Лунички, но какви?

Лунички, но какви?

Мнениеот професионал на 14 Фев 2013 22:18

Тъй като при ремонта вкъщи стигнах до осветлението на таванската стая, искам да знам кое е по-добро - 12 или 220 волта? И тъй като разстоянието над картона е много малко, може ли да сложа от така наречените "мебелни лунички" - имам такива на 12 волта на кухненските шкафове и те не надстърчат от дебелината на ПДЧ-то ? Принципно гледам инвеститора да не се товари много! :D
Ако човек обича занаята си,резултатите никога не закъсняват!
    (Аз)
Аватар
професионал
ГРУБ СТРОЕЖ
ГРУБ СТРОЕЖ

Re: Лунички, но какви?

Мнениеот chapara на 14 Фев 2013 23:08

Стават,що да не стават sk (23).gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот професионал на 14 Фев 2013 23:31

А дано! Чапи, как върви екскурзията! sk (29).gif
    (Аз)
Аватар
професионал
ГРУБ СТРОЕЖ
ГРУБ СТРОЕЖ

Мнениеот yaneff82 на 15 Фев 2013 01:39

Кажи дали това ще ти е основно осветление или има и друго за да знаем какво да ти препоръчаме. Ако не е основно слагай плоски ЛЕД луни и разстоянието хич да не те тормози >Но и не си споменал колко е малко разстоянието над картоня . За обикновени луни ти трябва минимум 6 см .
Монтаж на гипсокартон - снимки http://www.yaneff82.snimka.bg

Страницата ми в фейсбук - https://www.facebook.com/pages/%D0%A1%D ... 422?ref=hl
Аватар
yaneff82
СУХО СТРОИТЕЛСТВО
СУХО СТРОИТЕЛСТВО

Мнениеот valat111 на 15 Фев 2013 10:24

А дали на 12 или на 220 волта...12 волтовите са с по-дълъг живот. Това се отнася за халогенните. А за трансформаторчето все ще намериш място.
valat111
Активист

Мнениеот емил на 15 Фев 2013 11:50

valat111 написа:А дали на 12 или на 220 волта...12 волтовите са с по-дълъг живот. Това се отнася за халогенните. А за трансформаторчето все ще намериш място.

Ако някои не знае , да обясня защо е така .
Халогенките дават повече светлина на ват понеже вдигат двойно по- голяма температура в балонът си .
Това обаче ги прави чувствителни към дори към най- малкото пренапрежение , при 220в тази екстра я има в изобилие .
( При ЧЕС и ЕОН sk (56).gif )
12 волтовите импулсното трафче е твърдо стабилизирано и независимо от колебанията в мрежата дава 12в в изходът, и лампите работят винаги в норм режим , ( демек имат по- дълъг живот ) .

Но пък трафчетата имат къс живот , купувайте двойно( че и тройно :D ) по- мощни трафчета ...
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот професионал на 15 Фев 2013 23:58

Най-малкото разстояние е 1,5см над картона - това е само над една луничка - другите варират нагоре до 4-5 см.Те ще са основното осветление и ще са разделени на три кръга.
fvvtrbh.jpg
Жълтите квадрати са капаци за достъп до подпокривното пространство, 1 и 3 са участъците с наклон, а 2 е хоризонталния участък с височина 199см. Сините кръгчета са луничките, на които съм намерил мястото, остава да измисля някаква фигура от луни осветяваща централната част. Май ще е на 12волта - зад вратата ще е таблото с трафовете и предпазителите, и оттам ще водя преобразуваното напрежение до луничките.Цялата стая е около 20м2.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
    (Аз)
Аватар
професионал
ГРУБ СТРОЕЖ
ГРУБ СТРОЕЖ

