Няколко въпроса свързани с таван от гипсокартон

Няколко въпроса свързани с таван от гипсокартон

Мнениеот Whiskey на 13 Авг 2017 11:42

Здравейте,

Предстои ми изграждане на тавани от гипсокартон в панелен апартамент. Ще се ползва двойна скара с директни окачвачи, само на едно място, където таванчето е 2 кв.м. ще е единична. Въпросителни обаче изникват след измерване на място - стените в коридора са криви... доста криви и то в хоризонтално отношение. На места като сложа 1.8 м. нивелир и разликите отиват над 3 см. вълни. Какво правим с ъглите в този случай? Ще ми се изкриви и UD-то, ако монтирам по тях. Смятам да изградя конструкцията и да редя картоните както трябва, но какво ще правя с фугите към стените? Запълвам с парчета картон или как? Склонен съм на вариант да ползвам EPS первази за таван, защото при това положение вероятността от напукване се повишава. Мислите ли, че това ще реши проблема?

На второ място какви завършващи профили препоръчвате за борда пред скритото осветление - PVC или алуминиеви? Видях в няколко теми, клони се към алуминиевите, но все пак.

Съществена ли е разликата между крепежните елементи на Кнауф и тези на другите производители? Със сигурност ще ползвам профили 0.55 мм, смятам, че ще свършат работа, още повече, че конструкцията е далеч от граничните стойности, но струва ли си разликата в цената на крепежите - окачвачи, кръстовидните връзки за две нива и т.н.?

Шпакловам ли нишите за скрито осветление преди да сложа завършващия борд и удачно ли е да си го сглобя на земята и да го "закача" на тавана след като е готов?
Друго, за което се чудя е дали нишите за скрит корниз да ги оставям до масивния таван или мога да си позволя да окача корнизите на новия таван. Не че ще има някакви кой-знае какви тежки пердета, но при дърпането има ли шанс да светне някоя фуга? Каква е практиката?
Whiskey
Потребител

Re: Няколко въпроса свързани с таван от гипсокартон

Мнениеот pooh на 13 Авг 2017 14:21

Whiskey написа:Здравейте,

Предстои ми изграждане на тавани от гипсокартон в панелен апартамент. Ще се ползва двойна скара с директни окачвачи, само на едно място, където таванчето е 2 кв.м. ще е единична. Въпросителни обаче изникват след измерване на място - стените в коридора са криви... доста криви и то в хоризонтално отношение. На места като сложа 1.8 м. нивелир и разликите отиват над 3 см. вълни. Какво правим с ъглите в този случай? Ще ми се изкриви и UD-то, ако монтирам по тях. Смятам да изградя конструкцията и да редя картоните както трябва, но какво ще правя с фугите към стените? Запълвам с парчета картон или как? Склонен съм на вариант да ползвам EPS первази за таван, защото при това положение вероятността от напукване се повишава. Мислите ли, че това ще реши проблема?

По начало, идеални стени почти не съществуват. Това е една от причините, да не се почва затварянето от ъгъл, а на 50-ина см. от ъгъла на помещението. Първият лист е водещ за цялата обшивка, а всички клинове се изкърпват, като се стигне до тях. Трудно ми е да го обясня, но последните парчета (забиващите в стената) се мерят точно и режат така, че да следват кривината на стената. фуга от 0,5см. е нормална, даже препоръчителна, над тази стойност обаче е грешка. UD профилае нормално да се огъне, ако се монтира по крива. Реже се с ножица за ламарина на инфлексните точки (най-висока и най-дълбока за кривината), за да не се мачка и усуква. Но на практика - няма особено значение - този профил е изцяло помощен за нивелиране на конструкцията.

Whiskey написа:На второ място какви завършващи профили препоръчвате за борда пред скритото осветление - PVC или алуминиеви? Видях в няколко теми, клони се към алуминиевите, но все пак.

Въпрос на вкус. Аз преди да почна да фрезовам гипсокартона, предпочитах PVC завършващия профил - нанизва се един път и е готово. Други колеги предпочитат алуминиевите, едностранни ъгли ... И двата варианта са правилни технологично.

Whiskey написа:Съществена ли е разликата между крепежните елементи на Кнауф и тези на другите производители? Със сигурност ще ползвам профили 0.55 мм, смятам, че ще свършат работа, още повече, че конструкцията е далеч от граничните стойности, но струва ли си разликата в цената на крепежите - окачвачи, кръстовидните връзки за две нива и т.н.?

Съществена е и разликата в цената не е случайна. Ако нямате опит и не можете да прецените, веднага на око, дали даден крепеж е подходящ - заложете на сигурно и си вземете оригинални крепежи - няма да Ви подведат.

Whiskey написа:Шпакловам ли нишите за скрито осветление преди да сложа завършващия борд и удачно ли е да си го сглобя на земята и да го "закача" на тавана след като е готов?
Друго, за което се чудя е дали нишите за скрит корниз да ги оставям до масивния таван или мога да си позволя да окача корнизите на новия таван. Не че ще има някакви кой-знае какви тежки пердета, но при дърпането има ли шанс да светне някоя фуга? Каква е практиката?

Силно препоръчително е, да се шпаклова преди монтирането дори и на дъното, иначе осветения от скритото вътрешен ъгъл, не може да се обработи хубаво и съсипва целия труд по скритото, като е крив, напукан и неоформен. Удачно е всичко, което Ви улеснява в монтажа. В зависимост от уменията и вида на фигурката - може да Ви улесни, а може и да се чудите, как да го вдигнете и закрепите, без да се повреди. Моят начин е - пускам вътрешната пола, отвесирам я и я застопорявам, на спокойствие си фрезовам и лепя дъното и бордчето на черупки по 1,20м или 2м, оформя се хубаво вътрешния ъгъл и като е готов - закачване на черупките и шпакловане на фугите.
Скрития корниз може да се монтира и за конструкцията - не е проблем. Но подчертавам - ЗА КОНСТРУКЦИЯТА, не може да се държи САМО на картона. Все пак - най-лесно е да е закрепен за монолитния таван. Минуса е, че тогава има термомост - незатворена и неизолирана ивица. Преценете дали това ще е проблем или не.

Успех с изпълнението. sk (49).gif
Преди да ни направят бедни, ще ни направят прости!
Колкото повече - толкова повече!
3 пъти режа ... и все късо!
Аватар
pooh
ПРОФЕСИОНАЛИСТ Сухо с-тво
ПРОФЕСИОНАЛИСТ Сухо с-тво

Re: Няколко въпроса свързани с таван от гипсокартон

Мнениеот Whiskey на 13 Авг 2017 20:40

Сърдечни благодарности за изчерпателния отговор. Ще се съобразя изцяло със съветите - ще ползвам оригинални крепежи. Надявам се да са съвместими с нашенските профили. Ще предвидя и отделно монтажно CD за корнизите. Ще проуча на какво разстояние се монтират обичайно и да разчитам на 6-те см. Засега е това, ако имам допълнителни въпроси, ще питам sk (23).gif
Whiskey
Потребител

Назад към Сухо строителство - Гипскартон