, ВиК и ОВ инсталации.
3. Зидарии, плотове, изграждане.
4. Мазилки.
5. Замазки.
6. Монтаж дограми ( прозорци и врати ).
7. Обръщане на прозорци и врати.
8. Шпакловки.
9. Облицовки и настилки.
10. Боядисване, полимерни или минерални мазилки.
11. Монтажи на санитария, електро монтажи, радиатори и други.
12. Обзавеждане, като се започне от кунята и уредите и.

Когато сършиш със шпакловките и стигнеш до облицовките и настилките се работи в този ред:
1. Първи са балконите, защото са външна работа.
2. Веднага след балконите, а може и заедно стях е тоалетната и банята.
3. Следват стените на кухнята или всички стай, които имат плочки по стените.
4. Накрая се правят подовете на помещенията.
5. След подовете остават да се довършат кърпежите от плочки на долен ред по стените.
6. Фугиране.
Аватар
admin
СМР
СМР

Мнениеот W123 на 30 Юни 2008 23:16

Така...ся...
Освен всичко което каза Админа и е правилно е хубаво да се види самите врати какви ще са.
Защо го казвам?!Питай бай шпакловчик да те светне по въпроса :D
Много пъти се е случвало да се монтират врати,каси и т.н. и след това да се вика шпакловчика и да се чуди от къде да я подхване...колко пъти вече ми се случва.Викат ми-Аре да ми изправиш стените.Е как да ги изправя като бягат по един-два пръста и като тръгнеш от касата и става мазало.
Повечето каси имат декоративни первази които са на сглобка и позволяват леко регулиране навън,в повечето случаи и от предната и от задната страна на касата.Но това не означава че могат да бягат неограничено.Ако ще се подбират такива каси за панелка е хубаво да се направи след като се изправят стените и мине шпакловчика.Тогава вече като дойдат "вратаджиите" ще вземат реалния размер на широчината на самата каса и след като я монтират первазите ще уберат всичко много точно.Особенно интерсно става ако вратата е на точно на един пръст от ъгловата стена и трябва да се шпаклова и там.

Някой разбра ли какво исках да кажа или да го нарисувам?
Аре ще го нарисувам след малко.
Аватар
W123
Експерт

Мнениеот admin на 01 Юли 2008 00:06

W123 написа:Повечето каси имат декоративни первази които са на сглобка и позволяват леко регулиране навън,в повечето случаи и от предната и от задната страна на касата.Но това не означава че могат да бягат неограничено.Ако ще се подбират такива каси за панелка е хубаво да се направи след като се изправят стените и мине шпакловчика.Тогава вече като дойдат "вратаджиите" ще вземат реалния размер на широчината на самата каса и след като я монтират первазите ще уберат всичко много точно.

Вярно бре, това подчертаното го бях забравил, съвсем съм изумил a (12).gif
Когато става въпрос за интериорни врати се практикува метода, който споменава W123
Мойте обяснения по-скоро се отнасят до алуминиева или ПВЦ врата.
W123 , благодаря за намесата a (96).gif
Само се надявам да не се е объркал човека :?
Аватар
admin
СМР
СМР

Мнениеот W123 на 01 Юли 2008 00:31

Ето и картинките които скалъпих набързо.
Това е касата погледната отгоре при нормален монтаж.Вижда се как е малко по-тясна от стената но первазите скриват това нещо:
Untitled-1.jpg

Това сега е погледнато от страни,с други думи поглед през стената ако имате въображение и показва черната реалност-кривината на панелите или на калпавия мазач.Момчетата са взели размера и са предвидили первазите да "затворят" касата точно:
Untitled-2.jpg

Но ето какво се получава след като мине шпакловчкика и положи няколко слоя тераколи,гипсови мазилки,сатени,колоркити и т.н. :
Untitled-3.jpg

Вижда се ясно онова жълтото как избутва стената понякога дори с няколко сантиметра за да може да се поведе и стане равна.Вече первазите ще заключат нанайси...просто немогат да достигнат до самата каса.

Малко набързо съм го надраскал това ама е малко късничко и ми се преспива.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
W123
Експерт

Мнениеот fagorta на 10 Юли 2008 09:59

:2thumbs: Страшно ви бладоаря..!
Извинявам се за закъснелия ми отговор но бях на път за Вкъщи и сега съм тук в България и започвам ..!
Незнам защо но ми се иска да си сложа снимковият материал първо тук за помощ и съвет и ето на какво е дереджето :)
Тева (12).JPG

Тева (1).JPG

Тева (2).JPG
fagorta
Потребител

Мнениеот fagorta на 10 Юли 2008 10:12

Продължавам..!
Тева (6).JPG

Реших да слагам сух под..!
Кажете ми какво да подпъля тезу дупки преди да сложа посипката..?
Тева (5).JPG

на стените засега съм се спрял на полимерна мазилка в различни цветове за да си спестя шпакловане,правилно ли е или ще трябва да изравня стените преди това?
Тева (11).JPG

