Фугиране на линеен сифон

Фаянс, теракота, гранитогрес, порцелан, стъклокерамика, естествен и изкуствен камък, тротоарни плочки, бетон, паркет, дюшеме, корк, ламперия, сачак и др.

Фугиране на линеен сифон

Мнениеот danny72 на 17 Юни 2019 21:22

Здравейте,
Довършвам основният ремонт (на финала съм sk (43).gif ) на банята в къщи.
Вчера наредих последните плочки, а днес след работа се отдадох на досадното стъргане и почистване на фугите. Утре ще фугирам!

Та до утре трябва да реша дали да фугирам и около линейния сифон с фугиращата смес, с която ще работя CE 40 на Церезит или да използвам силикон CS 25.

п.с. сифона е с полипропиленова периферия, а хидроизолацията (на Церезит) ехванала много здраво за него.
danny72
Потребител

Re: Фугиране на линеен сифон

Мнениеот danny72 на 19 Юни 2019 19:32

Започнах, обаче срещам проблем с фугиращата смес.
Смесвам я с вода според предписанията. Нанасям с гумена шпакла. Бързам много. Веднага след нанасяне на фугата на 2 квадрата (не повече от 5 до 10 минути) започвам да оформям с мокра гъба. Толкова е стегнала, че трябва да я търкам, като натискам нмого здраво с груба гъба. Опитах с по рядък разтвор - не помага. Опитах да мокря предварително фугата на плочките - същата работа.
Принудих се да бъркам само по около 200 гр. на веднъж (то няма и за квадрат).

Къде по дяволите е проблема?
Че е жега жега е, ама каталясах от търкане вече!
danny72
Потребител

Мнениеот Стилиян Лукаров на 19 Юни 2019 22:23

Предполагам, че не правиш нещо както трябва?!
Чел ли си техническата карта на продукта - буква по буква?
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот danny72 на 20 Юни 2019 10:20

Ами мисля, че спазвам инструкциите точно:

"Материалът, използван за залепване на плочките, трябва да е достатъчно твърд и сух. Изстърганите фуги първо трябва да се навлажнят. Предварително да се направи тест дали СЕ 40 не оцветява трайно повърхността на плочките.CE 40 АquastaticГъвкава водоотблъскваща фугираща смесВодоотблъскваща, гъвкава, устойчива на замърсяване и мухъл фугираща смес на циментова основа за фуги с ширина до 8 mmУпотребаСЕ 40 се разбърква в чиста вода до получаването на хомогенна смес без бучки. За 2 kg CE 40 са необходи-ми 0,6 l вода. За 5 kg СЕ 40 са необходими 1,5 l вода. Разбъркайте до постигането на еднакъв, хомогенен цвят. След 3 минути време за зреене фугиращата смес се разбърква отново. Фугиращата смес се нанася, като се използва класическата техника на запълване и заглажда-не. Прясно фугираните плочки се забърсват и почистват с влажна гъба. Сухият слой се отстранява по-късно с мек сух парцал."

Сега се натъкнах и на следния текст в инструкцията "СЕ 40 се използва само в сухи условия при температури от +5°С до +25°С." Със сигурност в банята е много топло - хайде да е 26 -27 градуса. Не вярвам за 2 градуса отгоре да се отразява толкова много.

В YOUTUBE гледах рекламен клип за фугиране на плочки с друга марка фугираща смес. Там показаха, че преди употреба плика със сухата смес се обръща за да се досмесят съставките. Даже го нарекоха ключов момент. Почнах и аз така да правя. Дали затова или защото намалих наполовина количеството на фугата която бъркам, но нещата се пооправиха и вървят.

