Нов под върху два вида съществуващ под-замазка и дюшеме

Фаянс, теракота, гранитогрес, порцелан, стъклокерамика, естествен и изкуствен камък, тротоарни плочки, бетон, паркет, дюшеме, корк, ламперия, сачак и др.

Нов под върху два вида съществуващ под-замазка и дюшеме

Мнениеот emilia712 на 03 Окт 2014 19:14

Здравейте, казвам се Е.Стаменова и съм строителен инженер . Доста години работих в завод за сглобяеми стоманобетонни конструкции, но нямам опит в ремонтни работи . Затова се обръщам тук за съвет.
Трябва да направя ремонт на наследствен апартамент в гр. Кюстендил в стара сграда на гредоред от 1937г. Кухнята е около 8,5м2 /2,5х3,4м / върху стар съществуваш под, който е в ужасно състояние. Едната част от пода /2,5х2,0м/е от усвоена към кухнята тераса над неотопляемо помещение и е с нехоризонтална, крива и напукана циментова замазка. Другата част /2,5х1,4м/е над отопляемо помещение и с криво и неравно дюшеме върху гредоред. Дюшемето продължава в съседно помещение-трапезария , като между двете има само отвор и каса за врата, но без да има врата/. Две от стените в зоната на бившата тераса северна и западна са тухлен зид 12,5 см и досега имаше много влага и мухъл по тях- по цим. под също. Другите части от стени са много дебели- едната е калкан с 60см зид.
1. На двете тънки стени смятам да направя изолация с вата и гипсокартон на конструкция. Трябва ли да обработя стените с нещо преди да се монтира изолацията. Ако искам да залепя в някакъв участък плочки, или да сложа ламперия по тези стени с изолацията, трябва ли да е задължително върху влагоустойчив картон GKI, или не.
2.Относно пода:
Майсторите, които намерих в Кюстендил ми предлагат да сложат фибран 3-4см върху стария под и отгоре да направят изравнителна земно-влажна замазка, като я армират с тънка мрежа. Аз не харесвам този вариант, защото искам да избегна от една страна каквито и да е мокри процеси при наличие на дюшеме и второ, защото със сигурност между фибрана и дюшемето ще останат въздушни джобове. Подозирам, че след време новата циментова замазка и плочките залепени върху нея ще се напукат на границата между дюшеме и стара замазка отдолу. Освен това замазката би била доста дебела в някои участъци и съответно доста тежка.
Възнамерявам да сложа 6 броя дървени греди с дължина 3,4м /или по-скоро 2х6 бр.застъпващи се греди с дължина по 2,5м/ през 50см върху съществуващата замазка и дюшеме за даване на ново хоризонтално ниво на кухнята. Празните пространства между тях да се запълнят с перлит, или вата, а отгоре да се положат плоскости от влагоустойчив шперплат 21мм, или влагоустойчиво OSB 18мм, закрепени за дървените греди. Ще се образува и стъпало между кухненската част и трапезарията, което не ме безпокои, тъй като таваните са по 3м високи.
1. Как да фиксирам гредите към съществуващия под в участъка с циментова замазка, защото под тях очевидно ще се наложи да се слагат доста и с различна височина подложки за достигане на хоризонталност на гредите?
2. С каква дебелина и височина да бъдат тези греди, за да е здраво, но не прекалено грубо.
3. Трябва ли да се обработи старата циментова замазка с някаква течна хидроизолация или грунд преди върху нея да се монтират гредите, предвид констатирания мухъл след махането на досегашния балатум.
4. Върху този нов под в кухненската част ще има стандартно обзавеждане, включващо перална машина със съпътстващото я динамично вибрационно натоварване.
Желанието ми е върху новата основа от шперплат или OSB 18мм да се залепят плочки от гранитогрес, без те да се отлепят при първото центрофугиране на пералнята.
Моля за съвет как и с какви лепила и други материали да бъде реализирано лепенето на плочките.Ако може цитирайте конкретни марки на продуктите.
Кое е по-добре да сложа за основа под плочките-кофражен влагоустойчив шперплат, или OSB? Шперплата е по-здрав, но с твърде гладка повърхност, та затова се чудя.
Опишете моля процедурите по полагане на плочки в този случай, тъй като се оказва, че намирането на майстори, запознати с „нови“ технологии и материали е мисия почти невъзможна в Кюстендил. Аз трябва да им давам инструкции за всичко и да осигуря материалите вероятно от София, където живея :(.
Очаквам вашите професионални съвети.
emilia712

