Тръби за подмяна на водопровод

Водопровод и Канализация, Електричество, Газопровод

Re: Тръби за подмяна на водопровод

Мнениеот admin на 13 Апр 2012 10:27

ttroya написа:Здравейте.Ще съм благодарен,ако ме насочите към качествена марка полипропиленова тръба с фибро стъкло и съответно от къде мога да купя.Ще я ползвам за парно.

Прочетете темата! По-назад в нея е указано с какви тръби е правилно да се изпълнява инсталацията за отопление - полиетилен с алуминиева вложка е най-добрия вариант в средния ценови диапазаон.
darina_g написа:Здравейте,
тъй като и аз се интересувам от подмяна на тръби и съм се заровила в тази тема, ето каква статия открих, много от нещата съвпадат с вашите мнения и професионален опит, но все пак ще се радвам да коментирате статията, дали сте съгласни.

http://www.ka6tata.com/za-ka6tata/insta ... rticle/257

Статията е абсолютно точна! Единствено ме дразни идеята за смяна на ПВЦ тръбите за канализация с полипропиленови, но това е друга тема.
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Аватар
admin
СМР
СМР

Мнениеот darina_g на 08 Май 2012 21:17

Здравейте отново,
имаме следния проблем и ще се радвам, ако някой сподели опит и знания, тъй като не успях да открия ВИК специалист да ми разясни следната ситуация:

подменяме водопроводната система на 4 етажна еднофамилна къща - вертикален щранг и хоризонталните тръби /метални и ръждиви/ с полипропиленови тръби с изолация. Старата вик система е направена с циркулационна тръба, бойлерът е бил на първия етаж и щрангът е захранвал кухни на първите два етажа.
Сега ситуацията е следната - бойлерът ще бъде монтиран на последния етаж като ще влезе в експлоатация и кухнята на третия етаж. Прочетох, че е нужно циркулационна тръба за сгради над 3 етажа, но ние сме 4 членно семейство без етажна собственост. Възможно ли е и изобщо добре ли е като вариант премахването на циркулационната тръба в този случай, като се има предвид, че затоплената вода ще се използва главно за миене на посуда?
JC-ThankYou.gif
darina_g
Потребител

Мнениеот academil на 09 Май 2012 06:27

darina_g написа:... Възможно ли е и изобщо добре ли е като вариант премахването на циркулационната тръба...

Циркулация (принудителна) в системите за БГВ се предвижда при дълги и/или сложни линии (бойлер-консуматор), например в хотели.
Целта е да има мигновено гореща вода при отваряне на кой да е кран.
Загубите са повишени, топлоизолацията по тръбите е задължителна.

В конкретния случай консуматорите са разположение линейно, без значение позиционирането на бойлера.
При липса на циркулация, но примерно при редовна консумация на топла вода такава ще протича почти веднага.
Ако обаче консумацията на топла вода е рядко, сутрин-обед-вечер,
то такава ще протича на най-далечния етаж ( в случая 1-ия етаж) след 2-3 минути,
в зависимост от температурата на водата в бойлера,
и почти без значение от наличието на топлоизолация по тръбите.

Предоставеното описание на системата предполага естествена циркулация на водата
при 2 етажа и долно разположение на бойлера.
Съмнително е подобна система да работи добре при 3 етажа. Необходима е (най-вероятно) циркулационна помпа.

При горно разположение на бойлера естествена циркулация е НЕВЪЗМОЖНО да се реализира.
Необходима е циркулационна помпа.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот darina_g на 10 Май 2012 12:12

academil написа:
darina_g написа:... Възможно ли е и изобщо добре ли е като вариант премахването на циркулационната тръба...

Циркулация (принудителна) в системите за БГВ се предвижда при дълги и/или сложни линии (бойлер-консуматор), например в хотели.

Предоставеното описание на системата предполага естествена циркулация на водата
при 2 етажа и долно разположение на бойлера.
Съмнително е подобна система да работи добре при 3 етажа. Необходима е (най-вероятно) циркулационна помпа.

При горно разположение на бойлера естествена циркулация е НЕВЪЗМОЖНО да се реализира.
Необходима е циркулационна помпа.

