Какъв е правилния монтаж

Какъв е правилния монтаж

Мнениеот vlado92 на 10 Юли 2014 16:11

Може ли някой да ми начертае схема за монтаж на ГК плоскости на таван през колко см слагат цд профилите и как се реди самия картон на тях питам защото викнах един майстор в нас който започна да прави тавана но ми се струва че нещо не го прави както трябва защото картона на късата страна увисва малко и се разминава с другия лист
ето чертеж малко не ми се получи но се добива представа
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
vlado92
Потребител

Re: Какъв е правилния монтаж

Мнениеот Darakchiev на 10 Юли 2014 16:36

Така както е чертежа излиза, че ГК е реден успоредно на ЦД профилите,
което не е правилно. Трябва да се полага перпендикулярно на ЦД профилите.
Аз не съм специалист но скоро сам си правих тавани и стени с ГК и изчетох
доста по темата. Ако наистина така го прави майстора ти то той е толкова
майстор колкото аз съм космонавт, да не говорим, че е недопустимо да има
провисвания на ГК, ти видя ли го дали въобще ти нивелира профилите.
За схема на монтаж разгледай сайта на Кнауф или Ригипс.
Аватар
Darakchiev
Потребител

Мнениеот vlado92 на 10 Юли 2014 16:41

Да нивелира профилите поне това го видях значи не е правилно така както го прави
така ли трябва да е поставен гк ?
vlado92
Потребител

Мнениеот pooh на 11 Юли 2014 13:20

Нито "майсторът" Ви е Майстор, нито скарата е скара, нито начина на полагане на листата гипсокартон е правилен!
Предполагам е бил с най-ниската оферта - това е резултата, както и практическо доказателство, че евтиното излиза скъпо!
Има доста схеми за правилно изграждане на скарата, както и за посоката на полагане на листовете. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО четиво, преди почване на окачен таван от гипсокартон
Сега ЕДИНСТВЕНОТО спасение е - всичко долу и отначало, но вече както трябва. Иначе на Вас ще Ви падне на главата, не на някой друг. :wallbash: :headbash:
Преди да ни направят бедни, ще ни направят прости!
Колкото повече - толкова повече!
3 пъти режа ... и все късо!
Аватар
pooh
ПРОФЕСИОНАЛИСТ Сухо с-тво

Мнениеот vlado92 на 11 Юли 2014 18:23

Няма ли друг начин задължително е свалянето на всичко така ли да го разбирам иначе гледах това.
Значи така се прави така ли да го разбирам и само още един въпрос защото тотално се обърках може ли да затварям стените само с цели листове ГК от тавана до пода четох на едно място че може на друго че не може и вече не знам sk (29).gif
vlado92
Потребител

Мнениеот erik11 на 11 Юли 2014 22:48

От брошурката на Ригипс дето си дал гледаш снимки 6,7,8- това е начина. Профилте през 50 см. напречно на платната се редят макар че може и през 40 см ако искаш да е още по здраво ако слагаш от по дебелия на 12.5 мм а не на 9.5мм. А по въпроса за стените какво по добре от това да сложиш цели платна картон отгоре до долу. Тъкмо няма да имаш напречни нефабрични фуги за шпакловане sk (6).gif
erik11
Потребител

Мнениеот pooh на 12 Юли 2014 02:16

Брошурата, която си цитирал е ... малко неточна.
Обяснявам, за да не съм голословен:
Наистина в продуктовата гама на фирма Rigips, има вариант да се прави окачен таван САМО с единична скара, при профили САМО в едната посока, НО - това е САМО с техните профили Rigistil - CD и UD (усилени от 0,6мм-ова рифелова ламарина), съответно с размери CD-18/45/18 и UD-20/20/30. Мога при интерес да побликувам и официалните детайли на фирмата (на немски език), където при използване на стандартните CD и UD профили, ВИНАГИ трябва да има КРЪСТОСАНА скара. Идеята е за равномерно разпределяне на натоварванията на ВСИЧКИ окачвачи и съответно обиране на минимални луфтове и грешки при нивелирането. На теория е лесно да се вкарат 5-6 профила в едно ниво, но на практика ... почти винаги някоя рапидка "мърда" профила с милиметър и отиде нивелирането "у лево". Ако сигурноста и качеството са по-важни за Вас от спестените левчета - ще го направите наново и както трябва ... От друга страна - всичко е въпрос на личен избор.

