Иновации в плочките.

Фаянс, теракота, гранитогрес, порцелан, стъклокерамика, естествен и изкуствен камък, тротоарни плочки, бетон, паркет, дюшеме, корк, ламперия, сачак и др.

Re: Иновации в плочките.

Мнениеот $4ЕN на 10 Дек 2012 19:44

Когато случаят е специфичен, примерно трябва да се гони ниво, което е по-високо от направената замазка, понякога слагам и по 1/5 кофа лепило-циментова смес на плочка, за да има 100% плътност.
Все едно да се прави едновременно замазка и лепене на плочки.

Колегата vlmladenov е прав, че е доста лесно някоя плочка да хлътне или да се надигне при този метод. За това трябва много да се гледа и внимава.
Не е препоръчително да се лепят плочки без фуга в нашите географски ширини.
Изображение

Разгледайте новият ми онлайн магазин за иновативни инструменти, пестящи време и енергия на майсторите, с помощта на които се постига по-добро качество:
MANA.bg

Харесайте и фейсбук страницата :
www.facebook.com/mana.bg

Стоян Халембаков 0897614847
infomana.bg@gmail.com

"Промяната на човешкото съзнание вече не е лукс, който, така да се каже, е постижим само за малцина, а необходимост, за да не се самоунищожи човешкият род."
Екхарт Толе
Аватар
$4ЕN
Модератор
Модератор

Мнениеот u3poD на 10 Дек 2012 19:51

Spaidy написа:...почти винаги на земята редя без фуга. До сега нямам паднала плочка...

За мен това е голяма грешка, какво се случва с температурните разширения? Плочките на пода не падат а се надуват, особено в коридори където минават тръбите към радиаторите и са редени без фуга. На тераси е идентично, подменял съм плочки на под в баня редени без фуга върху подово отопление.
Всичко може, но не всеки го може! За да се справяш, трябва да ти идва от вътре!
Аватар
u3poD
СМР
СМР

Мнениеот $4ЕN на 10 Дек 2012 20:49

Плочки без фуга се надигат във всички помещения. Не само в бани и коридори.
Виждал съм във всякакви помещения. Малки и големи, офиси и жилища.
Ето малко снимки от една кухня.
Изображение

Изображение

Изображение

Бяха се надигналина 1,5 см.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

Разгледайте новият ми онлайн магазин за иновативни инструменти, пестящи време и енергия на майсторите, с помощта на които се постига по-добро качество:
MANA.bg

www.facebook.com/mana.bg

infomana.bg@gmail.com

"Промяната на човешкото съзнание вече не е лукс, който, така да се каже, е постижим само за малцина, а необходимост, за да не се самоунищожи човешкият род."
Екхарт Толе
Аватар
$4ЕN
Модератор
Модератор

Мнениеот Spaidy на 10 Дек 2012 22:04

Стояне струва ли ми се или тези плочки които са се надигнали са фаянс? По земята? За пръв път виждам!
Не искам да ви убеждавам в противното, но за мен най - красиво седят плочките без фуга, то пак се фугира, докато ги намествам и с клинчетата също остава някаква минимална, но е много по - добре отколкото с кръстчета 2мм и нагоре мм.
Аватар
Spaidy
Потребител

Мнениеот $4ЕN на 10 Дек 2012 22:13

Не е фаянс, а теракота.
Съгласен съм, че изглежда много добре без фуга, но виждаш какви са последствията :)
Изображение

MANA.bg

www.facebook.com/mana.bg

infomana.bg@gmail.com

Екхарт Толе
Аватар
$4ЕN
Модератор
Модератор

Мнениеот Spaidy на 10 Дек 2012 22:23

Добре де, само на мен ли не ми се надигат и не ми потъват плочките?
Често ми се случва да работя в апартаменти в които има вече правени частични ремонти и примерно е останал само коридора, за замазка не искат и да чуят колкото и да ги убеждавам и не е много криво, но примерно не става на гребен или ги почваш отнякъде на дебело и по краищата излизаш на гребен, до сега никои ли не е лепил така плочки?
Въобще избягахме от заглавието на темата, но ми е интересно да разбера и на други хора методите на работа. На всичко съм се учил сам и със страшно много желание и старание, колкото и време да ми е коствало.
Аватар
Spaidy
Потребител

Мнениеот vlmladenov на 11 Дек 2012 21:28

Колега в момента на обекта, където работя има една тераса която е на 3г и вече 70% от плочките са се отлепили и причината за това е , че плочките са лепени без фуга, а площта на терасата е около 30м2. Лепилото с което са лепени е ЦМ 16.На пролет е мой ред на терасата.Не е майстор този, който може да лепи, шпаклова или други дейности, а този който може и знае как и с какво. Дано сте ме разбрали. sk (49).gif
Винаги напред. Затова сме живи
http://www.bgremonti-pokrivi.com
Аватар
vlmladenov
СМР
СМР

Мнениеот Spaidy на 11 Дек 2012 22:20

Преди 6 години и моята майка си купи апартамент и също терасата и е лепена без фуга, пък нито са се надигнали, нито нищо. Лепих я с Боро, но не помня вече какъв клас беше, даже не помня дали преди 6 години ги имаше тия класове или си беше обикновен теракол...13-14 лева беше торбата. Терасата не е 30 квадрата, а е 5 квадрата, но пролетта я вали дъжд, лятото я пече слънцето, зимата я вали снега и на плочките им няма нищо.
Не е проблема само във това с фуга или без фуга. sk (28).gif
Аватар
Spaidy
Потребител

Мнениеот u3poD на 11 Дек 2012 22:54

Колега ако искаш и с колани за ламинат ги стягай плочките да си сигурен че фуга няма. Тук се изредиха няколко човека да ти кажат че не се прави така но ти явно си по голям разбирач.

