Лепене на картон в/у шпакловка за топлоизолация

Лепене на картон в/у шпакловка за топлоизолация

Мнениеот antondenev на 01 Юли 2014 11:40

Здравейте,
много ми помогнаха ваши теми по време на ремонта на апартамента, но сега имам едно питане и ще Ви бъда много благодарен ако ми дадете отговор.
Залепих фибран на парапена на терасата и го шпакловах с Ceresit Thermo Universal, но не прицених че трябва да е хоризонтално право заради фаянса който ще се лепи като цокъл. Сега съм пред дилема с какво да го изпаравя и май ще се спра на влагозащитен гипсокартон който мисля да залепя отгоре, но дали ще стане върху този вид щпакловка и да не вземе да падне, че като я гледам е доста ронлива. Моля дайте съвет ако се сещате за нещо.
antondenev
Потребител

Re: Лепене на картон в/у шпакловка за топлоизолация

Мнениеот academil на 01 Юли 2014 12:09

Дюбелирай.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот antondenev на 01 Юли 2014 13:44

Извинявам се за въпроса но с какви дюбели да дюбелирам, че до сега само на скара съм слагал картон.
antondenev
Потребител

Мнениеот pooh на 01 Юли 2014 13:48

С никакви!
Покажи снимка и тогава очаквай съвети. Иначе лепилото за изолация си е добра основа, друг е въпроса, каква е работата на картона ОТВЪН :?
Преди да ни направят бедни, ще ни направят прости!
Колкото повече - толкова повече!
3 пъти режа ... и все късо!
Аватар
pooh
ПРОФЕСИОНАЛИСТ Сухо с-тво

Мнениеот academil на 01 Юли 2014 15:06

Снимката трябва да е рентгенова, да се види как е залепен и фибрана! :wink:
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот antondenev на 01 Юли 2014 15:36

Фибрана е залепен фърху груба мазилка грундирана с Ceresit предварително, лепен е на гребен с доста материал. А за гипсокартона отвън, просто незнам с какво друго да изправя парапета и за това искам да е водоустойчив. Снимка ще направя малко по-късно като се прибера и ще я кача но не мисля, че ще има полза от нея.
antondenev
Потребител

Мнениеот pooh на 01 Юли 2014 17:15

Ако мислиш да лепиш ОТГОРЕ на парапет, който е изложен на атмосфертни условия - забрави картона!
Може най-малко на гипсофазер да се стъпи, но и това е компромисен вариант - Аквапанела е предназначен за външна употреба.
Снимка - защото АЗ лично така и не разбрах, кое точно трябва да се изравни? Плочките могат да се лепят и на не идеално изправена повърхност с повече лепило и ако случаят е такъв - цялата заигравка би била безсмислена.

Бате Данчо, по презумпция приемаме, че са спазени ВСИЧКИ технологии, до настъпването на проблемен участък, иначе и рентгенова снимка не мож ни оправи ;)
Изобщо подлепянето на "фибран" (XPS) на други места, освен по цокъл на сгради и ст.бетонни елементи противоречи на логиката и здравата мисъл, но ...
Аватар
pooh

Мнениеот antondenev на 01 Юли 2014 18:44

Изображение

Изображение

Ето това е въпросния парапет. Както казах след време ще е остъклено даже но не се знае кога. Затова си мислех за водоустойчив гипсокартон щапклован отгоре с Унифлор например.
Кривината е в порядъка на 4-5 см което си е доста и отделно е като змия целия парапет
antondenev
Потребител

Мнениеот academil на 01 Юли 2014 20:41

Цялата тази неразбория по тази тема е предизвикана от неправилно зададения въпрос, с крайно недостатъчна информация.
Касае се за залепяне на нещо що да е водоустойчиво за няколко години, с височина на предстоящите фаянсови плочки, за изравняване на 5 см вълнистост.
Пухи, точно в този случай на самонаправа, при това с информация даже почерпена само от този форум, не може да се очаква спазване на всички технологии, даже обратното. Е, в случая, поне за залепването на фибрана, всичко е както трябва. Очевидно информацията от форума е полезна.
Както и да е, искаме да помогнем за оптимално решаване на казуса.
При 15-20 см височина за изравняването не намирам, че е задължително дюбелиране.
academil
Експерт

Мнениеот chapara на 01 Юли 2014 22:31

Има варианти, но в тази ситуация ще се въздържа от коментар. Първо се нас....е, после търсиме отговорите? А точно в този Форум не е мястото. По съм склонен да помагам и обяснявам преди започването, а не след извършената глупост. Е само ще подскажа - армирана мазилка sk (29).gif , ходроизолация, шапка от камък в/у която може да стъпи впоследствие дограмата sk (29).gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот antondenev на 01 Юли 2014 23:24

