Паркет и всичко свързано с него

Фаянс, теракота, гранитогрес, порцелан, стъклокерамика, естествен и изкуствен камък, тротоарни плочки, бетон, паркет, дюшеме, корк, ламперия, сачак и др.

Паркет и всичко свързано с него

Мнениеот nasco2 на 11 Окт 2011 15:16

Отварям тази тема, тъи като не видях подобна, ще се опитам тук да обясня за различните видове паркет и всички консумативи свързани с него, лакове, масла, фугиращи смеси, лепила и т.н. Тук може да ми задавате, всякакви въпроси по темата, занимавам се с това вече 15г. и смятам, че съм научил доста. Ще започна с видовете паркет, като ще допълвам постепено.

Паркета основно може да се раздели на 2 вида, масивен и многослоен, ламината е друг вид настилка и според мен е грешно да се нарича паркет.
Многослойният паркет се състой от няколко слоя паркет, като обикновено най горният слои е от някаква качествена дървесина, останалите от второстепена и евтина дървесина. Предимството на тази подребна на слоевете е че по този начин се избягва до известна степен деформацията на дървото в следствие на влага или разсъхване. Недостатък е , че обикновено горният слой е 3мм. което ограничава броя на цикленията в последствие.
Масивният паркет го има в много варианти и размери. Най масово е разпространен дъбовият и буковият. Пройзвежда се също така от Ясен, Череша, Акация, Орех и др. Качеството зависи от оцветяването и наличието на чепчета, не би трябвало да влияе на правилната геометрия.

Дъбовият паркет е в най добро съотношение като цена качество. Приблизителна цена за най масовият размер 18/50/300мм. 35-40лв. за 1-во качество.

следва продължение:
Аватар
nasco2
ПАРКЕТ, ЛАМИНАТ И ДЮШЕМЕ
ПАРКЕТ, ЛАМИНАТ И ДЮШЕМЕ

Re: Паркет и всичко свързано с него

Мнениеот academil на 11 Окт 2011 15:37

Благодаря. Необходима и полезна статия. Очакваме продължението.

Същевременно ще те помоля да вземеш отношение и по темата: ЧЕРНИ ФУГИ - ПОПРАВКА.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот nasco2 на 19 Окт 2011 15:24

Отплеснах се, но като има работа е така. Може да е на час по лъжичка но нямам много време.

Дъбовата дървесина има превъзходни качества и изключително голяма трайност, поради съдържанието на дъбилни вещества в нея. Съсъхва и набъбва умерено.
Освен за направа на паркет се използва и в мебелната индустрия.
Паркетът от Дъб е изключително здрав и неподатлив на измятане и дървояди.
След правилно редене, циклене и лакиране Дъбовият паркет дълго време не променя свойте характеристики.

Букът също е доста масово разпространен, има по ниска цена от дъбът 5/30/1,8 около 25-32лв. за м2. Също е качествена дървесина, но е малко поподатлив на външни влияния (влага) и дървояди. Но при подходяща обаботка и нормална експлоатация се държи отлично.
Аватар
nasco2
ПАРКЕТ, ЛАМИНАТ И ДЮШЕМЕ
ПАРКЕТ, ЛАМИНАТ И ДЮШЕМЕ

Мнениеот nasco2 на 05 Дек 2011 16:53

След известно забавяне за което се извинявам започвам отново. Извинявам се, че подавам на час по лъжичка, но нямам друг начин.

Бамбукът
Освен за направа на паркет се използва в строителството и в изработването на сувенири.
Паркетът от Бамбук се изработва от отделни части, които се слепват в заводски условия. На цвят бамбуковият паркет бива от светло до кафяво.
При циклене и лакиране на паркета е необходим правилен подбор на абразиви и много внимателна работа.
След правилно редене, циклене и лакиране, паркета от Бамбук става сравнително устойчив на влага, но си остава сравнително мек, като материал.
Твърдост по Бринел - 4,7

Акацията
Акациятя е ценен медоносен вид.
Дървесината и е с широко ядро и тясна беловина. Изключително издръжлива на гниене.
Използва се в мебелната индустрия и за направата на масивен паркет. Когато Акацията се използва за подова настилка, преди изработката се пари.
Преди монтажа на паркет от Акация е необходима аклиматизация в помещенията където ще се реди.
След правилно редене, циклене и лакиране, акациевият паркет ще придаде на помещенията ви уникалност със свойте жълто-зелени отенъци.

Твърдост по Бринел - 4,8

Ясенът
Дървесината на Ясена е тежка, жилава и изключително здрава.
Освен за направата на паркет се използва и в мебелната индустрия, корабостроенето, за спортни уреди.
Паркетът от Ясен е изключително красив със своя светъл цвят и неповторими жилки.
След правилно редене, циклене и лакиране паркетът от Ясен дълго време не променя свойте характеристики.
Твърдост по Бринел - 4

Спрам до тук с видовете дървесина, това са най - масовите видове, ако някои го интересува конкретен вид който не съм описал нека да попита в темата, ако мога ще отговоря с удоволствие.