Мнениеот igon на 16 Фев 2013 17:36

Колега,луничките на 220 волта греят много и при такива малки разстояния до тавана просто ще прегори гипскартона.Скоро поправях такова нещо и процедурата беше следната.
1. изрязах хубаво поразения ГК и избутах ватата настрани
2.изтеглих нови кабели,защото старите от прегаряне,скъсяване и последващо връзване бяха окъсяли много
3. изрязах си кръгове с диаметър около 15 см от ГК,които оформих перфектно отстрани с шкурка
4. в новите кръгове изрязах дупки за новите лунички (ЛЕД с вградено трафче и консумация 3 вата,без греене), залепих кръговете над оръпаните грозни изгорели дупки и сложих новите лунички,които с щипките си диреткно ги притиснаха към тавана
Така свалих с 12 мм нивото на луничките,скрих изгорелите огромни отвори с прилична декорациика-без шпакловане,без боядисване и т.н. Съжалявам,че нямам снимки да пусна ам се получи културно
Don Tony Repairs
igon
Нарушил правилата на форума

Мнениеот mrdds на 18 Фев 2013 12:17

igon, може ли модел, цена,цокъл ,и от къде взе лед луничките.
Оглеждам се за лед луни на 220 волта,намерих на няколко места но не ми харесват особено ,а и основния проблем ми е ,че ще са в 7 см кутия .

*вградено трафче имаш предвид траф в крушката нали?
mrdds
Потребител

Мнениеот igon на 18 Фев 2013 13:01

mrdds написа:igon, може ли модел, цена,цокъл ,и от къде взе лед луничките.
Оглеждам се за лед луни на 220 волта,намерих на няколко места но не ми харесват особено ,а и основния проблем ми е ,че ще са в 7 см кутия .

*вградено трафче имаш предвид траф в крушката нали?

луничките са купени от Дени лайтинг-Варна.иначе директно се връзват към 220в,като на тях има фабрично монтирано радиаторче и мини траф4е. около 300 лумена светлина,топло бяла,но проблема е ,4е е фокусирана на 60 градуса. с 2 думи светят сравнително силно,но насочено,а не като обикновените да разсейват и настрани светлината.струват по 12лв всяка и имат гаранция 2 години ако не бъркам.при избор на лунички гледай следното : 1. колко лумена светлина излъчва 2.под какъв ъгъл разпръсква светлината 3.в топлия или студения диапазон на бялото свети .
Don Tony Repairs
igon

Мнениеот yaneff82 на 18 Фев 2013 17:02

За тези говори колегата http://prodavalnik.com/led-lunichki-za- ... -i16916883
Монтаж на гипсокартон - снимки http://www.yaneff82.snimka.bg

Страницата ми в фейсбук - https://www.facebook.com/pages/%D0%A1%D ... 422?ref=hl
Аватар
yaneff82
СУХО СТРОИТЕЛСТВО
СУХО СТРОИТЕЛСТВО

Мнениеот $4ЕN на 19 Фев 2013 09:51

професионал написа:Най-малкото разстояние е 1,5см над картона - това е само над една луничка - другите варират нагоре до 4-5 см.Те ще са основното осветление и ще са разделени на три кръга.
fvvtrbh.jpg
Жълтите квадрати са капаци за достъп до подпокривното пространство, 1 и 3 са участъците с наклон, а 2 е хоризонталния участък с височина 199см. Сините кръгчета са луничките, на които съм намерил мястото, остава да измисля някаква фигура от луни осветяваща централната част. Май ще е на 12волта - зад вратата ще е таблото с трафовете и предпазителите, и оттам ще водя преобразуваното напрежение до луничките.Цялата стая е около 20м2.

За 1,5 см. не знам какво да ти препоръчам :?
Мебелните светят много слабо за основно осветление.
Колко дълъг ще ти бъде пътя от трафа до най-отдалечената луна? При луни на 12 В това е важно.
Ето малко снимки на последния обект, на който правих ЛЕД осветление.
Намерих най-добрите луни за момента.
3 Вата разстлан диод (СОВ), 90 Лумена на Ват. 60° ъгъл на светене, 220 Волта.
Светят върховно.
Помещение 26 м. кв. 13 луни го осветяват перфектно - основно осветление.
Това прави 13бр. х 3 Вата=39 Вата => 3510 Лумена. Отделно ще слагам и скрито от лента 5050 някой ден.