Така!
Само да кажа нещо..
Първо се касае за целия парапет а не само за 20 см. изправяне
Второ дограмата има къде да стъпе защото парапета е 30 см бетон а не фибран, изолацията съм я сложил за да изолирам евентуално остъклената тераса и направих грешка, че не прецених за равността отнасяща се до цокъла от фаянс.
Колеги, мислех че тука е мястото да се помага а не да се нападат хората?!?
Въпроса ми беше доста коректно зададен, а именно: Лепене на гипсокартон върху шпакловка от топлоизолация?
Благодаря пак за помоща която беше многозначна, но до някъде полезна. Явно ще дюбелирам за всеки случай само да разбера с какви дюбели по точно да го направя за да успея да ги скрия в картона.
antondenev
Потребител

Мнениеот pooh на 02 Юли 2014 01:24

Наистина не разбирам пък аз, какво очаквахте да получите като отговори - до момента всички са достатъчно коректни и търпеливи.
Чапара просто подчертава, че непрофесионалисти е хубаво ПЪРВО да питат, а после да правят свободни съчинения на тема СМР.
Доколкото разбирам искате да залепите гипсокартона на страницата (листа да е вертикално разположен), при всяко едно положение, ако не се остъкли в рамките на това лято - ще се наложи подмяна - зимата+влагата ще му "видят сметката" ... ноооо, аз какво ли разбирам. Дюбелирането на гипсокартон е крайно непрепоръчително - при набиването на дюбела се нарушава целостта на гипсовото ядро, както и на покривната хартия - иначе казано се отслабва, вместо да се заздравява. Има го само в една системна листа и то с по 2 дюбела на цял лист, като дюбелите са от типа топлоизолационни - широка шапка, която да задържа по-голяма площ и се монтират в горния край на фабричните кантове.
Подчертавам, че дори и така, дюбелирането според практиката и теорията на водещите фирми е меко казано - непрепоръчително.
Ако толкова държите да се изправи проблемният ръб, точно с листов материал - използвайте аквапанел или поне гипсофазер - все ще оцелее по-дълго от гипсокартона.

Най-правилния за мен вариант, при така поставената задача е - директно лепене на технически камък, върху хоризонталната равнина и после запълване на дупките и кухините с лепило.Така се решава и проблема с подпрозоречната пола и се дава ниво по което да се заравни стената.
А вече как ще бъде изпълнено - всеки си решава самостоятелно.
Аватар
pooh

Мнениеот yaneff82 на 02 Юли 2014 07:34

Аква панела и за мене е най добрия бърз вариант , другия за който се сещам е да се налепи отново фибран за да се изправи кривината .
Монтаж на гипсокартон - снимки http://www.yaneff82.snimka.bg

Страницата ми в фейсбук - https://www.facebook.com/pages/%D0%A1%D ... 422?ref=hl
Аватар
yaneff82
СУХО СТРОИТЕЛСТВО
СУХО СТРОИТЕЛСТВО

Мнениеот stenmark на 03 Юли 2014 19:51

И с картон става ,но после трябва да го шпакловаш с мрежа и лепило за изолация.Нека да казват че ще падне sk (3).gif Проблема е че не става за лепене щом става въпрос за 5см,а за предстен/т.е. конструкция/Има и друг вариант,ама е по скъп и той е с хидроизолация и после пак същата шпакловка която съм написал по-горе.
Аватар
stenmark
Потребител

Мнениеот pooh на 03 Юли 2014 20:15

Продължавам да твърдя, че картон (без значение от марка и модел), монтиран на атмосферни условия - в случая открита тераса - ще се разпадне до 2 цикъла топло-студено!
Играл съм го този филм преди мнооого години, на едно пазарче в София - ще ви покажа резултата, ако минавам през Красно село скоро. И то при положение, че 4-5 години по-късно картона се замени с гипсофазер ...
Както и да се третира, гипсокартона е предназначен да работи при относително малко температурна разлика (амплитуда), иначе ... "сдава багажа" на прост език!

Ако е да се доказваме, колко по-изчефрастено може да се изпълни ... Аз пък казвам, че с картон от накъсани кашони може да се направи кофражче и да се изравни с цимент и пясък ... ха сега да видим по-евтино кой може да го сглоби? :headbash:
Аватар
pooh

Следваща

Назад към Сухо строителство - Гипскартон