Стените в апартамента са само гипскартон

Стените в апартамента са само гипскартон

Мнениеот nikolayvarna на 12 Юни 2011 16:12

Здравейте, оказа се че дори и в големия град да намериш жилище с големи стаи е трудно, а ако намериш такова, има други хиляди въпросителни.
Става въпрос за апартамент, чиито вътрешни стени са изцяло само от гипскартон – 10см дебелина между двата слоя. Помежду уж трябвало да има вата за изолация, но дали има още не съм проверил. Но дори и да има вата, ме притеснява че детската стая е залепена за хола, тоест като поставя телевизора на нея стена вечер след 22.00 часа като гледам новините и детето ще ги слуша вместо да спи. Има ли смисъл да изкъртя едната обшивка и да изградя стена от тухли, като после отново залепя гипскартона от вътрешната страна и дефакто по-шумоизолирам стената? Става въпрос за 4 метра дължина и 2,60 височина някъде.
Изобщо тази вата шумоизолира ли колкото тухлена стена или не? Предполагам са сложили от най-евтината, разбрах че се продава някаква каменна, а също така и корк.
Другият ми въпрос е за другата стена, където трябва да е кухнята – там гипскартона е залепен двоен, но ме притеснява че не би издържал тежестта на плотове, шкафчета и т.н.
Същото е и банята – там гипскартона е зелен. Дали при някакви вибрации няма опасност плочките да се поразлепят и т.н. Долу по ъглите трябва ли да се слага някаква хидроизолационна лента? Трябва ли да се обработи гипскартона по стените с нещо преди да се налепят плочките. Не че ще го правя аз, но като знам какви майстори има, предпочитам да отида една седмица, да обработя всичките стени и подове както е редно, а майсторите после просто да лепят, дошпакловат, редят, боядисват и т.н.
Ще съм благодарен на отговори, защото такова нещо само гипскартон съм видал само по филмите като се бият и преминават през стените. Също ме притеснявам външните стени дали са поне измазани отвътре преди да сложат конструкцията на гипскартона и дали има вата, но... тия дни ще ида, ще разглобя и най-много да разбера, че са спестили 50лв от вата.
любител, а не майстор.
nikolayvarna
Активист

Re: Стените в апартамента са само гипскартон

Мнениеот pooh на 13 Юни 2011 14:59

nikolayvarna написа:Здравейте, оказа се че дори и в големия град да намериш жилище с големи стаи е трудно, а ако намериш такова, има други хиляди въпросителни.
Става въпрос за апартамент, чиито вътрешни стени са изцяло само от гипскартон – 10см дебелина между двата слоя. Помежду уж трябвало да има вата за изолация, но дали има още не съм проверил. Но дори и да има вата, ме притеснява че детската стая е залепена за хола, тоест като поставя телевизора на нея стена вечер след 22.00 часа като гледам новините и детето ще ги слуша вместо да спи. Има ли смисъл да изкъртя едната обшивка и да изградя стена от тухли, като после отново залепя гипскартона от вътрешната страна и дефакто по-шумоизолирам стената? Става въпрос за 4 метра дължина и 2,60 височина някъде.
Изобщо тази вата шумоизолира ли колкото тухлена стена или не?

Изобщо, показателите на звуко и топлоизолация, на която и да е вата (с дебелина над 5см.) са значително по-високи от тухлен зид с мазилка и шпакловка. Когато съм имал "пациенти" като теб, обикновенно доводите са им относно здравината - "Яз кат й резна една панасерка на таа стена и она че се гътне!"
nikolayvarna написа:Предполагам са сложили от най-евтината, разбрах че се продава някаква каменна, а също така и корк.