Да разбирам ли правилно, че за да циркулира естествено водата, освен монтаж на циркулационна помпа е възможно да се постигне и като се монтира бойлера на първия етаж вместо на последния/.
Може ли малко по-подробни разяснения относно застояването на водата и защо при разлика само с един етаж водата няма да може да циркулира естествено? sk (42).gif
darina_g
Потребител

Мнениеот academil на 10 Май 2012 13:53

darina_g написа:... Може ли малко по-подробни разяснения относно застояването на водата и защо при разлика само с един етаж водата няма да може да циркулира естествено? sk (42).gif

Липсват конкретни височини на етажи, дължини на тръби, определящи линейни хидравлически съпротивления,
и промяна на посока (кривки), определящи вида и големината на местните хидравлически съпротивления.

1. За яснота "подемна сила". Топлият въздух се издига, а студеният пада към земята.
Аналогично.Топлата течност се издига (в тръба), а студената се спуска надолу (в тръба).
Относителната плътност на водата се намалява с увеличаване на температурата, и обратно - увеличава с намаляване на температурата.
Това обаче е в границите +4 оС до температурата на кипене на съответната надморска височина, и нормално налягане 100 КПа.
Ако двете тръби са свързани и образуват затворен контур (пръстен), очевидно е че ще има кръгово самодвижение на течността.
Движеща сила е разлика в температурата на течността в най-долния край на контура,
където трябва да се подвежда топлинен поток (там е бойлера),
и в горния край, където течността следствие топлинни загуби в подемната тръба е по-студена.

Levels_Water_Tank.gif

Необходими условия и някои зависимости.

1. Подемната сила е правопропорционална на разликата в температурите долу-горе.
2. Подемната сила е в (обратна) зависимост от визкозитета на течността, диаметъра на тръбите (изискващ оптимизация).
ИЗВОД 1. Колкото е по-висока температурата в бойлера, толкова подемната сила е по-толяма.
ИЗВОД 2. Колкото е по-висока надморската височина, толкова подемната сила е по-малка.
ИЗВОД 3. Наличието на топлоизолация по подемната тръба намалява движещата сила, дебелината на стената - също, нисък коефициент на топлопроводност - също, т.е. толкова на по-ниска височина ще се качи горещата вода.

Преди тръбите са били стоманени, а сега - пластмасови, дебелостенни, с високо термично съпротивление - неподходящи за гравитачна система.

2. Подемната сила трябва да е по-голяма от сумата от геодезичната височина (височината на стълба течност в подемната тръба) плюс
линейните и местните хидравлични съпротивления.
Допълнително тези съпротивления зависят от еквивалентния хидравлически диаметър на тръбата,
хидравлическата грапавост на вътрешната повърхност на тръбите,
и вида на течението - ламинарно или турбулентно; при преходно течение тръбите не подлежат на хидравлически изчисления.
В случая най-вероятно течението ще е ламинарно,
при което коефициентите на линейни съпротивления ще зависят единствено от критерия на Рейнолдс.
В зависимост от надморската височина е възможно да има кавитационни явления.

По чисто изчислителна статистика предполагам, че при височина 3 етажа, или геодезична височина около 4.5 - 5 м
(разстояние по вертикала между изход-бойлер и кухненски кран 3-ти етаж),
естествена циркулация няма да има, при долно разположение на бойлера, разбира се.
И практически не съм виждал. Имам предвид със стоманени тръби.
Такава система работи както при БГВ, така и при локално водно отопление на 2 етажа, т.е. при геодезична височина около 2 м.

Конкретно при разглеждания случай.
Бойлерът е монтиран на 1-ия етаж.
Геодезичната височина на БГВ-система с естествена циркулация за 2 етажа е 2 пъти по-малка,
линейните съпротивления също около 2 пъти по-малки,
местните съпротивления - да кажем същите,
в сравнение с такава за 3 етажа.
Допълнителни негативи - от материала за тръбите, дебелината на стената на тръбите и топлоизолацията, много съществени.
Най-вероятно естествена циркулация няма да има,
системата ще работи като най-обикновени линейно свързани последователни потребители,
както би работила без затворен контур или връщаща тръба,
или при неработеща помпа при системите с принудителна циркулация -
топлата вода ще идва бавно, и най-бавно до най-далечната точка.

