Въпрос за сух под с XPS

Въпрос за сух под с XPS

Мнениеот petr0ff на 26 Окт 2017 01:34

Здравейте,
Както се оказва често - едно мислих, но друго стана! Какъв е проблема - ами крив. Започнах ремонт на най-голямата стая удома - детската. Стаята имаше денивелация с коридора 5 см - старият собственик направил нова замазка (мноооого корава) и залепил теракот, който с времето се беше позачупил. След покупката на апартамента, преди има - няма 10 години беше предвидено 2 месеца да си останем в квартирата, но собственичката на бъдещият ми апартамент реши да зажени дъщеря си и се примоли да се забавим...2 месеца. Естествено, че го направихме, с което загубихме времето предвидено за ремонт. Започна всичко на парче, някои парчета по 2 пъти. Та лепихме грес върху коридора и кухнята плочка връз плочка. Затова и денивелацията. Да се върнем на проблемната стая - махнах 2-та балатума и се озовах над много начупена и крива замазка. Подпрях се на нея с ръка и измежду фугите излезе прах. Извиках фирма и я изкъртиха - имаше 1 см пясък, стърготини и всякакви боклуци отдолу. Реших да не правя замазка - денивелация 9-10 см до нивото на коридора, а за 1 см на 1 м2 е необходимо 20 кг сух материал. Блока е неудобен за носене - много път от паркинга до входа, а и съм на полуетаж. Извиках човек, който лепи топлоизолации - ползвам го често. Рече, че за лепене на XPS трябва пода да е равен, но мерихме с мастар и с канап и реши, че ще стане и без замазка - BIG MISTAKE. Намерих XPS специално за под (50 т/м2 натоварване), дебел 5 см - в цяла България имаше 4 пакета, а на пролет, когато търсих нито един. Почнахме да лепим и първия проблем - плочите XPS се оказаха на дъга с около 6-8 мм отклонение в средата. Тук не се разбрахме с майстора - той казва, че трябва да са здраво залепени за пода, а аз му казвам, че няма къде да избягат и е важна нивелацията. Залепи един надлъжен ред и рече, че иска да изчакаме няколко дни за тест дали са залепени добре (изпъкват в средата). Теста издържа и продължихме. Сега денивелациятя е до 1 см на места, но в два от ъглите на стаята майстора е натиснал плочите към основата и има по-голяма денивелация. Понеже ползвам разкроена плоча ОСБ да стъпвам по пода забелязвам, че върху вдлъбнатините, когато стъпвам се чува шум. Подчертавам - знам, че е редно да има замаска върху XPS-а! Подлъгах се, че ще успеем да изравним пода с пенополистирола... Нямам намерение тепърва да правим замазка, а и вече за трети път отлагам монтажа на мебелите - няма да ме чакат за 4-ти...
Върху XPS-a ще има 2 слоя български шперплат (може и ОСБ-3) по 12 или 15 мм, разминати на кръст и захванати с видийки, може и лепило, а отгоре ламиниран паркет или още ламинат 8 мм. В някаква степен ще се намали пружиниращия ефект. Търся идеи:

Денивелацията в ъглите как да я изравня:
- С шпакловка на участъка с необходимата дебелина - например залепвам с монтажно лепило парче XPS с нужната дебелина и после с 50 см нож запълвам с лепило за ТИ до ниво 0. Може местна армировка да направя.
- Само с подложка от XPS с нужната дебелина?
- Нищо не правя - там натоварването ще е ниско, въпреки всичко може да се подложи нещо - имам парчета гума за звукоизолация с дебелина 1 см и супер плътна и тежка гума с дебелина 2 мм от фирма Децибел (останаха ми от направена звукоизолационна стена).

Какво да подложа под шперплата, та да не хлопа:
- полиетиленова подложка 5 мм;
- кокосова подложка;
- мек XPS;
- минерална вата с ниска плътност - дебелината и е 2.5 см и не знам колко ще пружинира...

Пак казвам - знам, че е най-правилно със замазка. В моя случай тя би трябвало да е 2 см за да мога с ламината да изляза на кота 0 в коридора, но би могла и да е 3 см за да е по-здрава, а да съм 1 см отгоре после. Причините да не искам са много - време за съхнене, хамалогията с носенето (за 3 см са необходими 47 торби със замаска), къде ще я складирам и не на последно място - липсата на майстор, който да я изпълни. Опитах вече - всички, а те са доста, с които се свързах имат много работа, заети са за много време напред и нямат време. Май се посъживи строителството...