Re: Нов под върху два вида съществуващ под-замазка и дюшеме

Мнениеот pooh на 04 Окт 2014 06:57

emilia712 написа:Здравейте, казвам се Е.Стаменова и съм строителен инженер . Доста години работих в завод за сглобяеми стоманобетонни конструкции, но нямам опит в ремонтни работи . Затова се обръщам тук за съвет.
Трябва да направя ремонт на наследствен апартамент в гр. Кюстендил в стара сграда на гредоред от 1937г. Кухнята е около 8,5м2 /2,5х3,4м / върху стар съществуваш под, който е в ужасно състояние. Едната част от пода /2,5х2,0м/е от усвоена към кухнята тераса над неотопляемо помещение и е с нехоризонтална, крива и напукана циментова замазка. Другата част /2,5х1,4м/е над отопляемо помещение и с криво и неравно дюшеме върху гредоред. Дюшемето продължава в съседно помещение-трапезария , като между двете има само отвор и каса за врата, но без да има врата/. Две от стените в зоната на бившата тераса северна и западна са тухлен зид 12,5 см и досега имаше много влага и мухъл по тях- по цим. под също. Другите части от стени са много дебели- едната е калкан с 60см зид.
1. На двете тънки стени смятам да направя изолация с вата и гипсокартон на конструкция. Трябва ли да обработя стените с нещо преди да се монтира изолацията. Ако искам да залепя в някакъв участък плочки, или да сложа ламперия по тези стени с изолацията, трябва ли да е задължително върху влагоустойчив картон GKI, или не.
Задължително първо се премахва мухъла. Другото задължително в случая е паропреградата/пароизолация между картона и ватата. GKI е задължителен, където минават тръби, иначе плочки могат да се лепят и на GKB. Все пак аз лично бих взел GKI за всички външни стени, не мисля, че ще оскъпят непосилно нещата, а устойчивоста на влага в случая е важна, както разбирам.
2.Относно пода:
Майсторите, които намерих в Кюстендил ми предлагат да сложат фибран 3-4см върху стария под и отгоре да направят изравнителна земно-влажна замазка, като я армират с тънка мрежа. Аз не харесвам този вариант, защото искам да избегна от една страна каквито и да е мокри процеси при наличие на дюшеме и второ, защото със сигурност между фибрана и дюшемето ще останат въздушни джобове. Подозирам, че след време новата циментова замазка и плочките залепени върху нея ще се напукат на границата между дюшеме и стара замазка отдолу. Освен това замазката би била доста дебела в някои участъци и съответно доста тежка.
Възнамерявам да сложа 6 броя дървени греди с дължина 3,4м /или по-скоро 2х6 бр.застъпващи се греди с дължина по 2,5м/ през 50см върху съществуващата замазка и дюшеме за даване на ново хоризонтално ниво на кухнята. Празните пространства между тях да се запълнят с перлит, или вата, а отгоре да се положат плоскости от влагоустойчив шперплат 21мм, или влагоустойчиво OSB 18мм, закрепени за дървените греди. Ще се образува и стъпало между кухненската част и трапезарията, което не ме безпокои, тъй като таваните са по 3м високи.
1. Как да фиксирам гредите към съществуващия под в участъка с циментова замазка, защото под тях очевидно ще се наложи да се слагат доста и с различна височина подложки за достигане на хоризонталност на гредите?
Г-образни планки, през 50см. по дължината на гредата и разположени шахматно от двете страни. Към пода се анкерира с подходящи крепежи и след нивелирането се завива гредата с рапидни винтове за дърво. Подложките служещи за нивелиране не се махат.
2. С каква дебелина и височина да бъдат тези греди, за да е здраво, но не прекалено грубо.
6/10 см. мисля, че е добре.
3. Трябва ли да се обработи старата циментова замазка с някаква течна хидроизолация или грунд преди върху нея да се монтират гредите, предвид констатирания мухъл след махането на досегашния балатум.
Както и при стените - мухълът се премахва, преди всички останали процеси. А хидроизолацията е само плюс, НО притеснителното в случая е, че пода не е еднороден. Помислете и за обработка на гредореда преди да се затвори всичко.
4. Върху този нов под в кухненската част ще има стандартно обзавеждане, включващо перална машина със съпътстващото я динамично вибрационно натоварване.
Желанието ми е върху новата основа от шперплат или OSB 18мм да се залепят плочки от гранитогрес, без те да се отлепят при първото центрофугиране на пералнята.
Под пералнята, задължително усилена конструкция. Може да се изпълни и от метални греди/профили и уплътняване с посипка или керамзит между гредите. Друго за което се сещам е - отделяне на основата под пералнята от останалата част с деформациони фуги
Моля за съвет как и с какви лепила и други материали да бъде реализирано лепенето на плочките.Ако може цитирайте конкретни марки на продуктите.
Кое е по-добре да сложа за основа под плочките-кофражен влагоустойчив шперплат, или OSB? Шперплата е по-здрав, но с твърде гладка повърхност, та затова се чудя.
Кофражен шперплат И ВЪРХУ НЕГО, залепен и завинтен, 1 слой гипсофазер - така отпада нуждата от специална обработка на основата - плочите се лепят стандартно с хубаво циментово лепило, след просто грундиране. Обработката само на шперплат, OSB или други плоскости на дървесна основа, за лепене на гранитогрес е по-сложен и скъп процес. Отделно, че добавянето на допълнителен слой с разминаване на фугите, ще заздрави пода.
Опишете моля процедурите по полагане на плочки в този случай, тъй като се оказва, че намирането на майстори, запознати с „нови“ технологии и материали е мисия почти невъзможна в Кюстендил. Аз трябва да им давам инструкции за всичко и да осигуря материалите вероятно от София, където живея :(.
Очаквам вашите професионални съвети.
Преди да ни направят бедни, ще ни направят прости!
Колкото повече - толкова повече!
3 пъти режа ... и все късо!
Аватар
pooh
ПРОФЕСИОНАЛИСТ Сухо с-тво
ПРОФЕСИОНАЛИСТ Сухо с-тво