По същество след 1930 г. (в белите държави) вече не се срещат нито БГВ-системи,
нито отоплителни системи с естествена циркулация (гравитачен тип),
само с принудителна циркулация, предимно чрез циркулационни помпи (евтини, сигурни, маломощни);
системи с еърлифтове, водни ежектори и пр. се прилагат извънредно рядко.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот darina_g на 10 Май 2012 16:36

:headbash: Тотално се оплетох, явно топлотехниката и ВиК системите изобщо не ми се отдават....знам от преди и разбрах, че топлата вода следва винаги студената, защото е с по-ниска плътност и до там :wallbash:
Цялата сага е следната - извикали сме майстори, които твърдят, че са правили редица водопроводни инсталации, но аз като типична жена някак си не мога да се доверя на майстор, който въпреки че е правил вик системи, не е вик специалист..за мен това е правилният подход...викаш си специалиста, той ти дава решението и майсторите изпълняват....както и да е...и по ред причини и типично по български си имаме майстори, които така или иначе започнаха да правят инсталацията....подменяме 2 щранга- 1-ият захранва 4 бани на 4те етажа, вторият захранва въпросните 3 кухни / на последния етаж помещението за сега няма да се ползва/.
първият щранг вече е подменен и направен /за зло или добро/...вертикалните тръби са 1/2 пп изолирани, а хоризонталните, които стигат до смесителите са 3/4 ... ще се монтира в последствие бойлер 200л със слънчеви колектори...за сега си стои стария 80л, който е монтиран на последния етаж.
Резултатът от изпълнението е, че водата на банята на 1 етаж идва максимум до минутка, преди това е хладка /етажите са с височина 260см и сме на надморска височина около 650м/. Общо взето водата не се бави и идва бързо - поне за сега, не знам дали ще има разлика зимата.
Притеснява ме не толкова факта дали ще се забави водата с още минута, колкото застояването й и липсата на циркулация и образуването на бактерии, както и факта дали ще е необходимо да стои включен на пълна мощност, за да се избегнат подобни проблеми.
Сега предстои да се изгради втория щранг за въпросните кухни..и ако може да се избегне втори евентуален проблем с циркулацията ще съм бекрайно щастлива, въпреки, че за мен беше по-важно решаването на проблема с баните...
ще приложа схема, какво е положението за по-голяма яснота, ако можете да ми помогнете с някакво решение, за монтиране на циркулационна помпа, ако все още не е твърде късно. a (12).gif
darina_g
Потребител

Мнениеот darina_g на 10 Май 2012 17:18

Това е схемичката драсната набързо, като не знам изобщо как минава топлата вода долу на първия етаж - т.е. къде и как се връзва - направила съм го схематично по усмотрение...вероятно изобщо не е така или поне не се прави така.
Проблемна ли ще е така направената схема /ако съм я показала разбираемо/ и ако е - има ли вариант за спасение от ситуацията...Т.е. ако е проблем къде и как трябва да се сложи циркулационна помпа?
/Тази схема показва ситуацията след подмяна и на втория щранг, как ще изглеждат нещата./

преди подмяната на тръбите, ситуацията беше - метални тръби и на двата щранга с циркулационна тръба към топлата и 2 бойлера - един на първия етаж във WC /на схемата/ и един на 4тия етаж в БАНЯ /на схемата/

благодаря
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
darina_g
Потребител

Мнениеот academil на 10 Май 2012 17:38

Уважаема darina_g, вообще не ми е ясно защо се опитвате да си изясните нещо технически, което практически е безсмислено.

Въобще нямате нужда от циркулация на водата.
Написах два пъти, че при подобно линейно разположение на крановете ще има известно забавяне на пристигането на гореща вода.
А дали ще има гореща вода и колко дълго ще продължи това не зависи от дължината на тръбопровода,
нито от наличието или липсата на циркулация,
а единствено от обема на бойлера или ако е проточен от мощността -
ако е 80 литра и 4 кухни започнат едновременно да мият, ама обилно, със сигурност няма да има вода с температура 70 оС повече от 15 минути.