Продават се и "космически технологии" - боя, която изолира като 10 метра ... каквато там изолация най-много си хареса човек sk (3).gif
nikolayvarna написа:Другият ми въпрос е за другата стена, където трябва да е кухнята – там гипскартона е залепен двоен, но ме притеснява че не би издържал тежестта на плотове, шкафчета и т.н.
Същото е и банята – там гипскартона е зелен. Дали при някакви вибрации няма опасност плочките да се поразлепят и т.н. Долу по ъглите трябва ли да се слага някаква хидроизолационна лента? Трябва ли да се обработи гипскартона по стените с нещо преди да се налепят плочките. Не че ще го правя аз, но като знам какви майстори има, предпочитам да отида една седмица, да обработя всичките стени и подове както е редно, а майсторите после просто да лепят, дошпакловат, редят, боядисват и т.н.
Ще съм благодарен на отговори, защото такова нещо само гипскартон съм видал само по филмите като се бият и преминават през стените. Също ме притеснявам външните стени дали са поне измазани отвътре преди да сложат конструкцията на гипскартона и дали има вата, но... тия дни ще ида, ще разглобя и най-много да разбера, че са спестили 50лв от вата.

Вместо да се радваш, че са ти направили хубаво апартамента (защото не каза, че нещо е криво, напукано или разлепено), ти се чудиш какъв кусур да му намериш ...
Само да вметна, че вътрешна преградна стена, изпълнена от тухли, измазана и шпаклована - под 15см. няма да намериш никъде. При тази дебелина, дори и здравината на гипсокартоненото изпълнение е по-голяма ... но това си е лично мнение.
Заключението ми е, че трябва да изкъртиш ВСИЧКО наред! Как ще си позволява някой да те лишава от удоволствието да викаш майстори, да ги оплюваш после и да влезеш в редиците на недоволните "пишман-пациенти"?! :datz: :headbash: :wallbash:

П.П. Обещавам, ако поставиш сериозен въпрос и аз да отговарям сериозно ... вече sk (6).gif
Преди да ни направят бедни, ще ни направят прости!
Колкото повече - толкова повече!
3 пъти режа ... и все късо!
Аватар
pooh
ПРОФЕСИОНАЛИСТ Сухо с-тво

Мнениеот nikolayvarna на 13 Юни 2011 18:30

Добре де, хайде към малко по-сериозни въпроси:
1. Няма да градя стена от тухли, а ще поставя каменна вата помежду, като за тази цел ще сваля единия край на гипсокартона, и без това ще си допрекарам кабели за интернет, кабелна тв и сот. Въпроса ми е - ако разстоянието между двете платна е 8-9мм, каква вата да сложа - 50мм, 60мм, в комбинация със стиропор или да оставя въздух помежду?
2. Как да обработя гиспокартона в банята преди слагането на плочките, грунд? Друго нещо, хидроизолационни ленти по долните ъгли?
3. Би ли издържал гипсокартона ако поставя ТВ-то на стойка на стената? Говорим за максимум 40 инчов телевизор не повече от 15-20кг?
4. Външните стени също са с гипсокартон на конструкция, отзад са тухлите, граничи със съседния апартамент. Ако искам да шумоизолирам на максимум, пак каменна вата ли? Като чукна удря яко на кухо, има поне 60-70мм разстояние, скоро ще разглобя и видя поне има ли замазка на тухлите ?

Набързо открих тази вата в нета - http://www.baumarket.bg/department/wools/
любител, а не майстор.
nikolayvarna
Активист

Мнениеот pooh на 13 Юни 2011 19:49

1. 50мм каменна вата е достатъчно добър вариант за топло и звукоизолация. Може да се добави и допълнителен слой вата (нищо, че сборът идва малко повече - тя се притиска ... което ме подсеща, че 2*50мм минерална вата е оптималният вариант). Тук е и момента да спомена, че свалянето на единият слой е свързан с повреди и на другият - все пак профилите са едни. Ако изрично не се налага операцията, по-добре си я спестете. Проверка за вата - през конзолните кутии на контактите се вижда ако има.