Многослойният паркет
се изработва от няколко слоя дървесина. Повърхностният пласт е с дебелина от 2 до 5 мм. и е изработен от масивна ценна дървесина. Другите слоеве , обикновенно са от иглолистна дървесина, разположени напречно един на друг.
Многослойният паркет е фабрично циклен и лакиран.
Преди монтажа на многослоен паркет е необходима аклиматизация в помещенията където ще се реди.
Многослойният паркет позволява 1-2 цикления, ако няма надуване и измятане.

От тук нататък мисля да споделя най основното за различните видове лакове, но ще е малко по нататък във времето.
Аватар
nasco2
ПАРКЕТ, ЛАМИНАТ И ДЮШЕМЕ
ПАРКЕТ, ЛАМИНАТ И ДЮШЕМЕ

Мнениеот nasco2 на 07 Яну 2012 15:19

Както обещах, продължавам с лаковете, ще споделя определени марки с който съм работил и познавам качествата им, искам да поясня предварително, че ще изкажа лично мнение и ще спомена определени марки и актуални усреднени цени към датата на поста, ако се сметне за реклама нека бъде изтрито. Лаковете са основно 3 вида еднокомпонентни, двукомпонентни и лакове на водна основа. Разходната норма при всичките е горе доло 1 литър за около 6м2 за два слоя, при 3-ти слои един литър покрива 10-15м2. Трябва да се знае, че разхода зависи от финишната обработка на дървото и начина на нанасяне ( аз лично предпочитам с велурено валяче ) За основа е добре да се използват подходящи грундове, при липса на такива първият слой да се разрежда 10-20% с подходящ разредител. Желателно е нанасянето да е трикратно - един слои грунд и два слоя лак.

Еднокомпонентните алкид - уретанови лакове са подходящи за домашни условия. Лесни за нанасяне, относително слаб мирис и висока еластичност. Почти всяка марка предлага и разредител към лака, но за всичките изброени по доло AMB, МРТ или минерален терпентин вършат работа. При тях както и при повечето стоки качеството се определя от цената:

Селт - БГ гланц лак произвеждан в Пловдив 2,5L - 18лв. За цената си е приличен лак, не го препоръчвам за силно натоварени помещения. Време за съхнене - 24часа.
Dyo - Турски лак 2,5L - Гланц - 27лв. Мат - 32лв. Приличен лак за домашни условия. Време за съхнене 8часа.
Sadolin - Дания 2,5L - гланц и сатен - 60лв. въпреки качествените бои с тази марка аз лично имам предубеждения относно здравината на лака и не го препоръчвам. Време за съхнене 4часа
Levis - Белгия 2,5L - гланц и сатен - 80лв. може би най качественият лак от еднокомпонентните, препоръчвам го и за силно натоварени помещения. Време за съхнене - 4часа.

Двукомпонентните полиуретанови лакове, притежават добра здравина и твърдост. Подходящи за заведения и офиси. За разредител се използва препоръчаният от фирмата производител. Задължително се нанасят при добро проветрение, имат остра миризма и при продължително вдишване, могат да причинят трайни увреждания. Препоръчвам нанасяне само от професионалисти.

Sirca - Италия. 10L - 135лв. за съжаление в момента в България се внасят само 10L разфасофка. Изключително здрав лак със сатенен ефект. Време за сънене - 2часа.
Vernilac - Гърция. 4,5L - гланц - 70лв. сатен - 100лв. също доста здрав лак, при добро нанасяне притежава изключителна лъскавина. Време за съхнене - 4часа

следва......
Аватар
nasco2
ПАРКЕТ, ЛАМИНАТ И ДЮШЕМЕ
ПАРКЕТ, ЛАМИНАТ И ДЮШЕМЕ

Мнениеот special на 07 Яну 2012 16:22

Я аз да попитам, ако имаш под с подово и плочки на него, но искаш да сложиш паркет, какво правиш?
Съдете за Вашия успех по това, от което трябва да се откажете при постигането му.

ИзображениеИзображениеИзображение
http://www.bgremonti.com
http://otpushvane.com
Аватар
special
Експерт

Мнениеот Стилиян Лукаров на 07 Яну 2012 16:34

special написа:Я аз да попитам, ако имаш под с подово и плочки на него, но искаш да сложиш паркет, какво правиш?

Ами слагаш паркет. sk (37).gif
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.otpushvane.com
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот pooh на 07 Яну 2012 16:42

Абе паркета не е много за подово, ама ... де да знам - хора всякакви :?
Преди да ни направят бедни, ще ни направят прости!
Колкото повече - толкова повече!
3 пъти режа ... и все късо!
Аватар
pooh
ПРОФЕСИОНАЛИСТ Сухо с-тво
ПРОФЕСИОНАЛИСТ Сухо с-тво

Мнениеот nasco2 на 07 Яну 2012 17:28

special написа:Я аз да попитам, ако имаш под с подово и плочки на него, но искаш да сложиш паркет, какво правиш?