А пропо, бяха първоначално 3 етажа, междувременно ли успяхте да вдигнете още един ? Amazed-Rat.gif

Искам да Ви кажа, госпожо, че не съм от Мелмак, най-прост инженер съм, и боб не умея да хвърлям ! :wink:

С тая схема направо ме убихте за втори път. Amazed-Rat.gif

Това въобще не е система с циркулация, а най-елементарно свързване за ползване на гореща вода в коя да е баня/кухня от кой да е бойлер.
Който Ви е казал това за циркулацията и се пазари за водопроводчик, даже канал за водопровод не е копал.

Повторете си схемата както е била.
В случая няма АБСОЛЮТНО никакво значение къде са разположени бойлерите.

По същество Вашият въпрос сега се редуцира до термична инактивация на бактерията Легионела Legionella pneumophila.
Правилно.
Вие искате непрекъсната инактивация, и то да става чрез системата на циркулация.
Напълно безсмислено .
Термичната инактивация срещу Легионела се осъществява чрез нагряване на водата
до 55 оС за 1 час веднъж на 24 часа, 60 оС да 15 мин, и 70 оС за 5 мин.
При всички случаи бойлер 80 л поне веднъж дневно ще достига изключване при 70 оС, освен ако не е с нагревател 500 Вт.

Много по-сложно стои въпроса при соларните системи за затопляне на водата -
при тях практически само 1-2 пъти през годината може да се достигне инактивационна температура.
Практически не съм срещал соларна фирма в БГ, взимаща адекватни мерки или поне запозната с проблемите на Легионела.
Иначе казано - монтират се слънчеви батерии и големи обеми 300-400 л, с невероятно локумджийски приказки за ефективност,
без каквито и да мерки за термична, химическа или физическа инактивация.

Очевидно Вие работите без проект, с някакви неуки майстори, което е принципно неправилно.

Доста пъти съм отказвам и отказвам да давам отговори на тема "Соларни системи за БГВ", без възможност за екзекутивен контрол,
поради изключително голямата опасност при проява на некомпетентност, непрецизност и самоволни импровизации
от страна на лица, смятащи професионалната квалификация за елементарна и годна за присвояване от всеки, копал канал за водопровод.

Само мога да кажа, че Легионела има във Варна отпреди 9 години. А България е твърде малка.
academil
Експерт

Мнениеот darina_g на 10 Май 2012 18:22

[quote="academil"]Уважаема darina_g, вообще не ми е ясно защо се опитвате да си изясните нещо технически, което практически е безсмислено.

Въобще нямате нужда от циркулация на водата.

А пропо, бяха първоначално 3 етажа, междувременно ли успяхте да вдигнете още един ? Amazed-Rat.gif

Искам да Ви кажа, госпожо, че не съм от Мелмак, най-прост инженер съм, и боб не умея да хвърлям ! :wink:

Това въобще не е система с циркулация, а най-елементарно свързване за ползване на гореща вода в коя да е баня/кухня от кой да е бойлер.
Който Ви е казал това за циркулацията и се пазари за водопроводчик, даже канал за водопровод не е копал.

Повторете си схемата както е била.
В случая няма АБСОЛЮТНО никакво значение къде са разположени бойлерите.

Уважаеми г-н Академил,
опитвам се да си изясня нещата чисто технически, за да добия елементарна грамотност по темата, която както виждате сам е доста оскъдна меко казано.../грамотността ми имам предвид, не темата ;) /. Не виждам нищо лошо в това и ако будя смях и искрена радост, нямам нищо против, защото без да питам и да си изясня някои неща, няма как да се ограмотя поне елементарно...така че се радвам, че поне успях да ви разсмея в този сигурно скучен за вас ден ;)

не мога да разбера отговора ви ''въобще нямате нужда от циркулация'' съпоставен с този ''повторете си схемата както е била'' - предишната схема е била с циркулация, вече не е - въпросната елементарна схема на линейно свързване бойлер с тръба /демек въпросната циркулационна тръба е премахната/- опитвам се да разбера това фатално ли е?