2.Задължително запълване на фугите с подходящ материал (примерно KNAUF Uniflot за мокри помещения). Залепване на хидроизолационни ленти по вътрешните ъгли. Грундиране на цялата повърхност с контактен грунд преди лепенето на облицовката. Тук особенно внимание трябва да се обърне на изводите на ВиК - трябва около всяка тръба да е добре силиконирано - да няма луфтове и достъп на водата зад обшивката. На снимката е показано изпълнение със специални фитинги за гипсокартон, но поне обилното силикониране около тръбата решава някои от проблемите.
Изображение

3.С подходящи крепежи, всичко може да се окачи. Все пак да уточним - за преградната стена ли става въпрос или за обшивка (външна стена на апартамента)? Само за чисто окачване ли говорим или искате да има рамо - телевизора да стърчи от стената и да се върти в различни посоки?
Оставяме този въпрос след уточняване на подробностите.

4.Ватата е най-добрата (отношение цена-качество) звукоизолация. Едва ли търсите професионална звукоизолация - там нещата са съвсем различни - акустичен гипсокартон, няколко слоя изолиращи материали, цялостно обработване на помещението по предварителен акустичен проект и т.н. И тук съветът ми е като в 1. - 2 слоя минерална вата, ако няма поставена.
Измазването на стената е излишно, при положение, че се монтира предстенна обшивка. Защо смятате, че това е важно?
Желанието за удрянето на стените минава с времето, но ако много Ви дразни - двуслойна обшивка и плътно запълване с вата - решават проблема.

Поздрави и ще се радвам да уточним и други възникнали въпроси свързани със Сухото строителство.
Аватар
pooh

Мнениеот nikolayvarna на 13 Юни 2011 20:01

Кристално ясно те разбрах до тук. Само едно уточнение - ако разстоянието 80мм, да сложа каменна вата 50мм + някаква минерална да запълни, или да има въздух помежду?
За стойката за ТВ - говорим за скачване на ТВ успоредно към стената ( лед лсд и т.н. ). Ще бъде на вътрешната стена - тоест изцяло гипсокартон един лист.
Иначе тези дни ще ида, ще надникна в контактите (токът е спрян sk (41).gif ) и наистина ще знам вата, каква, както и дебелина.

Ама не разбирам, продават апартамент за огромна сума, а спестили вата за 100-200лв. Ама какво се чудя, всичките крушки обрани(или несложени), само в банята има щото има плафон sk (38).gif .
любител, а не майстор.
nikolayvarna
Активист

Мнениеот pooh на 13 Юни 2011 20:30

Не - спести си каменната вата, освен на външните стени - навсякъде с минерална. По отношение на звукоизолацията е съпоставима с каменната, само при топлоизолацията малко отстъпва ... както и ценово - там доста отстъпва sk (6).gif
За окачването на телевизора - не го мисли, така гипсокартона носи мнооооого! Хубаво е да уцелиш профил поне за 2 от дупките (повечето системи за окачване на телевизори изискват 4 дупки, разположени в правоъгълник), но и да не идва на профил - не се притеснявай. С този тип дюбели - Изображение става най-добре, но за тях трябват и специални клещи за разтварянето. В крайна сметка можеш да използваш и такива - Изображение
По-лесни са за монтаж и ще свършат работа - 3 телевизора съм монтирал с тях и още не са ме викали да плащам паднала плазма sk (3).gif

Последен съвет - ремонтирай нещо, само ако се налага. Строителите не винаги са "некадърници, които само взимат парите на хората за нищо", понякога нещата са изпълнени достатъчно добре - просто българинът е свикнал, като влиза в ново жилище да направи ремонт. sk (6).gif
Аватар
pooh

Мнениеот nikolayvarna на 14 Юни 2011 18:27

Така, отидох и проверих, като разбрах следното:
1. Стая - граничеща със съсъдния апартамент - тухлена стена, неизмазана, като на конструкция на разстояние от тухлата 50-60мм има гипсокартон 1 лист, помежду без вата.
2. Стая - граничеща с "калкан", тухла, неизмазана отвътре ( вероятно и отвън, не знам кой вход е построен първи, но вече съм убеден че са пестени материали ), без вата, на 50-60мм на конструкция гипсокартон - 1 лист. Същото е и в банята, вероятно и в другата стая.
3. Стена разделяща двете стаи - гипсокартон 2 листа, минерална вата - вижда ми се леко проскубана и доста тънка, както и халтавеща, от другата страна отново 2 листа гипсокартон. Празното разстояние помежду е около 50-60мм.