Мнениеот academil на 04 Окт 2014 11:59

Пералнята трябва да бъде задължително върху плаващ фундамент - същата генерира вибрации в широк спектър, и не са изключени
резонансни явления поне по три хармоника, поради което коравата основа трябва да се елиминира, не само срещу елементарното
предаване на вибрации.
Под пералнята е необходимо поставяне на плоча от корк с дебелина минимум 2 см, върху него шпертплат, както останалата част,
и плочки, отстрани задължително пак корк.
Така се монтират всякакви машини, генериращи широкоспектърни вибрации - ДВГ, перални, текстилни машини. ЕД се монтират върху
виброгасители с тесен спектър - тампони, амортизатори.
Принципно не е задължително този фундамент да е на същата височина, но трябва да се монтират някакви елементари стопери
за елиминиране на движението по двете оси, примерно две винкелни парчета 30х30 с височина 10-на мм, фиксиране с планки, под
два диагонални крака.
Има тема във форума, посветена на резонансни явления, специално при перални, промишлени.
Има теми и за мухъла, както и за паронепропускливите мембрани при вътрешни ТИ.
В цялост подкрепям изразените становища на POOH, но за дървените греди имам по-особено мнение. Разумно е да са метални греди,
с уши, хванати с винтове за дървения гредоред. Така последният придобива планарна коравина - всички греди ще работят при точков
товар, не само локално натоварената. Освен това, ще е до известна степен хоризонтална противоземетръсна шайба, ясно е, че къщата
не отговаря на никакви изисквания за протиземетръсно строителство, а районът - известно е, е земетръсен, активно.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот emilia712 на 06 Окт 2014 15:04