Тук проблем ли е ако махна тези ЗЪБИ..?Този свод ще го махам също..!
Така,аз започвам по начина на АДМИН..!Много благодаря за Реда на Работа...!
Това ми е толкова полезно че нямам думи да го изразя :heart:
Отивам да работя..!
Ще прилагам снимков материал на всичко и незнам дали тук ще е правилното място в форума или да напрая нова тема?Поздрави и Бог да ви пази ..! :2thumbs:
fagorta
Потребител

Мнениеот admin на 10 Юли 2008 13:25

Здравей,
зъбите ги махни спокойно. Не съм сигурен, дали е трябвало да къртиш тези стенички?!
От снимките личи, че те чака много работа moil.gif
Можеш да откриеш твоя тема за ремонта ти в новия раздел "Ремонти - общи теми, дебати и консултации"
Предполагам, че въпросите ще са много :D . Работи смело, ние сме тук и ще помагаме a (84).gif
Аватар
admin
СМР
СМР

Мнениеот ValiakA на 10 Юли 2008 21:46

най чистия монтаж на вратите е след боята и настилките .... но ако са монтажниците дърводелци(дървари ) Laie_67.gif направо може мамата да се разкатае на готовото, но ако пък се сложат предварително покраи всичкото блъскане и чукане докато свърши ремонта да не се наложи да ги сменят ... прахоляк мазики шпакловки боя замазки настилки(плочки паркет ... и тн ..)Винаги е добре последно ама за да паснат первазите и легнат перфектно не е толкова лесно за постигане дори ако всичко е облечено с картон така че внимавайте ... :) moil.gif
Борбата е моята стихия, а победата — моето правило.
Не режа глави, но правя чудеса ... такъв съм си ... Laie_67.gif
кактус - ще разтварям цвета си само за определени хора!

Ех, Стефане да беше тук да видиш ...
Работете с повече ентусиазъм и любов, не мислете само за пари ...
ВСЕЛЕНАТА Е БЕЗКРАЙНА ВЪВ ВСИЧКИТЕ СИ ИЗМЕРЕНИЯ!
Но и тя не може да се мери с човешката ПРОСТОТИЯ ...
Аватар
ValiakA
Нарушил правилата на форума
Нарушил правилата на форума

Мнениеот fagorta на 10 Юли 2008 22:34

a (84).gif
fagorta
Потребител

Мнениеот pav на 18 Сеп 2010 06:28

хубава тема. аз имам различно виждане. според мен най-лесното е да се обновят (например да се облицоват или боядисат) старите каси и да се окачат нови врати. много лесно е да се направят нови каси и да се монтират преди шпакловката, но не е проблем да се направят каси и да се монтират след шпакловката. слагал съм стари врати на нови каси и нови врати на стари каси, както и нови врати на нови каси и стари врати на стари каси sk (11).gif .

най-важното нещо при монтажа на врати е да има еднаква фуга между вратата и рамката (обикновено 2-3мм), фугата под вратата да е минимална, вратата да е отвесна, те да не се движи на самоход, да не заяжда и да не хлопа.

от естетическа гледна точка, пантите и бравата трябва да бърат врязани прецизно (подравнени с вратата), а не да стърчат или да са хлътнали.

едно важно правило:
горната панта трябва да е на 15см (6 инча) от горния край на вратата (разстояние между върха на вратата и горния край на пантата), а долната панта на 23см (9 инча) от долната част на вратата (между дъното и долната част на пантата). ако пантите са 3, третата панта е в средата между първите две панти (изключение правят тежки врати, например противопожарни). ако пантите са 4, четвъртата панта е в средата между горната панта и третата панта.

при тежки врати с 3 панти третата панта се позиционира там където би се сложила четвъртата панта на врата с 4 панти.
Professional Carpenter
pav
Потребител

Мнениеот spidster на 11 Ное 2011 19:26

Здравейте!
Аз имам следния въпрос:
Отворът за вратите, където ще се монтира касата (става дума за интериорни врати от MDF например) трябва ли първо да се шпаклова добре и след това да се сложи касата или първо се монтира касата направо както се виждат тухлите и тогава се шпаклова? По принцип стените са шпакловани, единствено отвора за вратите не е и се виждат тухлите. Благодаря предварително! :) :)
spidster
Потребител

Мнениеот професионал на 11 Ное 2011 21:26

Шпакловано,изправено и оставен отвор с 2см по-голям от касата е идеалният вариант.А ето така не се прави:
Как НЕ се монтира врата!.jpg
Ама пичовете монтираха 10 врати за един ден и взеха една шапка пари,а собственика z_ile3511.gif .
Ако човек обича занаята си,резултатите никога не закъсняват!
    (Аз)
Аватар
професионал
ГРУБ СТРОЕЖ
ГРУБ СТРОЕЖ

Следваща

Назад към Монтажи