Въпреки дебелия гиспокартон, ватата помежду, пуснах гсм-а на тиха музика, чува се в другата стая.
любител, а не майстор.
nikolayvarna
Активист

Мнениеот sestem на 14 Юни 2011 18:49

и бетонова стена да имаш пак ще чуеш животното
sestem

Мнениеот pooh на 14 Юни 2011 18:53

Това, че външните стени са без изолация не е добре. Това, че преградната стена е с двойна обшивка е похвално. Музика би се чувала и през стандартен тухлен зид, но това е отделна тема.

Сега ако Ви се инвестира достатъчно бих препоръчал следното:
1. Внимателно сваляне на гипсокартона от външните стени, без да се поврежда конструкцията. Полагане на каменна вата 50мм. с плътност около 40-50кг/м?. Обшиване отново на конструкцията (може и двуслойно - увеличава здравината и няма да "кънти" при почукване)
2. Същата процедура като в горната точка, но се сваля само едната страна на стената и вместо каменна вата се използват 2 слоя минерална вата с дебелина 50мм. и плътност около 15кг/м?, която ще изпълнява роля на звукоизолация.

Не очаквайте чудеса - звукът преминава по пода и по тавана, но разлика ще има определено. Не се впускайте в големи преустройства преди да сметнете дали си заслужава - цената никак няма да е малка. Горните точки са само за оптимизиране на сегашното състояние, има и други, но не толкова добри според мен, решения, като примерно залепяне на корк по стените.
Аватар
pooh

Мнениеот nikolayvarna на 14 Юни 2011 20:51

Много благодаря.
любител, а не майстор.
nikolayvarna
Активист

Мнениеот DBS_EOOD на 19 Юни 2011 23:52

Да се включа и аз...
Външните стени според мен се оказват проблема в случая. Трябва да се демонтира картона, и преди ватата и монтажа на нов картон трябва да се измажат така че да не остават пролуки между дупките с които вятъра да си играе а ти да попаднеш на българския феномен "духа ми от контактите" !!!!
Дори и при външна изолация проблема е налице.
Можеш и да опиташ първата зима как е, но убеден съм няма да ти хареса - особено температурно. Не коментирам ремонта след като вече сте се нанесли.
Стената със съседите е с подобен проблем, но той е от шумов характер. Съседа ще киха, ти ще му казваш "наздраве", а той на теб - мерси.
Много от новопостроените блокове имат този проблем - тънки, неизмазани стени с дупки и картон без вата за по-добра акустика.
Относно ватата - за шумоизолация ползвай минерална а не каменна вата с плътност от 75 - 80 кг. на кубик - това е оптималната плътност за най-добро поглъщане на шума. По-висока плътност от тази почва да предава шума, по-ниска - не го абсорбира достатъчно. Мнение от акустик !

Относно стената с телевизора - не те съветвам да я буташ защото ще се вкараш в разходи за нищо. Звука се предава чрез вибрации - както и Pooh каза, така че малко трудно ще решиш този проблем. Варианти има - телевизора да не е на стената а на ниска мебел с абсорбиращи подложки под крачетата, или например да е закачена на декоративна стена изградена пред съществуващата и на малко отстояние от нея без да контактуват помежду си. Не забравяй и факта че тестваш качествата на звуко-изолацията в празен апартамент, което има значение. Вратите с уплътнения, мокети, килими, тапети, мебели и мн. други поглъщат, разсейват разпръскват звуковите вълни както празната стая не може.

