Лунички, но какви?

Лунички, но какви?

Мнениеот професионал на 14 Фев 2013 22:18

Тъй като при ремонта вкъщи стигнах до осветлението на таванската стая, искам да знам кое е по-добро - 12 или 220 волта? И тъй като разстоянието над картона е много малко, може ли да сложа от така наречените "мебелни лунички" - имам такива на 12 волта на кухненските шкафове и те не надстърчат от дебелината на ПДЧ-то ? Принципно гледам инвеститора да не се товари много! :D
Ако човек обича занаята си,резултатите никога не закъсняват!
    (Аз)
Аватар
професионал
ГРУБ СТРОЕЖ
ГРУБ СТРОЕЖ

Re: Лунички, но какви?

Мнениеот chapara на 14 Фев 2013 23:08

Стават,що да не стават sk (23).gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот професионал на 14 Фев 2013 23:31

А дано! Чапи, как върви екскурзията! sk (29).gif
    (Аз)
Аватар
професионал
ГРУБ СТРОЕЖ
ГРУБ СТРОЕЖ

Мнениеот yaneff82 на 15 Фев 2013 01:39

Кажи дали това ще ти е основно осветление или има и друго за да знаем какво да ти препоръчаме. Ако не е основно слагай плоски ЛЕД луни и разстоянието хич да не те тормози >Но и не си споменал колко е малко разстоянието над картоня . За обикновени луни ти трябва минимум 6 см .
Монтаж на гипсокартон - снимки http://www.yaneff82.snimka.bg

Страницата ми в фейсбук - https://www.facebook.com/pages/%D0%A1%D ... 422?ref=hl
Аватар
yaneff82
СУХО СТРОИТЕЛСТВО
СУХО СТРОИТЕЛСТВО

Мнениеот valat111 на 15 Фев 2013 10:24

А дали на 12 или на 220 волта...12 волтовите са с по-дълъг живот. Това се отнася за халогенните. А за трансформаторчето все ще намериш място.
valat111
Активист

Мнениеот емил на 15 Фев 2013 11:50

valat111 написа:А дали на 12 или на 220 волта...12 волтовите са с по-дълъг живот. Това се отнася за халогенните. А за трансформаторчето все ще намериш място.

Ако някои не знае , да обясня защо е така .
Халогенките дават повече светлина на ват понеже вдигат двойно по- голяма температура в балонът си .
Това обаче ги прави чувствителни към дори към най- малкото пренапрежение , при 220в тази екстра я има в изобилие .
( При ЧЕС и ЕОН sk (56).gif )
12 волтовите импулсното трафче е твърдо стабилизирано и независимо от колебанията в мрежата дава 12в в изходът, и лампите работят винаги в норм режим , ( демек имат по- дълъг живот ) .

Но пък трафчетата имат къс живот , купувайте двойно( че и тройно :D ) по- мощни трафчета ...
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот професионал на 15 Фев 2013 23:58

Най-малкото разстояние е 1,5см над картона - това е само над една луничка - другите варират нагоре до 4-5 см.Те ще са основното осветление и ще са разделени на три кръга.
fvvtrbh.jpg
Жълтите квадрати са капаци за достъп до подпокривното пространство, 1 и 3 са участъците с наклон, а 2 е хоризонталния участък с височина 199см. Сините кръгчета са луничките, на които съм намерил мястото, остава да измисля някаква фигура от луни осветяваща централната част. Май ще е на 12волта - зад вратата ще е таблото с трафовете и предпазителите, и оттам ще водя преобразуваното напрежение до луничките.Цялата стая е около 20м2.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
    (Аз)
Аватар
професионал
ГРУБ СТРОЕЖ
ГРУБ СТРОЕЖ

Мнениеот igon на 16 Фев 2013 17:36

Колега,луничките на 220 волта греят много и при такива малки разстояния до тавана просто ще прегори гипскартона.Скоро поправях такова нещо и процедурата беше следната.
1. изрязах хубаво поразения ГК и избутах ватата настрани
2.изтеглих нови кабели,защото старите от прегаряне,скъсяване и последващо връзване бяха окъсяли много
3. изрязах си кръгове с диаметър около 15 см от ГК,които оформих перфектно отстрани с шкурка
4. в новите кръгове изрязах дупки за новите лунички (ЛЕД с вградено трафче и консумация 3 вата,без греене), залепих кръговете над оръпаните грозни изгорели дупки и сложих новите лунички,които с щипките си диреткно ги притиснаха към тавана
Така свалих с 12 мм нивото на луничките,скрих изгорелите огромни отвори с прилична декорациика-без шпакловане,без боядисване и т.н. Съжалявам,че нямам снимки да пусна ам се получи културно
Don Tony Repairs
igon
Нарушил правилата на форума

Мнениеот mrdds на 18 Фев 2013 12:17

igon, може ли модел, цена,цокъл ,и от къде взе лед луничките.
Оглеждам се за лед луни на 220 волта,намерих на няколко места но не ми харесват особено ,а и основния проблем ми е ,че ще са в 7 см кутия .

*вградено трафче имаш предвид траф в крушката нали?
mrdds
Потребител

Мнениеот igon на 18 Фев 2013 13:01

mrdds написа:igon, може ли модел, цена,цокъл ,и от къде взе лед луничките.
Оглеждам се за лед луни на 220 волта,намерих на няколко места но не ми харесват особено ,а и основния проблем ми е ,че ще са в 7 см кутия .

*вградено трафче имаш предвид траф в крушката нали?