Притеснявам се малко за стената дето фугирах първо. Дали там ще е надеждна фугата !?
danny72
Потребител

Мнениеот Стилиян Лукаров на 20 Юни 2019 11:19

Не се притеснявай за фугата на първата стена - надеждна е! Може би грозна, но ще бъде надеждна!
Бъркай максимум по 500 грама от фугата,когато става въпрос за големи площи, не повече! Задължително между третата и петата минута пребъркваш енергично. Нанасяш в зависимост от опита си на работа, но не повече от 3-5 м2, а ако нямаш опит, бъркаш 300гр. и нанасяш не повече от 2 м2! След нанасяне му даваш 5 минути да съхне - не повече от това време (за условията към днешна дата и фугираща смес СЕ 40)! Оформяш и забърсваш с влажна гъба. По този начин би следвало да няма проблем.
Според мен малко си се престарал в началото - нанесъл си повече и си го чакал по-дълго време да съхне. Обикновено на това му казваме "Синдром на новобранеца". И аз минах по този път, само че мен ме прецака стар майстор за майтап, зевзека му със зевзек. Фугирахме преди 22-23 години един под 15 м2 с цимент и оксидна боя. Човека каза така: "Нанеси целия под и изчакай половин час. После бърши с гъбата." Както каза, така и направих - бърсах с гъба, с парцал, с гъба и парцал, накрая стана след като го търках 2 дни с телената четка и надрах всички плочи... Laie_67.gif
Та това са си номерата за забавление на старите майстори от край време, нещо като лафа "Донеси гумения пробой"... Явно си нацелил сам един от тези моменти. sk (37).gif
Тогава, не ми беше до смях, направо ми се ревеше! [smilie=to funny.gif]
Като съвет към всички, не само към теб, мога да кажа - четете внимателно упътването за работа с материала, независимо какъв е той!
Надявам се да нямаш повече гафове! Успех! sk (49).gif

Това са техническите характеристики на CE 40. Прочети ги отново внимателно и продължавай.
TDS_CE_40.pdf
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот danny72 на 20 Юни 2019 18:21

Благодара за бързия и както винаги изчерпателен отговор!

Вярно, признавам че съм аматьор - работя само за себеси! Досега съм направил една друга баня, лятна кухня и две места с различно предназначение с фаянсови (гранитогрес) плочки, както и ретро кухня и механа с формовани плочи (30х30) от врачанси камък. Всичко това е лепено и фугирано, НО такова чудо не ми се беше случвало.

Повярвай, бърках само по 500 гр. смес и 150 мл вода - толкова е по спецификация. Слагал съм дори и 200 мл вода. Постоянно пребърквам. Дори съм мокрил плочките предварително. Разнасям фугата скорострелно! Не чакам, а веднага след това започвам с гъбата ............. и греда - вече е втвърдила!
Сега работя с 200 гр. смес и успявам. Обаче започнах да разбърквам и предварително сухата смес още в кофичката преди да я смеся с вода!
Че е топло и задушно вечер в банята - така е!
Дали заради забърканото малко количество или заради предварителното зазбъркване на сухата смес, но нещата потръгнаха. Днес (на третата вечер, защото работя след работа) ще приключа с фугирането (остана ми пода) въпреки, че бях планирал 1 (една) вечер за тази дейност.

Сега е момента да взема решение дали да фугирам и лентовия сифон заедно с пода или да използвем санитарен силикон!?

Излиза и друг въпрос. Какво количество ъглова фуга (в линейни метри) се покрива от един флакон силикон. Всеки знае, че е относително, но все пак има от - до!
danny72
Потребител

Мнениеот Стилиян Лукаров на 20 Юни 2019 22:49

Не мога да ти кажа колко метра ще покриеш, но един флакон ще стигне за сифона и ще остане.
Съвета ми относно силикона е да бъде полиуретанов, а не санитарен от 5 лв. Избери някакъв цвят от Сика и действай с него. Имай предвид, че избора на цветове при полиуретановите силикони е ограничен.
При санитарните силикони до 2-3 години се наблюдава пожълтяване и после почерняване. Аз вече избягвам да ги ползвам, защото не са качествени.
Все пак помисли, дали да не си го направиш с фугираща смес. Това би бил моят избор!
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот danny72 на 21 Юни 2019 09:25

Единствените ми притеснения са, че сифона не е метален, а полипропиленов. Не съм сигурен дали фугиращата смес ще "залепи" за него.
danny72
Потребител

Мнениеот Стилиян Лукаров на 21 Юни 2019 12:38

danny72 написа:Единствените ми притеснения са, че сифона не е метален, а полипропиленов. Не съм сигурен дали фугиращата смес ще "залепи" за него.

Силикона също не може да се залепи върху полипропилен (PPR). :)
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот danny72 на 21 Юни 2019 16:17

Фугиран със фугираща смес.