Бях предвидил 5 Ватови луни на 45°, но не ми влезна една единствена в тавана.
Скоро ще направя тема, за сега виж тези снимки.
Ако имаш желание мога да те заведа да ги видиш на живо.
Изображение

Разгледайте новият ми онлайн магазин за иновативни инструменти, пестящи време и енергия на майсторите, с помощта на които се постига по-добро качество:
MANA.bg

Харесайте и фейсбук страницата :
www.facebook.com/mana.bg

Стоян Халембаков 0897614847
infomana.bg@gmail.com

"Промяната на човешкото съзнание вече не е лукс, който, така да се каже, е постижим само за малцина, а необходимост, за да не се самоунищожи човешкият род."
Екхарт Толе
Аватар
$4ЕN
Модератор
Модератор

Мнениеот професионал на 19 Фев 2013 11:39

Мебелни ще са само петте луни в поле номер 3 - за другите нямам толкова сериозни ограничения. Най-дългия път до луничката ще е 10 м.
    (Аз)
Аватар
професионал
ГРУБ СТРОЕЖ
ГРУБ СТРОЕЖ

Мнениеот mrdds на 19 Фев 2013 12:09

Благодаря за снимките и подробните обяснения.

Счен,не мога да разбера дали фотото е некачествено ,но ако това е осветеността на помещението не ми се вижда твърде перфектна и според мен има нужда от още.Може би със скритото ще стане работата особено с 5050.

Мисля си ако диода има разпръсквач,матирано стъкло или нещо,което да разфокусира светлината дали няма да има по добър ефект...???
Както са примерно стандартните крушки на филипс с диоди в балона.
mrdds
Потребител

Мнениеот $4ЕN на 19 Фев 2013 18:29

професионал написа:Мебелни ще са само петте луни в поле номер 3 - за другите нямам толкова сериозни ограничения. Най-дългия път до луничката ще е 10 м.

Иво правилно ли съм разбрал за помещение №3 - наклона на тавана ще бъде от луните към дивана ( над дивана ще е най-ниската част)?
10 м е голямо разстояние за 12 Волта.
Има ли шанс да се приближи захранването по-близо към луните?

mrdds написа:Благодаря за снимките и подробните обяснения.

Счен,не мога да разбера дали фотото е некачествено ,но ако това е осветеността на помещението не ми се вижда твърде перфектна и според мен има нужда от още.Може би със скритото ще стане работата особено с 5050.

Мисля си ако диода има разпръсквач,матирано стъкло или нещо,което да разфокусира светлината дали няма да има по добър ефект...???
Както са примерно стандартните крушки на филипс с диоди в балона.

Снимките не са добри, признавам. Ще правя професионални снимки чак когато монтирам и другото осветление.

Осветеността не е супер силна, но е напълно достатъчна. За тези Ватове е повече от перфектна.
С тези разпръсквачи не съм пробвал, но и идеята не ми допада.
На този обект освен скрито ще има и друго интересно осветление.
Изображение

Разгледайте новият ми онлайн магазин за иновативни инструменти, пестящи време и енергия на майсторите, с помощта на които се постига по-добро качество:
MANA.bg

Харесайте и фейсбук страницата :
www.facebook.com/mana.bg

Стоян Халембаков 0897614847
infomana.bg@gmail.com

"Промяната на човешкото съзнание вече не е лукс, който, така да се каже, е постижим само за малцина, а необходимост, за да не се самоунищожи човешкият род."
Екхарт Толе
Аватар
$4ЕN
Модератор
Модератор

Следваща

Назад към Сухо строителство - Гипскартон