Та да си дойдем на темата тези клинчета са супер ала излизат соленички а клиента трябва да ги плати http://www.tradetiler.com/consumables/t ... eling.html
Всичко може, но не всеки го може! За да се справяш, трябва да ти идва от вътре!
Аватар
u3poD
СМР
СМР

Мнениеот Стилиян Лукаров на 12 Дек 2012 13:05

Спайди, познавам те още от НС, когато се регистрира там и знам, че имаш голямо желание за работа и много хъс. Също знам, че това което правиш е красиво и става много добре, виждал съм ти работата по снимките, които постваш. В конкретния случай, а и не само, отнася за всички настилки и облицовки (под и стени), минималната задължителна технологична фуга е 2мм.
Когато се изпълни под или стена с плочки на плътна фуга има реална опасност най-малко от напукване на плочите! Това е защото сградите винаги мърдат и малко или много това се отразява на облицовките и настилките. Фугата така или иначе я има и с никакъв материал не може да бъде избегната - тя си съществува. При мърдане на сградите, при силно нагряване от слънчеви лъчи, при зимни условия, плочите се разширяват и свиват или приближават, отдалечават, усукват. Това са закони на физиката. Затова когато някой реди плочи на плътна фуга, той оставя работата си на късмета - може и да спукат, може и да не спукат. Може да отлепят, може и да не отлепят. Правилното лепило е само едната страна на добрата работа. Другият момент е, че плътната фуга се отлепя/откъртва по-лесно от широката. При плътна фугировка материала не влиза на 100% равномерно по дълбочината на фугите и съответно не всякъде залепва здраво по страните на плочката. При движение на сградата или силно нагряване и охлаждане при външни условия фугата бързо пука и започва да пропуска вода под плочите. През зимата водата замръзва и повдига настилката.
Общо взето, те съветвам да спазваш технологията и да не лепиш плочи по стените с фуга между тях под 2 мм, а за подове под 3мм. Това лепене гарантира 100% залепване и обиране на деформации. Другото си е късмет, пък дори да е с шанс за успех 80-90 %. Винаги ще има едни 10-20 % възможност за напукване, че и отлепяне. Най-честите проблеми от това може да се видят при външна работа.
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот емил на 12 Дек 2012 15:28

То е унизително за форумът да се коментира този въпрос- с фуги или не .
Може да се коментира през какво разст. да са температурно- деформационните фуги примерно , или нещо такова .
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот Spaidy на 12 Дек 2012 20:21

Админе това, което ми казвате - знам, че е така за разширението и влизането на вода, но не съм имал до сега проблеми и направо се учудвам колко много хора са против нареждането на плочките без фуга. Само да кажа нещо като допълнение, не във всички случай, но в повечето слагам клинчета, точно за да може да влезе фугата по - навътре, отделно преди фугиране винаги минавам хубаво с макетния нож и прахосмукачката и си остава достатъчно място.
За напред ще го имам на предвид и ще редя плочките с 2ка кръсчета.
Мисля, че тук работата опира до старило-патило... :headbash:
Аватар
Spaidy
Потребител

Мнениеот chapara на 12 Дек 2012 23:36

И за гъстотата на фугата за под и стена sk (43).gif sk (13).gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот vlmladenov на 13 Дек 2012 19:31

Работата колега не опира само до старило и патило, но и до малко литература.За жалост много колеги я пренебрегват, но самоук майстор не се става.Кой както иска да ме разбира.Литературата на никой не е навредила. sk (49).gif
Винаги напред. Затова сме живи
http://www.bgremonti-pokrivi.com
Аватар
vlmladenov
СМР
СМР

Мнениеот Spaidy на 13 Дек 2012 20:43

Абе много се дразна на хората като не знаят за какво става на въпрос... какъв самоук майстор от 13 годишен работя! 4 Години работих със собственика на 2 строителни фирми защото е приятел на баща ми и всяка събота и неделя съм ходил на работа отделно ваканциите, докато бях ученик. Когато станах 11 клас в класа ми дойде ученик на които баща му има строителна фирма и бяха командировка в Испания (строяха фабрики в няколко града), 2 години аз и моя приятел, колега и съученик сме движили половината обекти на татко му в България... после 2 години още съм работил при него и от малко повече от 2 години работя за себе си. Това с реденето на плочки без фуга за окото е по - красиво, до сега проблеми с това не съм имал. Не знам какви майстори ми се изкарвате толкова, но съм водил обекти по 10-15 човека... и няма до сега нещо което да съм се захванал и да не съм направил успешно или нещо което съм направил и се е разрушило от времето... почнах да се дразня вече на "разбирачи". Това което аз съм постигнал на 23, половината още са живели при родителите си и са им плащали сметките. sk (6).gif
Аватар
Spaidy
Потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Настилки и облицовки