"Под пералнята, задължително усилена конструкция. Може да се изпълни и от метални греди/профили и уплътняване с посипка или керамзит между гредите. Друго за което се сещам е - отделяне на основата под пералнята от останалата част с деформациони фуги"
Благодаря за съвета. Мисля, че трудно мога да намеря някой да направи метална скара под пералнята. По-реализуемо в моя случай е да се оформи деформационна фуга в тази участък. Въпроси:
1.С каква ширина да бъде тази фуга и с какво да бъде запълнена тя както в зоната на шперплата, така и на положените отгоре гипсофазер и плочки?
2.Поради това, че не мога за посоча с голяма точност мястото на пералнята, дали би могло да отделя с фуга пода в участъка, където ще стоят едно до друго печка, шкаф и пералня- общо зона около 200х60см.
2. С какво да бъдат закрепени или залепени плочите от гипсофазер върху шперплата. Може ли просто да бъдат завинтени с някакви винтове, или трябва и лепене. С какво да се фугират плоскостите от гипсофазер. Може ли с обикновена фугопълнителна маса като за гипсокартон.
3. Колко широка трябва да бъде фугата по периметъра на помещението и с какво да бъде запълнена тя- вероятно трябва да е нещо еластично, защото по част от периметъра шперплата ще се опира в стара мазилка на стени, а в друга до нови стенни плоскости от гипсокартон.
4.С какво е по-добре да запълня пространството между новите носещи греди на пода- с вата, или с перлит?
5 Да положа ли един слой найлон между гредите и шперплата, както явно трябва да се сложи найлон и между ватата и гипсокартона по стените.
emilia712

Мнениеот chapara на 06 Окт 2014 15:31

"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот emilia712 на 07 Окт 2014 18:10

Благодаря за линковете. Аз бях разгледала повечето от тях преди да пиша тук. Първоначалната ми идея беше за сух под върху изравнителна посипка, но се оказа, че такава не може да се приложи в помещения с перални машини, както е посочено в страницата на Кнауф. Затова преминах на идеята с греди и шперплат, но ако се придържам към съвета на POOH да изолирам зоната на пералнята с деформационна фуга, а също и да сложа и един слой гипсофазер върху шперплата ,наистина не знам как точно да го фиксирам върху него- само с винтове, или и с някакво лепило, неясно за мен какво. Освен това в случая какъв гипсофазер да сложа- за стени, или за под, тъй като гипсофазерът е предложение за избягване на оскъпяване и по-сложна обработка на дървестната плоскост за лепене на плочки.
Това, което пише на страницата на Кнауф за гипсофазера за под, върху него плочките трябва да се лепят също с еластично лепило“Knauf Flexkleber“., а не с обикновено стандартно циментово лепило. . Ето какво четох за лепене на плочи върху дървена основа:
1. http://www.misiamoiatdom.com/136-%D0%BB ... 0%B2%D0%B8
2. http://www.maistors.com/ot-vishko-po-ma ... osnovi.htm
3. http://www.ceresit.bg/component/virtuem ... ails/97/24
4. HTTP://EASTEBUILDER.CO.UK/ARTICLES/VIEW ... 0%B2%D0%B8
5. http://www.imotibg.com/novini-imoti/%D0 ... 51089.html
Съвсем се обърквам вече. Може би наистина би било по-лесно да се лепят плочки върху гипсофазер, но самия гипсофазер как да фиксирам върху шперплата , при това при разминаваши се фуги и в перпендикулярна посока.
emilia712

Мнениеот $4ЕN на 08 Окт 2014 00:22

Плочки върху дърво бих залепил с ПУ лепило. Това обаче задължава и фугата да е ПУ.

SikaBond®-T8 10литра=200лв.

a (134).gif happy.gif

Хидроизолационният материал от тази тема също може да се ползва и за лепило за плочки, но при неговото втвърдяване се отделя влага, а при ПУ лепилата няма влага sk (43).gif Те се втвърдяват от влагата във въздуха.
Харесайте новата ми страница във фейсбук :)
mana.bg

Стоян Халембаков 0897614847
schenbmxjnkys[at]gmai.com

"Промяната на човешкото съзнание вече не е лукс, който, така да се каже, е постижим само за малцина, а необходимост, за да не се самоунищожи човешкият род."
Екхарт Толе
Аватар
$4ЕN
Модератор
Модератор

Назад към Настилки и облицовки