луничките са купени от Дени лайтинг-Варна.иначе директно се връзват към 220в,като на тях има фабрично монтирано радиаторче и мини траф4е. около 300 лумена светлина,топло бяла,но проблема е ,4е е фокусирана на 60 градуса. с 2 думи светят сравнително силно,но насочено,а не като обикновените да разсейват и настрани светлината.струват по 12лв всяка и имат гаранция 2 години ако не бъркам.при избор на лунички гледай следното : 1. колко лумена светлина излъчва 2.под какъв ъгъл разпръсква светлината 3.в топлия или студения диапазон на бялото свети .
Don Tony Repairs
igon

Мнениеот yaneff82 на 18 Фев 2013 17:02

За тези говори колегата http://prodavalnik.com/led-lunichki-za- ... -i16916883
Монтаж на гипсокартон - снимки http://www.yaneff82.snimka.bg

Страницата ми в фейсбук - https://www.facebook.com/pages/%D0%A1%D ... 422?ref=hl
Аватар
yaneff82
СУХО СТРОИТЕЛСТВО
СУХО СТРОИТЕЛСТВО

Мнениеот $4ЕN на 19 Фев 2013 09:51

професионал написа:Най-малкото разстояние е 1,5см над картона - това е само над една луничка - другите варират нагоре до 4-5 см.Те ще са основното осветление и ще са разделени на три кръга.
fvvtrbh.jpg
Жълтите квадрати са капаци за достъп до подпокривното пространство, 1 и 3 са участъците с наклон, а 2 е хоризонталния участък с височина 199см. Сините кръгчета са луничките, на които съм намерил мястото, остава да измисля някаква фигура от луни осветяваща централната част. Май ще е на 12волта - зад вратата ще е таблото с трафовете и предпазителите, и оттам ще водя преобразуваното напрежение до луничките.Цялата стая е около 20м2.

За 1,5 см. не знам какво да ти препоръчам :?
Мебелните светят много слабо за основно осветление.
Колко дълъг ще ти бъде пътя от трафа до най-отдалечената луна? При луни на 12 В това е важно.
Ето малко снимки на последния обект, на който правих ЛЕД осветление.
Намерих най-добрите луни за момента.
3 Вата разстлан диод (СОВ), 90 Лумена на Ват. 60° ъгъл на светене, 220 Волта.
Светят върховно.
Помещение 26 м. кв. 13 луни го осветяват перфектно - основно осветление.
Това прави 13бр. х 3 Вата=39 Вата => 3510 Лумена. Отделно ще слагам и скрито от лента 5050 някой ден.

Бях предвидил 5 Ватови луни на 45°, но не ми влезна една единствена в тавана.
Скоро ще направя тема, за сега виж тези снимки.
Ако имаш желание мога да те заведа да ги видиш на живо.
Харесайте новата ми страница във фейсбук :)
mana.bg

Стоян Халембаков 0897614847
schenbmxjnkys[at]gmai.com

"Промяната на човешкото съзнание вече не е лукс, който, така да се каже, е постижим само за малцина, а необходимост, за да не се самоунищожи човешкият род."
Екхарт Толе
Аватар
$4ЕN
Модератор
Модератор

Мнениеот професионал на 19 Фев 2013 11:39

Мебелни ще са само петте луни в поле номер 3 - за другите нямам толкова сериозни ограничения. Най-дългия път до луничката ще е 10 м.
    (Аз)
Аватар
професионал
ГРУБ СТРОЕЖ
ГРУБ СТРОЕЖ

Мнениеот mrdds на 19 Фев 2013 12:09

Благодаря за снимките и подробните обяснения.

Счен,не мога да разбера дали фотото е некачествено ,но ако това е осветеността на помещението не ми се вижда твърде перфектна и според мен има нужда от още.Може би със скритото ще стане работата особено с 5050.

Мисля си ако диода има разпръсквач,матирано стъкло или нещо,което да разфокусира светлината дали няма да има по добър ефект...???
Както са примерно стандартните крушки на филипс с диоди в балона.
mrdds
Потребител

Мнениеот $4ЕN на 19 Фев 2013 18:29

професионал написа:Мебелни ще са само петте луни в поле номер 3 - за другите нямам толкова сериозни ограничения. Най-дългия път до луничката ще е 10 м.

Иво правилно ли съм разбрал за помещение №3 - наклона на тавана ще бъде от луните към дивана ( над дивана ще е най-ниската част)?
10 м е голямо разстояние за 12 Волта.
Има ли шанс да се приближи захранването по-близо към луните?

mrdds написа:Благодаря за снимките и подробните обяснения.

Счен,не мога да разбера дали фотото е некачествено ,но ако това е осветеността на помещението не ми се вижда твърде перфектна и според мен има нужда от още.Може би със скритото ще стане работата особено с 5050.

Мисля си ако диода има разпръсквач,матирано стъкло или нещо,което да разфокусира светлината дали няма да има по добър ефект...???
Както са примерно стандартните крушки на филипс с диоди в балона.

Снимките не са добри, признавам. Ще правя професионални снимки чак когато монтирам и другото осветление.

Осветеността не е супер силна, но е напълно достатъчна. За тези Ватове е повече от перфектна.
С тези разпръсквачи не съм пробвал, но и идеята не ми допада.
На този обект освен скрито ще има и друго интересно осветление.
Харесайте новата ми страница във фейсбук :)
mana.bg

Стоян Халембаков 0897614847
schenbmxjnkys[at]gmai.com

"Промяната на човешкото съзнание вече не е лукс, който, така да се каже, е постижим само за малцина, а необходимост, за да не се самоунищожи човешкият род."
Екхарт Толе
Аватар
$4ЕN
Модератор
Модератор

Следваща

Назад към Сухо строителство - Гипскартон