Има да мислиш и четеш много, след което да вземеш сам решение. При всички положения ще е с пари - въпроса е за какво ще ги дадеш.
А ние можем да помагаме със съвети.
Успех !
DBS EOOD
Сухо строителство и интериор
3D проекти и визуализации
http://www.dbs-bg.com
Аватар
DBS_EOOD
Потребител

Мнениеот nikolayvarna на 20 Юни 2011 07:36

ДА, благодаря ти и на теб, аз затова от рано мисля, защото наистина вече влезеш ли да живееш и да махаш картони си е чисто "харакири" sk (43).gif .
Винаги съм казвал, че най-хубавото жилище за купуване е на тухла без инсталации и т.н.
Май-вътрешната стена си е добре, все пак двоен картон от двете страни и вата помежду ( е тъничка ми се вижда и тук там я окъсали заради контактите, пък и ако е като в банята 180см стена а има вата на 150см, малко парче що да натъпчат ), няма смисъл така като ви слушам там да пипам.
Тъй като започнах с банята едно разширение, промяна на ВиК и т.н., посвалих малко картон, външната стена наистина не е измазана отвътре, но през един процеп в тухлите (да не вярва човек, ама тухлите са доста дебели) се вижда отвън нещо като запазка. Сега започвам само да си мечтая, че това е в банята, а в стаите има замазка, ама въпрос на време пак да сваля някой контакт и да разбера тежката истина.
Едно ме е яд, дори и скъпата минерална вата е 2,40лв квадрата, да не говорим, че те не пазарят от Практикер, а ползват яки отстъпки. Какво толкова спестяват.... Всеки ще каже, дал си огромна сума за този апартамент, за едни 500-1000лв ли си. Е да, ама ако не се бях разровил и огледал, наистина щях да си казвам наздраве с комшията.
любител, а не майстор.
nikolayvarna
Активист

Мнениеот nikolayvarna на 03 Юли 2011 18:47

Търся идеи за изолация -

стената е между два съседни апартамента, тухла, неизмазана и в двата края, като на лепило ( топки тук там ) има поставен гипсокартон. Смятам, че ще споделяме доста шум със съседите, мислех че е на конструкция, да разглобя и да сложа вата, но.... оказа се на топки лепило.
Аз се сещам само за един вариант - свалям гипсокартона, изкъртвам топките лепило, замазвам леко тухлите, да няма дупки случайно, поставям минерална вата, и на мястото където ще има топки за новия гипсокартон разкъсвам ватата. Което значи за мен поне - нов гипсокартон, вата, работа. Стената е 8м на 2,60. Да спести инвеститора от тая стена 30лв, сега аз ще дам 250, хем ролята без финната роля ще я играя аз.
Ще се радвам на идеи, защото не мога да приема да оставя така стената.
любител, а не майстор.
nikolayvarna
Активист

Мнениеот valmet на 03 Юли 2011 19:06

Моя съвет е такъв:
Сваляш сегашния картон и подмазваш каквото си решил по стената.
След това ГК на конструкция(скара) с каменна вата.Ватата да е възможно по-плътна и дебела.ГК с двойна обшивка.
..искрените разговори водят до разумни решения!
Аватар
valmet
СМР
СМР

Мнениеот nikolayvarna на 04 Юли 2011 09:57

valmet написа:Моя съвет е такъв:
Сваляш сегашния картон и подмазваш каквото си решил по стената.
След това ГК на конструкция(скара) с каменна вата.Ватата да е възможно по-плътна и дебела.ГК с двойна обшивка.

Ако стената не е права пак може на конструкция нали? Няма да го правя аз, а майстор, но все пак искам да знам вариантите.
Извън тази тема, но има ли вариант да шумоизолирам тръбите на мръсния канал и вентилацията в банята? Например да ги увия с нещо и т.н., ясно ми е, че звука ще идва през вентилатора, ама ей така ми хрумна като идея, особено след като видях, че на подът ми не е запълнена кухинатс към долния апартамент и мога буквално да бръкна и да им изключа вентилторчето в банята sk (41).gif . Ще го запълня.
любител, а не майстор.
nikolayvarna
Активист

Следваща

Назад към Сухо строителство - Гипскартон