твърда вместо мека връзка за стоящ смесител

Водопровод и Канализация, Електричество, Газопровод

твърда вместо мека връзка за стоящ смесител

Мнениеот stanKo на 19 Сеп 2018 13:03

Може ли да се замени меката връзка с твърда за монтиране на стоящ смесител, има ли на пазара подходящи материали за тази цел и да се монтира с тръба pex al pex или друго?
stanKo
Потребител

Re: твърда вместо мека връзка за стоящ смесител

Мнениеот Стилиян Лукаров на 19 Сеп 2018 19:26

stanKo написа:Може ли да се замени меката връзка с твърда за монтиране на стоящ смесител, има ли на пазара подходящи материали за тази цел и да се монтира с тръба pex al pex или друго?

Абсолютно безсмислено начинание!
Ако меките връзки бяха технологично грешни, нямаше да бъдат създадени! Битува едно мнение в пространството, че видиш ли, ако си свържеш бойлера не с меки, а с твърда връзка, то тогава ще работи навеки без проблем... или поне ще те издигне в очите на интелигентните майстори. Е, не е така! Интелигентно е да свържеш бойлера с мека връзка, вместо да се правиш на много мислещ и кадърен, и да навържеш един куп връзки и наставки, само и само да удовлетвориш манията си за "работа по технология". Няма никакъв смисъл да показваш, казваш и доказваш, колко точно можеш да изчислиш частите на твърдата връзка, за да изпъкнеш пред някого, защото смисъла е нулев, ползата също е нулева.
Правилните меки връзки издържат проектното налягане на системата дълги години (виж си пералнята, миялната или бойлера... ако не твоите, то тези на съседа). А правилната поддръжка гарантира безпроблемна работа на системата, докато дойде момента да се закупи нов консуматор или уред. Правилна поддръжка означава смяна на меката връзка един път на пет години. По същата причина (скъсване, спукване), може да се наложи и смяна на твърда връзка - и тогава какво става?!
Забележете, че до момента говоря само за меките връзки на бойлера! Смяна на меки връзки на смесител с твърди, въобще няма да коментирам! По голям абсурд не съм чувал до сега! Не искам да обиждам никой, но нека този на който му е дошла идеята, поне да прочете инструкциите на фирмите производители на санитария за баня. Ако там намери упътване за монтаж на смесител на твърда връзка, то да гледа и да действа! Поговорката "По-вярващи от папата", важи в пълна сила тук!
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот stanKo на 21 Сеп 2018 09:27

Благодаря за отговора, мисля че съм виждал стари модели смесители с твърда връзка, но аз не съм специалист.
Вероятно всичко опира до качеството на материалите и изпълнението.
В тази връзка вие на кой прозиводител на меки връзки бихте се доверили, препоръчали?
Смесителите обикновено са окомплектовани с меки връзки и там се предполага че качеството на смесителя ще е свързано с качеството на връзката но в останалите случаи какви връзки използвате и от къде ги купувате?
stanKo
Потребител

Мнениеот Стилиян Лукаров на 21 Сеп 2018 14:34

stanKo написа:Благодаря за отговора, мисля че съм виждал стари модели смесители с твърда връзка, но аз не съм специалист.
Вероятно всичко опира до качеството на материалите и изпълнението.
В тази връзка вие на кой прозиводител на меки връзки бихте се доверили, препоръчали?
Смесителите обикновено са окомплектовани с меки връзки и там се предполага че качеството на смесителя ще е свързано с качеството на връзката но в останалите случаи какви връзки използвате и от къде ги купувате?

Може да се доверите на следващите производители:
1. mateu на добричката фирма Булмат ЕООД
2. tucai на Тукай България ЕООД.

Ако желаете качество от Италия, намерете меки връзки с марката Luxor - ето и връзка към магазин на Ромстал
Дистрибутори на които може да разчитате за качествени меки връзки:
1. Ташев
2. Юроком
3. Ромстал

Има и други, но не мога да обхвана всички в момента.

Все пак ще добавя нещо, което е важно за тази тема:
Има твърди връзки за монтаж, но се намират много трудно и се предполага сериозно оскъпяване спрямо меките връзки. Монтажа им, също е по-скъп. Проблема в случая е, че няма пазар за тях у нас и почти не се вкарват. Аз лично не съм срещал до момента да се продават. Поради тази причина е честа картинката на "преработка" на тръбните арматури, която води до много ниско качество на изпълнението, неугледна паяжина от тръби и части, като крайния резултат е прекалено много наставки на малко разстояние. Всяка наставка (връзка тръба/фитинг) е потенциален проблем и трябва да се избягват винаги, ако може! Да не говорим, че всички тръбички и части трябва да са от неръждаема стомана или мед, а не от поцинковани тръби, полипропилен, ПВЦ, полиетилен, или друг материал. До момента няма по бърза, евтина и лесна връзка от меката. Единственото условие е да се купува качествен продукт!
Експерименти с различни материали от неръждаема стомана и мед в края на краищата водят до едно много грозно и със съмнително качество изпълнение. Аз лично съм се нагледал на подобни експерименти и затова реагирам по този начин.

Надявам се с това да сме изчерпали въпроса.
Пожелавам успех! sk (49).gif
SHL - Строителство и ремонт
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Назад към Инсталации