това с ''простия инженер'' и ''хвърлянето на боб'' ще го подмина като коментар, тъй като още в началото споделих мнението си за прескачането на инженер в цялата история....ако имах възможност щях да съм викнала вик специалист на място до сега, а не да пиша по форуми..

и изобщо не твърдя че това е схема на циркулация и пределно ми е ясно, че линейно са свързани бойлерите с водата, написах че съществуващото положение беше с циркулационна тръба /не показаното на схемата/
и да, за бактерията не знаех че няма нищо общо с циркулацията на водата и благодаря отново, че и в тази област ме ограмотихте :) a (61).gif

А пропо, етажите са си били 4 от както се помня, просто поясних още и преди, че въпросната ''кухня'' на 4тия етаж няма да функционира за това този въпросен ''втори щранг'' го описвах като захранващ кухни на 3 етажа ;)

В случая аз като един лаик в тази област нямам никаква представа, че няма АБСОЛюТНО никакво значение къде са разположени бойлерите :) Предположих, че може би има и за това описах къде точно са....

И от всичко написано, пак да се посмеете малко за моя сметка :) ;) Защо преди е било правено с циркулационна тръба, а сега ''практически е безсмислено'' и същевременно трябва да си повторя ''старата схема'', която пак повтарям беше с циркулационна тръба ....

JC-ThankYou.gif JC-ThankYou.gif JC-ThankYou.gif
darina_g
Потребител

Мнениеот academil на 10 Май 2012 18:41

darina_g написа: ... предишната схема е била с циркулация, вече не е... въпросната циркулационна тръба е премахната...

academil написа:... Искам да Ви кажа, госпожо, че не съм от Мелмак, ... и боб не умея да хвърлям ! :wink:

И от Мелмак да бях, и факир на боба да бях, все тая -
кой може да разбере от предните постинги коя тръба от коя схема кога е премахната ! :lachtot:

academil написа:... Искам да Ви кажа,госпожо,... най-прост инженер съм...! :wink:

Исках да кажа тук по подобие на оня брадат виц, че не съм педераст -
ненормативната лексика и паралингвистичните изразни средства ги владея в съвършенство,
но няма да злоупотребявам ! :D
academil
Експерт

Мнениеот darina_g на 10 Май 2012 19:06

'' кой може да разбере от предните постинги коя тръба от коя схема кога е премахната ! :lachtot: ''
:D Е явно не може

то много тръби няма -моите познания стигат до тези - една за топла вода, една за студена вода и една циркулационна тръба към тази за топлата вода....

пък сигурно има и прости инженери и такива, които боб хвърлят, няма лошо ....аз лично нямам против и двата варианта :D
darina_g
Потребител

Мнениеот maxuel82 на 12 Ное 2012 21:30

Налага ми се да подменя стари тръби от водопровод и да преместя бойлера на друго място и тъй като ми остана около 20м. медна тръба ф15 и много фитинги -проблем ли ще е да си направя водопровода с мед :? и ще е годна ли водата за пиене след като е минала по медните тръби! Частта която ще направя с мед не е повече от 15м дължина ! :? там където медната тръба се замазва в стена или под трябва ли да сложа изолация :?
Умният се учи от грешките си, а мъдрия- от грешките на умния !!!
Аватар
maxuel82
Специалист - консултант

Мнениеот професионал на 12 Ное 2012 22:51

На много места в цивилизования свят (да не кажа навсякъде) от доста години насам се слага водопровод от мед, но не мисля, че ползват водата за пиене - този лукс е достижим за малко хора и за наша радост и ние( поне повечето от нас ) сме в това число.Изолация слагай навсякъде по тръбния път и внимавай със заварките - да не преработваш после!
Ако човек обича занаята си,резултатите никога не закъсняват!
    (Аз)
Аватар
професионал
ГРУБ СТРОЕЖ
ГРУБ СТРОЕЖ

Мнениеот maxuel82 на 13 Ное 2012 08:52

Със заварките имам опит !Цялото ми парно е с мед и има над 200заварки и нито един теч :D
Умният се учи от грешките си, а мъдрия- от грешките на умния !!!
Аватар
maxuel82
Специалист - консултант

ПредишнаСледваща

Назад към Инсталации