Оставяш паркета в стаята поне месец и то през лятото, след това го редиш с лепене нут перо, не за пода. Паркета е добра изолация и подовото ще е неефективно. Колегата е прав не е много препоръчително, има опасност зимата да се отцепи на места фуга, която лятото ще изчезва, но не е задължително.
Аватар
nasco2
ПАРКЕТ, ЛАМИНАТ И ДЮШЕМЕ
ПАРКЕТ, ЛАМИНАТ И ДЮШЕМЕ

Мнениеот special на 07 Яну 2012 20:53

Ясна е работата :wallbash: къртене, махане на плочки и подово :wallbash: Няма да е скоро значи crazy.gif Цял живот съм стъпвала на паркет и сега тия плочки ми стоят неуютно.
Съдете за Вашия успех по това, от което трябва да се откажете при постигането му.

ИзображениеИзображениеИзображение
http://otpushvane.com
Аватар
special
Експерт

Мнениеот zimbo_64 на 07 Яну 2012 23:40

Един въпрос и от мен: имам стар паркет, който искам да сменя, но вместо масовите подложки от 5мм. да подложа 20мм. Стирофом/синята топлоизолация на Дау/ за покриви, която е плътна и издържа натоварвания от ходене по нея. Позволява ли паркета т.нар. "плаващо поставяне" или да избера качествен ламинат за тази цел?
Аватар
zimbo_64
Активен потребител

Мнениеот gidik на 08 Яну 2012 09:44

zimbo_64, бих те посъветвал върху изолацията да поставиш 22мм OSB плоскости и чак тогава да наредиш каквото си искаш отгоре паркет, ламинат или плочки, каквото ти сака сърце. За плочките специално ще ти се наложи да ползваш PU паста за лепене. Не е евтин вариант, но е единственият успешен върху дървени плоскости.
Сървис Индъстри ЕООД
gidik.si@gmail.com"
+359898577152 Радослав Чичев
Индустриални подови настилки. Саморазливни замазки. Шлайфане, полиране и импрегниране на подове от бетон, мрамор и гранит. Маркировка. Хидроизолации. Инжектиране на смоли в стоманобетонни конструкции.
Аватар
gidik
СМР
СМР

Мнениеот емил на 08 Яну 2012 11:50

Наско ако може да ми отговори , винаги съм се чудел защо ... много паркетчий , които работят цял живот това
редят перфектно паркет , циклят и лакират безумно хубаво.
Не оставят фуга към стените , и след месец паркетът се " дига " естествено .
Компрометира ги тотално , защо го правят ?
Виждал съм ги на живо , не са глупави , не са мързеливи , и го работят от 20 години .
Защо ?
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот bobisol на 08 Яну 2012 12:54

емил написа:Наско ако може да ми отговори , винаги съм се чудел защо ... много паркетчий , които работят цял живот това
редят перфектно паркет , циклят и лакират безумно хубаво.
Не оставят фуга към стените , и след месец паркетът се " дига " естествено .
Компрометира ги тотално , защо го правят ?
Виждал съм ги на живо , не са глупави , не са мързеливи , и го работят от 20 години .
Защо ?

От глупост Емка,от глупост. :lachtot: :lachtot: Явно са пропуснали урокът за раздуването на дървесината.Случва се ипри оставянето на фуга,но това е в случаите на не добре исъхнала замазка. a (56).gif a (56).gif А пък и не се учудваи на такъв ако затова обвини домакинята, че е прекалила с миенето.
Мисли преди да работиш.
Мисълта екато жената,може да избяга,но работата ти остава.
Аватар
bobisol
Активен потребител

Мнениеот academil на 08 Яну 2012 13:40

емил написа:... Не оставят фуга към стените , и след месец паркетът се " дига " естествено .
Компрометира ги тотално , защо го правят ? ...

Става дума за масивен или трислоен паркет.
Лично аз не съм виждал без такава фуга, винаги с фуга, и в зависимост от подредбата и материала, заклинване с различна стъпка.
Теоретично е абсолютно правилно.

Знам един-единствен случай на плътно, без каквито и да е фуги, нареден масивен,
но тънък 8 мм, паркет, на ресторант-дансинга на 5-звезден хотел.
По изискванията на ТАІ-проект, и паркетът беше някаква тропическа дървесина от Тайланд, внесен пак от там.
Предвиждането ми беше раздуване и спъване на танцуващите до 3 месеца.
Сложихме ламинат по-рано, а с раздутия правих BBQ 2 години.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Следваща

Назад към Настилки и облицовки