Благодаря за вниманието!
petr0ff
Потребител

Re: Въпрос за сух под с XPS

Мнениеот chapara на 26 Окт 2017 11:17

Изцяло грешен подход - ти си го осъзнал. Банално е че ще ти кажа "трябвало е", но е така. Трябвало е да наредиш изолацията без лепене и да направиш 5 см. армирана замазка, като анкерираш арматурата за пода на 5 точки за кв.м. Четох поста ти пет пъти и не ми идва на ум как да процедираш в тази объркана ситуация sk (28).gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот petr0ff на 26 Окт 2017 15:10

Ако имах идея да правя замазка - да, щях да я направя около 4 см, но нямаше да анкерирам нищо. Първоначално идеята беше да стане сух под с гипсофазер върху XPS. Ползвах за консултант представител на КНАУФ, но пода не е равен - до 2-3 мм отклонения. Човека и сега даде работещо решение - 2 см вата мин 150 кг/м2 и отгоре пак фазер, но много ми се качва нивото...Това, че има нерваности 8-10 мм изобщо не го мисля - 2-те плочи на кръст отгоре ще го оберат. На моята работа преди основния ремонт върху кривия под бяха сложили ламинат, който си потъваше доста на места, а когато се износи (от супер тежки столове с метални колелца) отново наредиха ламинат 10 мм. Пак потъваше, по-малко и пак се износи за около 2 години - по фугите от колелцата на мястото под столовете. На местата на които потъваше и столовете не стояха отгоре постоянно не мръдна. Ходи се с тежки работни обувки, а основно се седи на въпросните гъзарски столове с хиляда опции за реглаж и не се става от тях - придвижването става в седнало положение. Даже и не тропаше... Сега е повдигнат на 20 см от пода с крачета-дистанционери и дебели 60x60 см плочи. Май трябваше и аз така да направя и да попълня с вата отдолу...Искам да кажа, че неравностите не ми пречат, пречи ми лекото пропадане в 2 от краищата. Сега отивам за лека минерална вата, кокосова подложка и едра шкурка. Ще направя опит за прешкурване на 1-2 от високите места (чух, че ставало) и ще направя тест с вата и кокосова подложка за шума. Гледам, че едното парче ОСБ е на дъга, ще сложа по-изправено с подложките и ще тествам. Трябва да стане! Друг вариант няма! sk (43).gif
petr0ff
Потребител

Мнениеот chapara на 27 Окт 2017 10:02

Ми то си има рендета за тази работа
https://www.google.bg/search?q=%D1%80%D ... 93&bih=461

полват се за закръглени елементи на фасада
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот petr0ff на 30 Окт 2017 13:32

Здравейте!
Получават се нещата! Купих плоскости ОСБ 3 (разрязани през средата на дължина), но миришат много. Наредих ги на земята за тест и после изправих повечето по стените. Трябваше да взема ОСБ 2! Идея как да ги запечатам, че да не миришат? Може би с акрилна боя (на водна основа)? Дали ще има ефект? Някой да се е сблъсквал и решавал такъв проблем? Втория пласт ще е с ОСБ 2, нямах си идея, че влагоустойчивото ОСБ мирише толкова много...
petr0ff
Потребител

Мнениеот petr0ff на 15 Ное 2017 23:27

Здравейте!
Да се похваля с новия под! В крайна сметка ОСБ-то го оставих на село и минах на вариант гипсофазер 2 x 12,5 мм. Положения XPS го изравних максимално с шкуркане, а на по-ниските места с попълване с флексово лепило (Баумит Флекс Мрамор), като за майки използвах XPS с дебелина 6 и 10 мм. Ами стана. Даже много добре, а след залепването на 2-та слоя гипсофазер с Унифлот стана още по-здраво. Понеже нямах лента с минерална вата покрай стените използвах пяна за ТИ, която след като отрязох боядисах с 3 ръце еднокомпонентна акрилна хидроизолация. Фугите на плочите и главите на винтовете прешпакловах отново с Унифлот и утре монтирам ламината. Под гипсофазерните плочи сложих кокосова подложка 5 мм, защото много кънти XPS-а при ходене, но вече е перфектно. Един въпрос - за подложката под ламината. Предвиждам да е 3мм XPS, защото вече имам една подложка под целия под - да не става много меко. Мнение по въпроса?

Поздрави!

ПП Като цяло харесвам как се получи, притеснява ме какво ще се случи при наводнение! Има вариант да лепя ламината по фугите, а разстоянието между него и стената да запълня с няколко салама Soudal Multibond MS35. Ползвал съм последното - еластично е много, не мирише и залепва здраво. За гипсофазера не се притеснявам - разбрах за ситуации, когато такъв под е изцяло залят с вода - изсъхва си. Даже поради тази причина не смятам да го грундирам, хидроизолирам или прешпакловам - за да може да отдаде евентуална влага. Кокосовата подложка обаче отдолу е проблем при евентуално наводнение... Ако ще лепя ламината трябва да тегля две ръце ХИ и на гипсофазера... Само си мисля - най-вероятно нищо такова няма да направя, а ще наредя директно ламината.
petr0ff
Потребител

Назад към Сухо строителство - Гипскартон