Сега за стените - колкото по-малко напречни фуги имате за обработка - толкова по-добър е крайния резултат. Където и да сте прочели, че не трябвало да се работи с цели плоскости - ограничете си посещенията - не разбират от Сухо строителство СЪС СИГУРНОСТ! Единствената причина по която се използват по-къси листове е по-лесния транспорт. Значително по-лесно се качват листа на по 2м по стълбите от листа на 2,50; 2,60; 2,70; 3 метра. Ако някой ми ги качи на място - ще бачкам само с дълги листове, но щом се налага да ги въртя сам по етажите - 2 метра са ми тамън :wink:
Шегата настрана, но технологично при всяка една облицовка е в сила правилото - по-малко фуги=по-добър краен резултат.
Аватар
pooh

Мнениеот pooh на 12 Юли 2014 02:28

erik11 написа:От брошурката на Ригипс дето си дал гледаш снимки 6,7,8- това е начина. Профилте през 50 см. напречно на платната се редят макар че може и през 40 см ако искаш да е още по здраво ако слагаш от по дебелия на 12.5 мм а не на 9.5мм. А по въпроса за стените какво по добре от това да сложиш цели платна картон отгоре до долу. Тъкмо няма да имаш напречни нефабрични фуги за шпакловане sk (6).gif

Не искам да влизам в излишни полемики, но самото споменаване на тънък гипсокартон (9,5мм) при направа на окачен таван ме стресира. По никакъв начин не може да бъде оправдано използването му за друго, освен за огъване при фигурални тавани, или като допълнителен пласт за постигане на необходима дебелина на слоевете гипсокартон. Иначе казано, въпросната дебелина е далече от масовата употреба. Основната причина е следната - поради по-малката си дебелина, освен намаленото тегло има също така и намалена устойчивост, което пък от своя страна, води до провисване и огъване на листата при, иначе нормалните за 12,5мм-овия гипсокартон, 50см. осово разстояние на монтажните профили. Следва сгъстяване на монтажните профили ИЛИ втори слой картон - при всяко положение оскъпяването е в повече, от закупуване на нормални листа 12,5/1200/2000 мм.
Аватар
pooh

Мнениеот korso на 13 Юли 2014 19:29

Имам еди въпрос,къде в София мога да закупя профили, ,ud,cd, от малкият размер.
Благодаря предварително.
korso
Потребител

Мнениеот pooh на 14 Юли 2014 01:25

Представителите на Rigips - Фестстрой.
Предполагам и всеки търговец, който продава продукцията на Rigips
Аватар
pooh

Мнениеот vlado92 на 14 Юли 2014 10:06

Само още един въпрос и другия понеделник ще кача снимки да ви покажа какво сътворихме с баща ми след като "МАЙСТОРА" си тръгна sk (3).gif как мога да изравня дюшеме от дъски за да наредя ламинат отгоре мислех си с фибран лепен с пяна и нивелиран като подложка и отгоре ламината така дали ще се получи или няма шанс :)
vlado92
Потребител

Мнениеот pooh на 14 Юли 2014 15:41

Фибрана е изолация, не може да служи за изравняване на ниво. Още по-малко пък, лепене на пяна ... Все пак условието е да поема доста динамични натоварвания при ходене, както и статични - от мебелите.
Сух под е най-бързото решение, но не и единственото. Има леки замазки, които няма да добавят допълнителна тежест, а ще изравнят нивото и са устойчиви на натоварвания.
Аватар
pooh

Мнениеот chapara на 14 Юли 2014 17:11

vlado92 написа:Само още един въпрос и............. как мога да изравня дюшеме от дъски за да наредя ламинат отгоре

С изцикляне на дюшемето sk (29).gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот Стилиян Лукаров на 14 Юли 2014 19:45

С наковаване на ОСБ плоскости... да не остана и аз по-назад с идеите. sk (43).gif
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот speysi на 14 Юли 2014 20:42

chapara написа:
С изцикляне на дюшемето sk (29).gif

+1

XPS подложка 5мм и редиш ламината. Наскоро завърших една стая по този начин.
Аватар
speysi
Активен потребител

Следваща

Назад към Сухо строителство - Гипскартон